Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

Kackucka

Na filmovou adaptaci knihy Ranhojič jsem se nesmírně těšila. Měla jsem ho na ČSFD v sekci chci vidět už pár měsíců a nemohla se dočkat dne, kdy vyjde. Vůbec jsem si nedokázala představit, jakým způsobem se režisér pokusil zpracovat tento nádherný historický román, plný lékařských schopností tehdejší doby. Autor čerpal z velké části z historických pramenů a tím získává kniha na obrovské autentičnosti a také věcné historické podstatě. Neočekávala jsem, že bude režisér schopen knihu obsáhnout a tudíž mě filmová adaptace nemohla zklamat. Opak byl ale pravdou. Scénárista Jan Berger převzal některé skutečnosti z předlohy, a zbytek dotvořil dle obrazu svého. Ve skutečnosti ponechal akorát snad jména a hlavní obsah knihy - tzn. touhu stát se lékařem. Scénárista nás krmí blbostmi už od začátku filmu. Rob nikdy nepracoval v kamenolomu, jeho matka nezemřela na zánět slepého střeva, atd. atd. atd. mohla bych takhle rozepsat 90 procent celého filmu. Z většiny filmové adaptace musí být autorovi Noahu Gordnovi asi špatně. Vzali šestsetistránkový geniální výtvor a totálně ho zprznili. Takže jelikož jsem obrovský fanda Noaha Gordona, a kniha Ranhojič je mou nejoblíbenější knihou, kterou si alespoň jednou ročně přečtu, obsahově mě film spíše popudil, než cokoliv jiného. Toliko k práci scénáristy Jan Berger, který podle mě je schopne vzít diamant, rozmlátit ho pneumatickým klavidem a pak se ho snažit znovu slepit Herkulesem. Když se ovšem povznesu nad výše uvedený odstavec, a podívám se na film pouze jako na něco, co má skvělý námět, průměrný scénář béčkových filmů, překrásné zpracování, výbornou hudbu a slušné obsazení, musím, film ohodnotit třemi hvězdami. Takže film pěkný, jenom pro ty, kteří jsou milovníci Ranhojiče jako já, nabízím vhodnou radu. Než na film půjdete do kina, dejte si panáka či dva a rozhodně se netěšte na Váš milovaný přiběh, protože ten ve filmu prostě nenajdete. ()

Aeres

Němci se zase jednou vytáhli s filmem, který stojí nejen za to natočit, ale i vidět (například v ČR se poslední dobou toči filmy, které nestojí ani za jedno). A není to jen o tom, aby si do vedlejších rolí přizvali jména jako Ben Kingsley, která přitáhnou publikum. Je to o celkovém dojmu, předloze, kameře, ... i debutu Toma Payna v hlavní roli. (90%) ()

EggO

Necekal jsem, ze by me herci mohli nejak zaujmout, ale stalo se, byli dokonali. Film ma cca 150 min a ani na chvili jsem se nenudil a kdyby byl o dve hodiny delsi, vubec by mi to nevadilo. Obrovske prekvapeni. Tento film si vyslouzil muj obdiv a patri k nejlepsim shlednutym filmum za rok 2013. ()

Anetkajez

Pěkný film, který vtáhne do děje a upoutá na celé 2 a půl hodiny. Avšak děj je poněkud předvídatelný. Trochu to připomíná pohádku s dobrým koncem. I některé efekty jsou přehnané. Již zmiňovaný ohňostroj si člověk ve středověku asi nepředstaví. Výborně jsou zde však vyobrazeni silně věřící, ze kterých v současné době vyrůstají teroristé. A v neposlední řadě je zde krásně vyobrazeno, jaké tabu bylo ve středověku rozříznout člověka a popsat ho zevnitř... ()

Sakulnikov

Pro mě rozporuplný film. Byly zde detaily, které mě potěšily, a zároveň ty, které mě vytočily. Celkově na mě ale nezanechal velký dojem, neb po měsíci od shlédnutí nevím, co bych o něm napsal. Jsem navíc asi příliš zaujatý proti evropocentrickému pojetí Blízkého východu 11. století. Technicky to je ale pěkný film s pro mé ucho lahodící hudbou. ()

Jadro

Nečakané! To je jediný výraz, ktorý ma napadá... Tak nevtieravo, dokonale rozobratá fanatická tématika náboženstva, na platforme príbehu "obdareného" chlapca, ktorý naivne ide za svojím cieľom.... Fantasticky podaný orient, kvalitní herci... Parádna oddychovka :-) ()

J.Mayen

Mám rád historický dobrodružný filmy, Ranhojič je ale spíš takovým nadprůměrem nevybočující ničím moc z průměru, no a abych se do toho nezamotal, tak musím uznat, že ty dvě a půl hodky se dají klidně snést, Ale jestli bych si z něčeho měl cvrknout do kalhot, hmm možná hudební pozadí, nebylo uplně špatný. ()

Blazis34

Určitě podařený film o mladém léčiteli, který pro dobro ostatních se rozhodl zdolat velkou vzdálenost do Persie, aby se učil od těch nejpovolanějších a mohl být lidem v budoucnu nápomocen. Toto prosociální chování se mi líbilo i chuť něco obětovat vůči jiným. Ani mi nevadila zvláštní (sci-fi) schopnost Roba Colea, že dokázal vycítit, kdo zemře a kdo svoji nemoc je schopen překonat. Celkově Ranhojiče hodnotím pozitivně - 70%, lepší tři hvězdičky. ()

srolyma

Dětství v raném středověku nebyla věru žádná selanka. Místo playstationu práce v kamenolomu, místo hambáče tvrdý chleba a místo pošťuchování na facebooku rovnou kudla do krku. A pak ty nemoci. Hlavně ty nemoci. A tak se malý Robík rozhodne, že se začne věnovat zdravovědě. Je to kluk šikovná, takže mu jemná chirurgie s amputační pilkou jde brzy pěkně od ruky. A když se dozví, že hned za rohem, v jenom rok cesty vzdálené Persii, lze studovat jak lidi nejen léčit, ale dokonce i vyléčit, neváhá, sedne na loď a frčí tam. A pranic si nedělá z toho, že Arabové všechny křesťany rovnou podříznou (na čemž se nic nezměnilo) a že tolerují jenom Židy (což jim naopak nevydrželo). Vezme ostrý nožík, obřízne pindíka a je z něho kluk židovská jak vymalovaný. No na to, že to bylo dlouhý víc než dvě a půl hodiny, jsem se kupodivu vůbec nenudil. Zpracování výborné, děj zajímavý, scény velkolepé, takže ano. ()

axik

Vynikající příběh, který pobaví a poučí. Avicena byl opravdu ve své době osobnost, kterou je třeba si připomenout. A žasnu, že se něco takového podařilo v německé produkci. ()

xpaja

Kouká se na to pěkně, je to zábavné, ale v poslední půlhodině to začne jít z kopce. A absolutní Londýnský happyend srazil film o řádný kus níž. Stačilo by ušetřit ty poslední dvě, tři minuty stopáže a celý vyfabulovaný příběh bych vnímal daleko pozitivněji. Nestalo se, takže musím zdůraznit, že jde v podstatě o mix laciné lovestory s fantasy pohádkou. A jediné, co odpovídá historickým reáliím, je existence Isfahánu a Aviceny, víc nic. Na druhou stranu je film po technické stránce velice podařený. Na výpravě je znát, že němečtí producenti finanční nouzí rozhodně netrpěli. A celé dvě a půl hodiny utečou celkem svižně. Takže dávám --- == 73 % == --- . ()

Don Maty

Skvelý stredoveký epos o Avicennovi. Vtedajšom priekopníkovi v medicíne. Príbeh o tom ako boli položené základy modernej medicíny na pozadí 11. st. v persii. Príjemné efekty, príjemní herci, príjemný dej. Nič megalomanské sa nekonalo. Žiadne riešenie si komplexov na filmovom plátne od tvorcov. Pomaly servírované fakty zmiešané s fikciou dávali tomuto filmu istý nádych "romantickosti". Aj ja som chcel byť chvíľku v stredoveku a liečiť chrípku, kašel...4* ()

PamelaJJK

Lahůdková záležitost. Dobrodružné drama o počátcích lékařského umění mě i přes pozvolnější a rozvláčnější rozjezd pohltilo a i přes dlouhou stopáž Ranhojič nenudí. Z mého pohledu film táhne kvarteto B. Kingsley, T. Payne, O. Martinez a E. Rigby. K této čtveřici přičtěte skvělou vizualitu středověké Evropy a středověkého orientu, krásné exteriéry a máte ve výsledku excelentní "historické dobrodružné drama". S cestou Roba Colea z Anglie směrem na východ, kde se z něj stal žid a nekromant, chytí film i potřebné tempo a plynule odsýpá a není čas na nudu. Němci se opět vytáhli. Výstižně se povedlo i ztvárnění radikálních islamistů a muslimů. Byli nebezpeční a nesnášenliví už tenkrát. A do dnešních dnů se to ještě znásobilo. Žádné námitky a výhrady = pět hvězd. ()

blondboss

"Smrť je len prah, ktorý musí každý človek prekročiť..." Európska kinematografia napreduje míľovými krokmi a Nemci to teraz ukázali v plnej kráse. Vynikajúci film, v ktorom sa namiešal lahodný elixír dobrodružstva, akcie, histórie, lásky, pomsty a túžby s očarujúcim scenárom a fantastickými hereckými výkonmi od Skarsgarda cez Payna až po Kingsleyho. Tento film môže úplne v pohode konkurovať akémukoľvek vysoko nákladovému veľkofilmu z americkej produkcie. A v tomto prípade dokonca rád prehliadnem aj pár nelogickostí v príbehu. Každopádne vrelo odporúčam, naozaj výnimočný filmový zážitok. 90 % ()

wallax

Ak vás zaujíma ako náboženstvo ovplyvňovalo vedu, v tomto prípade vedu lekársku a dokonca aj jej výučbu a ako dokázalo celý vedecký proces poznávania ľudského tela spomaliť, tak ste na správnej adrese. Na tom všetkom je postavenýá krásny film s perfektným kástingom, skvelou hudbou, dynamickým a hlavne veľmi lahodne plynúcim dejom, kulisy, kostýmy, všetko krásne zapadalo do seba a 150 minút prešlo ako pri máloktorom filme. Nie je veľa filmov ako tento. Ben, Tom, Stellan, Olivier aj Emma hrali skutočne perfektne. Výborná oddychovka na dlhé zimné večery. ()

harycek

Tak působivý ,myšlenkově vtíravý a sugestivní film o vývoji lékařství, který mě vysloveně uchvátil jsem dlouho neviděl!!! ()