Tajuplný cizinec na koni, který se usadí v horské vesnici, aby zde přečkal zimu, přináší do uzavřené komunity nedůvěřivých obyvatel neklid. S přibývajícím množstvím záhadných úmrtí začne být jasné, že jeho příjezd nebyl pouhou náhodou. Alpský western je svěží variací na oblíbené žánrové motivy. (MFF Karlovy Vary)

dr.fish

Film se úmyslně vleče, aby se do něj dala nacpat spousta dlouhých pohledů, záběry přírody, střihy apod. Postupně se dozvídáme cizincovo tajemství. Vyzdvihl bych výborný soundtrack a zvuk obecně. Finále se hudebně i střihem zvrtlo do stylu Quentina Tarrantina, čehož mi bylo upřímně líto, a proto taky dávám pouze čtyři hvězdy. Práce na filmu bylo habaděj a povedl se, o tom žádná. Jen by měl rejža být přeci jen víc svůj a nehledět tolik hrdinům svého mládí. 80% ()

SniperG1

Sice film doprovázela docela dobrá temná atmosféra i hudba a místy nechybělo trochu toho napětí, ale jinak hrozná nuda a táhlo se to jak týden před výplatou! Ani ta závěrečná povedená přestřelka to už nezachránila! Kdo mi teď vrátí dvě ztracené hodiny mého života? Nenechte se zmást stopáží, protože je o dvacet minut delší než je zde psáno...40% ()

Johnny.ARN

Ťažkopádne. To mi celý čas išlo hlavou. Pomalé v rozbehu, dlhé vo finále. Neviem, nesadlo mi to v nijakom ohľade. Ani čo sa hercov týka, ani výprava, stále zima a sneh a ani dobovo to na mňa nezapôsobilo. 2 z5 ()

venca163

Jestli jsem to správně pochopil, tohle byla reklama na winchestrovku, že jo? (© Paulo Coelho) Vryla se mi do paměti scéna "přepadění chatrče", k dokonalosti už jí opravdu nechybí mnoho. No, podívám se na to radši ještě jednou, byl jsem lehce společensky znaven (asi tak polovinu filmu jsem prospal no =( ). (60%) ()

Daddko

U mňa značne podhodnotený film a neviem prečo s prívlastkom mysteriózny. Skôr som sa obával že tam budú nejakí Arschlocháči v Lederhosen und Dirndl jóóódlovať. Keď prechádzka prériou a odháňanie múch seriálu 1883 má hodnotenie 87% tak tento film je briliant. Nepochopiteľné. ()

herr_carter

Kdo by to byl řekl, že se společně s komisařem Durexem a ostatními rakousko-německými šprýmaři budeme přes hodinu a půl nudit?Možná 8 z 10 hodnotitelů. Takhle nějak dopadá asi každý film, který vsadí na vizuálně zajímavé přírodní exteriéry a dobové kostýmy, ale jaksi už nedomyslí scénář. Takže i kdyby se to tyrolské bratrstvo snažilo sebevíc, stejně by z toho nic víc nevytřískalo..................moje hodnocení = 3,5 z 10. ()

DavidS.

Ius primae noctis na alpský způsob...Němečtí a rakouští horalové převlékli kroje a natočili atmosférický zasněžený revenge western..Celek umocňuje bravurní práce se zvukem a hudbou... ()

Marla Singer

Neznámý jezdec přijíždí do odřízlé osady uprostřed pustiny, kde se žije podle vlastních / nespravedlivých pravidel, a místní mu dovolí zůstat pouze díky úplatku v podobě peněz a dosud neviděného vynálezu fotografie. Klasickou westernovou zápletku ozvláštňuje zejména prostředí Alp a černobílý kontrast skal a hor, na rozdíl od klasickým žlutooranžových odstínů americké pouště, a také feudální, až šovinistická tyranie Hanekeovského rázu (a není divu, Prochaska s režisérem několikrát spolupracoval). Namísto křivého šerifa nebo chamtivého rančera se jako hlavní antagonista představí sedlák "žijící blízko nebe", jemuž podpora faráře a zvrácený výklad o početí spasitele umožňuje znásilňovat všechny ženy v údolí a udržovat stádo. ___ Zápletka vprostřed mrazivých pustin se ale primárně soustředí na vykonávání krevní pomsty ve zpomalených, pečlivě komponovaných záběrech a biblické motivy jsou spíš na oko. Zkoumání obrazců krevních stříkanců na čerstvě napadaném sněhu je plná kinematografie, při poslední přestřelce se ale červená trefí přímo do kamery a pár dalších záběrů je snímáno skrze ní ... ikdyž jsou mordy efektní, čekáte na ně zaboření do sedačky v příliš dlouhých pomlkách, dlouhé dny a krátké noci v rámci vývoje děje moc smyslu nedávají a nebýt Control, nevěřila bych, že Riley ovládá obličejovou mimiku. ()

jasse

jo, Brennere ml., kdybys místo prznění cizích nevěst sledoval vývoj amerických zbraní, věděl bys, že winchestrovka je na víc jak dva náboje...:) Jinak vynikající, nádherné záběry zimních Alp, na které se zvláště v těchto nelidských vedrech dobře dívá. Myslím, že Sam Riley roli nemluvného mstitele zvládnul docela dobře. ()

Renfield

Stále nemám patřičnou filmovou důvěru k zemím původu, proto jsem nic zvláštního nečekal, ale o to větší překvapení přišlo! Film mi rozhodně nepřišel utahaný a nemohu souhlasit ani s názorem, že se v první polovině nic neděje. Ono se toho děje dost podstatného, jenom se nestřílí a ano, tempo vyprávění je pomalejší, ale nikoliv nudné. V druhé půlce dojde na akci samotnou a výborné finále, tedy spíše finální přestřelku. U té mi ze začátku hudba příliš nesedla, ale už v jejím průběhu jsem si zvykl a nakonec mi to přišlo jako zajímavé spojení. Temné údolí ztrácí na scénáři, ten je až příliš předvídatelný a okoukaný. Naštěstí je film výborně natočen, tedy vše podstatné zachraňuje především režie. Jako velké plus vidím i méně dialogů, nejsou potřeba, vše odvypráví kamera a atmosféra zimních Alp. Za zmínku stojí i hudba, která se vlastně do westernu příliš nehodí (jak už jsem naznačil), ale proč ne. Navíc společně s povedenou kamerou právě ona gradující hudba značně dopomáhá k celkové temné atmosféře filmu. Tragicky nevidím ani výkon Sama Rileyho, naopak mi do role sedl a jeho povětšinou zadumaný výraz se k jeho postavě hodí. 70% ()

Matli

Na Rakušany celkem slušná práce. Parádní záběry zasněžených hor a temná atmosféra, která mě ale vůbec nepohltila :) 58% ()

Rockerman

Totalitní moc je totalitní moc a nezáleží na tom, zda si říká komunistická strana, která vládne a manipuluje lidmi v celém státě nebo si říká rodina Brennerových a vládne a manipuluje lidmi v malé osadě někde vysoko v horách. Vzepřít se tomu zlu není nikterak lehké a proti Brennerům se musí postavit až cizinec z Ameriky, který sem přijel fotografovat přírodní krásy. Po první smrtelné "nehodě" je jasné, že to focení nebude hlavním důvodem jeho pobytu ve vesnici. Film má všechny atributy klasického westernu, je ale trošku těžkopádné, chybí tomu ta lehkost a samozřejmost, jakou dokážou do tohoto žánru dostat jen Američané nebo Sergio Leone. Přesto vidět rakouský western stojí za to, atmosféru to má! "A svoboda je dar, který každý nepřijme" !!! ()

KNTRFKT

Ono sehnat kvalitní chovný materiál na vsi, kde už i kámen šukal cihlu není vůbec snadný. A tak se občas stane, že rodiče prodaj svojí dceru shnilýmu dědkovi, aby od něj dostali aspoň půlku nakrájený Šumavy. Tenhle rakouskej western (jo, fakt tam je napsáno western) není v podstatě ničím nijak zvlášť originální, ale já si tak říkám, co by asi u nás natočili za kokotinu třeba s Mádlem a Kokotkem v hlavní roli. Určitě by se to spíš podobalo vycházce pacientů z léčebny pro mentálně choré. Ale tenhle Ondřej Procházka celkem umí, tudíž je to koukatelný a člověk se extra nenudí. Prolog bych tedy trochu sešmikal, neni důvod to tak zbytečně natahovat, ale jak řikám, dá se, takže otřít hubu od apfel struddelu a koukat. ()

kkarx

Němci nemají zrovna tradici v točení drsných westernů, a tak Prochaskovo Temné údolí je skoro unikát. Kvalitně nasnímaný a zrežírovaný unikát. I když příběhově je to vlastně klasický film o pomstě, vizuálně se ubírá přesně tou nepříliš prozkoumanou cestou, kterou jsem očekával, že budou nové westerny kráčet - čili jde o více realistický a syrovější pohled ve stylu klasiky 80. let Eastwoodova Bledého jezdce. Co se autorovi nepovedlo je pomalé tempo (stejně tak jako v Bledém jezdci), dlouhé minuty bez dialogů a bez přibližování se k odhalení příběhu. Někdy to může fungovat, za předpokladu že režisér dokáže vyprávět obrazem jako to uměl třeba Leone. Tady kinematografie není natolik fascinující, aby pohltila. Jistě je ale dobrá a skalní fanoušky nejspíš uspokojí drobné rituály a běžné domácí činnosti jako vytahování hodinek, podávání večeře, nebo krmení koní. Příběh i některé akční scény mohly být lépe řešeny, nicméně celkově se dá film označit v dnešní době, pro westerny ne zrovna přívětivé, za úspěch. Budu to brát jako první vlaštovku, která do budoucna snad nezůstane dlouho osamocena. ()

sadlokan

Čekal jsem střílečku oživenou třeba soubojem pomocí ementálů,či pád s dopadem na roh kamzičí.Dostal jsem falešnýho Di Capria der eine kleine familien revansch mache.S výhodou,že vidlodujové v Alpách znaj max.lámací kulový dvojky,takže Winchester...no zkrátka končí to v maglajzu typu"celé údolí se oplodnilo BRENER" a hlavní mstič odjíždí středem. ()

Das Filmfest 15. – 23.10.2014

Das Filmfest 15. – 23.10.2014

08.10.2014

Odvážné dokumenty odhalující praktiky světa vysoké ekonomiky či pozadí moskevských procesů s Pussy Riot, prestižními cenami ověnčené snímky bojující o Oscara, filmové adaptace slavných bestsellerů… (více)