Vlastička umřela. Vesnický kostel, pohřební kočár tažený koňmi, farář, obyvatelé Olšan a souputníci zvláštního života Bohumila Stejskala (Boleslav Polívka), multimilionáře z vůle Boží, z Dědictví I. Trochu zestárli. Bohumil (Boleslav Polívka) taky trochu zestárl. Přibyly mu majetek, starosti, kilogramy a děti. Ztratil ženu svého života. Hraje hudba, zpívá místní ženský sbor Křepelky, jehož byla Vlastička členkou (a Bohuš je sponzorem). Smrt známého sbližuje. Všichni jsou smutní, nebo tak aspoň vypadají. Za zdí hřbitova zastavil starší Mercedes a z něj vystupuje rovněž zestárlá „hérečka" Irenka. Pozoruje pohřeb přes zeď, dovnitř se neodváží. Odjede před koncem obřadu... Smuteční hostina v Bohušově sídle. Jsou tu všichni, které známe z původního filmu. Zjišťujeme, že Bohuš si postavil ohromné sídlo ve farmářském stylu obklopeném zoologickou zahradou. Má rád svou dceru (Anna Polívková) a visí na šestiletém vnukovi, jehož učí jízdě na koni. Má vlastní chov koní a považuje se za odborníka na to. Už sedm let nepije a celkem si zvykl na peníze. Bohuš je smutný, ale smutek v jeho podání má velmi výstřední podobu. Téměř každá promluva se mu proplétá s pohřební řečí a duch Vlastičky postupně výrazně vstupuje do jeho mysli i jednání. Vlastička dávala jeho životu řád...vnutila mu kázeň. Teď je zase Bohuš sám. A smutný. Je na čase vrátit se ke kořenům...k flašce. Po sedmi letech se Bohuš zase napije. A bude to jízda, během které se bláznivě zamiluje do herečky, málem se stane filmovým producentem a majitelem zámku, málem přijde o vnuka, málem uvěří, že Vlastička pořád žije, přijde o několik miliónů, rozbije v přímém přenosu finále soutěže Hvězdy tančí, aby nakonec pod tlakem dcery a věrného přítele Arnošta (Arnošt Goldflam) dobrovolně našel klid a sebe samého v protialkoholní léčebně v tichém rozjímání s bláznivým JUDr. Strážným (Jiří Pecha). Velká jízda... i tak by se film mohl jmenovat, kdyby nenavazoval na už tak proslavený název dílu prvního. (oficiální text distributora)

nula87

Á kurva! Na tom filmu je vlastně špatně úplně všechno, ale nejvíc asi to, že vůbec vznikl. Je mi to líto, ale já jsem se nezasmál ani jednou. Jedna hvězda vlastně jenom z nostalgie, protože mě nenapadá nic, za co by si ji tenhle výblitek zasloužil. 20% ()

1V4N

Na jednotku sa to nechytá, ale keďže tam hrá stále Bolek Polívka, tak je to pozerateľné. Cenim si snahu zapojiť do filmu opäť scénu s Bohušom a Kájom. U mňa sú to tri hviezdičky. ()

thomasnikrs odpad!

Celý film tentokrát pokurvila Veškrnka (je naprosto mimo jakékoliv herecké schopnosti), pí... Erbová..., hovado Onder... Polívka dobrý, ale takový... si nabrat do filmu... škoda ()

brzozin

Bolek prochlastal svou farmu v Olšanech a je na mizině. To je jediný důvod, proč je ho poslední dobou plná televize i kino. A to je taky jediné vysvětlení vzniku této hovadiny. Ovšem je tu sám sebou. Jedině to lze na této zdegenerované, ujeté a totálně absurdní taškařici nutné ocenit. ()

fifox

Bída. Pár úsměvných momentů ani zdaleka nevyváží absenci humoru a myšlenkovou vyprázdněnost. Jakékoliv zrcadlení v prvním dílu - které je pro podobné sequely po 20/25 letech typické - se odehrává jen na poli hereckého obsazení. O žádné hlubší kontinuitě, například v motivech, nemůže být řeč. Když už zde objevili Dagmar Havlová i Miroslav Donutil, tak se nedá tvůrcům jinak než zazlívat, že ze snímku nevyždímali mnohem víc. Co dodat, doufám, že tímto filmem Polívka alespoň zaplatí všechny dluhy. ()

The Graduate

Úplně zbytečný film. Zatímco v legendárním Kurvahošigutntag byl Bohuš vtipný buran, který chlastal, kouřil oblíbené Startky, sem tam si zašel do bordelu a hláškoval na počkání, tady je už jenom unavený a smutný dědek, který se snaží filozofovat, má halucinace a klidně se nechá dcerou zavřít do „odmašťovny“. Já takovou proměnu nechápu a pranic se mi nelíbí. Bohuš si jezdí na koňovi, létá helikoptérou a chodí na jednání, já ale netuším, proč bych to měl sledovat. Na rovinu přiznávám, že jsem měl chuť film odpískat ani ne po dvaceti minutách, je to příšerná nuda. Příběh úplně o ničem, hlavní děj končí zhruba v půlce filmu a od té doby je to jenom výplň, která nemá vůbec nic společného s tím, co jsme sledovali dosud. Konec nebo vyústění taky žádné. Co herečka? Co Irénka? Co Vlastička? Nic z toho se nedozvíme, hlavně, že se Bohuš vrátí na léčení...Kromě toho si nejde nevšimnout, že je to celé natočené neskutečně amatérsky, Bolek se ani nesnaží hrát, spíš mi přijde, jako by si natáčení filmu spletl s dalším dílem Manéže nebo divadelním vystoupením. Bohuš hraje první ránu na čtyřparu chipperem, když se baví s JUDr. Strážným, tak se přemístí právě po větru k němu a pochvaluje si, jak najednou smrad necítí, atp. Zkrátka a dobře, trapas, který jedničce nesahá ani po kotníky a dvě hodiny naprosto ztraceného času... ()

Boulderman odpad!

Bohužel. Dal jsem tomu šanci a zkusil se zbavit superlativů z původního Dědictví, ale byla to marnost nad marnost. Bolek se může snažit sebevíc, ale mizerný příběh je nezachránitelný. Robert Sedláček se na režiséra nehodí.... ()

mosem

Klasika která dokazuje, že pokračování čehokoliv kultovního je zpravidla horší. Film který ukazuje, že herci kteří byli v prvním filmu skvělí, časem nezrají jako víno ale jde to s nimi k horšímu. Komedie, která dokládá troškoidní tendence. A dílo, které ukazuje že režisér která dokáže být originální na Hradě se nemusí být umělcem, který by se jen přiblížil tomu předchozímu. ()

George8

Teď nevím, zda to byl dobrý krok se pokusit o pokračování. Když budu upřímný, tak se mi to docela líbilo. Mohlo to být daleko hůře udělané, ale žádný zázrak to taky nebyl. Jedničce se už nikdy nic nevyrovná. Scénář o poznání slabší a šlo to ve snímku vidět. ()

Caliboss

komedie u které se skoro nezasmějete. Vlastně jak sám Bolek řekl, je to hořká komedie a hořká je místy dost. Připadá mi to víc jako klaunova zpověď, natáčení na olšanské farmě tomu jen přispívá. ()

iz67 odpad!

Neda se to vydrzet dyl, jak par minut. Predpokladam, ze jedinym duvodem bylo vydojit puvodni Dedictvi a shrabnout nejake mergle. Rekl bych, ze impotence vsech tvurcu tenhle zamer bezpecne zhatila. ()

ostravak30

Na první pohled je patrný rozdíl mezi prvním Dědictví aneb Kurvahošigutntág a druhým Dědictví aneb Kurva se neříká . První film byl natáčen přesně po Chytilovsku. Tedy kamerou autentickou, jako by se natáčel dokument a mnohdy nejspíš se spontánními reakcemi okolí, které přihlíželo jednotlivým scénkám. Pokračování je zcela jiné neboť ve filmu se prakticky nevyskytují neherci, kromě těch, kteří už hrál v úvodním filmu. A pak neexistují situace, které by bylo možné brát s autentickou reakcí. Samozřejmě, že za mnoho let se změnil nejen filmový svět, ale i hlavní hrdina a to se samozřejmě musí projevit. Ani první díl nebyl vyloženě plácačka do kolen, jak s oblibou říkám. Mě naopak toto pokračování přišlo vyzrálé jako kvlaitní sýr neboť s léty museli vyzrát i hlavní představitelé. Ovšem Havlová a její "hérečka" je prostě strašné. Buď už neumí hrát anebo prostě ztratila ten správný herecký motor. I když jako první dáma musela jistě hrát často. Mezi zajímavé nápady patří vtípky na adresu reklamy na Májku, kde Polívka také hrál. Mě se líbila i hudba. Bohužel film - pro mě naprosto nepochopitelně, nevyužívá Miroslava Donutila. Ten se objeví v závěru na pár vteřin. A přitom je to z prvního dílu velmi zásadní postava. To považuji za veliký zápor filmu. Celkově to nebylo špatné a nebudu to odsuzovat, jako ti pode mnou jen proto, že to netočila Chytilová a je to jiné. Jasně, že je to jiné, když i postavy jsou o dost starší. Je to prostě průměrná trojka. ()

Arccos

Já ani nevím, co o téhle slabotě napsat. Nebo, moment, já vám vyspoileruji JEDINOU humornou scénu: "Ten stůl je obsazený." "Tak ho odneste a přineste jiný!" - Hotovo a teď už se na film nemusíte dívat. Jinak v něm totiž chybí úplně všechno: vtip, smysl i děj. ()

Pitryx

Tušil jsem, že pokračování mé oblíbené komedie bude průšvih a bohužel jsem se nemýlil. Není to sice tak hrozný průšvih, jak jsem čekal, ale prostě už to není ono. Bolek už zde nevyvádí skopičiny jednu za druhou jako v prvním filmu a to je to oč tu běží. Na tom byl založen celý film. Tento je pojat tak trochu vážněji. Ne, že by tu nebyly legrační okamžiky, to ne, ale jejich razance je poněkud mírná. Celý film bych vlastně nazval takovým slabým vývarem. Velká škoda. Přesto se na něj tak jednou za tři roky mrknu znova. ()

zerk0

Už trailer naznačoval, že to bude prúser, ale stále som veril, že to hádam až tak zle nedopadne. Mýlil som sa. Ten film je absolútna blbosť bez väčšej pointy, štipky nápadu a s absenciou humoru. Upúta tak azda len malebná krajinka pri záberoch z vrtuľníka a Bolkova farma, kvôli ktorej celý film prakticky aj vznikal. Keby sa trošku autori pohrali so scenárom, Bohušovi opileckí kamaráti dostali väčší priestor, hádam by to bolo aj dobré. Nehovoriac o absencii Donutila, to som vážne nepochopil. Takže 2 hviezdy, aj to len vďaka silnej nostalgii. 3/10. ()

Joostas

Polívka byl naprosto geniální básník humoru.Mohl být ve stejné vánici jako Pelevin. S filmem se míjí.To,co dokázala ještě prosít Chytilová,se v tomto zoufalém pokračování nepodařilo. Něco jako U nás v Mechově či jiné komunální satiry z dob nomenklatury. Velmi zajímavý by byl film z Polívkovým příběhem. Kdo by jej ale hrál mne nenapadá. ()