Donšajni

• Slovensko Donšajni (více)
Komedie / Hudební
Česko, 2013, 102 min

Režie:

Jiří Menzel

Kamera:

Jaromír Šofr

Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Ivana Chýlková, Jiřina Jirásková, Lucie Juránková, Anna Klamo, Jan Mikušek, Emílie Řezáčová, Jan Jiráň (více)

Místní svůdce a operní režisér Vítek začíná zkoušet Mozartova Dona Giovanniho. Aby měl úspěch, pozve pro chystané představení z Ameriky slavného operního pěvce Jakuba, který v tomto divadle kdysi začínal. Teď je z něj starší muž se spoustou zdravotních problémů, ale ženy se mu nepřestaly líbit. Jakub začne se souborem zkoušet a zdá se, že představení bude mít velký úspěch. V té době Vítkovi kdosi ukradne auto a to použije při bankovní loupeži. Tu překazí učitelka zpěvu Markéta. Vítek zjistí, že je bývalou láskou Jakuba a že s ním má dceru. Postará se o to, aby se znovu setkali? (TV Nova)

peetriss odpad!

Kdysi výborný filmař, dnes senilní filmový teoretik-rozumbrada bez špetky soudnosti Jiří Menzel nám filmem Donšajni názorně ukázal, že jeho názory na stav současné kinematografie nemáme vůbec brát v potaz. Jestli si takto představuje tu "správnou" filmařinu, to se budu raději oddávat dvouhodinovému zírání do rotujícího bubnu mé pračky. Donšajni jsou nezákonným týráním diváků, možná ještě větším než Troškovy Babovřesky, a to je sakra co říct! Slátanina bez příběhu, bez soudnosti, bez režijního vedení, bez náboje... a k nevydržení. Odborně nekompetentní osoby, které tento film poslaly do hry o Oscara, by měly dát své funkce k dispozici - mezinárodní ostuda! ()

Prochy38

Film je to celkem jednoduchý. Ale hrozně takový... no .... milý. J. Hartl, i když nechápu proč mluvil tak blbě, i L. Šafránková byli hrozně příjemní a dá se říct, že si tady nikdo nehrál na nic víc, než bylo třeba. Nemám rád operu, to řeknu rovnou, ale tohle téměř dokumentární okénku do zákulisí zkoušení operních scén, bylo moc fajné. Sympatické obličeje a celkový ironický pohled na věc dodává filmu pohodový a nenucený ráz. možná, kdyby se tam zpívalo ještě třeba o 80% méně... no, asi by to nebylo ono, ale lépe by se na to koukalo... Hezký příběh, jednoduchý děj, pohodový zážitek. ()

Lionheart

Operní část určitě nejlepší, ta vysoce čněla, ale to bylo zásluhou Mozarta. A Hartl s Hubou jsou pořád důstojnými herci. To se už nedá říct o "Popelce", která dostala part jak pro Bohdalku a všechny její scény jsou strašné, navíc ty s policajty a komandem a kapitalisty jsou jak z Kameňáku. Moc jsem nečekal, takže zklamán nejsem, a ta hudba to neskutečně táhne, za ni a za Hartla s Hubou (kteří ale hrají svůj standard) dávám ony odřené 2*. ()

mosnak odpad!

Nová česká komedie v koprodukci TV Novy s nádechem erotiky opět potvrzuje pouze to,že český filmový průmysl stojí za prd. Jiří Menzel dokonce obsadil do hlavní role Jana Hartla,který podle mě vlastně nikdy neuměl pořádně zahrát natož mluvit. - 0% ()

fredisek odpad!

Sentimentální až infantilní. Jako by Donšajny točilo dítě (až tak to bylo předvídatelné), které občas střihlo nějaký monolog á la Woody Allen. Vyčpělý a nerealistický snímek, jehož pokusy o poetičnost se utápí v trapnosti nebo hůř oplzlosti. Je smutné, že jsme na Oscary vyslali film, co nemá ani kvalitu televizní inscenace z devadesátých let, a je pekelně pekelně moc předvídatelný. Dialogy jsou nijaké, někteří herci tu snad ani neuměli hrát (a jestli jim ten afekt naordinoval režisér, měl jim k tomu připsat nějaká sedativa), playback k áriím byl úlet (ksakru, aspoň ne tolik detailů na tváře, když už to nehrají výhradně operní pěvci...), kostýmy příšerné, plakát k Donu Giovannimu je výsměch grafickému designu. Přemýšlel jsem, zda dát jednu hvězdičku z úcty k Menzelovi, jenže to prostě nejde. Omlouvat někoho za to, že kdysi byl skvělý a teď už podruhé přišel s nemastným neslaným filmem, jehož poetika (to nejdůležitější na Menzelovi) prostě absentuje, nebo se kroutí v něco, nad čím se vám krčí nos, by byla vlastně neúcta. Jako když se osmdesátník dvoří dvacetileté holce. Stejná křeč a stejné klišé. ()

zelvicka.

Hm... člověk se podivuje, jak ochotné jsou herečky ukázat pro pana Menzela hrudníčky. Film mi neodbytně připomíná Obsluhoval jsem anglického krále, z kteréhož filmu si teď vybavím právě jen ty lány nahé kůže. Člověk má z filmu pocit, že je opera něco jako swingers párty (kdo chce zpívat, musí šukat s režisérem?), charaktery jsou opravdu z jiného světa (bude Šafránková až do smrti hrát jen kouzelné babičky?) a finále mě nechalo se zamračeným čelem přemýšlet, co si o tom mám myslet. ()

mira007

Hodně zvláštní film, ale jeho poetika se mi líbila. Je to asi trochu zpověď pana režiséra, ale na jeden večer to nebyl špatný film. ()

Blazin odpad!

Tento film a zejména jeho zpěv má svojí dost omezenou cílovou skupinu, já k ní rozhodně nepatřím. Zpěv tedy opomenu, ale ten zbytek je naprosto o h...ě. Pan Menzel by se na to měl radši už vykašlat, protože horší film snad už natočit nejde. ()

Garch

Odpad rozhodně ne. Jiří Menzel si zřejmě chtěl udělat film jakoby o sobě, se svými sesbíranými zážitky a myšlenkami, zarámovanými do operní režie. Holt to nedopadlo a chvílemi to působí až jako kultivovanější verze Kameňáku, orámovaná krásnou operou. Pokud se přeskočí vyloženě slabá první čtvrthodina, dá se to. Operní pasáže jsou fajn a herectví Martina Huby výborné. ()

aLPaC

Tak abych to shrnul: 1) Jiří Menzel není vůbec dobrý scénárista. 2) Opravdu to točil on a ne Zdeněk Troška? Styl humoru by totiž odpovídal Troškovi. 3) Prostředí opery i opera samotná mě vůbec nebaví a nezajímá. 4) Koz je ve filmu vidět celkem dost a všechny je dostane ten hlavní představitel, kterýmu jsem teda ale vůbec nevěřil, že by byl schopen dokázat přeříznout tolik hezkých holek. Jako sorry, kdyby ho hrál třeba Vojta Dyk, neřeknu ani popel, ale Jan Hartl? Vždyť když už není hezkej, měl by mít alespoň charisma, ale ani to nemá. 5) Libuška Šafránková nám pěkně sešla a její role mě strašně srala. 6) Proč teda dávám dvě hvězdy? Sám nevím. ()

KM Phoenix odpad!

Film který prakticky nemá děj, který by stál za zmínku a který je posouván "kupředu" monology hodně otravného do kamery se dívajícího tragéda (v tomto případě v podání Jana Hartla). Přes její všudypřítomnost je zde ukázán naprostý despekt k opeře. Stvořit v roce 2013 film plný operních árií, ale všechny v českém překladu, tak to je slušný minimálně 50-ti letý anachronismus a obrovský plivanec do obličeje originálům. Hlavně, že je to prostopášná komedie s nadsázkou a humorem, to tedy tvrdí distributor, já jsem tam ani jedno nenašel. ()

rerabinka

Jak snadné si plivnout, že?! Přiznávám, že jsem čekala malinko víc, ale výbornou hudbu nikdo nemůže upřít (tak příjemná klasika od Smetany, Dvořáka až po Mozarta se v našich filmech zase tak často neslyší). Herecké výkony bych hodnotila jako dobré, jen mi neni jasné proč byla až tak neobvykle nevyužitá a neuplatněná Ivana Chýlková, kterou mám jinak jako velmi výraznou.. aby nepřebila "maminku" - Libušku? ()

Dejvi21 odpad!

Tak to byl tedy pořádný cirkus. Ještěže jsem to neviděl v kině, to by mě film asi rozplakal - nad penězi za lístek. ()

Emzet odpad!

Do Donšajnů se mi nechtělo, protože jsem byl přesvědčen, že půjde o uslintanou, obšournickou plesnivinu pro impotentní pardály (tak to alespoň vypadá v traileru). A věřte mi nebo ne, ono by to tak bylo lepší. Menzel totiž neprokázal impotenci sexuální, ale režisérskou. Už dlouho jsem nezažil film, ve kterém by se vůbec, ale absolutně vůbec nic nedělo! Menzel by rád působil požitkářsky (asi proto ty slečny, které skoro nejsou vidět) a umělecky (asi proto je celý film takový, jakýsi... vágní a asi proto ze sebe téměř každá z výše zmiňovaných slečen vydává jakési pseudooperní pazvuky), ale nedaří se mu ani jedno. Chybí jakýkoliv dramatický oblouk, jakákoliv myšlenka... cokoliv! Cokoliv, co by vám umožnilo alespoň na chvíli sami sebe přesvědčit, že víte proč se na tohle vlastně díváte. Kdyby byli Donšajni skutečně vypadali jako Olmerovy Playgirls, jak se nám snažila namluvit ukázka, asi bych byl radši. ()

BigMarthy odpad!

Veškeré emoce k tomuto filmu napsal sám Amadeus, zbytek těží pouze z jeho práce. Je mi líto, odpad. A to mám filmy pana Menzela tak moc rád... ()

lardko odpad!

Tenhle film je horší než babovřesky !!!!! Ani v jedné scéně sem se nezasmál. 0%. Film je něco jako smash cut. Nudný , nezajímavý , prostě sračka !!!!!!!! !!!!! ()

Corny odpad!

Jestli něco nesnáším tak je to zpívání ve filmu a jestli něco nesnáším ještě víc, tak je to zpívání ve špatným filmu. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel