Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (Cinemart)

Ilidien

Sedíte doma. Ve vedru, v klidu, v myšlenkách na další den, v myšlenkách na včerejší den, ale plán na dnešek nikde. Otevřete lednici, kouknete z okna kouknete na telefon,kde je jedna jediná zpráva. Ta vás ale zachraní protože přijde jeden, pak se objeví druhej a třetí. Dva z nich sou kamarádi na jednu noc. Sou to ti, co nadrtite a zabalíte do prostěradla z papíru a pak jim date pusu na dobrou noc. Hodí vás do pohody a vytvoří ve vás chuť si pustit něco jinýho. Něco co se vám líbilo. Dostanete chuť na blízkou obloučkou kameru. Uslyšíte v pozadí bubny, ale ty který hrajete když nikdo neposlouchá. Ty bubny, který vám ukážou co zabubnujete, až někdo poslouchat bude. K tomu dialogy dlouhý jak noc, ale hrocený až zapomínáte na čas a smrad z nohou. V tom všem zmatku pocitů utečete z domácího klidu a běháte po broadway. Jste utíkavý kameraman co je vždy o krok napřed a přesně ví kam zahnout. Vnímáte to všechno i s tím co tam neni, protože části jsou jen ve vás. To vytváří originalitu a rozdílné konce. ()

Laxik

Birdman je brilantně odehraná a mistrovsky nasnímaná psychologická záležitost s množstvím skvělých nápadů, která svým provedením lehce připomíná české Karamazovy. Ani náhodou bych neřekl, že je tenhle film plytký, že se zbytečně předvádí, nebo že staví formu vysoko nad obsah a chápu, proč a za co si vysloužil Oscara. Bohužel mě jeho konec moc nepřesvědčil, přišlo mi, že Iňaritu nakonec buď zapomněl, co chce říct, nebo jen nevěděl, jak onu poslední tečku podat. Anebo žádnou všeobjímající myšlenku nikdy neměl, což by byla škoda, protože hned několik silných dílčích poselství by se našlo. Závěr není vyloženě špatný, jen není ani skutečně dobrý, jen těžko se po posledním stažení opony zvednu a zahrnu umělce potleskem a květinami. Emma Stone ale výborná, škoda, že nedostala víc prostoru. Na závěr přihodím jednu menší nepodstatonou výtku, která možná nic neznamená, když si uvědomíme, že tu jde o divadlo - všechny myšlenky a motivace postav na nás jsou bez obalu vychrleny v monolozích a dialozích a nám tak nezbývá prostor pro hledání nějaké skryté podstaty. ()

MikO_NR_1909

Karikaturistická sonda do vnútra života divadelníkov. Lepšie povedané ich pocitov, myšlienok, nápadov a životných smerovaní. Je pekné vidieť tak komplexnú štúdiu ľudí, ktorých máme inak možnosť vidieť buď na pľaci, alebo v bulvároch. Sugestívnosť kamery a spŕšť rozhovorov v nás možno neevokuje toľko humoru, o to viac je previazaná práve tá spomínaná hĺbkovitosť vzťahov. Námetový mix niekoľkých významných diel a zľahka odosobnený prístup je asi najzásadnejším dôvodom menšej diváckej pozornosti u nás, v strednej Európe. Veď predsa prichádza 50 shades! ()

GodComplex

Nemam rad divadelni filmy, a tohle me na jednu stranu vesmes po celou stopaz otravovalo, ale stejne tak jsem se od toho se zaujetim nemohl odtrhnout. Cele to pusobi jako jeden dlouhy rehearsal. Vic, nez vsude opevovani herci me na tom zaujal bubenicky chaos, ktery me hypnotizoval az do konce finalnich titulku. Po Whiplashi dalsi kousek, kde maji jazz bubny tak silnou roli a i kdyz Birdman je citelne slabsi, minimalne originalni kousek stojici za videni to urcite je. 6/10 ()

Jillen

Až na technickou stránku to smrdí jak zapařený kulky. Řemeslně dobré, herci se předhánějí o sto šest, ale já trpěl jak verbal... ()

Mr. Filuta

Že já hlupák zase naletěl na humbuk kolem nějaké vykonstruované kraviny, kterou zase pořádně ocení jen Akademie. Ano, očekávání byla opravdu vysoko. Výsledkem však byla nezajímavá PTÁKovina, jejíž nejhorší prohřešek je to, když si staví na tom, že si může, co do dějové konstrukce, dovolit absolutně cokoliv. "Snové" sekvence začnou být brzo rozčilující a 4x za sebou dumat, jestli je Riggan vážně ve velkých sračkách nebo ne, je vážně o ničem. Jediná kuriozitka, která jakž takž baví, je sledovat, kam bude příště důmyslně vmáčknut střih, nebo jaká to musela ve scénách se zrcadly být hardcore práce s kamerou. I to však přibližně v půlce začne být nuda, jak se stává evidentní, že za kameramanským kumštem se ve skutečnosti skrývá kumšt s Adobe Premiere a After Effects ()

erased

Co s tebou Ptačí muži? Rozhodl ses vyklovat oči žroutům popového popcornu za rytmu hektických bicích podkreslující stejně působivou atmosféru divadelního zákulisí? Nebo ses snad pokusil přiškrtit nesmlouvavé jazyky povýšeneckých hnidopichů rádoby-upřímnými zákulisními scénami plnými velkohubých patetických frází a vztahových klišé jakoby přímo vylovených z oněch takzvaných vrcholů světové dramatické tvorby? Anebo jsi mi jen jako nezúčastněnému, ale zainteresovanému divákovi promítl základní kostru fiktivní biografie libovolné splachovací hollywoodské hvězdičky? Měl jsem se bavit, smát a dojímat u divadelních, popřípadě newyorkských anekdot útočících na první signální, popadat se za nos u nepříjemně trefných šťouchanců do mé veskrze průměrné divácké povahy, anebo rozjímat nad všemi detaily a vodítky poschovávanými v četných hluchých místech a technických hrátkách? Co s tebou, když ani nevím, jestli ve výsledném dojmu převažuje častější nadšení nebo intenzivnější rozhořčení? ()

numi

Strhující Keaton, fajn nostalgie vidět v pořádné roli Nortona a forma, která vítězí nad obsahem. Nejvíc wtf film roku, pokud bychom to zobecnili na WTF filmy roku pro cinefily, pak nemá konkurenci v poslední pětiletce. ()

Makky

Technicky úchvatné divadlo hercov so strhujúcim drum orgazmom. Birdman ohromí a intenzívne vtiahne do útrob broadwayského divadla a hoci ku koncu len zotrvačne dolietava, nasmerované má (imho) k najcennejšej soške. ()

kaylin

Jako ta forma je úchvatná, i když jsem si na ní musel hodně zvykat, ale nakonec mě to stejně nedostalo natolik, abych před filmem padnul na kolena. Jsou tu skvělé scény, skvělé záběry, z některých herců dostal Iñárritu neskutečné výkony (Keaton, Galifianakis), ale stejně i po několika hodinách od zhlédnutí zůstávají smíšené pocity. ()

harfuska

Kvalitně zahraná a zajímavým způsobem natočená PTÁKOVINA. Po neustálém běhání chodbami a ulicemi si měl ale radši ustřelit ptáka.. Jediný pták ♂, který ale STÁL zato, byl Edwardův. ()

slunicko2

Zaujal, nudil, zaujal, nudil... 1)  A tak to šlo po celou dobu._____ 2)  Na můj vkus příliš excentrické postavy, které se spolu s divákem potácejí od krize ke krizi, od ničeho k ničemu._____ 3)  Snímek si patrně spíše vychutnají lidé z branže. Tomu nasvědčuje i působivý přehled ocenění na festivalech._____ 4)  Líbily se mi bubny místo hudby._____ 5)  Oceňuji vtipnou pointu._____ 6)  Výstižný koment: LeoH***. Zajímavý koment o tom, jak lze film chápat: J*A*S*M*****. ()

Rakosnicek77

Birdman mne nadchnul! Nejenom pro naprosto precizní, dovolím si tvrdit, že oskarový výkon Michaela Keatona a neméně kvalitního Edwarda Nortona, ale také pro špičkovou práci Emmanuela Lubezkiho a jeho kouzlům za kamerou! Celý film působí, jako by byl natočený v jednom záběru a prostřihy jsou tak decentní, že si jich leckdy ani nevšimnete :-) Díky černému humoru, nadsázce a absurdním situacím je na jednu stranu velmi příjemným filmem na večer, ale na tu druhou propracovanou ukázkou světa za oponou, která nabízí bohatý vizuální zážitek. ()

..Lucas..

