Blade Runner 2

Szárnyas fejvadász 2049

• Kanada

Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie / Maďarsko / Kanada, 2017, 163 min

Troufnu si tvrdit že se Blade Runner po 35 letech povedl! A to je ohromná zpráva. Měl jsem z toho obavy, protože původní snímek považuji za hodně jedinečný a cestu k němu jsem si hledal dosti složitě. Nový příběh nezačíná tam, kde se minule skončilo, ale v momentu, kdy se samozřejmě udála spousta dalších událostí. Budoucnost vypadá všelijak jen ne vesele. Ta vyprázděnost skutečných lidí je do očí bijící. Důstojník LAPD Joe, kterého famózně ztvárnil Ryan Gosling se vydává na pátrání, které postupem času přepíše dějiny replikantů. Což on samozřejmě na začátku nemůže tušit. Silné téma kdo je více lidský zda-li tvůrce nebo jeho výtvor se line napříč celým filmem, který je z audiovizuálního hlediska opět neskutečně nadupaný. Stačí si pustit libovolný úsek a hned je divákovi jasné že Deakins je momentálně největší kameramanský machr. Měl jsem malinko obavy z Goslinga, ale ten podává od dob Drive svůj nejlepší herecký výkon. Záporačka taky luxusní. Ford překvapí menší stopáží než jsem očekával. BR2049 je pro mě zcela určitě titul, ke kterému se v budoucnu budu hrozně moc rád vracet a to mě těší úplně nejvíc. Uměl bych si představit z tohoto temného a depresivního světa i více snímků. 100%(29.1.2018)

„ZEMŘÍT PRO SPRÁVNOU VĚC JE NEJLIDŠTĚJŠÍ, CO MŮŽEME UDĚLAT…“ /// Skoro až thrillerový a adventurně komorní pátrání po narozeným (takže nevyrobeným) replikantovi. Cáká z toho technická dokonalost, ale taky dějová úspornost, takže je to místy pomalý, ale furt temný. Baví mě, jak je to odvyprávěný. Ten příběh s tím tempem a sci-fi ponurostí do sebe fajnově zapadá. Navíc to má v sobě překvapení… Villeneuve je machr. Nejen proto, jak dokázal s pár hercema naplnit 2 a půl hodiny. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Román „Do Androids Dream of Electric Sheep?“. Kterej napsal v roce 1968 Philip K. Dick, neznám. 2.) Chcu ukázat starý, jak má fungovat moderní žena. 3.) Celý dny (i noci) prokecám s hologramem. 4.) Thx za titule „Jemu, tedy Idžorovi“ a „Holesinska.M“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ(3.2.2018)

"Nikdy jsem nevyřadil nikoho, kdo se narodil." Tak to mám radost agente K a nyní se podrob normativnímu testu, ať diváka trošku ponudíš. U mne tedy tento test kromě nudy vyvolal ještě alergii na neustále se opakující slova "buňky" či "propojení". Ale to je můj problém, stejně jako to, že podle mne nejlepší postava filmu, pěstitel česneku Sapper, dostala tak málo prostoru. Chápu, že skoro ve třech hodinách filmu bylo těžké pro něj najít nějaké volné políčko, ale já bych si s tím tu práci dal a stříhal bych a stříhal. Ale abych jen nekritizoval, tak mi snímek ukázal dokonalou ženu jménem Joi. Vždyť který chlap by pohrdl kráskou, která se stále usmívá, převléká se v řádu milisekund, dá se kdykoli vypnout a k uspokojení muže neváhá sehnat děvku? Asi žádný, ale důležitější je to, že se to nakonec trošku rozjelo, něco se tam stalo a nějak to dopadlo, čemuž jsem během rozvleklého začátku moc nevěřil.(1.3.2018)

Atmosféra jaxviňa. Menej náznakové než Scottov film, avšak stále výborné v ne- ľudskej existencialistickej rovine, ktorá trčí spod povrchu, skvelo pracujúceho s úmyselne navodenými očakávaniami diváka, prechytračeného vlastnou chytrosťou. Chcelo by to ešte dotiahnuť Letovu linku a vysvetliť prečo práve K. získal práve tieto spomienky. Ale to sú len detaily. Wanna be in Luv with Joi. 10/10(14.10.2017)

Jedničku nemám prakticky vůbec zažitou, netuším, zda je to v případě pokračování zásadní problém, nicméně oslovit mě nedokázalo. Každopádně nejprve je třeba říct, že už předchůdce rozhodně nebyl filmem pro každého. Ano, přeformuloval estetické normy science-fiction, potvrdil, že Ridley Scott umí velké věci a že předlohy Philipa K. Dicka mají velký potenciál. Oceňuji jít nezvyklou cestou, než na co jsme zvyklí v případě běžného hollywoodského blockbusteru. Oceňuji preciznost, se kterou tvůrci k látce přistoupili, oceňuji výtvarné řešení, jenže z toho všeho pramení i hrozba odcizení. A zrovna to se stalo. Ona opulentní oslava designu, ona přesná, ale odcizená Deakinsova kamera, ony emoce, které se k nám prostě nedostanou. Herci se tváří, jak by zrovna přišli o vzácnou sbírku motýlů, jsou na můj vkus utlumení až příliš. S obří stopáží se navíc nelze ubránit pocitu monotónnosti, chybí dravost, zapamatovatelné scény. Je toho víc. A ohromná úcta k předloze je znát, což je možná i na škodu.(15.11.2017)

• - Přestože je Harrison Ford napsaný jako druhý v titulcích, objeví se až po 105 minutách filmu. (gurmanfilmu)

• - Kódový název filmu je Three Bridges. Pod tímto názvem byly dodány i některé šifrovací klíče v distribuci do českých kin. (Peklop)

• - Ryan Gosling (K) a Jared Leto (Niander Wallace) nemajú vo filme jedinú spoločnú scénu. (Trip)