Vlastička umřela. Vesnický kostel, pohřební kočár tažený koňmi, farář, obyvatelé Olšan a souputníci zvláštního života Bohumila Stejskala (Boleslav Polívka), multimilionáře z vůle Boží, z Dědictví I. Trochu zestárli. Bohumil (Boleslav Polívka) taky trochu zestárl. Přibyly mu majetek, starosti, kilogramy a děti. Ztratil ženu svého života. Hraje hudba, zpívá místní ženský sbor Křepelky, jehož byla Vlastička členkou (a Bohuš je sponzorem). Smrt známého sbližuje. Všichni jsou smutní, nebo tak aspoň vypadají. Za zdí hřbitova zastavil starší Mercedes a z něj vystupuje rovněž zestárlá „hérečka" Irenka. Pozoruje pohřeb přes zeď, dovnitř se neodváží. Odjede před koncem obřadu... Smuteční hostina v Bohušově sídle. Jsou tu všichni, které známe z původního filmu. Zjišťujeme, že Bohuš si postavil ohromné sídlo ve farmářském stylu obklopeném zoologickou zahradou. Má rád svou dceru (Anna Polívková) a visí na šestiletém vnukovi, jehož učí jízdě na koni. Má vlastní chov koní a považuje se za odborníka na to. Už sedm let nepije a celkem si zvykl na peníze. Bohuš je smutný, ale smutek v jeho podání má velmi výstřední podobu. Téměř každá promluva se mu proplétá s pohřební řečí a duch Vlastičky postupně výrazně vstupuje do jeho mysli i jednání. Vlastička dávala jeho životu řád...vnutila mu kázeň. Teď je zase Bohuš sám. A smutný. Je na čase vrátit se ke kořenům...k flašce. Po sedmi letech se Bohuš zase napije. A bude to jízda, během které se bláznivě zamiluje do herečky, málem se stane filmovým producentem a majitelem zámku, málem přijde o vnuka, málem uvěří, že Vlastička pořád žije, přijde o několik miliónů, rozbije v přímém přenosu finále soutěže Hvězdy tančí, aby nakonec pod tlakem dcery a věrného přítele Arnošta (Arnošt Goldflam) dobrovolně našel klid a sebe samého v protialkoholní léčebně v tichém rozjímání s bláznivým JUDr. Strážným (Jiří Pecha). Velká jízda... i tak by se film mohl jmenovat, kdyby nenavazoval na už tak proslavený název dílu prvního. (oficiální text distributora)

Hezonja7

Proč? přeci takhle to vůbec nejde! takhle ne, proč opakovat tak legendární film? ale musím přiznat že nejsem ani tak překvapený, takový paskvil jsem očekával. ()

calculus

Nejhorší na tomto filmu byl nápad ho vůbec natočit. Dopadlo to, jak muselo... Tak aspoň hvězdička za intermezzo s Karlem:-) ()

Pajela odpad!

O.o Hnusny, ozraly Bolek... Zjevujici se Dasa, smradlavy andel, potouchly Arnost... Udelala jsem chybu, kdyz jsem dobrovolne zhledla tento snimek :-( aneb dekuji, uz jsem zvracela a nikdy vic. Nikdy vic... Kvuli tomuhle nemam nijak zvlast rada ceskou kinematografii, ceske herce, herecky... Atd. Tohle byl jednoduse omyl (velmi lehce receno) a doufam, ze me dalsi setkani s ceskym filmem, ktery jsem nemela tu cest videt, bude lepsi... :-D ()

B3n odpad!

Po geniálnej jednotke prišla o jednu generáciu neskôr zbytočná dvojka. Bolo to rozpačité, opakované vtipy, nemalo to už tú šťavu, ktorú to malo mať. Ani jedna zapamätateľná scénka. Pozeralo sa mi na to smutno. Dvojku mala natočiť Chytilová tesne po jednotke. Gott a Lasica tam vôbec nemuseli byť. ()

Aywes odpad!

Tak tohle je trochu drsný. Absolutní dehonestace Moravy. Všichni nejsme jen banda vidláků v krojích. Je sice krásné, že je film v podstatě óda na původní Moravu, ale působí strašně zpátečnicky. Za celý zbytečně dlouhý film jsem nezaznamenal ani jeden dobrý zápich. Což je u komedie fakt dost špatně. Nikdy víc. Nedoporučuji nikomu. Uchovejte si vzpomínky na díl první. Tohle je jen zoufalý cashgrab. ()

Wulz

Jako slabé oproti jedničce hodně slabé ale... Šnečku šnečku vy strč růžky... Některé scény jsou toop. ()

DExUS odpad!

Potencial 100% , využitie 0,1%. Ak by mal koniec vysvetlenie, hodnotil by som 1* , nuda od začiatku po konec. ()

Alden_Larson

Tak o tomhle filmu se rozepíšu. Mohl bych začít tím, že oproti původnímu Dědictví je to výrazné zhoršení. Zápletka není zajímavá a v místech mi ani nedává moc smysl. Postavy už nejsou zajímavé, jediný plusový bod, co se postav týče, můžu dát Bohušovi, který aspoň zůstal povahově stejný jako předtím a má zde asi tak dvě dobré hlášky. Co se mi ale vůbec nelíbí, je to, že se mu zjevuje Vlastička v podobě ducha, tohle je jedno z nejhorších filmových klišé a nejhorší na něm je, že tady to s ním myslí vážně. Kromě těch dvou hlášek už film ani není tak vtipný, spíš je trapný, je možné, že to byl záměr několika scén, ale většinou to nejspíš nebylo záměrné vůbec. Například celá ta scéna s Gottem se do děje vůbec nehodí, je tam jen proto, aby zahrála na nostalgii diváka. Což je i účel jiných postav, např. Arnošta, Irenky nebo náhlé deus ex machina zjevení doktora Ulricha, všechno se zdá být neuctivé k původnímu filmu. Vzhledově film vypadá lépe, ale kvůli tomu film ztrácí to chaotické charisma, kterého byl původní film plný. V původním Dědictví chaotické záběry komplimentovaly chaotický nádech děje, v Dědictví 2 je děj také chaotický, ale záběry už jsou pouze statické což s chaosem vůbec nesouladí. Hudba je hrozně zapomenutelná a herecké výkony jsou podprůměrné, i Polívka, který byl původně skvělý, se teď zdá být mnohem slabší. 2/10 ()

mnx odpad!

Snažil jsem se na tom vidět jediný klad. Opravdu jsem se celkem snažil. Ale ne. Je to přehlídka trapnosti, která uráží původní film od Věry Chytilové snad úplně ve všem. To jen ona měla dar vzít všechny ty nesourodé herce, kameramany, a vůbec celý filmařský ambasábl, a donutit je vytvořit další její perfektní klenot. Ostatní ať se o to ani nepokouší, když na to očividně nemají. ()

koza3 odpad!

Příjemná hudba a hezký lom sluníčka jsou tak všecko co je na tom fajn. Jinak vykrádačka původního českého klenotu, drobné cameo a pár vtípků na pousmání. No vždycky jsem se těšil, že na moje oblíbené filmy vzniknou pokračování, ale už jsem z toho vyrostl a tohle je stvrzení toho, že některé klasiky mají zůstat pouze v nostalgických vzpomínkách. ()

Silblade

Jde-li člověk na film bez očekávání, s kapkou skepticismu, de facto připraven na naprostý marast, může být jen příjemně překvapen. Pokračování Dědictví mě nakonec dokázalo, byť lehce, překvapit. Ono očekávat, že Dědictví II bude na stejně dobré úrovni jako jednička, je utopie, co si budeme vykládat. Film se asi nikomu nevryje do paměti, nevzniknou nové chytlavé fráze, keré si tož budeme furt opakovat, jako že repetééé, cigána nepustíš, černoch ti nevadí, chlapi, co sa tady milujete, co tady kúříte, tady sa mosí fachčiť, MAKAT! :D Obávám se, že to není v moci snad žádného dosavadního českého režiséra, doba je zlá, a české komedie taky. Některé zápletky působily ve filmu jako pěst na oko (duch Vlastičky, Irenka, dr. Strážný), ale nemálo bohušovských vtípků padlo na úrodnou půdu. Někdo tu psal, že lidi opouštěli v průběhu filmu sál. Takovou zkušenost nemám, spíš tu pozitivní, že se obecenstvo často zasmálo, včetně mě. To považuji za dobrý signál, že ne všechny vtipy jsou vyčpělé a nenápadité. Některé jsou pravda prostoduché, bez originality, až násilné, ale některé jsou zase takové ty bohušovské, bez obalu, prověřující vaše ušní bubínky, jestli jste dobře slyšeli (viz natáčení filmu nebo ochutnávka vín). Bohuš je stále stejný buran a alespoň to se nezměnilo, stejně jako můj náhled na to klasické, původní Dědictví - Dědictví aneb k***urvaseneříká budu považovat za takovou doplňkovou epizodku. A tady skončím... musím sa vychcať. ()

iceworld

Bolivka prišiel a znasilnil jednotku a vznikol z toho film ktorý bol zlý ale tak zlý, že prvý krát v živote som ľutoval návštevu kina. Strašne ma zaujal dej, ktorý počas celého trvania filmu akosi absentoval a do konca filmu sa nedostavil. Nemá to ani význam hodnotiť bola to fakt, kurva hovadina. ()

rekurseman

Oddychový film, nečekejte nic závratného. Nazval bych to až rodinným filmem. Bohuš zestárl, změnil své priority, avšak v hloubi duše zůstal stejným vesnickým balíkem jako před 20 lety. Peripetie staro-nových známých, kde je navíc od pana Polívky dcera. Musím pochválit paní Havlovou, protože na to, že ji je skoro 60 let, vypadala opravdu pohledně. Kamera fajn, pan Krejčí mě velmi překvapil, po tom, co natáčel více méně dramata, dokázal natočit takovou úsměvnou komedii, která bojuje na předních příčkách s Babovřesky, ač tento český paradox nechápu, respektive nechci pochopit. Pokud se chcete zasmát, pobavit se, politovat Bohuše, a odejít s čistou hlavou ven z kina, doporučuji tento film viděti. ()

232

No dojmy z toho mám smíšené, 4* jsem dal hlavně proto, že pro první dědictví, pro Bohumila Stejskala a pro tu naši krajinu kolem Brna a na Moravě mám slabost. Dále je velmi pěkné, že se většina herců po těch letech sešla a že natočili důstojné pokračování prvního kultovního dílu Věry Chytilové. Mělo to nádech toho prvního filmu, Bolek v podání Bohuše se vůbecnezměnil, většině hlášek jsem se smál u těch slabších pouze pousmál a byly tam i také u kterých jsem nevěřícně kroutil hlavou, co to bylo za kraviny. To bylo převážně scény s šílenou ženskou v blázinci, to byl vrchol nevkusu a trapnosti v tomto filmu. Samozřejmě muím pochválit kvalitní kameru a velmi solidní režii Roberta Sedláčka. No co dodat, byl jsem spokojen, ale k prvnímu dílu to má celkem daleko. Jak jsem již zmínil bylo důstojné pokračování kultoního filmu po více jak dvaceti letech, což je v jiných případech, Sněženky a machři, Saxana....., říct nedá. ()