Rozbitý svět

Skunk je 11 let, je diabetička a je dost cool. Letní prázdniny právě začaly a její dny jsou plné bezstarostných nadějí. Pak ale pan Oswald, hnusný chlápek, který žije přes ulici, zbije Ricka, milého, ale labilního kluka odvedle, a Skunk začne ztrácet svou nevinnost takovou rychlostí a takovým způsobem, že se jí to vymyká z rukou. Její domov, její okolí i její škola se stávají místy zrady, kde se šťastné jistoty dětství začnou ztrácet před pochybnostmi plnými strachu, a složitý, rozbitý svět naplňuje její budoucnost. Skunk hledá záchranu na tom posledním místě, které jí zbývá a kde ví, že ji může najít – v  nevysloveném přátelství s milým, zraněným Rickem – a upadne do zmatku, který jí nečekaně a vesele znovu nabídne možnost volby. Možnost volby zůstat na místě, které jí nikdy nepatřilo, anebo ho navždy opustit – žít, nebo zemřít. (AČFK)

seale

Kdyby jen kvalitní rodinné drama, ale za pochvalu stojí taky množství civilních maličkostí a detailů nasnímaných krásně citlivou kamerou, které film povyšují ještě o třídu výš. Příjemný ústřední song. ()

jhrasko

Na môj vkus až príliš koncentrácie smútku, bolestí a nešťastných nehôd (či náhod) na metre štvorcové jednej severolondýnskej štvrte. Každopádne Eloise Laurence je veľkým prísľubom do budúcnosti (a to hereckým i speváckym). ()

Khalesi

Výborná dráma, surová a absolútne autentická, žiaľ až na ten zmršený koniec. Verím, že aj tak mnohých poteší a možno aj donúti k zamysleniu. To čo som ako hlavnú myšlienku pochopila ja je, že ak sa deje nespravodlivosť iným a nezasiahneme keď máme možnosť, tak na budúce sa jej obeťou možeme stať aj my sami. Rozhodne doporučujem :) ()

Lacike

Zaujímavý príbeh troch rodín z britského predmestia, ale spracovanie je artovo otravné. Sralo ma to viac jak ten debilný otec, ktorý hneď každého mlátil. Postavy boli naviac dosť skratkovité, čo ešte viac zvýrazňovalo to neustále skákanie v čase. Jediné, čo fungovalo, bol vzťah medzi ústredným dievčaťom a jej otcom. Ale znova si to už nikdy nepustím. 5/10. ()

maseer2

nenápadné, ale pozoruhodné britské drama se zajímavým obsazením (Tim Roth, Cillian Murphy) a spoustou postav, které si stihnete i za tu krátkou chvíli oblíbit (nebo naopak), takže pak v závěru, když jde do tuhého, téměř nedýcháte.. alespoň u mě to tak platilo.. silné 4* P.S.: mladá Eloise Laurence v roli Skunk je výborná :) ()

bouncer

Mohlo to být lepší, ale v poslední jeden z těch silnějších filmů. Syrové sociální drama, které sice ne příliš do hloubky, ale zato velmi efektivně ukazuje problémy dospívání, násilí a šílenost světla kolem. ()

Hwaelos

Všichni herci tady šlapou jako hodinky, je to perfektně vybalancované mezi humorem, (nostalgickým) smutkem, i sociálním vyzněním... až na ten konec. Tam se Norris stal obětí přepjatosti, které se mu dařilo tak dobře vyhýbat předtím. Kataklyzmatický závěr, kde jedna chyba spustí řetězec neštěstí všech ostatních postav je specialitou A. G. Inarritua, jenže v jeho filmech (Amores Perros, 21 gramů) se postavy prakticky neznají a výsledná kauzualita nepůsobí tak přímočaře. Proto vedle něj působí Rozbitý svět poněkud přímočaře. Nešťastná je hlavně režisérova snaha co možná doslovně uzavřít svůj příběh a všechny jeho linie. Kdyby film končil scénou, kdy vyjde ven Rothův zakrvácený soused a zhroutí se u auta, nejen, že by to podpořilo interpretační nejednoznačnost, která je pro každé umělecké médium klíčová (zdravíme Wolfganga Isera a Kostnickou školu), ale byl by to i efektní návrat na začátek filmu, k jeho první scéně. Namísto narativní elipsy se dočkáme naivní, rádoby snové scény z kómatu, která málem poslala do kómatu mě. ()

ledzepfan

Možná v poslední čtvrtince to rozvibrovaly tóny vážnější než bych chtěl, ale jinak, do té doby, je to krásně svěží, nesentimentální a vlastně úsměvné (ikdyž plnotučné) drama s parádními dětskými herci. Především úsměv, herecká přirozenost či zpěv Eloise Laurence je nekompromisně odzbojující.  4,5 ()

SaNcHeZ_cz

Tak jako se každý podzim vyvalí spousta nadějných dramata, tak některé z nich prostě vyčnívají nad průměrem obyčejného festivalového konstruktu. Tento podzim je to jednoduše případ Rozbitého světa. Osobité britské drama plné výborné atmosféry, parádních hereckých výkonů a vystavěné na emocionálním kolotoči, který vás především jednou montáží v závěru doslova semele, bez ohledu na menší nedostatky a občasné tíhnutí k momentům zavánějícím přehnanou konstrukcí. Jednoznačný palec nahoru. [80%] ()

Tayen

Milý a zároveň krutý film o sousedech, z nichž každý je svým způsobem v hajzlu. Věci se jim dějí, nebo jim je dělají ostatní lidé, a jedna událost nebo jeden člověk ovlivňuje osudy dalších. Klubko osudů se zamotává a zase rozmotává. Nevinné mávnutí motýlích křídel, špatné slovo ve špatnou chvíli může způsobit katastrofu, aby pak jiná zdánlivě nedůležitá událost nebo náhoda zachránila nebo zničila lidský život. Nejvíce se svým vyzněním film podobá Americké kráse, i když Rozbitý svět dává lidem kolem větší naději, že svět je místem k žití. ()

Baronne

Nemůžu si pomoct, ale to předměstí prostě vypadá úplně stejně jako GTA. Akorát místo černejch gangsterů je tam banda retardů, z nichž největší je nenapravitelnej nechutnej fotr a jeho tři tupý vylízaný dcery. Zlatej Big Smoke ()

kaylin

Drsné drama, které se takovým na první pohled vůbec nezdá. Zajímavě využívá retrospektivu, což rozhodně lze považovat za novátorské pojetí. Vrcholy tohoto filmu přicházejí naprosto nečekaně, o to větší dopad na vás pak mají. Tady zase jednou budete cítit, jak hnusný ten život dokáže být a že se s nikým nemazlí. Není zde nic, co by mělo být fér, není zde nic, na co se můžeme spolehnout. Prostě jenom žijeme a ono to dopadne. Nějak. Znepokojivé, přitom skvělé. ()

Tirion

Vlastně ani nevím, co bylo zápletkou. Je to spíš sled scén z předměstí. Je to dobře zahrané, pěkně nasnímané i režie má myšlenku, ale celek neobstojí. ()

Kaluž

Ulice plná psychopatů. To by byl seriál. /// SPOILER /// Už dlouho mě happy end nepotešil tak, jako v tomhle snímku… po všem tom hnusu to bylo jako pohlazení po zbité a znásilněné duši. Tohle je debut jako víno, pane režisére. ()

slunicko2

Znovu se na film nepodívám, ale zážitek mám silný. 1) Hlavní tvář Rozbitého světa nazývají mazlivě Skunk a tím je řečeno vše._____ 2) Postava otce tří dcer, cholerického primitiva Boba Oswalda, je neobyčejně působivou ukázkou schopnosti Angličanů zobrazit zlo. To vyplývá nejen z přirozeného primitivismu, ale i z osobního neštěstí a shody okolností. Oswaldy známe, jsou všude kolem nás. Mluvit se s nimi nedá, žít ještě méně. Než je přijde zachránit anděl (pokud vůbec přijde), učiní mnoho lidí nešťastnými. A nejhorší je, že po strhujícím závěru budete Oswaldovi ještě i vděčni. Skvěle vystiženo._____ 3) 26letý Robert Emms (retard Rick) nezklamal._____ 4) Výstižný koment: F.W.Colqhoun***. ()

Philcze

Moonrise Kingdom na britský způsob. Tedy drsnější, nekompromisnější a syrovější. Úplné finále už je malinko na hraně, ale cokoliv předtím je vynikající režijní, scenáristická a herecká práce. 80% ()

decouble

V Británii v posledních letech začali reflektovat svojí "white trash" třídu. Jedno shnilé jablko udělá ze sousedství decentní peklo a indie film o dospívání se posouvá do roviny sociálního hororu. Může se to zdát dost přetažené za vlasy, ale je to svým způsobem unikátní žánrový hybrid. ()

Dont

Závěrečný song definoval celkové vyznění a ráz snímku. Neradostná deziluze očima malé holky, vnímající věci odehrávající se kolem ní - chování násilnického souseda, šikana ve škole, nešťastná láska, prostě rozbitý svět… Moc pěkný „nenápadný“ film s neuvěřitelně emotivním a napínavým závěrem. ()

radektejkal

I když už to vypadá tak, že všechno je na padrť (Dylan: "Ain't no use jiving, ain't no use joking / Everything is broken"), najde se někdo, kdo to dokáže dát zas dohromady. Kdyby se nenašel, tak bychom tu už nebyli. ()

Marqta

Obyčejně neobyčejný snímek, který je svým vlastním způsobem naprosto realistický, přinejmenším tak působí. Je pravda, že poslední část mi přišla už lehce nadsazená a film by mi přišel lepší bez ní, ale taky je pravda, že se do snímku hodila z hlediska toho, jak jednotlivé zápletky gradují. Příběh, který má divák možnost sledovat, je složen z několika samostatných příběhů, které se navzájem doplňují a ovlivňují. Jednotlivé rodiny žijící nedaloko od sebe, každá má svůj příběh, historii, problémy a radosti. Herecké obsazení je skvělé, nedokázala bych si představit lepší Cillian Murphy, Tim Roth a Rory Kinnear předvádějí vážně obdivuhodné výkony, také musím zmínit, že se povedlo vybrat i dobré obsazení do dětských rolí. To co mě ale na tomhle snímku zaujalo asi ze všeho nejvíce je jeho pojetí. Nádherná kamera zaměřená na detaily v prostředí, což ve výsledném dojmu navozuje ještě větší autentičnost. Tímto tedy znovu vyzdvihuji práci Roba Hardyho. Scény jsou velmi šikovně sestříhané a doplněné zvukem- popřípadě (což se mi hodně líbilo) beze zvuku. A nesmím zapomenout na opravdu povedený soundtrack. Za mě to jsou silnější tři hvězdy. ()

PF 2014

PF 2014