Tři barvy: Bílá - tak se jmenuje druhý film z volné filmové trilogie, který natočil polský režisér Krzysztof Kieślowski. Polák Karel Karel a jeho francouzská manželka Dominique stojí před rozvodovým soudem v Paříži. Soud uzná manželčiny argumenty a rozvede je. Karel tímto okamžikem přichází o vše: o svou velkou lásku, o manželku i kadeřnický salón, do kterého vložil své celoživotní úspory, talent a řemeslnou šikovnost. Bez peněz, bez dokladů, hledaný policii pro údajné žhářství, marně hledá způsob, jak se vrátit do vlasti. Ve snaze vydělat si alespoň pár franků koncertuje v podchodu metra na hřeben a zde se také seznámí s tajemným krajanem Mikolajem, který mu nabídne práci placeného zabijáka. Jen díky němu se Karel nakonec dostává do Polska, ukrytý v obrovském cestovním kufru. Doma soustředí všechny své síly k jedinému cíli: rychlému zbohatnutí. S pomocí peněz a důmyslného plánu chce Dominique přilákat z Paříže do Varšavy, aby se jí konečně mohl pomstít? Kromě satiry na dobové poměry v Polsku je film i hořkou výpovědí o mezích komunikace mezi lidmi, o individuální samotě a stavu dnešní společnosti. Hlavní postavy ztělesnili Zbigniew Zamachowski (Ohněm a mečem) a Julie Delpyová (Evropa, Evropa, Homo Faber). Film vznikl ve francouzsko-polské koprodukci v roce 1993, byl rok později oceněn Stříbrným medvědem na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. (oficiální text distributora)

brumbrum

Z tercie "Tri barvy" mal tento pribeh najviac k polskej dusi: clovek sa od srdca nasmeje na tom polskom cloveku Makovi; no ale zial koniec je velmi svajciarsko-francuzsky, hnusny, oplzly, uchylny. Takto nerozmysla Slovan ale degradovany obcan zapadnej Europy. Cize za poslednych 10 minut mi znicili zo 4*-ckoveho nadsenia dojem na max. 2* a to tiez len zato, ze som sa hodinku bavil. Dost nanervy ide, ze ak clovek rozprava 5timi jazykmi a FR nie, tak proste dialogy medzi manzelmi rozumiet ani nahodou nebude. Skoda, aj toho chybajuceho otitulkovania, aj toho srackoveho konca. Svajciarikovia nepopreli svoje uchylne zamiesane prsty ani v tomto pripade. ()

mutace

Tento příběh mě narozdíl od "Modré" zaujal. Přes poměrně jednoduchý děj dokázal udržet mou pozornost až do konce. Mile mne překvapil Janusz Gajos, kterého jsem doposud znal pouze jako Janka ze seriálu mého dětství "Čtyři z tanku a pes". ()

E lan

Zvráceně zajímavý film s dobrým příběhem a malinko slabou pointou. Škoda, nicméně herecké výkony jsou vynikající. ()

vincchuppo

Bílá. Mordá, Bílá, Červená? Mordrá, Červená, Bílá! Je to trilogie, která mě osobně velice oslovila. Bílá se mi z ní líbila nejvíce. I když je těžké... určit, všechny tři filmy jsou tak poutavé a různé, přesto sjednocené. Bílá pro mě byla nádherným obrazem krásné lidské najivnosti, zároveň neumírající hluboké lásky a štěstím v jinak krutém osudu. Bílá na mě působí jako pohádka. Jako krásná, vypracovaná a procítěná pohádka! Pohádka o zlobivé princezně, kterou princ vytrestal a naučil dobrým mravům. Dobré pohádky mám rád. ()

junxi91

Bílá barva z trilogie Tři barvy mě bavila rozhodně více, než ta modrá. Děj byl mnohem záživnější, občas jsem se zasmál a taky zde byl lehký motiv krimi. Tentokrát se jedná o příběh holiče a na první pohled prosťáčka Karla, se kterým se rozvádí jeho krásná žena Dominique, protože jejich manželství nebylo naplněno. Karel se potkává s tajemným Mikulášem, který mu nabízí práci - zabiješ člověka, kterého už nebaví život. Karel se nechá dopravit z Paříže do Varšavy v kufru, ale moc mu to nevyjde, to byla podle mě asi nejvtipnější část. Jeho snaha o zapadnutí do místního kšeftaření s pozemky dopadne dobře, protože Karel je chlápek fikaný a tak vyfoukne svým kumpánům pozemky, na které si dělali zálusk. A tohle vše dělá jen proto, aby naplnil manželství s nádhernou Dominique a upřímně se divím, jak to, že nebyl schopen ji pořádně opíchat, já z ní měl erekci skoro celou dobu, kdy byla na obrazovce. Obzvláště to její sténání nebylo moc dobré pro můj krevní tlak. ()

winstonik

Karolko je hráč so spravodlivosťou, truchlivý, samozvaný boh a sudca podľa práva, čo je obzvlášť chuťovková téma pre Krzysztofa. A to, že láska má tak blízko k nenávisti a čin je najlepším obrazom, to robí z Kieslowskeho podnes neprekonaný vrchol svetovej kinematografie. ()

maruli

Karolovy sebetrýznivé sklony a posedlá láska, Doniniqueino kočičí chtění unikat a přeci být polapena, Mikulášovy smutné oči a prosté 'Češč'.. a nakonec ti, kteří si chtěli být rovni ve svobodě, jsou rovnocenně zakleti ve svých vězeních. A paradoxně konečně šťastni. ()

GudMen

Bílá je velmi často, a nutno podotknout, že zcela neprávem, považována za nejslabší článek trojbarevné trilogie. Domnívám se, že na vině bude onen laskavý humor, který jaksi není v souladu s představou o vysoké kultuře, která musí být tragická a především smrtelně vážná. Přitom právě zde je akcentován nejstěžejnější morální princip o rovnosti mezi lidmi. Velký příběh o lásce, odpuštění a cestě do pekel lemované dobrými úmysly. ()

JK77

genialne dielo, nechapem ako som nan zabudol a nehodnotil. Cela trilogia je super. Filmy sa zaobidu aj bez seba, teda po kvalitativnej stranke, ale ta duchovna sila sa vytraca ak Vam nejaky diel ujde. ()

Pavel666

Viděl jsem tenhle film na projektoru a v horší kvalitě, kdybych ho viděl v HD rozlišení, tak mohlo hodnocení dopadnout ještě hůř. Příště radši projektor zakopám nebo schovám do hrnce. ()

kubeba

Já vážně nevím, proč je to takový skvost. Modrá se ještě docela dala, ale tohle... Asi nejsem takový filosof, aby mohla ocenit tu nehynoucí lásku a schopnost podřídit jí všechno. Celý to bylo postavený na hlavu. ()

Pavlin

Nevím jestli tohle je ještě láska.Podle mě ne.Spíš bych to nazval posedlostí.Film se mi jinak docela líbíl má své kouzlo,ale červená je o mnoho vyzrálejší,tam už jde o daleko hlubší myšlenky než je vášnivá láska.Zamachovski je skvělý herec. ()