Pinocchio Guillerma del Tora

• USA Guillermo del Toro's Pinocchio (více)

Nádherný hudební film, ve kterém oscarový filmař Guillermo del Toro pomocí fázové animace znovu vypráví příběh slavné dřevěné postavičky. (Netflix)

Ewík

Pěkný příběh plný dobrodružství a moudrosti jemně šmrncnutý del Torovou představivostí a protkaný hlasem Ewana McGregora. Pohádka dle mého gusta. ()

Dejvecd

Je to tak dobré ako pôvodný film? Asi nie, ale hanbu mu to taktiež nerobí (na rozdiel od toho zdrapu odpadu, ktorý nám dal tento rok Disney). Guillermo del Toro dokázal priniesť k životu krásnu rozprávku, ktorá kombinuje to čo bolo na pôvodnom Pinocchiovi tak dobré spolu s hrôzami vojny, diktatúrou odsudzovaním, priateľstvom a kopou ďalších dôležitých tém. Áno mohlo to byť emocionálnejšie, ale aj tak je tento nádherne vyzerajúci animák niečím, čo v poslednej dobe medzi rozprávkami zúfalo chýba. 8/10 ()

koty2201

Je tak trochu zahanbujúce pre Disney, že nové spracovanie svojej kreslenej rozprávky v hranej podobe zvládli veľmi priemerne a nudne. Del Toro natočil niečo lepšie. Ale ani táto verzia Pinocchia nie je dokonalá a tiež má zopár chýb krásy.  Takže najprv sa vyjadrím k zopár veciam, ktoré sa až tak dobre nepodarili. Niektoré témy, ktoré film rozoberá a niektoré momenty podľa mňa nie sú až tak vhodné pre deti a niečomu nemusia úplne porozumieť.  Čiže najväčší problém je, že tvorcovia sa nerozhodli, komu je film určený. Ďalej mi príde Pinocchio hlavne zo začiatku veľmi nesympatický a istým spôsobom priam až otravný. A to nie je veľmi pozitívne pre hlavného hrdinu. Našťastie je to už ku koncu lepšie.  Niektoré momenty a situácie vo filme buď vyšumia do prázdna alebo sú len naznačené, urýchlené alebo pôsobia divne až neuveriteľne alebo nelogicky. Teda, minimálne taký som mal z toho občas pocit počas sledovania. A záver som tiež neprijal s nadšením, keďže opäť sa z Pinocchia nestal na 100% skutočný chlapec, keďže bol smrteľný, ale život mal nekonečný. A bolo to také trochu depresívne, keďže ostal sám :/ Tak by rozprávky nemali končiť. Napriek tomu, že príbeh sa nevydaril najlepšie, nemôžem ani tvrdiť, že išlo o prúser. To by som filmu krivdil. Možno to znie príliš kriticky, ale nemusíte sa báť, že prežijete sklamanie, ale skôr mierny nadštandard. Vizuál bol geniálny. A za to si tvorcovia zaslúžia obrovskú pochvalu. Práca s detailami a technikou stop-motion (aj keď mi to neprišlo ako klasický stop-motion) je pýchou tohto spracovania.  Pesničky neboli tiež zlé, aj keď mne sa netrafili úplne do vkusu, ale dali sa. Obsadeniu nemôžem tiež nič vytknúť, keďže ide o tie najväčšie hollywoodske esá (ale anglicky som si pozrel len kúsok).  Aby som to teda uzavrel, tak určite to môžem odporučiť, ale skôr je tu taký malý problém, že akosi neviem komu. Pre dospelého je to miestami až príliš infantilné a pre deti možno až príliš temné, trochu nezrozumiteľné a málo rozprávkové. ()

inmax

Tak letos je to na Pinocchie 1:0 pro Netflix. Zatímco Disney vytvořil další ze svých hraných předělávek bez kapky invence, tým kolem del Tora vytvořil pohádku na kterou je radost koukat i poslouchat. Krásná stylizace Ioutek, pěkná hudba a zajímavý příběh (neznám knihu, takže oceňuji vynechání dětí měnící se na oslíky a místo nich linku s nacisty). I ty písničky jsou celkem chytlavé. Tleskám i českému dabingu (zejména Jiří Korn a Vojta Dyk) ()

Mkartaylas56

Nejsem dodnes znalý filmografie Guillerma del Torra, takže nemám úplně s čím srovnávat, ale safra, tohle bylo něco! Obzvláště v kontrastu s nedávným Disneyho live-action remakem, ze kterého se vyklubal plochý a čistě na objednávku natočený paskvil, Guillermova verze vyčnívá jak to jenom jde a hned na první pohled z ní čiší obrovská péče. Stop-motion animace je tu skutečně nádherná a po vizuální stránce jde snad o jeden z nejnápaditějších animáků, co jsem za poslední dobu viděl. Je v něm i díky kapku odlišnému zasazení až nečekané množství témat, jako válka a fašismus, doplněné o řešení osobní ztráty, o smrti, ale také pro příběh Pinocchia typický vztah mezi otcem a synem. A ačkoliv některé mají méně prostoru, než jiné, tak přesto už jenom proto, že se do nich tvůrci odhodlali pustit v rámci tohoto žánru je chvályhodné a také dost osvěžující. A skutečně se s nimi jde až na dřeň, takže ačkoliv jde stále o pohádku, s poutavou animací a pěknými písničkami, tak si z něj přeci jen o něco více odnesou starší diváci. To možná pro některé diváky může být nevýhodou, ovšem pro ně je tu stále ten původní animák, který to kloubí o trošičku lépe a pro mě a věřím, že i pro spoustu dalších tu je právě tato verze, která si jde svou vlastní cestou a mě je to set sakra sympatické. Velká paráda! ()

johnny01

Na pohled je to opravdu nádhera, každá postava je překrásná a i jednotlivá prostředí jsou vynikající. Příběh je však slabší, úvod je pomalý a scény z vojenské základny tam snad být nemusely. Povedený nápad s podsvětím je nedotažený, zasloužil by si větší prostor. Vyústění je podivné, navíc se zdá, že právě závěrečný obrat je jediný důvod, proč ve filmu byl brouk. Ten byl mimochodem tolikrát zadupnut a umačkán, že je nesmrtelnější než Pinocchio. Na konci všichni kromě Pinocchia umřou, ale význam těchto scén zůstává záhadou. Naprosto nepochopitelné pak je, že brouk vypráví děj filmu i po své smrti. ()

adamix

Filmy o malom drevenom chlapcovi, nech sú spracované akokoľvek, dokážu vyvolať v človeku nejaké emócie, nie však tak silné, ako v tejto Torovej verzii, ktorá je možno dojímavejšia, ako originál a všetky verzie dokopy. Krásna animácia s výbornými postavami a samozrejme malým príjemným Pinocchiom. Muzikálové čísla a vojenská (anti)propaganda tomu trošku uberá na tempe ale nič to nemení na názore, že toto je tohtoročná najlepšia rozprávka a možno aj najlepšia za posledných niekoľko rokov. Príbeh má srdce a je vystavaný pomocou schopných rúk. Za mňa 90%. ()

TheTeddy

Úžasné veľdielo s krásnym vizuálom, do ktorého som sa skoro zamiloval. Pár citlivých, ale dôležitých tém, pár postáv, ktoré sa počas deja vyvíjajú a ich život sa otáča o 360 stupňov, príbeh, napínavý a zaujímavý do poslednej minúty, aj keď ho všetci poznáme. A toto všetko podporované krásnou animáciou, ktorá musela stáť veľa práce. Podľa mňa najlepší film roku 2022. ()

