I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

zette

No no no, s tim hodnocenim tady:-)! Zase si nemyslim, ze by se jednalo o takovy propadak. Jan Hrusinsky v roli krale byl jednoznacne nejlepsi postavou a vzdy jsem se tesil, az se zase na obrazovce ukaze a co ze sebe vyblije. Z Veroniky Kubarove roste hezky kus zenske. Z hereckych vykonu vsak nejvice zklamal Frantisek Skopal, nepredvedl vubec nic. Preiss si tradicne drzi vysokou latku. Scenar spatny neni, mozna skoda zbytecne rychleho konce. Cestovani s posteli bylo zpracovano spatne, vzhledem k tomu, ze se jedna o TV pohadku a zdejsi hodnoceni je vice nez spatne, pridam jednu hvezdicku. ()

campix

S českými pohádkami to jde stále více z kopce. Tady navíc Duch na zlato je pouze film, takže těch finančních prostředků bylo ještě daleko méně, ale i tak je pohádka naprostá debilita, bez většího nápadu. Prkeným hlavnim hercem, divně upravenou Bohdalovou a cekově debilním dějem. Soumrak českých pohádek nadále pokračuje. ()

necisty

Relativně hezká pohádka, ale strašně naivní... i pro dítě si myslím:). Na chvilku jsem u toho usnul, tak to budu radši přikládat tomu, že jsem byl unavený, než že to bylo tak nudné :D. Každopádně ta scéna, kdy mu ukradla křesadlo byla neuvěřitelně trapná. ()

frings odpad!

Nedalo se na to koukat, pak už ani poslouchat. Po 60 minutách přepnuto jinam. Dokonalý popis této tragédie má RANDALL. ()

LenkaAK

Jedna hvězdička, že se na to dalo koukat a druhá za výkon Viktora Preisse, jeho podání ducha jako italského zlatníka se mi moc líbilo a asi i proto jsem se dodívala do konce. Bohdalku raději nekomentovat, ta role mi k ní vůbec nesedla, připadala mi oteklá a celé to bylo křečovité. Nemusí přece hrát za každou cenu v každé pohádce. ()

URBAN

Klasická Vánoční pohádka od ČT a jejich pohádky nejsou zrovna proslulé . Lidi se jednou za rok podívají na ČT kvůli Vánoční pohádce a oni si s tím nedají skoro žádnou práci . A to jsem si zrovna myslel že si na tom tentokrát dají záležet protože to přecejen je podle předlohy od Andersena , škoda no , ale musím říct že ten námět se mi líbí jen zpracování nic moc . ( 24.12.13/MAC ) ()

kocik1 odpad!

Pokud Zdeněk Zelenka, neumí napsat scénář, kde by se postavy chovaly alespoň trošku uvěřitelně, tak ať to prostě nedělá. Kazit vkus dětem od útlého věku, to je prostě na pěst.:-( ()

Sabrewulf odpad!

1) Pojem "bound and gagged" do pohádky vůbec nepatří, nehodí se to tam. 2)Vojta je takový borec, že i když má ruce svázané vepředu, tak ho nějakým nepochopitelným způsobem nenapadne, sundat si to dřevo. 3) Vojta nezachraňuje princeznu, nýbrž princezna zachraňuje Vojtu, duch zachraňuje Vojtu, dokonce i malé děti zachraňují Vojtu. 4) Děti se při pohledu na osvobození Vojty neradují samy za sebe, ale začnou se navzájem objímat, jak militantní prasata na vojenské základně v amerických blockbusterech. 5) Čeští trikaři by se už konečně mohli naučit klíčovat. 6) Herci (a to je globální problém dnešních pohádek oproti těm starším klasikám) nehrají ve filmu, hrají divadelní představení plné přehrávání a pitvoření se. 6) Král při nalezení zlata pronese neskutečně infantilním způsobem: "Jůůůůůůůůůůůů" (to už bylo na prst do krku). ()

sir-dave

Zase půlka národa očekávala novou legendární pohádku ala S čerty nejsou žerty nebo Pyšnou princeznu. V rámci novodobých pohádek lepší průměr. Postupem času asi zapadne a děj se zapomene, ale Preiss to držel nad vodou, Kubařová mi seděla, jen škoda té Bohdalky. ()

otík

Štědrovečerní pohádka roku 2013. Pohádka hodně nevyrovnaná, ale ve výsledku docela solidní. Úvodní polovina filmu je dobrá a zajímavá. Avšak druhá polovina a především finále od zavření princezny do sklepa s následným zatčením Vojty je fakt tragické. Natahovaná poprava je toho jen pečetí, takže ve výsledku zůstane poměrně solidní pachuť nad zmařenou šancí natočit opravdu povedenou pohádku. ()

Skuby47

Pohádka Křesadlo, která byla námětem, se rozhodně dala natočit mnohem zajímavěji. Přihlédneme-li k faktu, že všichni diváci na ni o vánocích čekají, mohla ji televize věnovat víc pozornosti. Taky jsem se těšila na novou štědrovečerní pohádku a musím přiznat, že jsem se v jejím průběhu nudila a luštila křížovku. Viktor Preiss dělal co mohl, ale nestačilo to. Bylo to zbytečně rozvláčné a nemělo to prostě toho správného pohádkového ducha. ()

Kri-kri

Po velmi dlouhé době jsem se odhodlal shlédnout novou českou pohádku a to jsem si zas naběhl. Největší kámen úrazu je slabý a nedomyšlený scénář plný nelogičností. Princezna má zákaz vycházet ze zámku a pak ji vidíme uprostřed noci ve vesnici, jak křížkuje domy. Po zničení křesadla se duch opět stane člověkem, přitom logicky by spíš měla být jeho duše osvobozena nebo něco v tom smyslu. Hlavní "hrdina" Vojta je takový neschopný tupec, že mu není rovno. Nechá se okrást dětmi, naletí na průhlednou léčku krčmáře, vychloubá se před dvorní rádkyní kouzly, až kvůli tomu skončí v žaláři, na loži nerozezná princeznu od staré báby a ještě tupě stojí jak solný sloup, zatímco ona mu krade křesadlo a nakonec se ještě při marném pokusu o záchranu princezny nechá chytit badnou zlodějů. Sám nedokáže zhola nic, naopak jeho musejí věčně zachraňovat postupně děti, duch a dokonce i princezna. A pak divák jen nevěřícně zírá, čím si takový hňup získal princeznino srdce a nakonec i hodnost královského rádce. Jediným vysvětlením iracionálního rozhodnutí princezny vdát se za toho poseru zřejmě bude její celoživotní izolace, zkrátka podlehla prvnímu chlapovi, který šel okolo, aniž by o ni jakkoliv zabojoval. Pohádka by se spíš měla jmenovat "Jak neschopný debil bez námahy ke štěstí příšel". Vlastně diváky utvrzuje, že stačí s nakradenými penězi machrovat v hospodě, koupit za ně děckám hadry a hned mu všichni pomáhají a zametají cestičku až k trůnu, aniž by se on musel jakkoliv snažit. Většina postav pohádky je velmi chabého rozumu, zejm. submisivní a snadno manipulovatelný král v tomto ohledu vede na plné čáře. Nejsympatičtější a zřejmě i nejchytřejší postavou je ten malý zlodějíček Zmizík, za něj dávám půl hvězdičky. Druhou půlku, že jsem to dokázal dokoukat do konce, za slušné výkony některých herců starší generace, např. Preiss jako duch nebyl špatný a kupodivu ani Bohdalka mi na rozdíl od většiny zdejších komentátorů nijak zvlášť nevadila, byli tam daleko horší dřeva a neherci. A třetí důvod, proč nedávám odpad je, že těch už jsem udělil požehnaně, zatímco po 1 * toho mám ohodnoceno poměrně málo. 20% ()

elle

Tady se kloním k třem hvězdám: 2 hvězdy za skvělého a přesného Preisse, 1 hvězda za celkem poctivě udělané kostými. Scénář bohužel slabý - postavy působí vysloveně hloupě. Obsazení - princezna hezká, tohoto Hrušínského právě nemusím, Bohdalka se mi v roce 2013 definitivně přejedla. Vinu na tom nese ČT a její jubileum, kdy nám Donutila, Bohdalku, Dejdara a všechny další "Kouzelníky" opravdu omlátili o hlavu. Může si za to madam B. také sama. Zjevně jí chybí soudnost - v mnoha směrech. Herci by si vůbec měli dvakrát rozmyslet než se začnou motat do politiky. ()