Zvuky temna

• Itálie Sette note in nero (více)

Žena inspirovaná svou jasnovideckou vizí rozbíjí ve svém domě stěnu, aby zjistila, že vize byla pravdivá a nachází za stěnou mrtvolu. Následně se se svým psychiatrem snaží objevit pravdu. Kdo je ta mrtvola zazděná u nich v domě a kdo ji tam dal? (Chatterer)

raimi

Tak tahle fulciovka se povedla. Atmosférická giallo, které ani na chvíli nenudí a výborně graduje. Už od úvodní šipky z útesů jsem byl nadšenej a nepustilo mě to až do závěrečných titulků. ()

iolaos

Podmanivy pribeh, sergiho typicka fokusy nahazujici kamera, frizziho nervybrnkajici muzika a rezie hodna pouze Fulciho nadpozemskemu formatu. Rekne li se giallo, mam jiz leta zafixovan roztahany dej, tlak na nedynamiku a rozevlatost pribehu, ktery strhava divaka hlavne v dejovych twistech. Tohle Fulci bori a konzumenta drzi pomoci kvanta indicii stale ve strehu a napeti. mamma mia, kdyz uz se tahle ekipa rozhodla natocit film dopadlo to vzdy prvotridne.. detektivku hodnotim plnym domem, stejne jako esteticky level jennifer oneill.. ()

Gorehound

Lahôdkové giallo s parádnym príbehom a perfektným technickým spracovaním. Príbeh je skvelo zahustený naozaj hutnou horrorovou atmosférou, ktorá kulminuje predovšetkým v závere. Všetko do seba pekne zapadne a "hodinkový" hudobný motív tesne pred titulkami je naozaj geniálny. Rovnako ako už spomínané spracovanie, nádherné starobylé lokácie a kamera, ktorá to všetko sníma, izby plné starožitného nábytku a obrazov , hra svetla a tieňov a výborne gradujúci príbeh, v ktorom práve i obrazy hrajú dôležitú úlohu. Nie je čo dodať, každý, kto má giallo žáner rád, si tu príde na svoje. ()

JohnMiller

Tarantino zase ? Zdá sa mi ako by bol tento film Lucia Fulciho odpoveď na Profonto Rosso.Začiatok sa rozbieha hrozne pomaly a nudí avšak scenár je vymyslený do detailu a poslednou pól hodinou graduje. Nezvyčajná práca s kamerou nehovorím že dobrá ale nezvyčajná. Veľa zoomov na oči a topánky. Tie pohľady mám rád sám ich do svojich snímkou používam , ale tu ich bolo až neúnosne veľa. Zlákal ma obal ktorý sa trocha podobá na prácu H.R Gigera.Taký priemer. ()

Kangax

Skvelá kamera, réžia, a jednoznačne atmosféra, ktorá silne pripomína neskorší Fulciho geniálny horor The Beyond (môj najobľúbenejší Luciov film). Podľa mňa najlepšie Fulciho giallo, veľký cit pre detaily, farby a celkovú kompozíciu. Scenár je bez jediného deravého miesta... Pre giallo totiž často býva kritický stred filmu, tu je zaplnený početnými zvratmi, a vyvrcholenie je zrežírované s prehľadom. Ani najväčší odporca tohto režiséra objektívne nedokáže tomuto neskorému giallu nič vytknúť. Maximálne hodnotenie udelujem bez mihnutia oka. Zaujímavý komentár k tomuto filmu: MIMIC ()

honajz2

Tohle jsem od Fulciho skutečně nečekal. Sice ve scénáři má pár blbostí (třeba to, že si detektivové zásadního detailu na časopisu všimnou až po nějaké době) a ani tentokrát jsem od něj neviděl nic krvavého a úchylného, ale jinak se mi to opravdu líbilo. Je to solidně natočené, má to hodně podmanivou atmosféru, je to napínavé a má to taky zajímavý příběh, který je ale hlavně detektivkou, než hororem - ale i na ty hororové scény dojde a málo jich určitě není. Je to tak i celé laděné a zapůsobit to na mě určitě dokázalo. A i s barvami si to hraje celkem pěkně. Jen mi trošku ještě vadila určitá repetitivnost těch vizí hlavní hrdinky a lehce utnutý konec, ale to už jsou spíš jen takové detaily. Za mě ale v rámci žánru spokojenost a jsem o to víc zvědavý, jestli na mě takhle aspoň podobně zapůsobí i ty Fulciho kultovní gore snímky... 4* ()

Hennes

Když Vám něco kápne do noty a vyloženě to sedne, pak z toho je ten nejlepší pocit. Já milovník italské komedie, jsem se dostal díky lidem jako Karlos80, giallo či Kangax až k těmto filmům. Tenhle snímek mi ani nepřišel jako horor, ale spíš jako slušné giallo, což jsou snímky, které mě opravdu baví. Tady si dovolím tvrdit, že se jedná o jeden z nejlepších Fulciho filmů. Dokonce ani interiéry a exteriéry nejsou typickou "béčkovou" produkcí a dá se na ně koukat. Výrazná hudba a zajímavě vystavěný příběh jsou drženy ve slušném tempu a napětí bez zdlouhavých nudných scén. Závěr také povedený a pro mě prostě plný počet. ()

Flaxik

No úplné giallo to není, pravda, ale rozhodně je to jeden z lepších Fulciho kousků. Jakmile ten magor přestane soustředit pozornost na samoúčelné nechutné detaily, tak umí i docela pěkné filmy. Doporučuji i všem fanouškům nehororové produkce, z valné většiny se jedná o thrillerovou detektivku a to tak, že dost dobrou i v celoevropském srovnání. ()

MrPierc

Herecké výkony do koše, realismus do koše, kvalitu obrazu do koše. Atmosféra a námět je ale dostačující a konec parádní. Dabing opět šílený, ale hudba výborná. Rozuzlení překvapilo a hlavní herečka sice neumí hrát, ale je alespoň krásná. ()

forsythia

Atmosféra, detaily, výborný ve své době geniální příběh. A i když divák velmi rychle odhalí, kudy se děj bude ubírat, přesto jej sleduje se zaujetím a bez dechu až do samého závěru. Tohle je opět jeden z filmů, které mě přesvědčují, že stačí náznaky a efekt je silný jako tornádo. Ale místo potlesku a fanfár nechám doznít lehounkou melodii hracího strojku hodinek. ()

Kubaso

Do tohoto filmu Fulci evidentně zasadil všechen režisérský um, co v něm byl. Výjímečně (resp. naposledy) tu měl možnost pracovat s kvalitním scénářem, z kteréžto šance vytěžil naprosté maximum. Děj neustále předkládá jednu stopu za druhou a velmi šikovně a poutavě si pohrává s tématem parapsychologie. Skvělým tahem bylo i obsazení představitele vraha z jednoho z Fulciho dřívějších filmů do tohoto. Opět musím pochválit hudební složku snímku, o kterou se postaral jeho dvorní skladatel, Fabio Frizzi, s Francem Bixiem a Vincem Temperou. Jak je tu už několikrát zmíněno, ústřední téma si s chutí vypůjčil Quentin Tarantino pro první díl "Kill Billa", leč tam opravdu ani zdaleka nevyzní tak, jako tady ve scéně v tunelu, kde projíždějící hrdinku přivede její vize do víru dění. Přestože "Zvuky temna" působí v porovnání s "Non si sevizia un paperino" a "Una lucertola con la pelle di donna" vyloženě krotce (minimum krve, žádná nahota), tudíž méně osobitě, mám je z vyjmenovaných nejradši. Pokud někdo chce vědět, co je vlastně giallo, tohle je perfektní ukázka. K tomu ještě jedna z mála, co se u nás dají sehnat. A narozdíl od jinak skvělých filmů od Argenta, Fulci si zásadně nepodráží nohy humorem a radši se plně soustředí na budování napětí. Patrně jeho nejlepší film. ()

Eraserhead

Velmi dobré! Více to potěší fanoušky napínavých thrillerů než krvavých hororů, které Fulci točil prakticky celá následující 80. léta. Bohužel, koukat na ten film poprvé v dnešní době má tu nevíhodu, že se jeho děj stává dost předvídatelným. To ovšem filmu z roku 1977 nelze vyčítat jako chybu. Závěrečná půlhodinka je pořád napínavější než většina současné thrillerové produkce. ()

Ještěřák

Je to síla. Je to síla i přesto, že s nejedná o horora, jak by nás cover s nahou blbkou provlečenou okem mrtvé blbky rád přesvědčil, nýbrž o specifické krimi. Giallo - audiovizuálně těhotný žánr, jehož filmové plody začínají pomalu a klidně, a končí rychle a v nervech. _____ VÝTKA: neviděl jsem holý kozy oběti. Žánrový zločin! _____ ZAJÍMAVOST: ústřední honičková scéna je až sprostě stejně nalinkovaná jako ve starším Fulciho fláku LIZARD IN A WOMAN'S SKIN. Ale stejně je úderná a ke zpocení na prdeli, chichi ¦-} ()

Perverz

Kurva, Fulci to tady pěkně rozjíždí. Velice povedené, ani dnes, snad jen s bohatší výpravou a hereckými talenty, by se tenhle snímek neztratil, a taky že neztrácí. Jennifer O'Neill, záhrala velmi přesvědčivě, což, ruku na srdce, u gialla snímků, a této doby, nebývá až tak zvykem. Označení horor dnes pozbývá smyslu, spíše thriller, řekl bych. Fulci to trochu přehání se záběry na oči, těch je až moc. Nicméně, kvalitní zápletka, solidní herecké výkony, a velice tíživá atmosféra snímku s mysteriozním nádechem, která i neznalce, či diváky, kteří giallu neholdují, rozhodně překvapí. Fulci opravdu zazdil. ()

tenebrae86

Divácky rozhodně nejstravitelnější počin tria Fulci - Sacchetti - Salvati. Pozdní sedmdesátkové 'parapsychologické' giallo, nebo jen mysteriózní detektivka chcete-li, postrádá většinu "neduhů" jejich dalších filmů - ryze hororových legend 'Zombi 2' (1979), 'The City of the Living Dead' (1980), 'The House by the Cemetery' (1981) a 'The Beyond' (1981). Scénář není odbytý, herci hrají dobře a logika je tentokrát výjimečně z našeho světa. Film lze tedy doporučit i širšímu publiku. Technicky je vše na vysoké úrovni a děj je dostatečně zábavný, i když trochu předvídatelný. Opravdu napínavá a drsně Fulciovská je pak až poslední cca půlhodinka, kde vše krásně vygraduje a úplný závěr à la Černá kočka je více než uspokojivý. ()

Teardown

Dlouho mi opěvované Fulciho Zvuky temna unikaly a teď jsou konečně tu. Čekání se jednoznačně vyplatilo a odměna byla sladká jako med. Pyramida žánrových hodnot nahečmána k prasknutí vším co si jen divák může přát. Podmanivé, úžasné, harmonické, prostě skvělé jako prase. ()

mArcElkrIz

Tleskám !!! Už první průjezd hlavní hrdinky silničním tunelem mi říkal, že tohle giallo bude opět z trochu jiného úhlu pohledu na tento žánr. Fulci překvapil už jen tím, že nad gore scény postavil samotnou mysterióznost příběhu. Žena trpící podivnou vidinou na jejím základě postupně rozplétá jedno hrůzné tajemství. Scénář skvěle drží po hromadě a jedna indície se vrství na druhou. Výborná kamera (obličeje, oči, interiéry - snad jen úvodní scéna pádu z útesu byla příliš umělá) a hudba, která dokonale koresponduje nejen s dějem, ale i zvoleným prostředím. Ba co víc - dokonce i herecké výkony jsou velmi realistické. A jedna věc, která mne potěšila maximálně - když už je zřejmé, kdo za celou hrůzou stojí a člověk si říká, že už děj bude jen pomalu dojíždět, přejde režisér od postupného vyšetřování k stupňujícímu se napětí a hrůze z nebezpečí. Velkou měrou tomu napomáhá využívání záběrů na detaily, či opakovaných záběrů po určité době - trochu jako návraty k motivům ve skladbách - stupňuje se tím napětí a neztrácí tempo. Tenhle film s radostí doporučím i přátelům, kteří zrovna tento žánr nemusí. Ještě jednou - tleskám !!! ()

drankeryth

V pohodicke plynuci film s krimi zapletkou spolu s nadprirodzenymi viziami jednej zeny. Od zaciatku do konca som s napatim cakal, kto za tou jej viziou zamurovanej zeny stoji a nakoniec sa ukazalo, ze pravda je uplna ina ako si to myslela. Nenapisem preco, aby som to nevyzradil niekomu, kto to este nevidel. Dobre spracovany film, ktory vam prijemne plynie kazdou sekundou a nedonuti vas nudit sa do konca tejto krimosky:~) ()

Ygnor

Filmařský skvost. Budování strachu v práci s detaily, střihem, barvami, hudbou..., potažmo i slušnou zápletkou, jsou hlavní devizy této mysterioritky. Minimum gore efektů na kvalitě filmu neubírá, ba právě naopak. Na druhou stranu jejich kvalita je ale úměrná rozpočtu filmu. Taktéž zmiňovaná výprava, je také na velmi vysoké úrovni; žádná studia nedokážou nahradit opravdovost reálií. A hlavně Fulci měl štěstí na herečky s krásnýma očima..., tedy hlavně že umí i hrát, což je asi u filmu to nejpodstatnější. Údiv a hrůza jí z obličeje opravdu kapala. Hodně tučná čtyřka. ()