Donšajni

• Slovensko Donšajni (více)
Komedie / Hudební
Česko, 2013, 102 min

Režie:

Jiří Menzel

Kamera:

Jaromír Šofr

Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Ivana Chýlková, Jiřina Jirásková, Lucie Juránková, Anna Klamo, Jan Mikušek, Emílie Řezáčová, Jan Jiráň (více)

Místní svůdce a operní režisér Vítek začíná zkoušet Mozartova Dona Giovanniho. Aby měl úspěch, pozve pro chystané představení z Ameriky slavného operního pěvce Jakuba, který v tomto divadle kdysi začínal. Teď je z něj starší muž se spoustou zdravotních problémů, ale ženy se mu nepřestaly líbit. Jakub začne se souborem zkoušet a zdá se, že představení bude mít velký úspěch. V té době Vítkovi kdosi ukradne auto a to použije při bankovní loupeži. Tu překazí učitelka zpěvu Markéta. Vítek zjistí, že je bývalou láskou Jakuba a že s ním má dceru. Postará se o to, aby se znovu setkali? (TV Nova)

Ham.and.eggs

Největší problém je, že to je Menzel bez Hrabala. Rozhodně to neni takový propadák, jak se mnozí pod vlivem davového šílenství snaží namluvit. Je to ale dost osobní dílo, spíš "film pro režiséra" než film pro diváka. Menzel se snaží ve scénáři poměrně dost mentorovat, místo toho, aby se víc uvolnil a běžně řešil neběžné problémy běžného člověka, v čemž býval ve svých filmech tak dobrý. Donšajni často nudí operními výstupy, kterých mohla být bohatě třetina, kamera a hudba ovšem nezklamaly, neřku-li nenadchly. Je možný, že časem film trochu uzraje, momentálně je to tak čtyřicetiprocentní destilát ideální menzlovice. Vzhledem k místnímu hodnocení ale kapku alkoholu přilévám navrch... ()

Rockerman odpad!

Tak tento film jsem doslova protrpěl, ale vydržel jsem statečně až do konce. Nikdy nedám na hlas kritiky, vždycky si svůj názor vytvořím sám. I tentokrát kritika neměla tak docela pravdu. Tento film není špatný, je přímo hrozný! Mistr Menzel jakoby nám tu "zTroškovatěl"! Ty neuvěřitelné, doslovné dialogy jsou nesnesitelné. Navíc je tu všudypřítomný operní zpěv, který mi v menší míře nevadí, ale co je moc to je moc. Tím zpěvem se zřejmě zakrývá ten fakt, že je to celé o NIČEM! A kde se poděl humor? Chtěl jsem dát aspoň jednu hvězdu za pár drobných vtípků ( třeba za zubní kartáčky), ale u takového renomovaného režiséra musím být přísnější. Jiří Menzel je už dávno zapsán zlatým písmem do historie naší kinematografie, ale natočením takového "paskvilu" hazarduje se svou pověstí. ()

danek22

Občas je to nuda, jak v opeře. Psychologie a motivace postav jsou nedotažené a všemu vévodí naprosto šílená Šafránková, která snad podala svůj nejhorší herecký výkon v kariéře. Přesto každý film, který skončí svatbou je dobrý film, tak hodnotím tento film dobře. ()

Gaia.M

Ne, ne a ne. Na tento film jsem se těšila. Mám v podstatě české filmy fakt ráda. Ale tohle byla hrůza. Nevím, co hezkého o tomto snímku říct. Bohužel. Za mě obrovské zklamání. ()

sadlokan

Nemám s tim problém.Operní zkoušky jsou zábavný a pan Huba je Mistr!Ale tak do TV,Babovřeštilové v kinu to nepoberou.Ani v TV,vlastně... ()

Ydrosten odpad!

Asi nejsem intelguán. Takže jsem to protrpěl, protože se na to chtěla dívat partnerka ( a PC neuvěřiteleně rychle obsadila dcera ) ()

hazaba

Nebylo to zas tak špatné, v některých okamžicích jsem se hodně bavila. Pravda, mám slabost pro Jana Hrtla, takže hodnocení dost nadsazuji, ale v porovnání s jinými českými rádoby-komediemi to byl dobrý průměr. ()

MickeyStuma

Divadlo, svět opery a dění kolem příprav jednoho představení. Jiří Menzel zvolil téma v českém filmu ne moc obvyklé. Opera. Hudba, která v dnešní době není zrovna vyhledávaná. Snímek poukazuje na přípravy, zkoušky a hlavně na lidi, kteří v opeře vystupují. Nejsou nijak zvláštní, nijak odlišní. Že operu může výborně zpívat i pěvkyně vyznávající punk? A proč ne? Menzel nepodává nějaký ucelený příběh. Vsadil na vyprávění jednoho režiséra ztvárněného Janem Hartlem, který svou roli podal vcelku přesvědčivě. Mluví na kameru a předává své myšlenky a své poznatky. Aby to úplně nevypadalo jednoduše a ponuře, je vyprávění ozvláštněno poetikou a lehkým nenuceným humorem. To vše podbarvené klasickou hudbou od renomovaných klasických tvůrců, takže se tu přibližuje v ukázkách různá světoznámá díla. Snímek se svojí jednoduchostí nijak nevymyká od předchozích Menzelových počinů. Je pochopitelné, že kvůli prezentované operní hudbě to nebude mít snímek nijak jednoduché hlavně u mladých diváků, ale tak už to prostě je. Docenění jako obvykle jistojistě přijde až o mnoho let později. ()

John8

Film z prostředí muzikalu, o hercich z muzikalu, kteri nemluvi o nicem jinem nez o muzikalech a nesnasi muzikaly... A vy je 102 minut pozorujete... ()

Faila

Poetiku Menzelových filmů a styl jeho vyprávění mám ráda, a tak jsem si Donšajny moc užila. Krásné herecké výkony a krásné dialogy. A asi jsem film sledovala v dobrém rozpoložení, protože jsem si ho vážně užila a rozhodně z něj neměla tak nelibé pocity jako skoro všichni tady. ()

Harts odpad!

Menzel ztrácí dech, ono to ani nemělo neujasněný konec, do ztracena, ale vše bylo jasně vysvětlováno, to už je prostě jako Kameňák ()

MissSimm

Až na pár opravdu povedených vtipných scén, se může tento film chlubit jen hvězdným obsazením. Do poloviny filmu jsem čekala, kdy už to začne být o něčem a kdy už to začne být zajímavé. Bohužel jsem se nedočkala. ()

dainio

Menzel je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů. Mám ho rád, respektuji ho, vážím si jej. Na Donšajny jsem se těšil. I přes negativní reakce a tristní hodnocení. Po shlédnutí musím uznat, že je to slabý film. I tak si ale myslím, že procentuálně by mohl být i v 40% vodách. Hartl hraje příjemně. Je jakýmsi průvodcem. Jenom nevím, jestli zrovna on se typologicky hodí na roli notorického dívkáře. S příchodem Martina Huby přišel i jakýsi děj. Né moc hamatný ale přesto nějaký. Operu uznávám. Je to další typ umění. Jsem člověk kulturní a tak mi operní dějiště nepřišlo na škodu. Avšak je pravda, že by to mělo mít svou míru. Problémem celého filmu je i obsazení jiných postav, velice anti-hereckých lidí. Komparzisti, amatéři. V 60.letech bylo úžasný, jak se pracovalo s neherci atd. Nyní je to ale úplně jiný obrázek. To ani nemluvím o roličkách tváří z TV Nova apod. Málokdy se naší komerční slátaninové televizi podaří produkovat něco lepšího. Byl bych rád, kdyby Menzel natočil ještě jeden film. Nějaké důstojné rozloučení. Donšajni nepatří k jeho klenotům. Je to spíše oddechovka, určená čistě pro režiséra. ()

sarkareifova

Nějak nevím, ale zas takový zázrak, jak se říkalo to nebyl. Jednoduchý film o opeře a jejím režisérovy, který klátil sopranistky. Nějak mi unikla i zápletka, nebo to o čem v tom filmu sakra šlo. ()

Ozzy2

Pokud mám tu drzost a chci Oscara,musím natočit biják,kterej každému vezme dech.A ne tuhle slátaninu.Čím je Menzel starší,tím mám na něj větší alergii. Honzu Hartla znám ještě z divadla Za branou II.V divadle perfektní,plátno mu nesedí.Bohužel. A Gon Gio v češtině je hnus! ()

Rizek75

*jen za operní hudbu. Bohužel zklamání. Moc jsem od toho nečekal, když jsem viděl upoutávku, ale toto... Významní lidé, kteří něco dokázali (myslím tím teď filmové tvůrce napříč profesemi), by neměli od určitého věku předvádět, že talent nestárne, když v tomto případě se talent vytratil docela. ()

UniqueNett

Po zhruba čtyřiceti minutách jsem to vypnula. Neskutečně mě to nudilo. Velká škoda, očekávála jsem od J. Menzela trochu víc. Nechávám bez hodnocení.. ()

anitae

Operu mám celkem ráda, ale kombinace pro mě vážné opery, s hodně prdlým zivotem umělců byla zvláštní, ale i celkem pobavila. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel