Gunman: Muž na odstřel

• Česko Muž na odstřel (více)

Sean Penn hraje vyčerpaného bývalého žoldáka a zabijáka Jima Terriera, který by svou minulost rád nechal za sebou. Jediné, po čem touží, je konečně se usadit se svou dávnou láskou. Ale tajné služby se svých bývalých oveček tak snadno nevzdávají. Jim bude muset očistit své jméno a postavit se organizaci, pro kterou pracoval. Býval jejím vykonavatelem, dělal strašné věci a byl přesvědčen, že pomáhá světu. Mýlil se a jeho bývalí zaměstnavatelé se ho teď snaží zabít. V patách mu je démonický Javier Bardem, který už dvakrát přesvědčil, že hrát zlosyny bez špetky svědomí opravdu umí (ve filmu Tahle země není pro starý bez emocí vraždil na potkání, ve Skyfall zatápěl samotnému Jamesi Bondovi). Rozbíhá se dramatická hra na kočku a na myš, která vede Seana Penna přes půl světa. Ví, že neuteče nikam. Jediný způsob, jak se zachránit, je zabít ty, kteří ho chtějí zabít. (Bontonfilm)

Marsik

Sice mi trvalo asi 30 minut než jsem se do toho pořádně dostal a vžil, ale ve výsledku se mi to líbilo a bavilo. Režisér Morel, který mě naprosto dostal snímkem 96 hodin, mě i v případě Gunmana nezklamal - akce skvěle natočeny, film má spád, nejsou tu téměř hloupá či hluchá místa, kameru měl v ruce opravdový profík a hudební podkres dobře navozoval atmosféru. Budu se znovu opakovat, když řeknu, že Sean Penn byl fyzicky velmi dobře připraven. Javier Bardem zde bohužel hraje druhé housle a zdejší popis filmu od společnosti Bontonfilm CZ (že je démonický Javier Seanovi v patách) je opravdu směšný :) Ale to nic. Suma sumárum totiž spokojenost. 77% ()

DEXTER099

Od tohoto filmu jsem popravdě čekal trochu něco jiného,ale to je možná chyba té kampaně hlavně zde na čsfd a nebo v některých médii kde se pořád přetřásalo jak další starší herec se najednou pouští do akčního filmu.Jí si hned představil film žánrově podobný tomu co točí například Sylvester Stallone,ale toto je spíš film politický a ta akce je tam tak trochu navíc.Sean Penn sice vypadá už dost strhaně,ale stále umí dobře hrát.Kdybych od toho filmu už od začátku čekal to co nakonec byl tak bych dal vyšší hodnocení.Takto za mě celkově 70 % a tři hvězdy. ()

SlecnaSmilly

Miluju Seana Penna. Normálně se teda snažím vyhnout nekritickému zbožňování slavných herců, jen z toho důvodu, že jim to mocinky slušánkuje na plátně, proto třeba Ryanovi Goslingovi posílám navoněná psaníčka jen obden, ale Sean už mě drží nějakej ten pátek. Takže ho mám na plakátu hned mezi Johnny Cashem (toho tam mám upřímně) a Danielem Hůlkou (ten je tam z čistě ironickech důvodů), a taky koukám prakticky na všechny jeho filmy. Gunman je solidní žánrovka se všema kladama i záporama, co akční snímky přinášejí. Plusem jsou určitě herecké výkony, Javier Bardem sice pojímá všechny své 'bad guys' poměrně stejně, ale i tak mu doma od televize nadávám do smradlavejch pukavců, podobně Ray Winton vystřihnul snad lepšího kámoše než byl kdy Sagvan Tofi Lukášovi Vaculíkovi. U bojovejch scén jsem zase docenila ideální poměr mezi rozcáknutejma hlavama a propíchnutejma dlaněma nožem. Vlastně jediným problémem filmu je scénář, to že je narvanej klišé situacema až k prasknutí, bych mu odpustila, ale fakt nechápu, proč si ústřední milostná dvojice musí vyřikávat staré křivdy zrovna ve chvíli, kdy je nahání banda zabijáků, to mě totálně znepokojilo. ()

ledzepfan

"Ale já jsem velkej politickohumanisticky angažovanej a uvědomělej herec a tohle vůbec není jen další řadový a tupý akčňák , ale upozorňuje to jakože na hroznou situaci v africe".... Jasně Penne, vůbec nejsi alibistický lulan..... Prostě střílečka.. nic víc, nic míň.. Viděl jsem desítky lepších a desítky horších.. ()

maddy

Sean Penn síce ešte nie je taký Oldman, aby nemohol byť Gunman a na svoj vek má závideniahodnú fyzičku, takže mu toho drsňáka verím viac ako Liam Neesonovi, ale ten pokus z neho urobiť druhého Neesona a ďalšiu old-star akčnú hviezdu v tomto prípade nevyšiel. Gunman by chcel byť niečím medzi Taken (96 Hodín) a Krvavým Diamantom, ale to spojenie priamočiareho akčňáku a príbehu s politickým pozadím, kde ide o nerastné suroviny kdesi v africkom Congu nefunguje až tak ideálne ako si pravdepodobne všetci pred i za kamerou mysleli. Na priamočiary akčňák je Gunman, aj napriek tomu, že akciu má kvalitne nasnímanú, zostrihanú aj zrežírovanú, veľmi málo akčný; na politický thriller zase zlyháva na mdlom scenári, do ktorého mieša zbytočný milostný trojuholník a aj tú špinavosť si film vynucuje iba tým, že oproti súčasnej kino-konkurencii chce byť o niečo málo drsnejší. Vo výsledku by sa tak Gunman chcel tváriť ako prepracovaný akčňák, ale je to iba štandardný akčňák s málom akcie. Sean Penn to celé slušne tiahne a jeho morálne nejednoznačná postava je celkom zaujímavá, akurát s ňou film nijako zvlášť nepracuje a pohybuje sa len v mantineloch obohraného príbehu. Pierre Morel síce dostal k dispozícii ďalšieho charizmatického zostarnutého oscarového herca a slušný rozpočet, no úspech Taken sa mu zopakovať nepodarilo. Natočil akčný thriller, ktorý je síce dobre nasnímaný, s prehľadom akciou, avšak kvôli nezaujímavému scenáru a pokulhávajúcemu tempu (nevyvážený pomer medzi akciu a nezaujímavým príbehom) hapruje viac ako by sa žiadalo a nakoniec sa nijako neodlišuje od žánrovej konkurencie ... pritom mal rozhodne na viac. CELKOVO: 3* (6/10) ()

MartinezZ

Ano, svým způsobem je to tupé, ale ne natolik pitomé, abyste u toho umřeli. Ono "tupé" je nutné chápat jako jednoduché, nebo ohrané, ale rutina je to odvedená ve svém žánru dobře. Rozhodně mi sebevraždu páchalo více mozkových buněk u všech dosavadních Neesenových Takenů. Tady je poměrně jasné, jak bude kdy co probíhat a jaké postavy se ke konci už nepostaví. Sean tedy na necelých šedesát let vypadá sakra zachovale, za což poklona nejen jeho fyzičce, ale (minimálně ke konci) i digitálním retušákům. Bardema jsem dlouho nikde neviděl a Winstone vypadal blond divně a Jasmine háže kukuče. Nemůžu říct, že bych z toho byl na větvi, protože ze začátku mi přišlo, že mnoho chybí a v polovině zas že se to příliš táhne. Jednohubka je to ale slušná. Dvojku ale očekávat fakt nebudu :) ~~~ 2,78* :) ()

SaNcHeZ_cz

Hloupé? Možná. Naivní? Určitě. Špatné? Zase tak moc ne. Pierre Morel se s Gunmanem usazuje v hlubinách lehce akčně dramatického průměru, který nepozvedne ani v celku parádní obsazení (s výjimkou Javiera Bardema, který byl neskutečně špatný), solidní hudební složka Marca Beltramiho a poměrně slušná kamera. ()

agentmiky

Režisérem filmu je Pierre Morel,tudíž jsem očekával daleko lepší film,ale Gunman se 96 hodinám zdaleka nepřiblížil.Docela mě to zklamalo,neboť ten nápad měl určitě na víc.Sean Penn v hlavní roli mě docela překvapil,zahrál to velmi dobře.Na to,že mu bude 55 let,tak je ve výborné fyzické kondici.Jak rychle se ve filmu Javier Bardem objevil,tak poté už tam nebyl(nebudu rozebírat kvůli spoilerům).Příběh byl celkově o ničem,závěrečná bitka s noži byla hodně realisticky natočená.Jinak nic moc.Hodnocení:60% ()

kobejn

Gunman strčí hravě do kapsy sračkovité béčka Johnyho Wicka i s Equalizerem, zaujal mě víc než klišovitý Run All Night i než opakující se Taken 3. Gunman je zdaleka nejpovedenějším drsným thrillerem za poslední dva roky, který kvalitou předčí všechny výše jmenované. Gunman by si zasloužil lepší hodnocení. Kdo tomu ale rozumí, nepotřebuje potvrzení většiny, která je mimo. Většinový vkus není měřítkem kvality. Gunmana ocení jen ten, kdo dokáže rozlišovat. Gunman je poctivá solidní ruční filmařina, která si na nic nehraje. ()

Ellmariachi

3x hurá. A to doslova, protože 3 dny na zabití ani November Man nenaplnili, co jsem od nich čekal. Až třetí pokus s návratem veterána do akční role mě nadchnul. Sean Penn na sobě očividně dřel a rozhodně chtěl aby to bylo vidět. A vidět to je. I díky tomu vypadá akce, i když jí není tolik, kolik bych si přál, prostě skvěle. Bitky vypadají skvěle a hrozně mě bavily. Přestřelky působily přesvědčivě a konečně jsem věřil, že to může hlavní hrdina koupit a navíc ho to bude i bolet. Film sráží místy hluchá místa a romantická linka mohla být trochu víc v pozadí, ale to jsou věci, který odpustím. 80 procent za velmi dobrou žánrovku. ()

MikO_NR_1909

Expozícia s informatizáciou Kongského konfliktu ma natoľko zaujal, že som tomuto inak bežnému sériovému trileru, stojacom na tých najzákladnejších vzťahových premisách nachvíľu podľahol. Ako sa ale začali vyťahovať scenáristické zámery a badajúc častú roztržkovitosť mizanscén, nemôžem konštatovať nič iné, než ťažký útlm. Penn sa na nebezpečné role skúšajúce jeho osud silou Ramba a s eleganciou čierneho kabáta hodí, ale musela by byť jeho postava napísaná ako v Tajomnej rieke. A to je v súčasnosti temer nemožné. Žiaľ, potom divák okrem bežnej rutiny nedostane vyššej satisfakcie.. ()

Vyrida

Od filmů pana Morela vždy očekávám hezkou akční podívanou a i zde ukázal svůj perfektní cit pro přestřelky. Bohužel celá příběhová zápletka mě neoslovila a spíše ubírala filmu na tempu. Moc se zkrátka mluví a málo střílí. Sean Penn mi taktéž jako hlavní hrdina nepadl přímo do oka ( asi je to už tím jeho věkem, ale neuvěřil jsem mu to ). První film od Morela, po kterém mám v puse pachuť hořkosti a kterému dám lehce podprůměrnou známku, škoda. ()

erased

Morelovým filmům lze jen těžko upřít řemeslnou kvalitu, Gunmana nevyjímaje. I ten je totiž svým způsobem strhující, jenže docela jinak, než je tomu nejen u režisérových předchozích filmů, ale i u filmů několika posledních dekád. A to už může být problém. Zápletku má totiž aktuální, jenže konspirační tahanice ani problémy třetího světa se mu nepodařilo podat důmyslně jako ryze špionážním thrillerům, ani zábavně jako jiným dobrodružnějším filmům, a nakonec ani tak atmosfericky, jako několika moderním vlaštovkám. Gunman je tak jenom poctivým thrillerem, který působí jako by se v době, kdy tradiční pojetí tohoto žánru suší hubu, ocitl úplně omylem. I proto nakonec nejvíc vynikne jen ta skrovná akce. A přestože mi nevadí, že je jí tak málo, abych byl s tímto parádně obsazeným a mnou dlouze očekávaným filmem spokojený, musel by obsah mezi ní fungovat mnohem lépe. ()

Tony.cs

Morel chtěl ukázat, že nezvládá jen zběsilou akci, ale i hutný akční thriller. A povedlo se mu to. Nicméně scénář chtěl víc vytunit. ()

Makky

Slušná žánrovka, akých bolo pár desiatok rokov dozadu tucty. Gunman vyniká slušným hereckým obsadením a hlavne tempom a dynamikou. Správnou surovosťou akčných scén hlavne v druhej polovici je divákovi vynahradená trpezlivosť s úvodným vykreslovaním vzťahov. Nasteroidovaný Penn potešil, rovnako ako epizódkový Elba alebo neopozeraná Jasmine Trinca. ()

kaylin

Ani se mi tomu špatnému hodnocení nechtělo věřit, ale tohle je skutečně snímek, který si jenom hraje na něco, co se tváří strašně vážně a uvědoměle, ale v konečném důsledku je to pořád jenom akční podívaná, kde Sean Penn ukazuje, že pro něj není problém ani po padesátce ukázat nahá hrudník a dát najevo, že chlap na to má, když chce. ()

Rakosnicek77

Dal bych i čtyři hvězdy, ale kazilo mi to neustálé omdlévání hlavního hrdiny Terriera, vlivem jeho nevyléčitelné nemoci. Blbé je, že se mu to přihodilo vždy v těch klíčových akčních scénách, čímž děj utrpěl dost šrámů. Nahrazovat díry ve scénáři, zdravotní indispozici klíčové postavy, je asi blbost. Přesto je cítit Morelův rukopis z 96 hodin a příběh má celkem spád. Akce jsou propracované a nejsou přitažené za vlasy, ve stylu "Nesmrtelný proti zbytku světa" Takže ano, pokud se chcete odreagovat a pobavit, tak Gunman je tou správnou volbou. ()

Kaluž

Vysekaný nadsamec Sean Penn ve skrz naskrz průměrném, ale navýsost zábavném špionážním thrilleru. Mít to vyšší ambice, mohla z toho být velká pecka. ()

Dr. Hawkeye

Tempem staromódně pomalé, akcí brutálně krvavé. Seann Penn nařachaný tak, až skoro připomíná Slye. Příjemné překvapení... ()

salalala

Někde mezi evropskou podobou žánru a ryzím výplachem stojí Morel a ne a ne se rozhodnout, na jakou stranu se přikloní. Na jednu stranu si velmi dobře pohrává s atmosférou a rozehrává zajímavý příběh okořeněný vždy atraktivním politickým podtónem, v tomto případě z daleké Afriky. Vytváří moc pěkné záběry, nezklamává v solidně natočené a adrenalinové akci, která je v rámci možností syrová a místy i brutální a krvavá. Opřít se může i o vhodně zvolené obsazení, jemuž dominuje charismatický a spolehlivý Sean Penn, který není klasicky jednorozměrným akčním hrdinou, ale má za sebou bolestivou minulost, z čehož rezultuje i potřebná motivace. Krok s ním udržují tradičně skvělý Javier Bardem a velmi dobří Ray Winstone a Idris Elba, kteří ale mají dost málo prostoru na to, aby předvedli nějakou nadstavbu. Na stranu druhou se ovšem tvůrci pokouší o jakýsi přesah a chytrý příběh, což se jim úplně nedaří a dochází tak k tomu, že se tu objeví několik nepříjemně hluchých míst a snímek tím pádem dost ztrácí tempo, navíc je to celé poměrně předvídatelné. Samotný konec už je pak moc za vlasy přitažený a přehnaný a bohužel nefunguje tak, jak bylo asi zamýšleno. Ve výsledku tak The Gunman zůstává na půli cesty mezi akčním thrillerem a oldschoolovou kriminálkou. 60% ()

Největší propadáky roku 2015

Největší propadáky roku 2015