poster

Seal Team 6: Dopadení Usámy bin Ládina (TV film)

 • Česko

  Kód Geronimo

 • USA

  Code Name: Geronimo

 • USA

  Seal Team Six: The Raid on Osama Bin Laden

  (neoficiální název)
 • Slovensko

  Honba na bin Ládina

 • Velká Británie

  Code Name: Geronimo

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2012, 90 min

 • Riddick77
  **

  Paradokumentární rekonstrukce zásahu amerického "dream teamového" komanda Seal Team Six v Abbottábádu není úplně marnou záležitostí, avšak trpí dvěma zásadními neduhy. Překvapivě nelze vyčíst nedostatek financí. Jasně, je to televizní produkce (National Geographic), leč akční scény jsou zvládnuté dobře a celkově vizuál je ucházející. Problémem je jednak značná zkratkovitost, za druhé absolutně nevěrohodné a necitlivě natočené rozhovory s "členy" týmu - ty někdy vyloženě ruší či jsou repliky tak naivní, až je to úsměvné (dramatická linka o osobních životech jednotlivých SEALů je absolutně nadbytečná = o emocích se nedá mluvit). To je určitě škoda, protože druhá - akčnější - polovina, včetně samotného zásahu, má docela spád a je zručně zrežírovaná. K obsahu je těžké se vyjadřovat, jelikož kontext je postižen velmi povrchně a jednorozměrně. Cílem akce byl satanský vůdce al-Kaidy a jen jeho smrt je spravedlivou a důstojnou odvetou za 9/11 - inu, schématičnosti a účelovém zjednodušování bylo učiněno za dost. Militarismus, patriotismus a služba, to jsou základní ingredience, proti kterým osobně v rámci příběhu problematizujícímu americkou identitu, světonázor, kulturu a dějiny nic nemám, ale pořád je třeba, aby se tlačení na pilu chopil někdo zřučnější než John Stockwell. Škoda, tvůrci se měli více soustředit buď na celý kontext, ale spíše se vykašlat na legitimitu zásahu a věnovat se více technickým věcem a 2. květnu 2011. Nicméně, ztráta času to není a hlavně: "Pro Boha a zemi, hlásím Geronimo. Geronimo E. K. I. A." Raději si však přečtěte knihu "No Easy Day" od Marka Owena (pravým jménem Matt Bissonnette - člen Seal Team Six při zásahu proti bin Ládinovi), protože se toho dozvíte nesrovratelně více. Mimochodem, samotná likvidace saúdskoarabského teroristy je zachycena zřejmě velmi nepřesně. 3/10!(25.12.2012)

 • Johnny.ARN
  ***

  Pri porovnávačke s Zero Dark Thirty síce neobstojí ( priamočiary dej, televízny herci, žiadna gradácia, napätie až v samom závere ) ale aj toto ma niečo do seba ( pohľad vojenských kamier, tréning, Knepper v kladnej úlohe ). Škoda toho zlého strihu pri jedinej fight scéne Gigandeta. Hudba nebola zlá, kulisy ušli a malo to ja zaujímavý začiatok. Celkovo však bolo cítiť tú TV produkciu. Rozhodne nie zlé a rozhodne to prináša svojský pohľad na celú akciu a iný ako ZDT. 3 z 5(12.4.2014)

 • gogo76
  ****

  Tv film...Hmmm...Nič televízneho som nepostrehol, film môže smelo konkurovať a v mnohom i prevalcovať často trápnu ponuku kín. Pomerne rýchlo vznikol film o zabití Usámu a tvorcovia na to išli šikovne. V rámci tv možností urobili takmer maximum. Postava Usámu je prezentovaná skôr ako tieň jeho vysokej postavy, ktorá sa občas mihne na dvore alebo okne sledovaného domu. Film sa z veľkej časti venuje príprave tímu na akciu i jej odsúhlaseniu u vyšších politických kruhov. Osobné problémy, ktoré medzi sebou vojaci rieši sú dosť nepodstatné, keďže o chvíľu budú mať v akcii na hlavách helmy a nebude poznať kto je kto. na ich vyriešenie sa aj tak nakoniec vykašľali. Celkovo solídne spracovanie, ale chýbalo tomu o niečo viac napätia a možno i za hrsť dolárov...70%.(1.6.2013)

 • grizly007
  **

  Tohle se těžko hodnotí. Dokumenty mám rád a toho téma je mimořádně zajímavé. Problém je že tohle není dokument. Jenže on to v podstatě není ani film. Co se týče nahlédnutí pod pokličku jak v USA pracují tajné služby tak není co vytknout. Bohužel největší slabinou jsou NEKONEČNĚ DLOUHÉ A NUDNÉ rozhovory vojáků a vyprávění všelijakých historek z dětství atd. to jsem začal přetáčet. Bohužel tyto kraviny se tam řeší tak 70% času a proto nemohu dát dobrý hodnocení.(25.12.2012)

 • Trustme
  ****

  Bylo otázkou času, kdy se američtí filmaříci chopí tématu eliminace nepřítele č.1. Televizní verze trvající 86min., která je více ukecaná a dokumentární je přestříhaná do akčnější (blu-ray verze) 100 minutové stopáže. Sledujeme zákulisní přípravy od fáze, kdy kancelářské krysy se ujišťují o místu pobytu bin Ládina, přes řešení o způsobu akce (bomba=nejistota, zda je prokazatelně mezi kaší mrtvol i teroristický vůdce), týdny pozorování objektu agenty, problémy s místní policií i politickými aspekty činu. Podobně jako Act of Valor je tento film určený divákům oblibující vojenské operace 21. století a jakožto film americký disponuje vlastenectvím a armádní hrdostí (na což si zřejmě někteří uživatelé ČSFD nemohou stále zvyknout). Tento film není přesnou rekonstrukcí operace dopadení bin Ládina a jde o filmovou dramatizaci. V subžánru special force movies jde o výborný film s nakouknutím pod pokličku fungování tajných služeb a následné akce úderného týmu SEAL. (Hodnocena 100 minutová verze)(2.1.2013)

 • Xzibit

 • - Producent filmu Harvey Weinstein ho nechal přepracovat, protože chtěl zdůraznit důležitost role amerického presidenta Baracka Obamy v popisovaných událostech. V televizi byl navíc vysílán 4. listopadu 2012, tedy dva dny před americkými presidentskými volbami, a to oproti film Zero Dark Thirty (2012), který se věnuje stejnému tématu, ale byl vysílán až po nich. (JoranProvenzano)

 • - Televízny kanál National Geographic uviedol, že film Code Name: Geronimo pred odvysielaním videli experti, historici aj bývalí členovia špeciálnych jednotiek Seal. Producenti filmu však tlačili na jeho čo najskoršie uvedenie, pretože chceli, aby ho diváci videli skôr než konkurenčný snímok Zero Dark Thirty (2012). (Sufferer)

 • - Scény s tajnými agentmi, ktoré sa odohrávajú v pakistanskom Peshawari, boli natočené v indickom Bombaji - časť Maharashtra. (MikaelSVK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace