Bývalí příslušníci polské UB (obdoba české StB) jsou po zhroucení socialistického systému začleňováni do řad běžné kriminální policie. Hlavní hrdina Franz (B. Linda v životní roli) hledá po rozpadu manželství s dcerou ministra, na kterém postavil svou kariéru, nový životní smysl. On a jeho kolegové se stávají členy speciální jednotky pro boj s organizovaným zločinem s narkotiky. Jejich první konfrontace, jako pro bývalé špehy a úředníky, dopadá naprostým fiaskem. Rozčarovaný Franz najednou zjišťuje, že bojuje zároveň proti bývalým kolegům, kteří se uměli dostat ihned na druhou stranu barikády. Přeběhlíci si ovšem žádné servítky neberou...

Naturalistický, znepokojující a hodnověrný snímek režiséra W. Pasikowského je sondou do drsné a divoké porevoluční doby. Film byl oceněn na filmových festivalech v Gdyni a Manheimu. (Ygnor)

Eruntano

Asi nejsilnější akční krimi drama, co jsem viděl. Je řemeslně dokonalé, schopné maximálně vytěžit všechny žánrové postupy a samozřejmě též geniálně zahrané do poslední figurky. Na piedestal ho ale staví především příběh, ve kterém se mrazivým způsobem odráží temné stránky přechodu do postsocialistického režimu. Kde berou Poláci schopnost tak bravurně filmem reflektovat svoje dějiny, i ty nejaktuálnější, je mi záhadou. Asi od pánaboha (což by vysvětlovalo, proč mi to tak zoufale neumíme). Psy se kvalitou, atmosférou a stylem vyrovnají jakékoli Hollywoodské kriminálce. Vedle jejich autenticity ale cokoli amerického vypadá jako neškodné děcko. Scéna, kdy bývalí namachrovaní "estébáci", po revoluci přidělení ke kriminálce, poprvé v životě narazí na skutečné zločince, je nezapomenutlná jako skvostně zrežírovaná akce, i jako kurewsky trefná metafora. Film bez mě známé konkurence. ()

jednaveta

Pochmurný polský neonoir z prostředí bývalých estébáků, kteří se snaží stát opravdovými policajty a opravdovými gangstery. ()

marttaN

Tak tomuhle říkám podařený nímek, herecké obsazeni na jedničku, snenář paráda, tolik cool hlášek,že se to nedá ani spočítat a to všechno natočeno v 1992 roce!!! No co my máme Nahotu na prodej, Poláci mají Psy. :-D ()

junxi91

Drsný, brutální, beznadějný a krvavý film z období, kdy se v Polsku měnil režim z komunistického na demokratický, což vyvolávalo všudypřítomný chaos, který umožnil drogové mafii páchat zločiny a unikat spravedlnosti. Hlavním motivem filmu je konfrontace dvou bývalých přátel, kteří společně sloužili u polské tajné státní policie (SB) - Franze Maurera a Ola Zwirskiego. Zatímco první z nich se dal na dráhu spravedlnosti, druhý se připojil k drogové mafii. Film se odehrává v roce 1990 po pádu komunismu. Bývalý důstojník SB Franz Maurer předstupuje před ověřovací komisi, kterou vede politik Svazu křesťanské jednotky, senátorem Wencelem. Maurer sedí s cigaretou a vystupuje jako těžký pohodář. Výbor se jej ptá na zastřelení jednoho důstojníka, který zabil svou manželku a vyhrožoval zabitím své dcery. Maurer jej pak střelil brokovnicí do hlavy. Maurer je tedy kladně ověřen a může začít balit do kamionu dokumenty, týkající se operativní činnosti v policejních záležitostech. Policejní kolona s bývalými důstojníky jede na smetiště, kde se tyto dokumenty spálí. Maurer se vrací do svého opuštěného domu, kde žil se svou ženou a vytahuje další dokumenty, včetně fotografií své ženy a dcery. Olo se mezitím dozví, že se musí přestěhovat, protože přišel o firemní byt. Olo předá jeden ze spisů Franzovi a dá mu za úkol najít a vyslechnout Angelu Wenzovou, dceru kněze, který byl zavražděn před mnoha lety. Angela přebývá v sirotčinci, Franz si jí zde vyzvedne a vezme si jí k sobě domů. Angela s ním chce souložit, ale on je ze začátku zdrženlivý, přece jenom je jí teprve 17, ale jako prcal bych jí, to jo. Franz se připojí k důstojníkům tajné služby, kteří mají v jídelně večírek před nočním pálením dokumentů, na které dohlíží kapitán SB Tadeusz Stopczyk. Ke skupině se připojuje nový policista, podporučík Waldemar Morawiec, který se doslechl o ničení spisů. Tajná služba vyvede z restaurace opilého důstojníka Kaniewského a Morawiec ji informuje o pálení operačních spisů. Franz a Olo začnou Morawiecovi říkat „mršina“. Pak jsou společně ve Franzově bytě a diskutují o tom, jak se vyhnout zodpovědnosti, zatímco Angela dorazí s nákupem. Tajná služba mezitím končí se spalováním spisů a Morawiec si je tajně natáčí. Olo mu vezme kameru, shodí ho z kopce, začne jej mlátit a míří na něj zbraní. Obviňuje ho z toho, že nechápe životní situaci padesáti tisíc spolupracovníků SB, které chtějí úřady zbavit jejich funkce a kteří bojují o svůj život. Staří fízlové se potřebují zbavit své špinavé minulosti, aby si mohli v nové době hrát na spořádané policisty. Maurer se před komisí ubrání, ale Olo je v rámci zastírání vyhozen od policie. Olo večeří a připojí se k němu prokurátor Gross „Siwy“, bývalý major SB, který mu nabídne práci v kriminálním podsvětí. Gross se pak sejde s bývalými agenty Stasi a probírá s nimi možnou spolupráci v obchodu s amfetaminy. Chce s jejich pomocí vystrnadit bratry Slabé, kteří jsou výrobci amfetaminu a mají v Polsku monopol. Gross chce převzít trh na výrobu amfetaminu a doručovat jej za Západ, a nabízí se jako spolehlivý dodavatel. Grossův gang pak najde a brutálně mlátí jednoho Asiata, vytáhne z něj jméno spojky, a pak jej umučeného hodí jej do řeky. Kriminální policie má mezitím za úkol rozbít síť pašeráků aut, kteří se scházejí v hotelu „Max“. Akci organizuje Morawiec, ale není příliš nadšený. Akce je provedena naprosto amatérsky, v hotelu je Gross a jeho člověk, kteří neváhají střílet, a kvůli tomu dojde k masakru většiny zásahové skupiny. Morawiec se v nemocnici dozví o smrti a těžkých zraněních svých kolegů a křičí na Maurera, který řádně nesplnil svůj úkol, a pak ničí vitríny na nemocniční chodbě. Maurer se vratí domů a konečně si řádně zaprcá s Angelou. Franz chce uklidit osoby, zodpovědné za masakr v hotelu a snaží se přesvědčit Ola, aby ho spolupracoval a ptá se ho na úplatek Jaworskému. Olo má tedy shánět informace u Grosse, ale spolupráce s gangem se jen tak nevzdává a díky tomu získává nový byt. Grossův gang najde bratry Slabé a Olo má za úkol najít jednoho z jejich zaměstnanců, „Chemika“, specialistu na výrobu drog. Chemik je vzat do vazby, ale díky úplatku se dostává ven. Olo se snaží vyřadit Grosse z podniku a rozhodne se převzít úplnou kontrolu nad chemikem. Franzova žena mezitím prodá jeho dům, Olo mu dá peníze a prozradí informace o Chemikovi. Olo je za to brutálně zbit Franzem, který pak odhalí své spojení s prokurátorem Nawrockim. Franz pak zatkne chemika, Gross se rozzuří a řekne Olovi, aby zatajil informaci o Chemikově zatčení a podplatil Franze: „Buď bude Chemik volný, nebo bude Franz mrtvý“. Ukáže se, že Franz je nepodplatitelný a že Angela je kurva, na kterou zapůsobilo Olovo bohatství a začne s ním píchat. Gross se rozhodne jednat s Franzem osobně, ale nejprve nařídí Olovi, aby zlikvidoval mladšího z bratru Slabých, Zenona. Angela volá Maurerovi a řekne mu, že píchá s Olem a ten je překvapen dvojnásobnou zradou svého přítele a řekne jí, že s ní nechce mluvit. Olo unese Zenona Slabého a je z toho opět další masakr, protože jej chce druhý gangster, zapojený do únosu, polít olejem a zapálit, a tak jej Olo zastřelí, a nakonec popraví i Zenona. Franz se v noci vrací do svého činžáku a Grossovi muži jej chtějí popravit a vypukne střelba, během které Morawiece srazí auto gangsterů. Morawiec je zraněn, ale povede se mu přežít. Maurer mučí Nawrockiho, který je v nemocnici, a dozví se od něj o Olově účasti na vraždě. Maurer se s tím prostě vůbec nesral. Frank znovu předstupuje před ověřovací komisi a komise jej zbavuje jeho policejního odznaku, a tak odevzdá předsedovi komise svou zbraň. Pak navštíví v nemocnici zraněného Morawiece a přeje mu, ať je dobrým policistou. Následně unese Chemika při odchodu z vězení a doručí jej Marianu Slabému v kufru Wartburgu a varuje jej před pokusem o jeho život a nabízí mu své služby. Za půl milionu odstraní všechny členy Grossova gangu. S pomocí obchodníka se zbraněmi získá od sovětského vojáka samopal AK-47. Ruská mafie „Rewizora“ se setká s Grossovým gangem poblíž továrny Mariana Slabého, a oba gangy padnou do Frankovy léčky. Frank zabije Grosse dávkou z AK-47 a pak v továrně najde Ola. Olo se brání, snaží se hrát na city a na staré přátelství, ale Frank je nekompromisní, protože Olo spal s Angelou. Rozstřílí ho samopalem a vysvětlí to jako „principy“. Pokusí se spáchat sebevraždu, ale zásobník je prázdný. Vězení se nakonec nevyhne a zde jej navštíví Angela, kterou pošle do prdele. A tím celý film končí. Bylo to rychlé, akční, brutální a chvílemi jsem se ztrácel a nevěděl jsem, kdo je vlastně hodný, kdo je zlý, kdo spolupracuje s mafií a kdo je na straně zákona. Ale jinak to byl kurwa dobrý film. () (méně) (více)

harycek

Polskou kinematografi uznávám, jako velmi dobrou , ale po zhlédnutí tohoto filmu jsem žasnul jak se v post socialistické filmové tvorbě mohl objevit takový skvost,naturalistický,temný a realný příběh až mi běhal mráz po zádech (ne že by tam byla krev , ale z toho že to nejspíš tahle funguje ve všech bývalých soc.státech) a najednou jsem vystřízlivěl z porevoluční sametové euforie a díval jsem se na politické dění z jiného úhlu pohledu. Takhle "nakopnout" mě ještě dokákázal jen Tarantino. Dodnes cítím jak mi výpověď této filmové lahůdky zalezla do podvědomí. ()

kamals

Pasikowski je verozvest, obsazeni je hvezdne, muzika genialni, hlasky v Polsku kultovni. Nebudu opakovat dalsi komentujici, toho by cz/sk reziser nedokazal natocit jeste ani letos na jare. ()

zigy

Tady nefunguje skoro nic. Zbyl jen pokus o načrtnutí prohnilé estébácké policie, která po převratu spolupracuje s gangstery. Hodně špatný film. ()

Saxos

Taková Sametová krimi po polské přeměně soudružských kabátů. Klady: rok vzniku nic neubírá a ani moc nezkresluje porevoluční Polsko. Závěr: doporučuji a jdu sledovat Psy 2 i 3. ()

Dvojirakri

Poláci se za dobou převratovou ohlédli velmi brzy a nejen v kinematografii jsou mnohem dál než my dnes. U nás s velkou slávou vznikly Devadesátky, ale co doba kdy se likvidovaly spisy, měnili se soudci, nebo střídali policisté v útvarech? Co bývalé Lidové milice? Co pohraničníci, co se s těmito jednotkami a jejich členy stalo? Olmer, Svoboda a další, kteří měli na to v tomto směru natočit podobný film jako jsou polští Psi šli svými cestami a česká společnost se prakticky až do konce milénia opíjela nabytou svobodou, přepisovala dějiny nebo nadávala na soužití s nácky/Romy nebo prozřívala z evropské reality. Ale za činy doby kdy se ten chleba skutečně lámal se neohlédl nikdo. Dnes už je na to pozdě. Už jen za tu odvahu si tento snímek zaslouží absolutorium. ()

moorks

Snímek, který evokuje asi situaci všech bývalých socialistických republik. Přerod policie,kdy jedni zůstanou na straně zákona a ti druzí na straně zločinu. Snímek tahnou dvě herecké osobnosti Linda-Kondrat a myslím,že ho táhnou skvěle. Snímek je syrový,má patřičnou zmatenou atmosféru té doby a vynikající hudba ( Michal Lorenc) to jen dokresluje. Snímek se stál fenoménem a kultem nejen v Polsku. Ve své době se takovým stal i pro mě. ()

mdf

Možná v 90.letech to byl trhák,ted už je to jen slabí odvar akčního žánru.Ale o proti našim sračkám ,co se točí u nás,je to dobrý film. ()