Jak vyřešit alarmující míru kriminality? Legalizací všech zločinů. Na jednu jedinou noc v roce se Amerika blízké budoucnosti proměňuje v nejnebezpečnější místo na Zemi. Když se vás někdo rozhodne zabít, nikdo vám nepomůže, protože všechny složky záchranného systému jsou během Očisty mimo provoz. Funguje to náramně, i díky tomu život v téhle zemi v ostatní dny připomíná ráj. Jen se ho nemusíte dožít. Krvavý thriller s hororovými prvky natočili tvůrci série Paranormal Activity, kteří vás budou děsit tak, jak je jim vlastní. Úspěšní a bohatí Sandinovi se na Očistu připravují v bohorovném klidu. James (Ethan Hawke) prodává bezpečnostní systémy, díky nimž svůj dům proměnil v nedobytnou tvrz. Jeho manželka (Lena Headey) a děti, teenageři Charlie a Zoey, proto mohou nerušeně pozorovat prostřednictvím bezpečnostních kamer svět tam venku a výjimečná dramata, která tahle specifická noc přinese. Všechno změní jeden cizinec, který se znenadání objeví u jejich dveří a úpěnlivě prosí o záchranu. Pustit ho dovnitř, nebo nepustit? Rozhodnutí, které učiní, obrátí jejich život naruby. Z nezúčastněných pozorovatelů se stanou hlavními postavami v mimořádně krvavém dramatu, které nemusí ani jeden z nich přežít. Tahle noc bude zatraceně dlouhá. (oficiální text distributora)

bourec

Na film sem se hodně těšil.Ta osa příběhu vypadala hodně nadějně.Jenže trocha nejistoty vnášelo jméno rejžy,toho chlapa vůbec neznám.Nakonec hodně jednoduchej příběh,a pro mě trochu zklamání.Čekal sem to jiný,alespoń nějakou a tim pádem složitější zápletku,tohle je jen brutální hra zlatý mládeže ve škraboškách.Škoda.60%. ()

Flaxik

První půlka nudná jak zprávy z loňského roku, druhá půlka blbá jak vagon bláta a upřímně řečeno, cpát sociální témata do vyvražďovačky, to je jak zabíjet mouchy kladivem - dá se to, ale lidi kolem si budou klepat na čelo. Ale zábavné to bylo a navíc mám dlouhodobou slabost pro filmy, kde se vyskytuje Lena Headey. Takže za čtyři. ()

cariada

Tak tohle mě opravdu dostalo, neskutečná brutalita ne ve smyslu gore scén,ale v oné myšlence, kdy si každý může na 12 hodin v roce zabít koho chce aniž by ho někdo potrestal. Ta myšlenka je šílená a mrazivá zároveň. A vše prý pomáhá ekonomice, je minimální nezaměstnanost a i násilí. Co mě moc nešlo na rozum byl ten datum 2022 je až příliš brzo na to aby se společnost mohla takhle změnit. A něco takového prosadit. A to ještě během "očisty" nefunguje nic poldové, záchranka, armáda, hasiči prostě nic. Příběh je jasný od začátku, kdy se rodina prodejce bezpečnostních systému na ochranu před "očistou" připravuje na velkou noc. Už jen poznámka sousedky o tom že si ostatní myslí, že na nich ona rodina zbohatla, dává tušit, že rodina nebude v bezpečí. Po začátku očisty malý kluk vidí utíkat černocha co ho chce dav zabít a rozhodne ho pustit domů, což je osudová chyba, neboť se hněv davu přesune na rodinu. A začíná boj o život. A o to vydat jim černocha a nebo ne? Nejvíc mě pobavilo jak jim je jejich bezpečnostní systém na hovno a stačí vypnout elektřinu a lano s autem a je cesta do domu volná. Opravdu ochrana jako víno!! Dál se nemá ani dějem cenu moc zabývat. Mě spíš nejde na rozum , že nemají jasnější pravidla už třeba jen zákaz rabování a ničení majetku. Určité opodstatnění to má, snižuje se počet obyvatel a tím pádem není nezaměstnanost, ale z lidského hlediska je to nepřípustné a nelidské. Stačí aby jsi někoho naštval a on si to s tebou vyřídí. Či někomu dlužíš peníze nebo musíš vyplatit příbuzné tak je při očistě zlikviduješ, nebo se nechceš starat o nemocné rodiče, či nechceš dítě, tak ho můžeš bez trestně zabít a podobných variant je tu mraky. Je to děsivé a hnusný? Ano je!!! Asi každý by našel někoho koho by chtěl "očistit", druhá věc je jestli by to skutečně udělal. Na druhou stranu kolik by asi bylo lidí co by tě chtělo zabít? Jediná ochrana před "očistou" je odjet někam do pustiny, kde nikdo není a nebo se někde zakopat. V takovém světě bych žít nechtěl!!! Dost by mě zajímalo co na to okolní svět? Tam to bylo, že je to americký nápad, pochybuji že by to i jinde prošlo. A taky co církev na to asi říká? Tenhle film vás nutí přemýšlet a v tom je to kouzlo onoho filmu, ta vize ta myšlenka. Už se těším na dvojku. ()

Pugo

Veľmi zaujímavý námet, s ktorým by sa dal natočiť super thriller. Žiaľbohu, využitý je minimálne a ustupuje v prospech nezaujímavého deju a klišovitým výjavom z kamier... Fakt, že 3 ľudia sa nevedia nájsť vo svojom vlastnom dome len podčiarkuje slabý scenár. A keď vo finále si film môže polepšiť o nejaké to percento, nenájde gule a nenechá vo vás žiadny šok. DeMonaco by si mal pozrieť Hanekeho Funny People US (žeby podobnosť antagonistov z oboch filmov náhodná?). A Ethana Hawka chcem vidieť v akčnom filme alá Taken. ()

Rodriguez

Tohle by mělo bejt povolený celosvětově! Možná by se pak u nás politici a ta havěť začala konečně snažit dělat něco pro lidi! Jinak by se jim mohlo stát něco móóóc ošklivýho! 80% ()

Nach

1800 hodnocený film, 900 komentář"Dámy a pánové, máme plán na snížení kriminality. Kriminalitu prostě jednou v roce povolíme. Víme, nejste z toho nadšení, raději byste chtěli tvrdší zákony proti ní, ale berte to z toho lepšího úhlu pohledu. Teď ty kriminálníky můžete sami zabít. Vyřídit si účty se šéfy. Ne madam, s námi ne, my máme imunitu. Tohle je čistě váš boj, který vám tímto dáváme. My být zabiti nemůžeme, ale můžeme zabíjet vás. A to je fér. Očista je založena na velice zajímavém nápadu, že kdesi v nedaleké budoucnosti slouží společnosti k "očištění" od všeho zlého tzv. Očista, kdy si jedinci můžou beztrestně krást, zabíjet, prostě dělat co chtějí. Samozřejmě v rámci pravidel vždy před akcí řečených. Protipólem k tomuto kvalitnímu nápadu je rozpočet, který nedovoluje myšlenku využít a vytěžit do maxima. A tím pádem i výrazně klesá celá kvalita celkem dobře obsazeného thrilleru. 55% ()

BarryLyndon

Jednička je hodně podprůměrný horor, který mne zaujal jenom civilní Lenou Headey a totálně mimozně obsazeným Ethanem Hawkem, který ani neměl moc co odříkávat. 4/10 (povětšinou opravdu za námět) ()

Mefistofelle

OBSAHUJE SPOILERY!: Na tomhle filmu je nejzajímavější jen a pouze samotná myšlenka, že kriminalita lze vyřešit tím, že jednou za rok se každej může pustit ze řetězu a dělat si co chce aniž by byl trestán. Jak už zmínil JASM, není to v reálu dost dobře proveditelné. Předpokládat, že někdo kdo má opravodovou potřebu vraždit bude poslušně čekat celý rok, je docela úsměvná. A když se nad tím zahloubáme více, zjistíme, že to má mnohem víc chyb. Například: dejme tomu, že jste manžel a soused vám té noci znásilní a zabije ženu. Zjistíte to bohužel až po uplynutí oněch magických dvanácti hodin, tudíž ten člověk dál v pohodě může žít vedle vás a vyvázl z toho bez trestu. Neumím si moc představit kdo by tohle vydržel a čekal by další rok, než mu to bude moci vrátit. Ale když vezmeme tyhle všechny věci stranou a budeme předstírat, že by to opravdu mohlo fungovat, tak ten nápad je zajímavý a dalo by se na to namotat spoustu zajímavých příběhů. Bohužel však v tomto případě nebyl nápad využit efektivně a místo toho abychom viděli bandy zvlčilých lidí v ulicích, kteří páchají doslova apokalypsu, a všemožné odstíny lidské zvrácenosti utržené ze řetězu, uvidíme jen interiér jednoho baráku a pár magorů v maskách. Člověka opravdu zamrzí, že tohle téma nevytěžili jak by si bývalo zasloužilo. Herecké výkony jsou spíše průměrné a ani napětí není takové, aby příběh zvedlo nahoru. A ten zvrat ke konci byl takovej trošku WTF - sousedé chtěli tu rodinu povraždit, protože fotr prodává bezpečnostní zařízení, bez kterých by však všichni ti lidé byli totálně v prdeli. Ne, oni je místo toho, aby byli rádi, chtějí zabít, protože jim přišlo, že na tom rodina vydělala moc peněz. Tohle jim moc nežeru. Každopádně tři hvězdy jsou i tak zasloužené. ()

dubinak

Očistu si zařadím do šuplíčku s béčkovými, snaživými psychothrillery, ale k tomuto přidám poznámku, že si do něj producenti vymysleli opravdu poutavý námět, jenž je pro mnoho osob sakra nelogický, zdánlivě fungující a přehnaný. Když opomenu idiotskou postavu syna Charlieho, poutal mě ten film velkou mírou až do fáze, kdy vnikli záporáci do domu a zhatili naprosto všechno co se dalo a nezachránil to ani zvrat hlavní myšlenky. Palec nahoru za Wakefielda a zobrazení jeho partičky. Nebyla ale tak drsná jako ty jejich masky. Velice patetická podívaná. Do puntíku přesně to všechno napsal J*A*S*M. ()

C0r0ner

Ústřední myšlenka je samozřejmě šílená sračka a i scenáristické obraty jsou často dost hrůzné, ale všechny minusy naštěstí přebíjí bezvadná akce, špičkoví herci a především nadupaná atmosféra, která se mi na tom celém líbila nejvíc. Někde ke konci jsem se vážně bál a skoro nedýchal, což bylo "příjemné" (víme) překvapení. 85% ()

laik_60 odpad!

Kam sa uberá svetová kinematografia !!!!! Zvrátený scenár, podporujúci radosť z vraždenia a násilnosti ... ako len taká myšlienka mohla vzniknúť ???? Pre koho - pre akého diváka je to určené ??!!!! Bože s táto hovadina má 74 fanúšikov !!!! ()

Gaaron odpad!

Zábavnější než koukat na Očistu je hledat aspoň jeden přesvědčivý důvod, proč jí dát nějakou hvězdu. Výsledek je ovšem v obou případech stejně žalostný. ()

sulimo

24 hodin ve světě, kde se hobbesovské "člověk člověku vlkem" stává realitou. Nemít to tak stupidní scénář, mizernou pointu a herecké výkony a hlavně nemít podezření, že tohle musely nutně zacálovat americký zbrojovky, tak se mi to i líbí. Tak nějak jsem přesvědčena o tom, že pro stupiditu filmu, která opravdu dokáže strhnout asi jen po zuby obrojené a paranoiu nasáklé obyvatelstvo USA, nad timhle výrobci zbraní musí masturbovat víc jak u porna. ()

Pajky3

Skvělej nápad a myšlenka pohřbená pod tunou nelogického, na což se nedá přistoupit. Samozřejmě, že vyšinutý zabiják má své kouzlo i potom co odloží svou masku, jenže na utáhnutí celého filmu to prostě nestačí. Navíc, takový syna jako je ten malej smrad bych určitě chtěl mít. ()

pufina

Málo krve. Málo mrtvol. Málo dobré atmosféry. Za to opravdu dobrý nápad na film. Pro mě velmi slušný průměr. A masky opravdu nesnáším, což mě trochu víc naladilo na vlnu "bububu" :-)) ()

PavelVanekArt

Rodinné peklo nenaplnilo potenciál očisty a nedostalo se mu moc dobrého přijetí. Ani ode mně. Ethan Hawke je dobrej herec, tady ale trochu přešlápnul. Pár dobrých momentů první Očista má, ale ve výsledku to je nemastné a neslané. Škoda. ()

Juto

Premisa je zaujímavá a originálna, i keď je to celé hlúpe. Je to určite dobrý spôsob, ako sa dostať do hororového filmu. Existuje však veľa aspektov, ktoré zostali v tomto filme nepreskúmané. Každý má nepriateľov a je to jasná cesta. Napríklad, Hawke je najlepší predajca, čo sa mi zdá byť jasným dôvodom pre ostatných spolupracovníkov, aby ho zabili. Spisovateľ/režisér James DeMonaco jednoducho nepremyslel všetky možnosti tohto sveta. 6/10 ()

Larushka

Je to vopravdu velká kokotina. Očistu na tvůrce tohohle skvostu. Námět zajímavej. Chyběla mi Cerseina zlatá kštice. Nejděsivější pro mě bylo, když jsem během filmu musela zvednout zabezpečovací roletu, abych mohla vypustit psa na zahradu. Naštěstí se to obešlo bez následků, žádnej vetřelec dovnitř nepronikl. ()

Iwus.ka

Nasraný Američan, dobrý Američan. Aby taky ne, když vám u domu zazvoní slizák a partička stejně labilních spratků jako on sám s jistou žádostí, které pokud nebude vyhověno, udělá dotyčný ještě úlisnější bubu ksicht. Vždyť se celý rok tak strašně těšil, až bude konečně moct beztrestně zapíchnout nějakou tu nepřínosnou lůzu. A jelikož to nejde po dobrém, po zlém to bude mnohem zábavnější. Nezbývá tedy nic jiného, než poděkovat všem zúčastněným, že se tak pěkně podílí na lepších zítřcích. ()

dr.fish

Krátké a úderné jako povídka od Raye Bradburyho. Jeden nápad a vydá na kratší film. Není důvod rozpitvávat příběh. Pokud jednou ročně dostanou všichni lidé povolení beztrestně zabíjet, změní se vše. A o to ve filmu jde. Už to nejsme a nikdy nebudeme "my". Je to zatím je nerozvinutý nápad, ale námět na sérii výtečný 70% ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (více)