Tři barvy: Bílá - tak se jmenuje druhý film z volné filmové trilogie, který natočil polský režisér Krzysztof Kieślowski. Polák Karel Karel a jeho francouzská manželka Dominique stojí před rozvodovým soudem v Paříži. Soud uzná manželčiny argumenty a rozvede je. Karel tímto okamžikem přichází o vše: o svou velkou lásku, o manželku i kadeřnický salón, do kterého vložil své celoživotní úspory, talent a řemeslnou šikovnost. Bez peněz, bez dokladů, hledaný policii pro údajné žhářství, marně hledá způsob, jak se vrátit do vlasti. Ve snaze vydělat si alespoň pár franků koncertuje v podchodu metra na hřeben a zde se také seznámí s tajemným krajanem Mikolajem, který mu nabídne práci placeného zabijáka. Jen díky němu se Karel nakonec dostává do Polska, ukrytý v obrovském cestovním kufru. Doma soustředí všechny své síly k jedinému cíli: rychlému zbohatnutí. S pomocí peněz a důmyslného plánu chce Dominique přilákat z Paříže do Varšavy, aby se jí konečně mohl pomstít? Kromě satiry na dobové poměry v Polsku je film i hořkou výpovědí o mezích komunikace mezi lidmi, o individuální samotě a stavu dnešní společnosti. Hlavní postavy ztělesnili Zbigniew Zamachowski (Ohněm a mečem) a Julie Delpyová (Evropa, Evropa, Homo Faber). Film vznikl ve francouzsko-polské koprodukci v roce 1993, byl rok později oceněn Stříbrným medvědem na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. (oficiální text distributora)

HonzaBez

"Život je svinstvo…" Tak v této časti barevné trilogie jsme se s Kieślowskim vážně moc nepotkali. Za mě určitě její nejslabší část (zvláště po přímo fascinujícím zážitku z modré). Nějak moc nevím, o čem to celé vlastně bylo. O rovnosti v dnešním nerovném světě, jak někteří uživatelé píší? No nevím, mě to celé hlavně přišlo (ze scénáristického hlediska) jako silně vykonstruovaný příběh. Už jen ta story o tom, jak někdo letí z Paříže do Polska v kufru, to měla být jako parodie? A celý ten příběh o outsiderovi, ze kterého se jak mávnutím kouzelného proutku stane úspěšný podnikatel a který získá zpět svou ztracenou sexuální výkonnost? Za mě pohádka, k čemuž je možná bílý/sněhobílí vizuál vcelku příhodný (ač zde není tak výrazný jako v předchozích filmem z trilogie), ale jinak? A celý ten závěr se zinscenováním vlastní fiktivní vraždy za účelem získání pozornosti bývalé manželky Dominique, to bylo co?  Neříkám, že jsem se vůbec nebavil a neužíval si Kieślowskeho režijní umění. Ale na víc než na tři hvězdičky to za mě dnes není. ()

Belbo

Bílá je přesně ten typ filmu, který v ČR chybí, v rámci kultury mělo podobné ambice Klímovo Čekání na světlo, čekání na tmu, které zapadlo. ()

danoo

Vo svojej podstate vlastne úkaz medzi ďalšími 2 dielami i v kontexte celej Kieslowského tvorby, kedže s tragikomédiou skúsenosti nemal. A zároveň v porovnaní s ostatnými časťami Trikolóry najostentatívnejšie pracuje so symbolikou farieb, pretože b i e l a ako znak slobody tu rezonuje v rôznych variáciách a parafrázach neustále. ()

marvan

Film připomíná zlyrizovaný "mokrý" sen nýmanda, který si zpackal život a nyní se alespoň ve svých představách snaží dojít pocitu satisfakce. Akceptovatelný je pro mě pouze začátek filmu, popisující rozpad jednoho vztahu a ztrátu životních jistot hlavního hrdiny. Poté co se postaví na nohy (příznačně nikoli vlastní zásluhou, ale díky náhodě), přichystá pomstu ženě, která se s ním rozvedla (ve filmu je naznačeno, že je to mrcha, ale s takovým blbem by se rozvedla každá rozumná žena). Tahle část je už výsledkem autorské svévole. Chápu, že v životě může náhoda sehrát občas podivuhodnou roli, ale je pro mě nemožné přijmout představu, že by něčí život mohla formovat pouze náhoda. Oblíbeným klišé tvůrců pokoušejících se o "umění" je postava outsidera, jehož dětská čistota má tvořit protiklad pokřiveným konformním hodnotám. V tomto případě se však tato postava stala nezáměrnou glorifikací loserovského parazita. Chcípák, zdá se, není až tak specificky českým objevem. ()

dANo

Táto biela farba sa mi z trilógie asi najviac páči... je taká ľahšia ako modrá, či červená, ale napriek tomu poukazuje na to, ako sa niekedy snaha o akúsi odplatu (a špeciálne v láske) neopláca. Plán hlavného hrdinu síce výjde, ale čo z toho, keď jeho milá mu nakoniec aj tak nie je na blízku...? ()

KarKulA

Tak nevím, nebylo to špatné, herecké výkony byly také velmi dobré, ale vedle velmi silné "Modré" to na mě působilo tak nějak lacině. Zápletka není v žádném případě tak dramatická jako v prvním díle trilogie a film je laděn v odlehčenějším duchu. Jedná se v podstatě o černou komedií, která si celkem povedeně dělá srandu z poměrů v Polsku 90l. (je vidno že devadesátky nebyly tragédie jenom u nás), tak sama ze sebe. Co mě bohužel rušilo byl fakt, že celý příběh působil až příliš vykonstruovaně, neuvěřitelně a překombinovaně. ()

mcleod

Asi nejslabší film z celé "barevné" trilogie. Kieslowského moc nemusím, ale poslední film Trois couleurs: Rouge mě opravdu hodně zaujal, proto jsem mu dal ještě jednu šanci... Bílou. Ta má na francouzské trikoloře (kterou je tato série inspirovaná) odpovídat rovnosti. Čekal jsem tedy nějaké velké sociální drama, ale ničeho takového se mi nedostalo. Rovnost je ukázána na malém příběhu dvou lidí, kteří se milují i nenávidí, kteří si prokazují sympatie, zároveň se jeden druhému mstí. Nenašel jsem v tom moc velkou hloubku, ani nějaký zajímavější příběh, zkrátka řečeno, zklamalo mě to. ()

Autogram

Poliaci sa vyžívajú vo filmoch o lúzeroch a tento náš je fakt prípad na pohľadanie. Po rozvode so svojou neuveriteľne krásnou francúzkou má samé dobré nápady ako napríklad ten s kufrom a ďalej človek len žasne, na čo všetko pristúpi. Škoda, že keď sa to správne rozbehne prichádza tak nejako nezmyselný záver. Pretĺkať sa životom sa dá všelijako a po tomto filme má človek pocit, že aj ten jeho malý bezvýznamný život má v sebe neuveriteľnú harmôniu. Neviem, či práve na to bol film točený, ale ak áno, tak to vyšlo. Paradoxne práve film o biede a nezmysle života mi prináša silu do života. –––– Život je svinstvo. – Jo, a proto jsem ho chtěl zkrátit. –––– Tak se ten mrtvý koupí. Může být tŕeba z importu. Z východu? ()

jamalka

Pro mě nejlepší film z celé trilogie. Kieslowski tady dovedl k dokonalosti jak samotný příběh, tak i pocity a myšlenky schované za nim. Zobrazuje zde stále propíráné téma LÁSKY A NENÁVISTI, které se snad ani neproměňují jedna ve druhou, ale jsou tímtéž- co je láska a co nenávist? ()

Almásy

nevidel som sice Dekalog ale doposial asi najlepsi Kieslovskeho film co som videl. cela trilogia Tri farby je o podobach lasky a jej dopadu na cloveka v roznych situaciach. pre mna je biela a zvlast jej koniec najpompeznejsia oslava vztahu dvoch ludi aku si pamatam snad jedine z Modrej kedy zazneje piesen na zjednotenie europy. scenu kedy delpy vychadza v svadobnych satach povzujem za jednu z najlepsich ake som kedy videl. hlboko odporucam. ()

blixadovan

Z mého pohledu nejslabší "barva", ale přesto krásný filmový zážitek. Beru to do značné míry jako nadsázku, která měla za cíl zvýraznit motivace (ačkoliv nechápu proč se Dominique s Karlem vyspala v hotelovém pokoji poté, co zjistila, že není mrtvý) a hlavně city hlavních hrdinů. Filmová zkratka vůbec nevadila, naopak nerušila popisem nesmyslností. Při druhém shlédnutí jsem si naplno vychutnal hudební doprovod. ()

tempus

To ale byla pořádná nuda, kterou by jste měli vidět pouze, jako spojující článek mezi Modrou a Červenou ()

noctambule

Tohle je přesně druh filmu, u kterého nemá cenu šťourat ve věcech, nad kterými zůstává rozum stát, ale prostě ho přijmout takový jaký je. Viděla jsem jednotlivé barvy docela s odstupem, bílá na mě udělala asi nejmenší dojem, ale uvidím až to zkouknu někdy popořadě:-) ()

klukluka odpad!

Fakt zajímavý... Víc než polovina filmu příjemná. Žádná pecka. S ochotou zabít kamaráda ohromnej propad, pořád jsem tomu byl ochotnej dát 3 pecky. A za posledních 20 minut jsem se dopracoval až k odpadu!. Copak bych tomu ale mohl dát něco jinýho? Co to jako mělo být? To se mi má líbit, že se borcovi konečně postavila díky penězům hůlka? Že se coby člověk oficiálně prohlášený za mrtvého vetřel bejvalce do postele? Bejvalce, která už si dávno žila svůj život? Že ji nechal zavřít do kriminálu? To má být jako vtipný nebo co? Já to nechápu..? Já nechápu těch 81 procent..? Za co, proboha? Za co?! To je tak, když někdo dostane nálepku Umělce. Pak si nekteří budou mazat pod pazoury i jeho hovno, když jim bude tvrdit, že je to špičkovej parfém. Je to tady samej pokrytec bez vlastního názoru. Jste slaboši! ()

bila.tecka

Druhá část Kieslowského trilogie nese symbol rovnosti z hesla francouzské revoluce. Touha po rovnosti v lásce, která je z tristních důvodů nenaplněná. On ji hluboce miluje, ona touží (zatím) jen po fyzickém naplnění. Komunikace vázne i díky odlišné národnosti obou, která tu hraje taktéž výraznou roli. On se vrací do rodného "novodobého" Polska, které objevuje lákadla kapitalismu. Obdivuhodné je sledovat motor, který žene Karola vpřed. Žene se za ženou, tragéd... :) ()