I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

Zdenka23

Neočekávala jsem příliš, ale tato pohádka se mi docela líbila. Oceňuji, že někdo zpracoval tradiční námět Andersena. Také bych chtěla vypíchnout skvělý herecký výkon Viktora Preisse, Martina Dejdara a Veroniky Kubařové - krásná princezna, to se v dnešních ČR pohádkách moc nevidí. Ve vedlejších rolích Esa z divalda Na Jezerce, moji oblíbení herci. František Skopal se mi nelíbil, ani vizuálně ani hereckým výkonem - teprve sbírá herecké zkušenosti. Příliš se mi nelíbil výkon Bohdalové i její hrozná červená paruka, i když v jiných pohádkách je skvělá. Též palec nahoru za hezkou hudbu a za to, že je mravoučná. Některé scény jsou trošku zdlouhavé. Když tuto pohádku porovnám s dalšími pohádkovými "průšvihy" které byly nedávno natočené, rozhodně patří mezi ty lepší novější pohádky. ()

stga

Trapný Hrušinský ( už ho opravdu nemůžu kromě jedné pohádky ani cítit ). Preiss je dokonalý a zbytek super. Bohdalová se snad dostane do každé pohádky.... ()

prisha

Bohužel až moc nelogických věcí, které mi při sledování vadily, jinak by to byla celkem pěkná pohádka. ()

horskejvlk

Kvalitní herci, spoustu peněz k tomu Zelenka a samozřejmě jeho scénář a vyjde nám odpad nebo jedna hvězdička v tomto případě za snažení herců. ()

milos.bradik

Námět osvědčený. Dobrý výkon Preisse a Dejdara, ale ten hlavní hrdina byl herecky strašný a ve scénáři z něj navíc udělali úplného pitomce. Navíc je tam zase ta nesmrtelná teta Bohdalová, která hraje opět samu sebe. ()

Rade

Další z řady trapných pohádek ve stylu jak hodný, neschopný blbec ke štěstí přišel... Bohdalce je ta bezbřehá hamižnost přímo šitá na tělo. ()

Cirno odpad!

Jediné plus téhle slátaniny je absence jakýchkoli zpěvů a písní, nepočítaje v to závěrečnou píseň, když jedou titulky (kterou ale nikdo neuslyší, protože to nikdo nedokouká). Všechno ostatní je příšerné. Zoufalá výprava, debilní scénář, děj rozpadající se do série scének, které nikdo nedrží pohromadě, ale dohromady trvají neuvěřitelných 92 minut, ačkoli by se to dalo zkrátit na méně než hodinu. Všechny postavy se chovají jako debilové, včetně rádkyně, která by měla být ze všech nejchytřejší. Jedinou výjimkou je duch, ten pouze plní rozkazy a nechová se jako úplný debil. Herci nehrají, ale pitvoří se - s postavami, které mají, se ostatně nic jiného ani nedá dělat. K tomu digitální efekty ze second handu. Nejhorší ze všeho je pak fakt, že tohle natočila naše - vaše ČT za vaše i moje love. Je neuvěřitelné, jak se dá zprznit jedna z Andersenových klasik (Křesadlo), jedna z mála, kde dobro vítězí nad zlem. Spálit, zakopat, zapomenout. To je jediné, co se s tímhle veledílem dá dělat. ()