I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

Drticol

To je ostuda. Takovou vánoční pohádku jsme si opravdu nezasloužili. A když budu chtít potrestat své děti, určitě je budu nutit sedět u tohoto nesmyslu. Musím se hodně držet, abych nepoužil žádné sprosté slovo. Neslané, nemastné, rušivá, tuctová hudba, která vůbec k tomuto žánru nepasuje. To, jak nalíčili paní Bohdalovou je něco strašného. A neherecké výkony herců? Ty mi brání dát této pohádce více než 20%. Žádná akce, dynamika. Suše odvyprávěný příběh. Všude píšou, jaká že byla velká sledovanost této pohádky (na co jiného taky měli koukat), ale již nepíšou, kolik lidí bylo zklamáno. Těch dvacet dávám za to, že aspoň Viktor Preis to zahrál dobře. ()

tvita

Nová pohádka na Štědrý večer mne nepřekvapila. Hned na začátku musím uznat, že pan režisér Zelenka umí natočit mnohem hezčí pohádku (např. Nesmrtelná teta). Každopádně musím vyzdvihnout skvělý herecký výkon pana Preisse. Ostatní herci byli velice průměrní. Ještě se pozastavím u paní Bohdalové, které role vrchní rádcové sedla jak ulitá, neboť hrála v podstatě sama sebe akorát v pohádce. Když vezmu v potaz, že námětem je povídka Křesadlo od H. Ch. Andersena, námět pohádky mi přišel netradiční, zpracování až trochu nudné. Celkové hodnocení 65%. ()

Atlacoya

Vždycky je mi smutno když triky ve 20 let staré pohádce vypadají lépe než v nové. Hlavní hrdina mi navíc přišel takový, mírně řečeno, zbržděný. Když byl okraden tak ho ani nenapadlo se za zlodějem rozběhnout (stačilo postrčení ze schodů a měl svůj majetek zpátky). ()

Jeesterka

Líbilo se mi, že je v pohádce vyřešené, proč musí křesadlo plnit přání. Jinak jsem se spíš nudila. Zaznamenala jsem sice snahu o vtip (přihlouplý král, chamtivá dvorní dáma) a pohádkovost (létání po nebi na posteli), ale všechno to bylo tak přehnané, že to působilo spíše trapně. ()

Fash

Pane Zelenko, nemam zadne tuseni co Vas k tomu stale vede, ale prosim, uz se (s prominutim) vyserte na obsazovani Rakosnicka! ()

Major776

Pan Preiss jako vždy paráda, ale obsazení Františka SKopala naprosto tragické. O jeho výkonu lze říci jen jedno:"Není to protekční děcko?" Opravdu výkon hoden odplivnutí. ()

starr64

Mám takový pocit a to už opravdu delší dobu, že v naší české kotlině nikdo už neumí natočit pohádku na kterou by se dalo dívat. V této pohádce exceluje pouze Viktor Preiss. O paní Bohdalové bych mohla vyprávět opravdu hodně, ale neudělám to. Myslím, že je každému jasné, proč dostává tolik rolí a i moderování i v takto pokročilém věku. Ale kdo chce kam.... Jen se vrátím k naší české pohádce. Ta upadla až na dno. Od dob Šíleně smutné princezny u nás už žádná pořádná pohádka nebyla natočena. Nejsem staromil naopak v době Šíleně smutné jsem byla prtě. Ale opravdu od té doby snad až na S čerty nejsou žerty jsem žádnou pořádnou pohádku už neviděla. U pohádky Duch nad zlato je mi opravdu líto, že skvělý výkon Preisse byl použit zrovna v této pohádce, tento herec by si zasloužil velkofilm a nikoliv takovouto tvorbu. Česká tvorba upadá jako celek a přitom se od nás učili tvůrci z celého světa po 2. světové válce jak se točí film. Škoda. ()

RenataD

Pohádka se nepovedla, měla být spíše vážná. Nesmyslné dialogy, které měly být asi humorné, vyzněly hloupě. Je to škoda, protože pohádka to nemusela být špatná, ale námět měl být zpracován úplně jinak. Ani si nemyslím, že výkon Viktora Preisse byl tak dobrý, bohužel špatný scénář a hlavně dialogy. ()

bratr_jezek

Snaha oživit již jednou oživit černobílou pohádku Křesadlo uvízla někde na půl cesty. Máme tu sice světoběžníka, ale naivního a dobráka až na půdu, čehož brzo začnou zneužívat v jednom hostinci. Další kladnou postavu abyste pohledali, snad jen ty napravené loupežnické děti. Příliš mnoho záporných postav brzdí děj a nezachrání to ani pohledná Kubařová v roli princezny. Dále nám tam scénář šroubuje prostoduchého krále, ztloustlou a nenalíčenou Bohdalovou a Křesadlem vyčarovaného ducha. Není to kouzelný pes, ale Viktor Preiss v roli ducha hrabivého zlatníka. Když odpustíte nelogičnost, kde se kdesi v Čechách vzal duch hrabivého italského zlatníka a pár pokusů mluvit italským nářečím (bohužel pak není slovní projev postavy srozumitelný), užijete si celkem pěkný výkon podobný vizáží i komikou baronu Prášilovi. Na víc než průměr to však nestačí, což je u pohádky cílené na Štědrý den škoda. ()

Save77

Tak tuhle pohádku jsem vždycky nějak prošvihla a po dnešním "představení" toho ani nelituji. Nějak mi poslední dobou lezou na nervy stále podobné role retardovaných králů. Že Bohdalová zovarovatěla, jsem přešla mávnutím ruky. Ale že Preiss na posteli s Kubařovou letící vesmírem, vypadali jako dva zhulenci, to přejít nešlo. A asi hulil i celý štáb. Přišlo mi, že se zase nějací "kreativní grafici" potřebovali vyřádit a cpali nám vesmír ještě několikrát. Jen tak, pro radost! Zbytečně. Zelenko, zklamal jsi na celé čáře. ()

eek odpad!

nikdo, vůbec nikdo tady nebyl sympatickej. a Bohdalová - to už bylo vyloženě proti lidskosti ()

yarca

Král kretén, paní rádkyně Bohdalová mi nějak připomíná "Nesmrtelnou tetu" a hlavní hrdina jouda... Nicméně z původní poměrně depresivní předlohy páně Andersena je nakonec docela pohledná pohádka s nebarbinoidní princeznou (což umím fakt ocenit!!! - zvlášť poté, co jsem naštěstí prospala "Ptáka ohniváka" s pro mě děsivou Tinou Ruland 😡).. A navíc kouzelný duch Viktora Preisse 😍😍😍! ()

Jirkacek

Duch nad zlato se nakonec ukázal býti milou a nenáročnou pohádkou. Měl jsem totiž obavy, aby se nejednalo o nějaký smutný příběh se špatným koncem, když se předlohou stala kniha Hanse Christiana Andersena. U tohoto dánského spisovatele totiž není nouze o smrt hrdiny či hrdinky nebo tragické vyústění příběhu. Nakonec vše dobře dopadlo jako u správné pohádky, jejíž úvod začal poměrně svižně - od začátku do objevení kouzelného křesadla neuteklo mnoho času. Později jsem měl pocit, že je příběh záměrně protahován, třeba předlouhým létáním po noční obloze a podobně. Jakmile se ale objevila překrásná princezna Veronika Kubařová, hned jsem měl lepší pocit. Nejlepším hercem byl však duch mrtvého klenotníka, který sloužil lidem s křesadlem, v podání Viktora Preisse. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že se Italem již narodil, tak dobře svou roli sehrál. Naopak syn slavných rodičů František Skopal mi připadal takový těžkopádný a škrobený a moc mi neseděl. Jana Hrušínského nemám rád, nicméně jeho hloupý král mu seděl na tělo. A králova rádkyně Jiřina Bohdalová byla stejně úlisná a vypočítavá jako v Nesmrtelné tetě, kde vládl rovněž král hlupák. Celkově hodnotím pohádku Duch nad zlato dobře, jako nenáročnou s dobrým koncem, jen bych 15 minut z jejího času ubral. Za výborného ducha, krásnou princeznu a nádhernou zříceninu hradu Valečov uděluji tři pohádkové hvězdy ***. ()

MartyZcz odpad!

Příběh: 0,5/5 || Hudba : 0/5 || Vizuální stránka: 1/5 || Komentář: Ten kdo točil tenhle odpad musel snad brát nějaký matroš, jinak si to tedy nedokážu vysvětlit. Všichni si tam létají vesmírem jak kdyby to byla nějká napodobenina Aladina, kde místo letající matrace mají postel, a Džina vyvolávají z křesadla, namísto z láhve. ()

zuzam

Dvě hvězdy za vynikajícího Preisse a roztomilou Kubařovou. Možná bych ještě překousla pitvořící se Hrušínského a Bohdalovou, ale připitomělá postava Vojty, ještě ke všemu špatně zahraná (bohužel František Skopal nezdědil po svém otci ani charisma, ani talent) to vše vrhla do temnoty. ()