Eso es

• Československo

Eso všetkých es

Dobrodružný / Komedie / Válečný

Francie / Západní Německo, 1982, 100 min

Krásné, humanistické dílo o boji Síly člověka se stohlavou hydrou zvrhlé moci, prosté síly a mocné jen svou početností a zvířeckostí, přímo v jejím doupěti. „Silný tuší bratra ve všem, co je silné, ale ve všem, co potřebuje ochranu nebo útěchu, vidí své děti. Právě z této síly a z jistoty, kterou síla dává tomu, kdo ji má, vyplývá smysl pro spravedlnost a lásku k člověku.“ Tato nadčasová slova Charlese Baudelaira (o poezii Victora Huga) dokonale přiléhají moudré, vtipné a životu a pravdě oddané síle francouzského boxera a letce Jo Cavaliera, skvěle ztělesněného Belmondem, který pomáhá židovské rodině uprchnout z nacistického Německa. Povzbuzující, nesentimentální, ale přesto jímavý film, nikoliv prvoplánově, ale bytostně: protože v troskotajícím světě právě vědomí přítomnosti, neřkuli blízkosti takové sebeobětující síly musí dojmout zcela zákonitě. A nejen dojmout. Také posílit!(23.8.2009)

Nepamatam si ze by tento film s Belmondom presiel v dobe svojho vzniku filmovou distribuciou vo vtedajsom Ceskoslovensku (vcelku mlady (a Krampol uz naopak starsi) a aj odflaknutejsi dabing by mi mal davat za pravdu) a tak som cakal nejaku poslabsiu Belmondovku do poctu. Prekvapenie v podobe velmi stylovej pohodovky ktora ma navyse velmi sympaticke stvarnenie dobovych realii predvojnoveho fasistickeho Nemecka bolo viac nez prijemne. Hakliva tema vtedajsieho pogromu na zidovsku cast obyvatelstva vtedajsej Rise je podana s francuzskym sarmom a nonsalantnostou, presne tak ako to vedia len Francuzi. Belmondo v najlepsej forme (kedy snat nebol?.) Reziser Gérard Oury spolu s Belmondom v doprovode podmanivej hudby Vladimira Cosmu nam naservirovali nadcasovu zabavu ktora bude trhat branice aj o par dalsich rokov. Andersenovska tema naheho cisara ma totiz nadcasovy rozmer...(24.5.2009)

• watchtower

Začínám nenávidět Českou televizi. Zabíjí mé vzpomínky na Belmonda v "podání" Krampola, event. Třísky. Možná jsem z některých filmů vyrostl, třeba tohle byla příliš sladká rodinná komedie, ale Novotného dabing, nyní se snažící o jemný chrapláček (po předchozím traumatu z dabingu Následníka z minulého týdne) je opravdu děsný. A já se ptám ČT, proč ?!!!(24.5.2011)

Belmondo se mi jako komik líbí čím dál víc a každým jeho filmem mu přicházím na chuť víc a víc. Ale tady jde i o Gérarda Ouryho, režiséra těch nejlepších Funésových filmů, a jelikož je Žid a válečné komedie mu jdou, nechápu, že jsem se tomu tak dlouho vyhýbal, protože sranda to byla nehorázná, hlavně pokud jde o opravdu skvostné zparodování Hitlera. I zbytek filmu ale stojí za to, akce je napáditá a nenudící, postavy i herci jsou parádní, má to švih a je to velice francouzské, takže já jsem spokojen, protože jsem se nasmál opravdu dost a je jen škoda, že Adolf nedostal trochu víc prostoru, protože když byla na scéně jeho postava, stálo za to, fakt výborná prdel a nejlepší film o Vůdci. A navíc to má tradiční skvělý dabing, ze staré školy, takže je to (skoro) dokonalé. 80%.(26.9.2014)

Jirka Krampoul už to nechtěl dabovat nebo chtěl moc peněz nebo mu to nenabídli? Proč se k nám tento film nedostal už za komoušů? Dabink Davida Novotného je takový zvláštní až nudný. Jedna slušná automobilová honička se starým Mercedesem kabrioletem a 4 motorkami BMW s motory boxer. A co dál? Tohle na 4 frčky rozhodně není. 55%(20.1.2017)

• - Jean-Paul Belmondo se kvůli nízké výšce při "výstupu" z letadla nechal zastoupit kaskadérem. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Adolf Hitler měl skutečně sestru Angelu, byť nevlastní. Jeho otec ji měl se svou druhou manželkou, zatímco Adolf a jeho pět vlastních sourozenců pocházelo z otcova třetího manželství. Hitler s Angelou vyrůstal a jako o jediné ze svých sourozenců se o ní zmínil v díle Mein Kampf. (pawleta)

• - Film zlomil v Paříži rekord při otevíracím týdnu, když se prodalo 463 028 vstupenek. (Caszidy)