Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

Anderton

Saša Gedeon vykročil správnou nohou za úspešnou kariérou, ďalší podobný krok už ale neurobil. Návrat idiota je niečo ako malý európsky nezávislý festivalový film, v Čechách sa mu ale podarilo výrazne komerčne zabodovať, zrejme jemným českým laskavým humorom, bez ktorého prítomnosti by som sa kľudne obišiel. Nie, že by som sa snáď nezasmial, ale keď je v skoro každom českom filme....Návrat idiota je hlavne o hereckých výkonoch, tu nemám vôbec čo vyčítať. Melancholická komediálna dráma, prečo nie. ()

Frajer42 odpad!

Nerozumím tomu a bojím se, že po naší planetě nechodí nikdo, kdo by mi to dokázal vysvětlit. Za co tento film dostal lva? Taková klasická komedie, která rozhodně v ničem nepřevyšuje své vrstevníky, ba dokonce za nimi zaostává. A nebýt Pavla Lišky, kterého mám rád, tak bych dost možná i usnul. S vtipem se tedy sakra šetřilo. Herecké výkony sice tak akorát, ale děj mi neskutečně lezl na moje chatrné nervy. Do této chvíle jsem díky Bohu nebyl seznámen se Sašou Gedeonem, ale pokud se jeho filmy táhnou asi někde v duchu tohoto, tak jsem za to neskutečně rád. Proč další film nepojmenovat ,,Tvůrčí konec idiota" a komedii na chvíli poslat k ledu a zkusit vytvořit životopisné drama. Jsem si jistý, že u mě by sklidilo mnohem větší ovace ať už by byla jeho kvalita jakákoliv. Tento film není čistý odpad, ale vzhledem k počtu ocenění, které ze záhadných důvodů sklidil, či kvůli zdejšímu relativně pozitivnímu ohlasu vás už někdo prostě musí upozornit na fakt, že tento film není tak kvalitní, jak se může na první pohled zdát a vidět ho je zcela zbytečné. Tím někdo myslím sebe, a tím upozorněním myslím odpad. ()

swamp

Film Saši Gedeona, díky kterému Pavel Liška získal 'nálepku' idiota. Skvělý snímek plný skvělých výkonů. Netřeba někoho zvlášť vyzdvihovat. Bravo! ()

nascendi

To, že Návrat idiota som si pozrel až dnes iba demonštruje, čo všetko som zameškal a musím dohnať. Pozrel som si ho v ideálnych podmienkach. Správne duševné rozpoloženie, polnočné ticho a stlmený zvuk mi umožnili plne si vychutnať všetko, čo bolo do filmu vložené. Nenásilný odkaz na môjho obľúbeného Dostojevského, krásny a nevtieravý Godárov hudobný motív, excelentné herecké výkony ústrednej trojice (Langmajera bohužiaľ nemôžem k nej priradiť), zaujímavo zvládnuté snové sekvencie, minimalistický dej vytvárajúci celkom slušné napätie a mnoho ďalších predností skladá dohromady film, s ktorým sa ponáhľam do mojej Top 100. ()

Marthos

Překvapivě velice dobré. Mám pocit, že kdyby býval Pavel Liška v následujících filmech opustil šarži outsiderovského ztroskotance, zůstala by v divákově paměti výjimečná kreace z tohoto filmu. Takhle se to tváří jako variace mnohého z mnohých, ačkoli tomu tak není. Ze zbývajících protagonistů bych upozornil na nedoceněný talent Zdeny Hadrbolcové. ()

WANDRWALL

Film nemá s Idiotem od Dostojevského nic společného. Trapné dialogy a charaktery postav. Film nezapadá do žádné časové doby. Liška v roli zoufalý, ne k politování. ()

Arsenal83

Pseudoidiot môže mnohé veci vidieť lepšie ako človek oficiálne normálny. Najmä tie vzťahové. A kto je vlastne blázon? O tom je tento film, v ktorom chýba nejaká hlbšia dejová línia, orientuje sa čisto na psychologično postáv, hoci ani zďaleka nejde o psychologickú drámu. Kvalitní herci podporujú aspoň celkové priemerné hodnotenie diela, hlavne Liška s Geislerovou. Na jedno pozretie je to ok, ale v celku nedostávame niečo, čo v nás ostáva zakorenené po odsledovaní natrvalo. ()

Slarque

Idiot jako lakmusový papírek vztahů „normálních“ lidí (tedy pokud jsou takovéto vztahy mezi sourozenci normální). Výborný Pavel Liška, kterého tehdy skoro nikdo neznal, takže si o něm mnozí mysleli, že je to vážně nějaký idiot. A stejně výborní jsou i ostatní herci v dalších šesti hlavních rolích. Ale hlavní strůjce úspěchu filmu Saša Gedeon se od té doby odmlčel, a stále mlčí, což mi přijde škoda. ()

korbitch22

nádhera.byla doba,kdy český film byl nadprůměrný,zajímavý i strhující.to vše je návrat idiota okoření troškou neškodného idiocismu.pavel liška ve své nejlepší roli. ()

marhoul

Tady pozor! To je moje. Návrat idiota pokládám za majstrštyk Saši Gedeona. Výborné! Zjevení jménem Pavel Liška, dokonalé scény u rodinného stolu, formanovská silvestrovská zábava a do toho Jirka Langmajer se svojí otázkou: kolik si jich měl? Často film nevídám, ale zařazuji jej okamžitě do svého vánočního playlistu. ()

Ivoshek

Liška přijde, svým upřímným pohledem odhalí opravdové charaktery a životy těch okolo a celý film se řeší vztahové problémy. Huh, nic pro mne. FILM jako celek je tak špatný, že jsem dlouho myslel, že ho natočil Bohdan Sláma. ()

honajz

Námět, ze kterého šlo vytřískat daleko víc, navíc výběr herců neodpovídá požadovanému věku náctiletých. Režijně ale samozřejmě vynikající. --- Druhý film režiséra Saši Gedeona je variací na Dostojevského Idiota – tedy prosťáčka, který vpadne do určité situace, kdy lidé mezi sebou nemluví upřímně, a rozetne tyto vztahy právě svou upřímností a dotazy přímo k věci. --- Ale stejně mi ty lidi přijdou všichni hrozně nedůvěryhodní. ()

HellFire

Píše se rok 1999 a Saša Gedeon natočil svůj nejlepší film, načež se nad ním slehla zem. A je to obrovská škoda, protože Návrat idiota je brilantní filmařské řemeslo s vynikajícím hereckým obsazením. Kamera je opravdu pomalá nebo až statická a nechává hercům hodně času na předvedení skvělého výkonu. Pavel Liška zde v podstatě debutoval a okamžitě se zařadil mezi top české herce. Netuším, jak moc je film inspirován knihou Dostojevského, ale na takový film můžu být jako český divák patřičně hrdý. O to víc s přihlédnutím k srágorám, co se točí dnes, o 25 let později. ()

Xeelee

Scéna, kdy Gedeon zabírá vláčky okýnkem domečku pro panenky, které se koukají na televizi, je úchvatná. Dalším velkým pozitivem pro mě jsou jsou Františkovy surreálné sny, kde občas vůbec není jasné, jestli se jedná o sen nebo je to realita. Nejlepší byl podle mě sen ve vlaku (na který později odkazovala právě ta scéna s panenkami) a potom plovoucí nafukovací lehátko v pokoji. Liška byl vynikající idiot a po shlédnutí jeho návratu se definitivně dostal mezi mé oblíbené české herce (předtím jsem viděl Šílení a Venkovského učitele). Postavu jednoduššího člověka, který nikdy nic nezažil a ze všeho má jen první dojmy, jsem mu naprosto a bezvýhradně věřil v každé scéně a u každé jeho grimasy. Prý už by nemělo smysl vyhýbat se životu. ()

Ištván87

To mi teda dlouho trvalo, než jsem si uvědomil, že jsem tenhle film zapoměl ohodnoti. Každopádně tenhle film byl pro mě milým překvapením. ()

Richie666

..."Zeptám se jinak, Františku. Kolik jsi v životě měl piv? Stačí přibližně." - "No žádný, zatím žádný." - "Nemusíš přesně." - "Přibližně žádný." - "Ani s Olinou?" :-D ()

ScarPoul

Neskutočne pôsobivý film. Kreácie Pavla Lišku sú dokonalé a dáva svojej postave tretí rozmer, tak isto tatiana vilhelmová. Tento príbeh sa nesie v pomaličkokm tempe kde sa zoznamuje postupne zo všetkými účastníkmi tejto hry na klamstvá a lásku v ktorej strede je uväznený samotný František ako Idiot. Krásna, pomalá, ničím nerušená réžia spolu s hudbou dopomáha dotvoriť atmosféru nového roka čo pre každého zz zúčastnených značí nový začiatok či už vo vzťahov alebo a to sa týka hlavne Františka v živote. Františkovo putovanie za láskou alebo skôr za priateľstvom takisto ako putovanie Olgy je tragikomické a práve preto sú to moje najoblúbenejšie charaktery v tomto filme. Macháček je nemastný neslaný a nemá žiadny výraznejší moment a ani Aňa geislerová ktorá je fantastická herečka tu má viacej hluchým miest a Langmajer, ktorého považuje spolu s kotkom a madlom za najhoršieho herca je tu ako vždy otrasný. ale aj napriek týmto postavám je to film hlavne o idiotovi a vidno že je to Liškova životná rola pretože aj keď v iných filmoch je nadpriemerný žiadna rola sa ani nemôže rovnať jeho geniálnemu svárneniu idiota. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny