I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

Randall odpad!

Tohle je opravdu strašně nepovedené dílo: scénář nestojí za nic, postavy se nevyvíjejí, "děj" se posunuje zásadně jen díky jejich hlouposti a neschopnosti dostat se i z těch nejbanálnějších situací, střihu je jednou málo a podruhé moc, "slavní herci" přehrávají bez přestávky... Pokusil bych se hodnotit i herecký výkon Františka Skopala v hlavní roli, ale není co hodnotit: žádný herecký výkon se nekoná. Spíše to vypadá, jako by mu před každou scénou někdo řekl něco jako: "Hele, sedni si sem, tvař se zasmušile a šoupej rukou nahoru a dolů po rukávu - on jak někdo za tebou foukne do záclony, tak to bude vypadat, že ti je zima..." nebo "Přejdeš semka, ohneš trochu obočí a řekneš 'Ouvej'. " Pí Bohdalová je samozřejmě kategorie sama pro sebe a i kdyby její postavu hrál výše zmíněný František Skopal uvedeným způsobem, dopadlo by to lépe než tato Kouzelná-teta-Křemílka-zahradníčka-mauntfýlďáčka. Jan Hrušínský se na můj vkus příliš pitvoří a jeho přiblblý král mě otravoval. Za zmínku stojí i výkon Martina Dejdara - jeho Hostinský totiž není nic jiného, nežli padoušská reinkarnace Ozzáka z Comebacku. Film se tak snaží držet nad vodou pouze Viktor Preiss a Veronika Kubařová, ale ani oni nemohou "vyhrát" ze scénaře nic kloudného. Jistě, někdo se může zaklínat mantrou "ALE VŽDYŤ JE TO PRO DĚTI!", nicméně - jak může potvrdit řada školních kuchařek - děti sežerou skoro všechno, takže je povinností dospělých krmit je něčím pořádným. ()

inhotep

Preiss je skvělý a vždy když je na obrazovce, tak je tupá pohádka hned o něco veselejší a Kubařová je hezká, jinak pohádka mdlá a o ničem. Jako kulisa k rozbalování dárků to ale stačí... ()

zalmalen

Jako každoročně si od štědrovečerní premierové pohádky neslibuji zhola nic. Proto mě vlastně letos Duch nad zlato opravdu ničím nepřekvapil. Kromě několika herců starší generace (míním především Preisse) jsem postavám nevěřila ani jediné slovo, což je v případě hlavního hrdiny docela průser! Pravda jedná se o pohádku, ale určitou logiku by snad mít měla. Když si například Vojta může celou dobu svého zajetí v pohodě sundat roubík, přesto tak neučiní ani v přítomnosti princezny... to je vrchol! (Mo)mentálně postižený král, ještě obéznější Bohdalka s kriminálními sklony a postelové průlety atmosférou... to vše nabízí tato bezduchá pohádka, u které jsem málem vypustila duši... jedna hvězda ze soucitu! ()

Vonter

Další z řady novodobých, neuvěřitelně zpackaných pokusů o pohádku. Bože, kde ti režiséři berou ty "mladé a nadějné herce", to mi nejde na rozum. Čur...., tedy tulák Vojta v podání F. Skopala byl názorný příklad toho, co znamená herecká impotence. Kubařová taky zrovna nezářila. Ani poměrně velká tlupa starých dobrých tváří nepředvedla žádné zázraky a u Bohdalky jsme dlouho vedli debaty, jestli je tak namaskovaná, nebo jenom zkrmená jak prase. To, že mluvila jako rákosníček na tripu a působila značně nesympaticky, je už jen třešeň na dortu. ()

trollfjord

Vynikající výkon pana Preisse, skvělý Jan Hrušinský, který prokázal komediální talent. Příjemná hudba. Otřesná, jako v poslední době vždy, Jiřina Bohdalová. Trapný Dejdar. Průměrní Javorský, Vladyka a Vlach. Proč tedy 4 hvězdy? Právě kvůli panu Preissovi a Hrušinskému. Pokud bych měl být ale naprosto úpřimný, tak bych musel dvě ubrat. ()

pupidup

Souhlasím s níže uvedenými komentáři naprosto ve všem. Jen bych chtěla ještě dodat - podobnost V.P. s baronem Prášilem byla čistě náhodná??? :o) Prostě vykrádačka. ()

Zabiak

Nebyl to úplný průser a v těch sračkách co poslední dobou ČT za pohádky chrlí to byl lehký nadprůměr, ale nebyla to dobře odvedená práce. Dobrá hlavní dvojice, samí dobří herci, ale... Prostě nemáme dobrý příběh vaříme z vody, prostě máme peníze a potřebujeme natočit pohádku tak prostě něco splácáme. Jinak Veronika Kubařová je fakt neskutečně krásná a jen díky ní jsem to vydržel až do konce. Takže jedna hvězda za vtipného Praise a jedna za krásnou Kubařovou. ()

fave2

Těšívám se na pohádky, o Vánocích o to víc...Tady jsem se díval i nedíval a to bohužel o něčem svědčí, dobré filmy mne bezpečně na divan přikovají. Námět určitě dobrý, Andresen to přece uměl, technické zpracování v rámci " české " světovosti taky ucházející, ale opět režijní chaos. Výkon Preiss úžasný, Dejdar, Holub i Táborský taky, ale proč, proč musí být král už v tolikáté pohádce d***l? Respektive hrát postavu takto napsanou a paní Bohdalová, při vší úctě ( a to si jejího herectví vážím opravdu hodně ) neměla by už jít do důchodu? Abych to shrnul, dva dny předtím jsem víceméně náhodou shlídnul pohádku o dvanácti měsíčkách a tam to mělo mé Srdce bez výhrad, ale to už odbíhám... ()

Alkakajda odpad!

Do Studia Kamarád v neděli v 8 ráno ok, ale jako hlavní Štědrovečerní program dost průšvih. O Štědrém dnu se naposled dalo koukat tuším na ,, Čert ví proč " a ,, Anděl Páně ", jinak už minimálně 4 roky katastrofa . V celé pohádce hrálo asi 9 lidí plus 3 koně a nej davová scéna byla na svatební hostině, to jich tam sedělo cca 16. Krom pana Preisse katastrofální herecké výkony, kterým vévodil p. Hrušinský a pí. Bohdalová. Nazdar :-). ()

kazimirovic

Opravdu povedené dílko. Hlavní hrdina, k němuž se na sváteční večer upírala očka všech dětiček, byl bohužel retardovaný zbabělec, který místo záchrany milované princezny ze sklepa zvolil útěk před pajdavým a opilým pobudou. A poté, co ho stejně chytili, tak ho půl hodiny vystavují, vozí a věší s roubíkem, a ten debil není schopen si ho vytáhnout (roubík!) z huby. Nikoli "Duch nad zlato", ale "Scénář na hovno". ()

kormoran

Za pana Preisse hvězdičku. Hrušínský je výsměchem herectví a Jiřina B. by si zasloužila klidný herecký odpočinek ( to, že si předkus a paruku naprojektovala sama, jí budiž přičteno k tíži). Chtěl bych znát položky rozpočtu téhle "perly" pohádkových počinů placené z jejich našich peněz České televize. Pohádka sama o sobě byla dějově tragická a s neustálým Křemílkovským pitvořením se stává horkým kandidátem na první místo v soutěži Psychický otřes roku 2013. ()

kajmik01

Co k této pohádce říct? Dějově nezajímavá, s některými naprosto příšerně se pitvořícími herci, kteří nebyli vůbec vtipní, ale neskutečně otravní. Paní Bohdalová by už měla jít na odpočinek, protože její postava byla to nejhorší co jsem za poslední dobu viděl. Král v podání Jana Hrušínského byl taky dost nepříjemný zážitek. Z herců pohádku vyzdvihoval jen Viktor Preiss, který snad špatně hrát ani neumí a Veronika Kubařová. Za mě tak 1,5*, s přivřením obou očí 2*. ()

atulur

Kde jsou slavné časy českého pohádkového filmu? Ani plejáda skvělých herců, ani režisérské jméno nezaručí pokračující kvalitu. Bylo to bolestné, nevěrohodné, upachtěné, a to všechno ještě na Štědrý večer. Copak na Kavčích horách nemají už cit pro dobrý scénář a dramaturgii? Možná je to také tím, že začínám být alergický na připitomělé krále a královny, neschopné prince a naivní princezny. Pořád vidím důstojného Munzara, Hlaváčovou z Třetího prince, to se už opakovat nebude. Zřejmě. ()

santa331 odpad!

Chtěl jsem dát alespoň jednu hvězdičku, ale tohle už nemá cenu. Snad jediný dobrý a koukatelný výkon byl od Viktora Preisse v roli DUCHA, naprosto mě však zklamala Bohdalka - ta už bohužel před kameru nepatří, její výkon byl na úrovni pětiletého dítětě. Hodnocení: ODPAD - NEJHORŠÍ ČESKÁ POHÁDKA ()

Lepra odpad!

Je smutné v tom krátkém Štědrém večeru ztrácet čas něčím tak stupidním, jako je tato "pohádka". ()

sikina

Myslím, že po dlouhé době, se zase povedla pěkná pohádka v čele s panem Preissem. Ostatní herce nevyjímaje. Souhlasím s komentářem Nonny. ()

Alenuch

Pohádka je sice žánr především určený dětem, ale občas se podaří, že se ani dospělí nenudí - tady se to ale bohužel nestalo. Je pro mě trochu obtížné tohle hodnotit, protože nevím, jestli věci, které mi lezly na nervy, by mi v deseti letech nebyly jedno. Každopádně největší výtku směřuji ke scénáři. Vadilo mi, že Vojta je docela dost jelito, což je použito pro natahování příběhu, který by jinak mohl skončit po půl hodině (viz neuvěřitelná scéna, kde je Vojtovi ukradeno křesadlo a on místo honění zloděje - kterým byla Jiřina Bohdalová, chycení by tedy bylo záležitostí vteřin - sedí na posteli s hlavou v dlaních, aby pak křesadlo mohl složitě přes několik osob získávat zpět). Naopak oceňuji tradičně svělého Viktora Preisse, příjemné a nekřečovité dětské herce a krásnou a milou Veroniku Kubařovou. Na rozdíl od většiny mi nevadila ani Jiřina Bohdalová, jejíž příšerné zuby a strašlivá paruka byly celkem vtipné. Shrnuto a podtrženo, průměr. ()