Jako nikdy

• angličtina Like Never Before (více)

Strhující příběh jednoho krásného léta, během kterého by se nechtělo umírat nikomu, natož tomu nejtvrdšímu samorostu. Pro tento komorní film jsou klíčové tři postavy, vedle hlavního hrdiny jsou tu dvě ženy. Karla, asi pětatřicetiletá, je svému životnímu partnerovi něčím podobná: malířka, bohémka, pro ostrá slova nejde daleko. Kontrastní k těm dvěma je Jaruna, vdaná asi pětapadesátiletá žena, zdravotní sestra. Kdysi byla milenkou pana malíře. Tato trojice vede marný boj se smrtí, bojují sami se sebou a současně mezi sebou – což přináší každému z nich určité očištění.
Na začátku vidíme malíře Holase, jak se ještě pokouší kreslit, tvořit, jak se vzteká, že už nemá sílu. Netuší, že jeho energie začne mizet jako voda v písku, že vše půjde tak rychle. Okolnosti ho stahují do postele, která bude smrtelná. Ještě se párkrát nechat vytáhnout před barák, aby viděl oheň, hvězdy...
Dvě ženy v jeho blízkosti se k sobě postupně přibližují. Jsou rozdílné, ale nikterak jim to nebrání soustředit se na to, co je opravdu důležité. (Česká televize)

sator

Lepší průměr za režii a výkony ...Za námět, scénář - zobrazení nepopulárního a vytěsňovaného tématu a neestetičnosti umírání-si režisér zaslouží 5*. Jen na okraj mě napadá, jak dlouho nám bude trvat, než přestaneme prodlužovat agonii umírajících... ()

dr.fish

Pravé nefalšované drama o smrti. Dvě ženy starající se o umírajícího Schmitzera. Dialogy, kostlivci ve skříni, nedořešené věci, vztahy. Herecký výkon všech na jedničku. Komorní atmosféra. 75% ()

Lopezka1982

Film se smutným příběhem, ale dobře natočený. Velmi výstižně napsaný scénář, brilantní Jiří Schmitzer a skvěle mu sekundovaly P.Špalková i T.Medvecká. Film se mi líbil i navzdory tomu, že byl vlastně dost negativní, ale myslím, že jak vystřižený ze skutečného života. Hezké prostředí, ve kterém se natáčelo a celkový dojem byl dobrý. ()

plechulka

Pro mne jedno z nejzajímavějších překvapení.... předchozí hodnotitelé tady kritizují hlavně rozvleklost filmu a nedokončenost určitých "nakousnutých" témat, ale právě o tomhle si myslím, že o tomhle to celé je. Simuluje spíš výsek života (a smrti) několika postav a v tom je jeho zajímavost. Vždyť kolik z nás zažije příběh "jako s filmu", rozdělený pečlivým scénářem na expozici, zápletku, katarzi, rozuzlení a závěr, nebo jak se všechny ty peripetie jmenují. Většina úseků našich životů se spíš podobá nedořečeným útržkům, změti zajímavých začátků, po nichž většinou nepřijde pokračování a dotyční vám sejde z očí a po čase z mysli (a už se nikdy nedozvíte, jak dopadli) a někdy se zas napojíte na chvíli doprostřed rozehrané hry a vztahů jiných lidí a ta chvíle vás může ovlivnit - nebo taky ne... Dámy Medvecká a Špalková a pánové Schmitzer a Němec mi prostě přišli svým chováním (i slovníkem!) jako moji obyčejní sousedé, kterým jsem naprosto rozumněla jejich snahu postavit se tomu, co jim život nadělil. Aneb, jak by řekl Kurt Vonngtut: HAJ HOU! ()

Johnny.ARN

Dobré obsadenie, dobre zahraté, ale príbehovo ma to nechytili. Tie rozbroje prišli síce logicky, ale vždy v momente, kedy sa dlhšie nič neudialo. Avšak dráma, ktorá mi nevadila. 2 z 5 ()

MrMysterious

Vladimír (Jiří Schmitzer) zostarol, plný zlosti a pocitu krivdy leží na lôžku a očakáva blízku smrť. Zákerná rakovina napriek poctivému užívaniu liekov neustupuje. Koniec je nezvrátiteľný, otázkou je len, v ktorom momente príde. Môže sa ľudská duša prostredníctvom zmeny k lepšiemu tesne pred odchodom z pozemského sveta očistiť? Viac tu: http://www.moviesite.sk/recenzie/kino/105-sila-interpretacie-ako-nikdy-2013 ()

venison

Mám ráda Jiřího Schmitzera a vážím si jeho herectví, ale v tomto snímku mi přišel trošku jako rekvizita.. Bohatě stačilo jen to jak "nemocně" vypadá a prohodit pár kousavých poznámek.. Holky si to zase herecky vynahradily a na Petru Špalkovou a Taťjanu Medveckou se hezky dívalo.. Mrzelo mě, že nám film ukazuje příběh, nikoli jeho podstatu.. Navíc přikládá do kotlíku více postav, než by bylo třeba.. Hodně mi připomínal mnohem silnější díl seriálu "Soukromé pasti" s Bartoškou, kde se řešila eutanazie, tady šlo spíš o vztah dvou rozdílných žen, které spojuje jeden umírající muž.. Hlavní téma příběhu asi je, jak mladá, relativně pohledná a živá žena může milovat a zůstávat s nerudný, nevzhledným, nemocným a starým mužem - budete se divit, ale tohle chápu, jen nám to film bohužel hlouběji nezdělil.. Další linií je vztah bývalé a současné milenky, které spolu dokáží díky muži vcelku civilizovaně vycházet.. Vztah manžela, který toleruje své ženě pečovat o bývalého milence.. Vztah syna k nenáviděnému otci na smrtelné posteli.. Rozhodně zajímavé téma, které stojí z zpracování! ()

Master19

Není těžké umírat. Těžké je... a taky natočit o umírání film. Je zvláštní, jak tenhle po všech stránkách depresivní film vyznívá - veskrze pozitivně. Všechno zlé je prostě k něčemu dobré. Kromě neuvěřitelně uvěřitelného Schmitzera a precizní Medvecké mě ale dostala Petra Špalková, která je tu neskutečně sexy a celou dobu (nejen v rybníku) ji to úžasně sluší. ()

Eleanor05

Skutečně bych chtěla vidět lidi, kteří se ze všech sil starají o umírajícího člověka, který jim neustále sprostě nadává a chová se k nim odporně. U přítelkyně by se to ještě jakž takž pochopit dalo, ale u cizí ženy, co má doma vlastní rodinu, kterou zanedbává? A u syna, o něhož se umírající nestaral, a který si nastěhuje k otci do domu i přítelkyni a té nechá nadávat taky? Petra Špalková hraje postavu, které by každý člověk po pěti minutách raději urval hlavu, než by ji poslouchal a ne ji ještě ke všemu pomáhal! Úplně neuvěřitelné chování postav a taky neuvěřitelně nudně natočené. ()

ghatos

Chtělo to větší hloubku, jinak to není špatné. Taťjana Medvecká podala hezký výkon...62%. Výborný komentář: DaViD´82 ()

Kosmik 1

Přátelé, tak tohle byla největší zívačka, jakou jsem ve svém životě kdy viděl. :D Neskutečné, že jsem vydržel až do konce. A to i přesto, že děj filmu je vlastně totálně o ničem, vůbec nic se zde neřeší, jede si v tom svém uspávacím tempu a Vám je vlastně úplně šumák, na co koukáte. Zavřete oči, za deset minut je otevřete a zjistíte, že jste vlastně o nic nepřišli. Závěrečná pointa tu pak jaksi úplně chybí. Co víc dodat, pro mě je tohle nejnudnější film roku, možná i celého desetiletí. Z úcty k Jiřímu Schmitzerovi, bez kterého by tohle dílko zapadlo do nejtemnějšího zákoutí českého filmu a do absolutní břečky, dávám 1* a 20%. ()

Meijin

Minimum děje, žádná velká slušnost v dialozích...díky tématu "blížící se smrti" i dobrým hereckým výkonům, má však silnou atmosféru. Ukazuje se, že Karla je rovněž vynikající malířka a to je možná jeden z důvodů proč s o generaci starším malířem, pro nějž bylo malování téměř vším, žije. Za zbytečný a hloupý závěr půl hvězdy dolů. ()

Ironfood

Pro mne, který již nad českou kinematografií téměř zlomil hůl, velmi příjemné překvapení. Ačkoli film zpracovává docela smutné téma, sálá z něj hodně pozitivní energie. Schmitzer se do role přesně hodí, také Medvecká se Špalkovou jsou výborné. A přestože se tu vypraví o poměrně nestandardních vztazích, většinou se to drží v uvěřitelné rovině. ()

insurgentes

Film spíše pro ženy, na téma jak se (ne)nechat zničit psychicky i ekonomicky jedním despotickým zmrdem. Doporučeno ke sledování všem pachatelkám dobra, co se obětují, aby se právě ta jimi vyvolená kreatůra změnila k lepšímu. ()

mohamedsfinger

I přesto, že film řeší vážná témata, není filmem smutným, Tyc opět využívá svého zvláštního smyslu pro humor, který se objevuje na těch nejnečekanějších místech a snad ještě více než dříve připomíná schormovskou poetiku. Oproti předchozím filmům ubylo tradičních dlouhých záběrů přírody a poetických symbolů a režisérova záliba ve vizuálních experimentech, byť se projevuje i v tomto komorním snímku, je často velmi nenápadná, ve prospěch děje a dialogů. Právě příběh a vztahy v tomto filmu dostávají prostor jako nikdy. Snad poprvé hrají v Tycově filmu pouze profesionální herci, na jeho poetice se to ale vůbec nepodepisuje. Schmitzer, Medvecká i Špalková podávají další z životních výkonů. ()

herr_carter

Jedním slovem - hustý ! Drsný film, mapující konec života a umírání jednoho velkého umělce a taktéž unikátního zjevu v hodně uvěřitelném provedení Jiřího Schmitzera, kterému zdatně sekundují "ošetřující" herečky Špalková + Medvecká. Film si na nic nehraje a je filmovému diváku servírován bez pozlátka................moje hodnocení = 8 z 10. ()

21. Český lev - nominuj svého favorita!

21. Český lev - nominuj svého favorita!

22.01.2014