Pro mnohé film roku, já mám o trochu vlažnější pohled, i když dokážu pochopit, že v tom někdo vidí více. Nejvíce vyniká hudba a kamera, hned vedle hereckého obsazení. Michael Keaton, Edward Norton a Emma Stone (i Naomi Watts), ani vám nepřijde, že by něco hráli. Tohle všechno dokážu ocenit, ale chybělo něco málo, abych byl z filmu také tak nadšený. Nejvíce mě baví, že si každý vlastně může Birdmana vyložit po svém a je zajímavé číst všechny ty teorie. Každopádně s veškerými nominacemi souhlasím a někdy se třeba podívám znovu a uvidím, co jsem předtím neviděl. ()

DH3Factor

Birdman je přesně tou artovkou, na kterou akademici celý rok netrpělivě čekají s okousanými nehty, aby u ní pak mohli nadšeně povykovat a jako pokaždé si ji procpat mezi hlavní kandidáty. Tím spíš když je pod ní podepsán milovaný filmový psycholog Iñárritu, kterému dokáže v množství zbytečných obrazů konkurovat snad jen texaský senzibil a obdivovatel přírody Malick nebo dánský emocionální troll Lars von Trier. Hned po kladných recenzích z řad kritiků se slova ujme povětšinou okouzlená veřejnost, která snímek vynese do oblak jako mnohovrstevnatý a inteligentní snímek nafutrovaný filozofickými a sociálními narážkami, které samozřejmě všichni do detailu chápou. Extáze pak vrcholí slavnostní předáváním. (Trochu se divím, že tam nikde nefiguruje žádný černoch, který by plešouna pojistil) Přiznám se, že mě tento opakující se stav trošku dráždí. Birdman není vyloženě špatným filmem. Oceňuji Lubezkiho kameru a příjemný střih na jeden zátah. Ani Keaton s Nortonem nehrají druhé housle, ale na oscara tahle dlouhá a výstřednostmi narvaná esej prostě nemá. Chybí tomu ta něžnost a atmosféra starších věcí, nutící vás přemýšlet, zda je na světě opravdu všechno v pořádku. Ostatně jak se to může podat s grácií, nám předloni ukázal Walter Mitty. Iñárritu podle mě tímhle svůj stín rozhodně nepřekročil. ()

Mikita

„Bezstřihový“ a řemeslně originálně natočený Birdman mě okouzlil od první minuty filmu. Kino se hlasitě smálo a užívalo si tragikomického humoru první části filmu, aby pak potemnělou atmosféru ocenilo svým tichem. Po dlouhé době konečně snímek s oscarovými nominacemi, co jsem měla chuť vidět a dokonce jsem si ho i užila. A opět se mi potvrdilo, že podobné filmy vnímám úplně jinak, než mé okolí. Ano, ve snímku je nastaveno zrcadlo Hollywoodu a jeho celebritám, nikoliv hercům. Vše je natočeno velmi divadelně a i mimo dřevěná prkna vše působí dost přehnaně a nadneseně, dialogy jsou „velkohubé“ atd. Ale to není jen o herectví, je to obraz dnešní doby, kdy vládnou virály a díky nim může být každý na chvilku slavný. A Birdman není jen herec, co obětoval svou rodinu na pole zdánlivé slávy, je to jakýkoliv workoholik, co vsadí vše na jednu kartu, za něčím se žene, a stojí ho to čas s jeho rodinou. Tady je vše jen znásobeno tím, jací jsou herci a jejich povahy, o to zajímavější je příběh i celé šílenství hlavních postav. Kdybych řekla, že tento film má v sobě všechno, od kouzla festivalových nezávislých filmů až po akci, která strčí do kapsy leckterý hollywoodský akčňák, tak byste nevěřili, že to může fungovat. Už proto to musíte vidět. EDIT: I podruhé je pro mě tento film uhrančivý. Podobná divadla si užívám a vidět to mixlé s filmem? Přesně moje krevní skupina. Očividně jsem jedna z mála. Už si začínám zvykat. ()

Kaluž

Kaufmanova Synekdocha dotažená za hranice dokonalosti. Nebudu zbytečně nálepkovat a chrlit pseudointelektuální žvásty (to šťouchnutí do kritické sféry bylo více než trefné) a rovnou Birdmana naperu do letošní filmové topky. Hezky nám ten rok začíná… ()

topi

Film je vyjímečný prakticky už jen z hlediska minimálního střihu, kdy kamera sleduje jednotlivé postavy a následuje je v jakémkoliv pohybu. To je paráda a nevšední podívaná. A další věc je hudební doprovod, složený zejména z improvizace bicích nástrojů, kde i ve filmu na různých místech je vidět hrající bubeník, kterého míjí hlavní hrdina Riggan. Výborné provedení. Děj Birdmana se odehrává v divadelním prostředí a svým způsobem a ambicemi hlavních postav mě připomíná podobně laděný film z hudebního branže - Whiplash. Oba dva filmy řadím k perfektním zpracováním osudů lidí z uměleckého života. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka