Zázrak

• angličtina Miracle
Rozhovor  - Juraj Lehotský

Příběh patnáctileté dívky, která se dostane do nápravného zařízení, touží milovat, ale není jí to dovoleno. Navzdory všem zákazům se však rozhodne žít svůj život naplno... Patnáctiletá Ela se po řadě konfliktů s matkou dostává do nápravného zařízení. Dívky, které tam žijí, mají za sebou často trudnější zkušenosti než řada dospělých. Drogy, prostituce, útěky z domova, záškoláctví… Před příchodem do polepšovny měla Ela vztah s třicetiletým Robym, do něhož je stále hluboce zamilovaná. Představuje si s ním společnou budoucnost, pro jejíž naplnění je odhodlána udělat téměř cokoli… Režiséra Juraje Lehotského inspiroval k natočení sociálně laděného snímku osud konkrétní dívky, kterou potkal. Jak říká, cílem bylo „vidět její život takový, jaký je. Žít její život s jejím malým tajemstvím, v plné jednoduchosti a obyčejnosti…“ A doplňuje: „Chtěl jsem být blízko u ní.“ Na pravdivosti snímku dodává zejména zcela přirozený projev Michaely Bendulové, představitelky Ely, kterou režisér objevil po téměř dvouletém hledání v jednom nápravném zařízení. (Česká televize)

rudess

téma filmu má veľký potenciál, no je oveľa lepšia ako film samotný... vidno za tým kopec práce, ale myslím si, že zámer nevyšiel a kdesi sa z toho vytratil, čo je škoda. ()

NeosinneR

[MFF Cinematik 2013, Piešťany] Mám pocit, že slovenský film sa nedá natočiť tak, aby z neho nebolo po prvej vete poznať, že ide o slovenský. To zvukár naozaj nevie zvuk hercov a pozadia splynúť, aby mi to netrhalo uši keď niekto prehovorí? ()

mira007

Slovenský film, kde je nejprve naservírovaný divákovi život mladý holky v pasťáku a její boj s chladným systémem. Mladá holka, co touží milovat a být milována naráží na mantinely reálného světa. Dotud by to bylo jako jedno z mnohé sociálních dramat, ale pak to přeskočí výhybku, když se holčina rozhodne ať její frajer umoří dluhy tím, že ji prodá pasákům. Odtud se z toho stane film, který se mi vryje do paměti. Dokumentární styl, výkon Michaely Bendulové a skromný happy end to v mém hodnocení dostalo ke čtyřem hvězdám. ()

Fifer

Té inspirace bratry Dardennovými si nelze nevšimnout. Hodnotím záměrně o hvězdu víš, protože snímek si zaslouží víc než 50%. Je pravda, že chybí něco, co by diváka nadchlo, všechno už jsme viděli někde jinde, ale přesto jsem se nenudil. Na Lehotského další filmy se těším. ()

sanikope

no miracle is happening.... Dardenovci vs. FishTank. Točiť filmy ala Dardenovci je cool ale rozhodne nie až také simple a Fish Tank má tempo ktoré Zázraku jednoducho chýba. Hrdinka bola akoby bez iskry života. Nechápem prečo sa v našich filmoch stále používajú postsynchrony- pri nich i tie šťavnaté vulgarizmy vyznievajú podobne ako- do frasa či do čerta. Film sa pokúša posobiť dokumentárne no nedarí sa mu to. Chvíľami som mal pocit že tvorcovia sami nevedeli kam ten film smeruje- buď bol scenár nevyjasnený alebo sa im to nepodarilo pozliepať tak aby som sa nenudil. V kine som si viac krát povedal že by som radšej ako toto trápenie pozeral nejaký priemerný blockbuster- ktorý by mal aspoň zaujimavejšiu formu. Ako som už napísal - žiadny Zázrak sa nekoná a vobec netuším čo tvorca tým zázrakom myslel. ()

denulik

Na jednej strane nemôžem povedať, ža som sklamaná. V kine som sa totiž ocitla úplnou náhodou a nemala som žiadne očakávania. Jednu vec ale nechápem- nedokážeme natočiť nič iné, iba mrchavú ťažobu? Tak trochu o ničom, cítiť ambície, ale nevidím to ružovo. A prečo je dobré film vidieť? Aby ste si mohli povedať, že ste konečne videli zázrak (a s veľkým z). ()

Scraffy

Na slovenské pomery celkom zaujímavý projekt, ktorý sa dal pozerať. Obsadenie nehercami bol isto dobrý nápad, ktorý sa, čuduj sa svete podaril. Juraj Lehotský by ale mal dostať šancu a režírovať niečo väčšie, ako len podobné drámy. ()

SAINTS

Oproti slepym laskam je tento film rozhodne krok do zadu a mierne sklamanie.Režiser sa snažil stavit na istotu a natočil socialnu dramu,tie žnu uspecky na festivaloch.Lenže natočit silny a kvalitny socialny film vôbec nie je take jednoduche.Bratia Dardenovci to je predca iny level,podobne aj sučastne madarske či rumunske filmy.Zazraku chyba tempo,divak sa nevie až tak stotožnit s problemami hlavnych postav.Samotny namet nie je velmi originalny a je značne predvidatelny.Pochvalit však treba herecke vykony,hlavne Monika Bendulova podava presvedčivy vykon.Suma sumarum je Zazrak len priemerny artovy film. ()

ostravak30

Po Zázraku přišla Nina a osudy znuděných puberťaček zřejmě Juraju Lehotskému nejsou cizí. I přes reálná prostředí a adekvátní herecký výkon hlavní představitelky s ní lze jen těžko soucítit. Divák neví, zda si prošla něčím hrozným. Dozvídáme se jen to, že ji provází hlavně záškoláctví. Odmítá se podřídit systému, ok to bych chápal. Jenže na druhé straně se jen tak flákat a provádět trestnou činnost taky nejde. Takže je otázkou, co vlastně mladá slečna chce. Ani chodit do školy, ani pracovat ani být odpovědná. A to se pak dost těžko chápe nejen hrdinka, ale celý její osud. A ani její přirozená naivita, plynoucí ze zamilovanosti či nezkušenosti, která vede k řadě nepříjemných zkušeností, že se třeba musí kur..t, nevede k mému soucitu, ale naopak mě utvrzují v tom, že si hrdinka za většinu prekérních problémů může sama. A vlastně to není nic nového. Drogy, prostituce, předtím záškoláctví, nesoulad s rodinou, takových filmů se teď točí více. A všichni mladí se chtějí vyhnout systému, ale též touží po cestě někam pryč. Že se tam asi prý lépe žije... ()

jefimyc

Je mi ľúto, že sa Juraj Lehotský po úspechu Slepých lások presunul do hraného filmu. Téma detských domov v našom sociálnom štáte, spracovaná dokumentárnym pohľadom v Lehotského štýle, mohla 100 x viac udrieť na solar ako jeho hraný debut. Verím tomu, že mali kopec materiálu a dôveru chovancov a možno aj ľudské príbehy ako v Slepých láskach. Jedno čo som si všimol z autorského tandemu - neviem ako to spracováva Marek Leščák, ale doprial by som mu konečne scenár na nejakú bláznivú komédiu, lebo tých sociálnych drám - v dokumente, alebo hranom filme je akosi veľa! ()

Nikitoss95 odpad!

totální odpad, pardón,ale příliš realistické vyzobrazení jak si žije dnešní spodina, plus extrémně nesympatická stupidní dívka ()

valachmar

Davam neobjektivnych 5 hviezd, pretoze si myslim, ze film by mal byt videny a na premiere sa mi pacil...Neobjektivnych preto, ze film sa nevyhol klise uz opisanych v Flakotaso komente, v linearnom deji bez kontrastov, ktore by umenie malo obsahovat aspon sporadicky, kazdopadne film je to najlepsie co slovensky film v sucasnosti ponuka...Miska Bendulova, ktoru som spoznal na afterparty osobne, je naozaj osobnost a hra svoju postavu prirodzene a drsno...Film zanechava silnu emociu, ktora je patrna uz v prvych minutach...Mimochodom matku Ely, hlavnej postavy, hra Katarina Feldekova, dcera slovenskeho barda Lubomira Feldeka, ktora je velka osobnost a je zaroven aj jednou z najlepsich slovenskych sansonierok a spevacok s neopakovatelnym vyrazom a sirokym repertoarom..... ()

Mates Hradecky

Zašel jsem na tento "film o životě" v rámci projekcí pro důchodce. Když jsem je po projekci viděl pobledlé potácet se ven, nenašel jsem odvahu optati se jich, jak se jim líbí sonda do života současné mládeže v diagnostických zařízeních. Příběh jak z Pošty pro tebe, ovšem bez nějakého setkání a hlavně naprosto bez naděje či východiska. Sám bych si na místě hlavní hrdinky nevěděl rady, kudy z těch jejich životních fekálií ven. To asi na festivalu v Torontu čuměli na život náš vezdejší. Z celého filmu líbil se mi nejvíce graficky pěkně provedený plakát. ()

48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny