První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

TERRORDROME

Toto sa normálne ani ohodnotiť nedá, je to taká stupídna, naivná vtákovina s indiánmi ale... ale to nikoho neserie a ani mňa nie. Nostalgia je mocná sviňa a v tomto prípade má silu supermana po vypití barelu s preháňadlom. Je úplne jedno že je tam more kiksov, prihriaty indoši a debilný Tuff-Tuff, keď to začne všetci skrátka čumia a užívajú si. A keď je reč o kiksoch, vždy som dumal nad scénou v ktorej sú banditi ukrytí v budove a starý Hawkins navrhuje že najlepšie by bolo to celé vypáliť, s čím Old Shatterhand nesúhlasí pretože je tam aj nevinná žena, no a tak pristavajú k domu koľajnice a nechajú ten barák zrovnať rozbehnutou lokomotívou takže sa nikomu nič nestane. Aké humánne, jestli se nemejlim hi-hi. Po trilióntom pozretí je verdikt jasný, Winnetou je večný ako Lenin a je aj rovnako červený. ()

Neotom

Vynikající atmosféra, krásné prostředí, nostalgická melodie, horentní ztráty na životech, krásná Nšo-či a rodící se legendární bratský svazek. 85% ()

Hanes88

No tady ani není co dodávat! Jestli by se našel ještě někdo, kdo neviděl, tak ať tak rychle učiní, protože neví o co přichází. Ani nevím co bych měl všechno vyzdvihnout, proto to radši nebudu dělat, abych na něco nezapomněl. Bylo by toho totiž spoustu.... ()

Paldiny

Klasika našich otcov akú moja generácia pozerala viac menej z povinnosti. Dnes som si ju pripomenul a uznávam, má čosi do seba. Okrem ústrednej dvojice mi bol sympatický zakrslý vševed a chlapík čo si nechal patentovať dáždnik na zosadnutie z koňa. Nádherná príroda bývalej Juhoslávie nemôže na širokouhlej obrazovke vyniknúť lepšie, prestrelkám ani bitkám nechýba dynamika a film pracuje s tromi silnými melódiami. Na zápletke záleží a tu sa rozhodli pre narušenie pôdy Apačov arogantnými bielymi tvárami. Tým sa nechce ťahať železnicu okolo ich územia, tak si ju nasmerujú cez ňu. Winni a chrabrý Old sú si ešte cudzí a budujú vzťah od nuly, do toho nejaké to poblúznenie krásnou indiánkou, zhodou okolností sestrou budúceho náčelníka, čiže áno, bolo na čo pozerať. ()

Lefty86

V pořadí naročen jako druhý, ale v sérii na kterou jsem se podíval, na díly se Shatterhandem, ty ostatní mě nezajímají, patří jako první díl. Teprve se tu objeví Lex Barker, jako zeměměřič Charlie (Karl May) Old Shatterhandem se teprve stane. ()

Macik

S odstupem času mě to přijde docela směšný,ale když opominu tenhle můj nevhodný přístup tak vzhledem k sentimentu a předešlé době kdy jsem to miloval,dávám za 4..:-) ()

čenda

Co napsat k filmu, který jste viděli nesčetněkrát a když uslyšíte tu hudbu naskočí vám husí kůže ? Pane May, díky .... ()

gumolit

Čo dodať k filmu z môjho detstva?? Nesmrteľný dodnes a pretrvá navždy film ktorý nikdy nezostarne!! Prežije všetky generácie !!! ()

spiritus

Ač se jedná o dokonalý filmový počin, který trefně vystihl atmosféru knižních Mayovek, je velká škoda, že se filmový Vinnetou nedržel více knižní předlohy. Myslím si, že by to bylo dějově mnohem zajímavější. Ve filmu chybí 90% všech podstatných událostí, obsažených v knize. Bohužel. Přesto Tuto filmovou sérii zbožňuji a vždy se na ní rád se zaujetím podívám. ()

videofil

I když jako malý kluk jsem měl doma několik knih o Vinnetuovi a Old Shatterhandovi, nikdy jsem je nečetl, což je ostuda a já to přiznávám. Nebo si aspoň nepamatuji, že bych to četl. Ale obrázky tam byli pěkné. Nejvíc se mi líbil obrázek nějakého pistolníka, který měl v ruce pistoli a chtěl zastřelit nějakého medvěda. Co se obsahu filmu týče, není potřeba o něm hovořit. Z původních čtyřech dílů se mi tento líbil vždycky o něco méně než ostatní. Nikdy se mi nelíbilo, když televize nejprve vysílala Poklad a teprve potom tenhle díl.  Herecké výkony jsou skvělé, z herců mě nejvíc vždy pobavil Ralf Wolter (představitel Sama Hawkinse), asi nejkomičtější postava celé série. Například, jak laškuje s tou indiánkou, hlavou zavadí o keř, spadne mu skalp, indiánka se lekne a uteče. To mě vždy pobaví. Ještě jedna scéna mě pobavila. A to, když Inčučuna řekne Nšoči „ Šu – Kej“. Jak je vidět, indiáni mají dobrý jazyk. Pěkné je i prostředí, kde se film natáčel, o hudbě Martina Böttchera nemluvě. A Mario Adorf svého padoucha také zahrál skvěle. Český dabing je na svoji dobu prvotřídní (Stanislav Fišer, Vladimír Ráž, Josef Větrovec).Na tento film vzpomínám nostalgicky i z jiného důvodu. Společně s Pokladem jsou to první dva filmy, které jsme si s rodiči na počátku devadesátých let pořídili na originální videokazetě. Tehdy to vyšlo u Lucernafilm Video. Co se týče bonusových materiálů, tak v tomhle směru to Filmhouse zvládl docela dobře. Dozvěděl jsem se například, že těch filmů bylo natočeno celkem 17 (ten poslední nese název Poklad Inků, ale u nás nikdy na VHS a DVD nevyšel, pouze v kinodistribuci). Z bonusů mě nejvíc potěšili původní české kinotitulky. Také mě těší, že Filmhouse vydal tuto celou sérii také v kvalitním plastovém obalu a nejenom v těch příšerných papírových pošetkách.  A když se budete dívat na scénu, ve které Mario Adorf padá ze skály, všimněte si, že je možné v této scéně zahlédnout i ocelové lano, po kterém sklouzává dolů. ()

Ollie235

Neměl jsem to štěstí a jako malý jsem tento film nikdy neviděl. Ale i tak, když se mi naskytla tato možnost i v ne zcela dětském věku, šanci jsem chytil a jsem za to rád. Místy je to naivní a i bez toho by Vinnetou nepatřil k nejkvalitněji zpracovaným westernům. Je v něm ale nějaké kouzlo, které ho drží nad vodou. Takto krásný přátelský vztah se navíc ani ve filmu často nevidí. Znovu vyhledávat asi nebudu, ale zážitek vcelku příjemný. ()

chuckboris

Pěkná klasika, ale knižní předloha je mnohem a mnohem lepší. Škoda že film a kniha mají společné tak akorát jména hlavních postav. ()

ADIO45

Podle románů Karla Maye bylo natočeno mnoho filmů. V Česku je nejslavnější série z let 1962-1965 Poklad na Stříbrném jezeře a Vinnetou I - III. V těchto filmech hrálo mnoho slavných herců. Mezi jinými Pierre Brice jako Vinnetou, Lex Barker jako Old Shatterhand nebo Terence Hill. Svou hudbou se proslavil skladatel Martin Böttcher. ()

laepus

Ty čtyři hvězdy prostě dát musím. Za čuchej, keokamahe, tikatikakaji a vin. Jakmile něco vzbudí v člověku tak emocionální náboj a vzpomínky na krásné dětství, tak člověk prostě nemůže být objektivní... ale proč by vlastně nebyl - nikdy stejně objektivní člověk nebude - vždy všechno bude pouze subjektivní názor, takže čtyři dávám zcela bez váhání. ()

mira007

Samozřejmě, že na první dobrou jako správný vlastenec odpovídám, že nejlepší padouch ve Vinnetouovi je Herbert Lom z Pokladu na Stříbrném jezeře, ale Mario Adorf jako Santer je moje srdcovka. ()

wampire23

Toto je proste klasika na ktorej musel vyrastať zrejme každý z nás. U mňa klasika, na ktorú si vždy rád spomeniem. Takisto ako na časy Divokého Západu. Nesmrteľní ,,bratia" Barker a Pierce sú nezabudnuteľní. 85%. ()

WinstonS

Westerny jsem miloval odjakživa a Mayovky jsem kdysi přečetl za jediné prázdniny. Od té doby léto v televizi bez Vinnetoua nemůže být tím pravým létem. První díl minisérie těží z toho, že uvádí diváka do vztahu mezi oběma hlavními hrdiny a proto je jeho děj dynamický a nabitý událostmi a zvraty. Nejlepší scéna: souboj Inčučuny s Old Shatterhandem na jezeře a v nádherných exteriérech. ()

cutugno

Spolu s Old Shatterhandom bol náčelník Apačov obľubenou filmovou postavou mojho detstva. Bolo natočených veľa westernou s indiánskou tématikou ale celá séria filmov kde sa objavil slávny Winnetou mali svojské čaro.Podľa mňa patria tieto nezabudnutelné príbehy ku klenotom europskej kinematografie. Videl som aj krásny dokument o skutočnom náčelníkovy indiánskeho kmeňa Apačov menom Geronimo. Patrí mu moja poklona ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015