Mladý hudební skladatel Viktor Honzl marně hledá zaměstnání. Chce se otrávit, ale plyn mu byl pro neplacení účtů odpojen. V převlečení za staršího seriózního hudebního vědce získá Viktor práci v hudebním nakladatelství. Aby se mohl ucházet o Evu, dceru nakladatele Durdyse, která se mu velmi líbí, doporučí majiteli zaměstnat i svého synovce. Tím je pochopitelně on sám, ve své civilní podobě. Pro Viktora však nastanou velmi složité situace, když se v obchodě střídavě převléká za strýce a pak zase za synovce Viktora. Naneštěstí v podobě strýce připomíná Evině sestře Heleně profesora hudby Rokose, do něhož je tajně zamilovaná. Pan Durdys souhlasí se sňatkem Evy s Viktorem pouze pod podmínkou, že si zároveň strýc vezme Helenu. (NFA)

SHA

Hezký, milý prvorepublikový film. Ale, já nevím, něco mi na tom asi chybí. Asi to přece jen není úplně můj styl.. Ale.. Je to tak 3,5 * :) ()

Adiemus

Čitelný "rukopis" režiséra Friče, nezastírající inspiraci americkými komediemi, v některých scénách ještě dokonce groteskami. A rovněž čitelný vliv fenomenálního (a s žádnými vzory nesrovnatelného) Haase na výrazové prostředky Adiny Mandlové. Jako vždy mi vadila Světla Svozilová, které v tomto snímku naštěstí byla tu a tam pohledná - a příšerná ústřední píseň poplatná dobovému vkusu. To ale vyvažuje pohled na tehdejší pražskou dopravu, mezi níž má místo i invalidní vozík, a obchod, kde prodavači jen mechanicky nepodávají zákazníkům požadované zboží. ()

xenopus

Jedna z nejpovedenějších prvorepublikových komedií. Je zvláštní, že velká část lidí si do této škatulky bezpečně zařadí Vlastu Buriana, což je sice fajn, co ale zde předvedl ve dvojroli Hugo Haas, je také herecký koncert - a mnohem komplexnější; a nejen to - podílel se také na scénáři. Navzdory stáří (neboli ranému roku vzniku) filmu se jedná o výtvor umělecky vyzrálý a svým způsobem moderní a nadčasový, a to i díky režii M. Friče. Výborné pointování situací i celého filmu a spousta absurdně humorných a ironických hlášek v celém jeho průběhu z něj dělá neprávem opomíjený majstrštyk. Hudba: Pavel Haas. "Já Vám dám éich." ()

Amonasr

Určitě jsem viděl mnohem lepší filmy ať už od režiséra Friče nebo s Hugem Haasem. Tato komedie se rozbíhá jen hodně těžkopádně a pomalu a i přes svižnější konec nepatří k tomu nejlepšímu, co se v podobném žánru záměny dvojníků kdy natočilo. A že toho nebylo vůbec málo. Už tenkrát myslím bylo toto téma poněkud vyčpělé. ()

Paninaro

To je neskutecna nadhera! Neznam jiny film, kde by bylo tolik originalnich gagu, ktere nepusobi ani v dnesni dobe trapne ci prezite. Sranda, cista sranda a pro erotiky-historiky nadherne sceny, kdy je videt, jaka byla Adina sexbomba.... trcici bradavky uprostred naprosto neeroticke sceny, jeste v dobe, kdy film byl velice cudny, se jinde malokdy vidi. Tomuto filmu tleskam a rad se na nej podivam kdykoliv..... nikdy neomrzi! ()

Havala

První velký film Adiny Mandlové ale výkonem jakoby několikátý, hraje skvěle svůdnou dívenku, která se točí okolo fešáka Haase. Zápletkou se mi film moc nelíbí, některými scénkami a komediálními výstupy ano. Mám rád Adinku, mám rád i tento filmek. 66% ()

Pitryx

Velmi dobrá záměnná taškařice. Zdálo se mi to občas trošku přehrané, ale rozhodně film člověka pobaví a rozveselí. ***A PŮL ()

ostravak30

Život je pes je vynikající komedie, kde Viktor Honzl představuje dvě role a Hugo Haas tak rovnou tři. Je už na každém, co si z filmu vybere jako to nejzábavnější. Jestli třeba jedoucí vozík napříč městem nebo převleky H. H. pod stolem, kdy během chvíle na jednom místě předstírá, že jsou synovec se strýcem oba přítomni. Haas si napsal jeden ze svých prvních scénářů a je mi jasné, že řadu vtipů sám vymyslel. Kdyby byl mladší Burian viděl bych excelovat v roli i jeho. Scénář je napsán skvěle. Dialogy sice tak vtipné nejsou, jelikož to Hugo táhne sám, ale jeho uštěpačné poznámky pobaví. Pravda ale je, že jsem dosud nepochopil, co měl na starost hudební vědec. ()

Nonna

Strejčínek.......asi nejcivilnější komedie Huga Haase. Chvílemi, jako by ani nejel podle scénáře, jen si tak slovíčkaří a řádí a je to nádherná podívaná. K tomu mu výtečně sekundují Adina Mandlová a Theodor Pištěk, ti herci měli komiku v krvi. Kulisy jsou zastarale neumělé, až levné, ale to ději vůbec neškodí. Příběh a herecké výkony mají takový spád, že je snad úplně jedno, v jakém okolí se vše odehrává. ()

PetraMishka

Krásný český film s Hugo Haasem a Adinou Mandlovou, kdy on je chudý hudebník, který nemůže najít práci, a ona je bohatá dcerka hudebního nakladatele. Na rozdíl od Ať žije nebožtík je Haas nápaditější a v určité chvíle i podmanivý, Adina vypadá přirozeněji a již ne tak prkenně. Nejvíc si ale cením výkonu Světly Svozilové, která zde proti své typizaci hraje mladou dívku a moc jí to sluší. ()

Dr.dogous

V době krize v třiatřicátém je Victor opět nezaměstnaný lůzr. Už má všeho dost a chtěl to skoncovat. Pustil si plyn, Marně čeká na ránu do vazu, protože mu odpojili plynu. Neplatil. Poslední šance. Jedno hudební nakladatelství shání lektora a Victor se jim zdál příliš mladý. Nikdo nepláče, když nic nezkusil. Nalepil si proto kníra a začal se vydávat za svého staršího "strýce" a práci dostane okamžitě. Krásná dívka dcera nakladatele se však zamilovala do lehkomyslného "synovce" a její sestra to zkouší se zodpovědným "strýcem". Dlouho oblboval. Problémy vznikly, když se měl zasnoubit za obě sestry najednou. Strýce nechal onemocnět, lež má však krátké nohy a vznikla z toho pěkná polízanice. Obtloutlý Hugo Haas i krásná Adina Mandlová podali skvělý výkon. 82% ()