Domineus

To bola snáď "najdospelejšia" rozprávka akú som kedy videl. Dokonca som si až hovoril, že by to pre deti skoro ani nemalo zmysel. V niektorých chvíľach to bolo naozaj drsné a temné (hlavne tá vojnová časť s deťmi), no celkovo to zabŕdalo do veľmi hlbokých tém a až s pribúdajúcim časom som si uvedomoval, ako moc vynikajúce to je. Záverečná pasáž bola za mňa určite na 5*, avšak ten úvod bol predsa len o niečo pomalší a ani pesničky ma až tak nechytili. Z grafiky som zas tak nadšený nebol, ale aj tu platilo, že sa mi s pribúdajúcim časom páčila viac (alebo som si na ňu len zvykal). Samotná stop-motion animácia mi občas až vadila. Keď sa človek nad tým zamyslí osobitne, je to geniálny počin, no divácky mi to niekedy trhalo oči. Očakávam ale, že ma druhé videnie chytí za srdce ešte o niečo viac. 70% ()

Gig

Opět jako před pár lety dvě studia představili stejný námět. Před pár roky to byla Kniha džunglí a stejně jako teď Disney vs Netflix. Tentokrát to u mně ale vyhrál Netflix. Torova vize je hravější, nápaditější a hraje si a asociacemi. Zatímco Disney převedl 1:1 svůj nádherný film ze čtyřicátých let a jen "pohnojil" jen to dobré. Toro se vrátil ke klasickému loutkovému pojetí a nejen, že nám předkládá krásný vizuál, ale taky nám dává silný příběh otcovství, lásky, uličnictví, dětství, ztráty syna, války, fanatismu, poslušenství. Osud dřevěného panáčka nám přetavil do doby války a hraje si s asociacemi původní předlohy s dobou fašistickou, kdy mu nejde o samotnou válku, ale je to spíš prostředník, jak ukázat, že příběh je stále živý a aktuální a silný, a že to není jen jednoduchá pohádka pro děti, ale v pozadí to může mít silné poselství. Navíc scénář a dialogy jsou neskutečně silné a loutky jsou plnokrevné ač nejsou živé. Už jen ten začátek a alegorie smrt syna vs šiška, strom, nový život, loutka, oči starého otce, pití... ()

W.Goldfinch

Achjo...a to jsem se tak těšil. Trailery vypadaly nádherně a navíc prý jde o Del Torovu srdcovou látku, proto jsem doufal, že se můj dříve velice oblíbený režisér po slabé Uličce přízraků vrátí v plné síle a ukáže svůj cit nejen pro vizualitu, ale i pro vyprávění příběhu. Stejně jako ve Faunově labyrintu zde spojil nadpřirozený svět s tématikou války, ale tam, kde labyrint fungoval, tady Pinocchio selhává. Jeho největším problémem je, jako by nevěděl pro koho má být vlastně určen. Pro děti je moc temný, pomalý a málo vtipný, ale zároveň není tak zajímavý nebo ambiciózní, aby zaujal dospělé. Vlastně mě nenapadá nikdo, kdo by ho měl vidět. Filmu se na druhou stranu musí nechat, že stop-motion animace je krásná a písničky také nejsou k zahození. Taky se povedlo hlasové obsazení, především mě pak bavil Ewan McGregor coby cvrček. Ale od Guillerma bych přece jenom chtěl něco trochu víc. ()

xzajox

Klasická rozprávka o Pinocchiovi, no s veľmi, fakt veľmi zaujímavým twistom. Je tu zahrnutý riadny kus reality, akokoľvek temný a krutý. Prológ s Gepettovým synom bol zaujímavý a potrebný, no pravý realizmus som vnímal až od chvíle, keď P. ožíva. Nie je to žiadny drevený chlapček s farebnou čiapočkou a topánkami. Je to kus polena a ešte aj klince z neho trčia. Odvtedy som síce väčšinou tušil, čo príde, ale nie, v akej forme to príde, a táto príjemná nevedomosť mi vydržala až do konca. Bábky, ani animované veľmi nemusím a muzikál by to nebol, až keby ešte aspoň raz rozpučili cvrčka, keď chcel spievať, ale to sú banality. Zážitok, ktorý stál za to, odporúčam. 80% 4* ()

pafka

Skvela animace, skvele vypraveni. Jen prosim nehledejte jakekoliv emoce. Nenajdete je. To proto chybi pata hvezda. A jeste jednu vec - Pinocchio je ze dreva, ale tady jasne videt, ze je to plastic. Ale to je takova kravovinka, ktera me trosku vadila. Spousta vtipu stran cvrcka. Pestre dobrodruzsvi s nadhernou animaci. ()

BobArmstong

Pinocchio Guillerma del Tora je svojím audiovizuálnym stvárnením nepochybne najpôvabnejším animovaným filmom za nedávne obdobie. Pôsobí hravo, zábavne a nadšene asi ako jeho hlavný tvorca v sprievodnom dokumente o tvorbe celej snímky. Snáď nikoho neprekvapí, že režijne je to sebaistá záležitosť, kde je každý druhý záber nádherne a precízne komponovaný. Súčasne je mizanscéna bravúrne zaplnená pestrým obsahom, detailmi a žijúcimi postavami. Vďaka tomu celý film pôsobí ako pedantne namaľovaný obraz s dôkladnou prípravou všetkého videného a zaznamenaného. To je pritom pri minutáži útočiacej na dve hodiny slušný výkon a zároveň veľká výzva. Oscarové ambície ani tentokrát Guillermo neskrýva. Hoci je pravdou, že sa nesnaží o prehnané apelovanie na emočnú strunu. Všetko robí takpovediac nenútene a prirodzene. Nominácia by mala byť samozrejmosťou a vzhľadom na všednosť žánrovej konkurencie by jeho Pinocchio vyhrať mal. Takže ak to nejakou náhodou dostane Lightyear (proti ktorému inak nič nemám), pretože je to Pixar a známa značka, niečo je v Akadémii zle. Príbeh o prijatí vlastnej identity a vzájomnom rešpektovaní osobného pôvodu je jednoducho svojou hĺbkou a dômyselným spracovaním na úplne inej úrovni. Nehovoriac o vizuálnom stvárnení, ktoré možno nazývať ozajstnou autorskou (nezameniteľnou) víziou. Režisér del Toro je v tomto ohľade trochu inde ako v zásade spotrebná tvorba štúdia, ktoré kedysi prichádzalo s absolútne zásadnými príbehmi pre všetky vekové kategórie. Dokonca, ani frenetický projekt The Mitchells vs. the Machines nemôže konkurovať komplexnému myšlienkovému presahu v drevenom chlapcovi od nadšeného zavalitého režiséra. A to je pre del Tora a jeho autorské zoskupenie výborná vizitka. ()

ZHODNOTITEL

Původně jsem doufal, že když to bude animované, že se z toho ten rukopis Guillerma del Tora trochu vytratí a ono ne. Čímž mě to zklamalo, protože jeho ztvárnění nálady ve filmu na mě vždycky působí spíš uťáple. Loutka Pinocchia mi udělala radost, ale v kontextu, kdy celý film je loutkový a plný loutek a příběh je o skutečné loutce, mi nešlo zkrátka dohromady. Stopáž přetažená. Celkem chápu, že film vznikl rovnou pro internet. ()

Sebule

Tato pohádka není klasická pohádka, protože obsahuje reálná témata, která nejsou tak úsměvná, válku, fašismus a smrt. Technicky to je skvěle zvládnuto, hudba je pěkná a písničky totéž. Ale upřímně musím říct, že mě to tak nenadchlo, jak jsem čekal. Člověku tam chybí něco, aby se opravdu vcítil do té pohádky a mně to tam chybělo taky... Nedokázal jsem se prostě emočně vžít. Ale dabéři odvedli skvělou práci, různé příšerky jsou taky hrozně pěkně udělané, zajíci mě hrozně bavili. Del Toro je osobitý v tom, že i klasické příběhy dokáže vyprávět jinak a on to prostě umí skvěle, vždycky přidá něco jiného, vždycky nám poskytne jiný úhel pohledu... Takže bylo to dobrý? Ano. Pustil bych si to ještě někdy? Nejspíš ne. Hodnocení: 7,5/10 ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení