Seal Team 6: Dopadení Usámy bin Ládina

(TV film)
  • Česko Kód Geronimo (více)

Code Name: Geronimo (Krycí názov: Geronimo) je televízne spracovanie vojenskej misie v pakistanskom meste Abbottabad, pri ktorej v roku 2011 došlo k zabitiu teroristického lídra. Film mal premiéru na stanici National Geographic.  Po odhalení miesta, kde sa zdržiava Usáma bin Ládin, pripraví CIA tím amerického námorníctva, pred ktorým stojí misia ich života. Pentagon misiu schváli napriek nie celkom presvedčivým dôkazom o tom, že informácie sú pravé, a rizikám skrývajúcim sa v neohlásenom útoku na pakistanskom území. Elitný tím vojakov sa zíde, aby naplnil svoju misiu a v poslednom zúčtovaní priniesol zadosťučinenie americkému národu a všetkým, ktorým teroristi spôsobili zármutok. (Incantator)

Enšpígl

Film má neskutečnou smůlu , že jsem ho viděl dva dny po majstrštyku mé milované Kathryn Bigelow a ač člověk nechce neubrání se srovnávání neb oba filmy pojednávají o tomtéž. Z mýho pohledu je tohle zbytečně ukecené, rozuměj, spoustu diaologů je o hovnu a zkratkovité: Nejvíc mě nasral ten záverečný projev Obamy, to tam snad nemuselo bejt, na ty jeho kecy už mám totální alergii. Necítil jsem ani zlomek napětí co u filmu od Kathryn, herecky mně to taky nezaujalo, takže bohužel. ()

Malarkey

V době, kdy od smrti Usámy uteklo už pár let, se na scéně v jednom roce objevily dva filmy, který pojednávají o posledních hodinách jeho života, než tam vtrhla americká pěchota a všecko pokropila salvou kulek, které beztak koupili někde v okolí. Tenhle film na první pohled bude zaručeně horší, než ten co si přichystala Katheryn Bigelow. I tak by ale, v rámci televizního filmu, mohl překvapit. A musím říct, že se mu to i vcelku daří. Na televizní film slušná akce a zápletka, kterou by si nedokázal napsat ani sám život, nebo možná právě dokázal. ()

milka

Další důkaz toho, že přístup Bigelow byl naprosto správný. Tato poměrně čerstvá událost se totiž vážně nedá natočit jako dojemný příběh hrdinných vojáků s přemírou patosu a dalších amerických klišé. Prostě to v tomhle tématu nefunguje a zbytečně to snímek devalvuje až na hranici nechtěné směšnosti. Rádoby svižná akce navíc diváka vůbec nevtáhne a skrz naskrz televizní look tomu také příliš nepomáhá. Snad jen ten správňácký Robert Knepper potěšil. Jinak ale naprosto zbytečný film, který se na Zero Dark Thirty nechytá ani omylem. ()

sniper18

Je to celkom dobrá vojensky ladená akčná dráma. Má pomerne dobrý príbeh o pátraní, sledovaní a zneškodnení Usámu bin Ládina. Spracovanie je celkom slušné, táto polodokumentárna forma je síce pomerne zbytočná, ale nemôžem povedať, že by to filmu výraznejšie ublížilo. Hlavnou slabinou filmu sú bezpochyby tie zbytočné rozhovory do kamery, hlavne pri členoch špeciálnej jednotky, toto ma vôbec nezaujímalo, ale našťastie toho nie je až tak moc, väčšinu času tu tvorí spravodajská činnosť, pričom na všetko to sledovanie a overovanie informácií sa pozerá dobre, nesklamú ani vojenské tréningy a v záverečnej dvadsaťminútovke sa to už slušne rozbehne a film sa už venuje tomu hlavnému, samotnej vojenskej operácii a ani tá nesklame. Očakávane sa tu nájde aj dostatok patriotistických rečí, pri ktorých je potreba vypínať mozog, ale dá sa to zniesť, takže žiadna výrazná slabina, ktorá by filmu radikálne ublížila sa tu nenájde. Čo sa týka akcie, tej tu samozrejme až tak moc nie je, v úvodnej časti sa nájde jedna menej výrazná akcia a potom tá hlavná, záverečná a celkovo akcia je tu slušne natočená, kedy tento dokumentárny štýl dobre využíva, je aj pomerne napínavá a pôsobí úplne realisticky, takže som spokojný. Herecké obsadenie je skôr rozporuplné, samotná vojenská jednotka si ma moc nezískala, jednotlivým členom chýba charizma a ani tie zbytočné rozhovory im vôbec nepridávajú, ale ako vždy ma bavil William Fichtner, Robert Knepper v úlohe vojenského veliteľa a ešte pár vedľajších postáv. Réžia a technická stránka ako celok pôsobia dobrým dojmom, občas nejaké detaily zaostávajú, ale v rámci možností je to dobre zvládnuté. Tohto filmu som sa veľmi obával, ale zároveň som si ho musel pozrieť, pretože na jednej strane filmy s tématikou špeciálnych jednotiek vyhľadávam, ale zároveň mi vadí táto súčasná americká prezentácia, v ktorej sa hrajú na jediných správnych, kladných a civilizovaných, ktorí si všade môžu robiť, čo sa im zachce, ale ostatní sa musia starať len o seba, čo síce platí aj o tomto filme, ale pri vypnutom mozgu aspoň v prijateľnom spôsobe a množstve. Na väčšinu času sa pozerá dobre, znovu si to už pravdepodobne nepozriem, ale pozretie neľutujem. 61% ()

gogo76

Tv film...Hmmm...Nič televízneho som nepostrehol, film môže smelo konkurovať a v mnohom i prevalcovať často trápnu ponuku kín. Pomerne rýchlo vznikol film o zabití Usámu a tvorcovia na to išli šikovne. V rámci tv možností urobili takmer maximum. Postava Usámu je prezentovaná skôr ako tieň jeho vysokej postavy, ktorá sa občas mihne na dvore alebo okne sledovaného domu. Film sa z veľkej časti venuje príprave tímu na akciu i jej odsúhlaseniu u vyšších politických kruhov. Osobné problémy, ktoré medzi sebou vojaci rieši sú dosť nepodstatné, keďže o chvíľu budú mať v akcii na hlavách helmy a nebude poznať kto je kto. na ich vyriešenie sa aj tak nakoniec vykašľali. Celkovo solídne spracovanie, ale chýbalo tomu o niečo viac napätia a možno i za hrsť dolárov...70%. ()

• Scény s tajnými agentmi, ktoré sa odohrávajú v pakistanskom Peshawari, boli natočené v indickom Bombaji - časť Maharashtra. (MikaelSVK)
  • Televízny kanál National Geographic uviedol, že film Code Name: Geronimo pred odvysielaním videli experti, historici aj bývalí členovia špeciálnych jednotiek Seal. Producenti filmu však tlačili na jeho čo najskoršie uvedenie, pretože chceli, aby ho diváci videli skôr než konkurenčný snímok Zero Dark Thirty (2012). (Sufferer)
  • Natáčení probíhalo v Novém Mexiku. (Langy10)