Sword Art Online - Season 1

(série)
Japonsko, 2012, 9 h 35 min (Minutáž: 23 min)

Předloha:

Reki Kawahara (kniha)

Jošicugu Macuoka, Rina Hidaka, Šiori Izawa, Megumi Tojoguči, Takahiro Šimada, Hiroki Gotó, Takacugu Awazu, Šin'ja Takahaši, Kóta Óšita, Micutoši Šundó (více)

Epizody(25)

Milano33

Emocionálna horská dráha! Prvá séria Sword Art Online prichádza s mimoriadne originálnym nápadom, ktorý v skratke pojednáva o skupinke hráčov, ktorá je uväznená vo vnútri vražednej hry, z ktorej sa dá uniknúť len dvoma spôsobmi, buď si siahnete na život v hre, čím zároveň zomriete aj v reálnom živote (to je ta horšia, hoci jednoduchšia varianta), alebo sa odhodláte hru dohrať do konca. Základná premisa je to teda zaujímavá a sľubuje mnohé, každopádne finálne pojatie a prevedenie môže byť tak trochu v nesúlade s očakávaniami mnohých. Istotne viem jednú vec, toto nádherné anime, ktoré síce mňa svojimi prvotnými impulzmi naprosto pohltilo, určite nesadne každému, obzvlášť keď od SAO čakáte čistokrvný akčný nárez, tak v tom prípade zostanete najskôr sklamaní. Akčných scén je tu pomenej (ale primerane) a sila jednotlivých akčných momentov pramení najmä z emócií a psychologického rozpoloženia postáv, čo vôbec nie je na škodu, nakoľko aj tieto aspekty zvedú nadobudnúť rovnako epických rozmerov, ako akákoľvek iná veľkolepá bojová sekvencia. SAO je do veľkej miery romantická záležitosť, ktorá rozpráva príbeh o láske, za ktorú sa oplatí bojovať! Tento ľúbostný príbeh zahŕňa v sebe humor, nadhľad aj emócie, a v priebehu času zaznie množstvo pekných myšlienok o láske. Postavy sú na prvý pohľad veľmi sympatické a panuje medzi nimi svieža chémia. Kirito a Asuna sú moji dvaja najväčší obľúbenci, ďalej veľmi sympatické boli Yui a Sugu. Taktiež je nesmierne dôležité zmieniť, že 1. séria je rozdelená na pomyselné dva party, ktoré sa od sebe zásadne líšia, či už prostredím, tempom alebo tónom. Prvých 14 epizód sa odohráva vo virtuálnej realite sveta Sword Art Online, ktorý je zaobalený do malebného fantasy prostredia. Počas týchto častí krásne kvitol vzťah medzi Kiritom a Asunou, z ktorého sa ani na chvíľku nevytratila vášeň, iskra či láska. Na nálož epizód z druhej polovice som si síce musel spočiatku chvíľku zvykať, ale oproti tej prvej však mala jednú podstatnú výhodu a tou je, že už mala vybudované pevné základy a mohla sebaistejšie ťažiť z interakcií a postáv, ktoré mi už za ten čas stihli prirásť k srdcu... tie emócie a pocity z minulých udalostí vo mne stále čerstvo rezonovali, a tak táto druhá dejová archa mohla na tom ďalej pekne stavať a ešte viac zoceliť to už existujúce. Tentokrát je dianie situovaný do skutočného svete, v každom prípade sa pozrieme i do ďalšej virtuálnej hry, tentoraz do vílieho fantaskného sveta ALO (ALfheim Online). Táto druhá polka do väčšej hĺbky preskúmava zase vzťah medzi Kiritom a jeho sestrou/sesternicou Sugu, ktorá musí pred ním tajiť svoje city. Hudba v prvej sérii je neskutočne čarovná a melodický, zvlášte opening k prvej polovici mi neustále hraje v hlave. Vizuálna stránka je taktiež veľmi pekne prepracovaná, animátory si evidentne dali veľmi záležať na detailov. Zvolené farby takisto krásne korešpondujú s prostredím, v ktorom sa seriál odohráva. Animácia aj grafika mi sadla na prvú dobrú. Po prvej sérii SAOu nemám vážne čo vytknúť, seriál si jednoducho ma opantal svojou romantickou atmosférou a zahrnul emóciami, ktoré pocítim zriedkakedy. Vskutku nezameniteľný zážitok, na ktorý bude spomínať ešte dlho. 10/10 () (méně) (více)

TomX2

Sword Art Online, taktiež známe ako najhoršie najobľúbenejšie anime je presným príkladom toho, ako vyzerá priemerný animovaný seriál z japonskej produkcie. Teda najprv zaujme celkom zaujímavou myšlienkou o ľuďoch uväznených vo virtuálnom svete, v ktorom smrť znamená zomrieť aj v skutočnom živote, čo je skvelý podklad k depresívnemu príbehu v dystopickom svete. Hneď po dvoch dieloch však vzápätí zistíme, že to tak úplne nie je a miesto akéhosi zaujímavého budovania sveta sa dočkáme len nelogických zvratov, nezmyslov a v neskorších častiach to dokonca skĺzne až do rozprávky. Skrátka a jednoducho - spočiatku sľubnú zápletku s veľkým potenciálom tvorcovia spláchli do hajzlu. Takže jediné, čoho sa divák dočká sú len epické "cool" súboje, ktoré vždycky skončia rovnako a cool ultra over-powered postava, ktorej sa nikto nikdy nevyrovná, aj keď vlastne svoju silu nezískala prirodzenou, poctivou cestou. Je tu neskutočne mnoho dejových dier, trhlín, chýb, nezmyslov, pátosov, stereotypov a podobne, až sa človek nad tým vlastne zabaví a zasmeje - a to pritom ani nie je vtipné. Nezaostáva dokonca ani technická stránka, ktorá síce nemá až tak zlú vizuálnu stránku ani audio, ale keď v každom súboji hrá stále tá istá melódia a každý súboj má rovnaký priebeh a je rovnako nakreslený, ono to vďaka tomu naberá ešte na väčšej vtipnosti. Aj keď teda skôr smiešnosti. Nakoniec teda také silnejšie dve hviezdičky, pochopiteľne ma to bavilo. Záverom ešte musím podotknúť, že druhú polovicu nepovažujem ani za lepšiu, ani za horšiu, pretože paradoxne ona zdvíha môj zážitok zároveň najviac. Pre vysvetlenie - je až taká zlá, až je vtipná a občas má divák pocit, že paroduje seba samú, zatiaľčo prvá polovica bola mdlá, nudná, jednotvárna, jednoduchá, plátka a predvídateľná, nediv, že po dopozeraní dvanásteho dielu som si trinásty pozrel až o šesť mesiacov neskôr. ()

Jeoffrey

Já tu nemám recenzi na první SAO? To bych měl napravit! Budu stručný, o tomhle anime se toho už napovídalo a napsalo tolik, že asi nemá smysl to nějak přehánět. Takže pár dojmů, samozřejmě s nějakými těmi drobnými spoilery, ale tak kdo neviděl SAO? Když vyšlo poprvé SAO, tak jsem hltal každou epizodu a ze začátku to viděl na jasných 5*. No a pak přišel okamžik, kdy ten můj šílený zájem najednou prostě polevil. Byl to přesně ten díl, kdy se Kirirto s Asunou rozhodli, že si pořídí domeček u jezera a do toho se objevila Yui... V tu chvíli jsem šel o bod dolů (9/10) a ani další napínavé události mě zpátky na pomyslný vrchol mého zájmu nedostaly. Pak přišel Alfheim a Kiritova sestra a mé nadšení šlo rapidně dolů, tentokrát minimálně o tři bodíky, nebo spíš tři a půl (5,5/10). Nakonec pro mě to mírně nadprůměrné hodnocení hodně zachraňoval v této části hlavně fakt, že tam byl Oberon, kterého jsem z duše nenáviděl, což je u záporáka podle mě dobře... Když si to shrnu a podívám se na to jako na celek s jeho pro mě skvělým startem, ale mnohem slabším dojezdem, tak se v průměru dostávám na nějakých 7,7/10. Toť vše (hromada nic neříkajících čísel, ale dal by se z nich třeba udělat graf...). ()

Lukas222

Fantastický seriál, ktorý trpí len na jeden nedostatok - tá najlepšia akcia sa odohráva v úvodných titulkoch. Tým samozrejme nechcem naznačiť, že by bola akcia len v titulkoch a v seriáli nie, práveže v seriáli je akcie dostatok. Čím je pre mňa SAO tak fantastické? Jednotlivé diely odzrkadľujú sociálne pomery v spoločnosti. Pretože presne tým SAO je - zrkadlom spoločnosti. Ak by sme všetci skončili uväznení v hre s tým, že jediný spôsob ako z nej vyjsť živý je vyhrať ju, došlo by nevyhnutne presne k tomu, k čomu v SAO skutočne došlo a to k diverzifikácii spoločnosti. Proste nie všetci by boli schopní vbehnúť do dungeonu a likvidovať bossov, aby to čím skôr skončilo a čím dlhšie by sme v hre boli, tým menší by sme mali o dohratie záujem. Podstatná je aj Kiritova myšlienka, že ak sa hráč zmení v hre, zmení sa aj v skutočnom svete, toto ako bývalý hráč MMORPG môžem z prvej ruky len potvrdiť. Po 14. dieli dôjde k zmene tempa, pridajú sa nové postavy a vskutku nezaujímavý svet, seriál tým dosť utrpel, ničmenej stále je to pozerateľné a akcia je po novom obohatená lietaním. Držal to nad vodou len Kirito, ktorý bol proste... Kirito. A najmä kvôli Kiritovi dávam plných 5*. ()

Katakimiku

K odpadu to má pořád dost daleko, ale to samé i k dokonalosti. Z dnešního pohledu to je vlastně jenom (pod)průměrný isekai plný klišé. Co mě ale štve zdaleka nejvíc (kromě toho, že je to často extrémní nuda) je nevyužití potenciálu, který to celé mělo. Ne, že budeme prozkoumávat jednotlivá patra Aincradu a jejich zvláštnosti, tak jak bych si to jako fanoušek dobrých fantasy představovala. Ve finále se nepodíváme ani do čtvrtiny z nich a už je konec, takže zajímavý world building - nula. Ani "romantika" to nezachránila. 3/10 ()

• První ze dvou závěrečných písní „Yume Sekai“ nazpívala zpěvačka Haruka Tomatsu. Poslední ze dvou závěrečných písní „Overfly“ nazpívala zpěvačka Luna Haruna. (CarnTheNunya)
  • První ze dvou úvodních písní „Crossing field“ nazpívala zpěvačka LiSA. Poslední ze dvou úvodních písní „Innocence" nazpívala zpěvačka Aoi Eir. (CarnTheNunya)