Jedenáctiletý Tomáš se chce stát filmařem, a když dostane k narozeninám kameru, rozhodne se natočit svůj první film – o své rodině a kamarádovi. Postupně tak poznáváme jeho tatínka, maminku, babičku, ale i kamaráda Harise, který mu pomáhá s natáčením. Kluci blbnou a užívají si natáčení, ale jen do chvíle než zjistí, že kamera dokáže odhalit i věci, které jsou nepříjemné - například pravdu o jejich spolužačce, kterou Tomáš miluje anebo že mu jeho táta lže! Dvakrát týdně tajně odjíždí místo práce bůhvíkam, ale zapírá to. Tomáš, i když má obavu, že se dozví něco, co bude bolet, se rozhodne tomu přijít na kloub. Netuší, že narazil na rodinné tajemství, které má mnohem hlubší kořeny, než se zprvu zdálo.... Jeho odhalení je šokující i čisté svou neokázalou jednoduchostí a lidskostí. (Falcon)

hroubek

Zatím nejlepší český film, který jsem tento rok viděl. Velkou pochvalu si zaslouží Jirka Mádl, který krásně dokázal prodat svůj příběh, ke kterému si napsal scénář. Hodně se mi líbilo co hrdinové řeší, jelikož mě to přišlo reálné a dost efektivní. Dialogy krásně odsýpají a nezní vůbec trapně. I přechody mezi žánry nepůsobí vůbec špatně. Mádl jako režisér krásně balancuje na hraně dětský představ o světě a realitě. Někdy jde i dál viz. Harisova rodina. Tím se dostávám k jednomu zásadnímu problému a ten je, že film neumí nebo spíše nechce jít do hloubky. Spoustu věci načrtne, ale nikdy je nedotáhne úplně do konce a spíše z toho vykličkuje, aby nemusel nést následky. Herci jsou velmi přesný a nenudící a je radost na ně koukat. Pojedeme k moři je velmi povedený český film, který si zaslouží Vaší pozornost mnohem více, než zvěrstva, která nám neustále posílají nejmenovaný režiséři. ()

Natabar

Neuvěřitelně originální film, který překvapí svou svěžestí a vpravdě nenuceným a autentickým vhledem do dětského světa. Zápletka a ten velký zvrat v závěru jsou lehce odhadnutelné už v traileru, ale každoládně velký potlesk ve stoje za scénář, režii a hlavně Šimčákův herecký výkon hlavního hrdiny. Objev, který se neděje každý rok. No vlastně - od dob Tomáše Holého jsme neměli tak přirozeně hrajícího dětského herce. ()

ravalah

Ve sve kategorii jiste dobry film, niceme to rozhodne neni komedie, nybrz by tomu spis sluselo oznaceni drama. Par momentu k pousmani bych za komedii neoznacil. Zahrano dobre, Petr Simcak ma vyzor jako Bajza z Bylo nas pet, coz je jiste pozitivni. Ten druhy mi vzhledem neprisel prilis sympaticky, ale to bude otazka osobniho vkusu. Co se tyka deje, pointa Ok, nicmene to misty bylo dost utahane, opakovani nekterych udalosti uplne zbytecne, ale chapu, ze z hovna bic neupletes a z deje na hodinu musi byt fuska udelat alespon tu hodinu a pul. Kdybych vedel, ze to neni komedie, zrejme bych se na to ani nepodival, protoze tento typ filmu nevyhledavam. A to je hlavni hledisko, proc davam tak nizke hodnoceni. ()

Master19

Originálně pojatý film, který se mi s každou minutou líbil víc a víc. Přistoupil jsem na hru, že film je natáčen z ruky Tomáše a rád přehlédl nelogičnosti, bez kterých by to prostě nešlo (zoomování, když se točí sám...). Naopak jsem si užíval, když je této indispozice využíváno (točení kamerou na koupališti). Druhá půlka filmu, kdy sluníčkové obrazy nahrazují ty temné "blairwitchovské" mě už pak téměř strhla. Po dlouhé době úplně jiný český film a jsem rád že netrpím předsudky, závistí a podobnými vlastnostmi a mohl jsem si ho užít. ()

sskrblik

Na to jakou jsem slyšel na film chválu jsem skutečně zarmoucen. Mádl podle mě nenatočil špatný film, ale nevhodně jej uchopil. Už jen hlavní hrdina mě vadil - jedenáct ročný chalan, názorově vyspělý jako dospívající. Celkově takové chaotické, neucelené. Nevím, nesedlo mi to. ()

zdenny

První polovinu jsem si říkal, co to je za hovadina. Takový studentský pokus, kdy ještě ten kamarád hlavního hrdiny mi strašně lezl na nervy. Jenže ve druhé polovině se film jakoby překlopil a já jsem začal být skutečně zvědavý. Film nám jaksi dávkoval otázky, ale odpovědi prostě nepřicházely. Jenže divák se bát nemusí - odpovědi přijdou, některé jsou prozaické, ta poslední… šílená… a tragicky lidská. Objektivně řečeno, možná by filmu víc slušely tři hvězdy. Jenže když nad tím více a více uvažuji, musím uznat kompozici celého díla a absolutní smysl pro dramatičnost. Pokud je to jen náhoda, ukáže čas. Pokud ne, můžeme se těšit na velmi kvalitní filmy. A to od mladého člověka, který přesto, že je některými haněn pro své společenské postoje, je v případě tohoto filmu těmitéž chválen. ()

Nyck

Nesednul jsem si z toho na hodinu na zadek, ani jsem to nevypnul po dvaceti minutách. Pojedeme k moři je nápaditý a v Česku originální film, to se cení. Raději tohle než stokrát omílané téma romantické komedie, která je u nás tak strnulá jako chlap civící na porno. Hlavní chlapečtí hrdinové mi nebyli dvakrát sympatičtí a děj se občas táhnul jak med, ale celkově to není vůbec špatné, takže za silné tři. ()

Timak

Nejlepší Mádlův film. Asi proto, že tam nehrál. Petr Šimčák, alias Tomáš, si krade scény pro sebe. Akorát bych to celé zkrátil tak o půl hodiny. Je to místy hodně utahané. Ale tím, že je to točeno z pohledu malých kluků, tak se to dá ještě překousnout. Povedená oddychovka, která vás donutí se zamyslet. ()

ghatos

Objektivně řečeno jsou to 4. hvězdičky (jde vyloženě o můj vkus, který je úplně někde jinde). Forma působí přirozeně, mladí kluci hrají dobře a je to docela i tvrdé (což bych nečekal). Debut Jirky Mádla se povedl. 70%. ()

Warsheek

Komedie očima jedenáctiletého klučiny v režii Jiřího Mádla? To vyvolá nejeden předsudek! Nečekal bych, že mě jednoduchá, ale vážného tématu dotýkající se, zápletka takhle vmáčkne do křesla. Při detailech na obličeje herců jsem měl stále pocit, že koukám na Mádla, který mě vždy svojí mimikou velmi baví. Mám za to, že z každého jeho filmu bude prostě ta "Mádlovina" cítit. Pan režisér si svojí prvotinou nasadil laťku vysoko. ()

Autogram

Film točený detskými očami, detskou kamerou, detsky hravý, ale nakoniec o dospelých záležitostiach. Mádl ako scenárista a režisér je veľkou neznámou, ale zvládol to na jednotku, film je zábavný, pútavý a dokonca s veľkou pointou. Natáčanie dvoch chlapcov sa točí okolo futbalu, rodiny, dievčaťa, vylomením, a keď zabŕdne do ťažkých tém ako šikana a domáce násilie, trochu preladí na vážnu tému, pričom prechod je prirodzený, nenásilný. Dvaja detskí herci, ktorým to spolu ide, majú talent a snáď sa s nimi dočkáme aj niečoho ďalšieho. Možno to celkovo nie je na maximálne hodnotenie, ale svoju spokojnosť s miestnou tvorbou takto rád vyjadrím. –––– I rodiče mají z některých věcí strach. A něco prostě nedokážou. ()

klima777

Vyděračská symfonie aneb Jak strýček Mudra dostal kameru. ------------- A celou dobu má divák chuť zvolat: "To jsou ale šikovní kluci!" Pojedeme k moři prostě není dobrý film. ()

mcleod

Na filmu je především nutné ocenit výborně pojatou režii, která přibližuje pohled malého kluka na kameru a režii celého filmu. Samotný příběh pak ze začátku moc zajímavosti nepobírá, ovšem i toto je podle mě nutná součást dále rozvíjeného příběhu a především právě onoho pohledu malého kluka na přístup k točení filmu, který se během příběhu vyvíjí a těžkne pod odhalenými souvislostmi. Přiznám se ale, že nejvíce mě na filmu zaujala a pobavila taxikářská role Miroslava Táborského. ()

s.e.p.p

Film prvoplánový, scenáristicky a dramaturgicky naprosto odfláknutý a po formální stránce nedávající smysl. A to závěrečné ždímání emocí mi bylo vyloženě proti srsti. ()

Miki8888 odpad!

Komedie? Jako opravdu? Lidi, co dali tomuhle 2 hvězdy a víc, tak asi čuměli na něco jinýho. Dobré komentáře - Radiq, FR ()

vyfuk

Tento nesmělý počin pana Mádla nám ukazuje, že česká kinematografie furt není totálně na hovno. Abych ale hned nepřechválil, tak musím říct, že prvních třicet minut jsem v celku bojoval jestli film nějakým způsobem "doklepu". Nebyli tam zrovna části, které by mi připadali líbezné a nebo nějak vtipné. Celkově vzato to není moc komedie, což je hlavní zklamání. V každém případě... tohle je originální. Prcnout kameru dvěma dětem a "nechat" je vytvořit "vlastní" film. Už jen ten nápad se cení. Spíš mne na filmu zaráží, že se nás furt snaží nějak mystifikovat a ukazuje nám nějaké ne zrovna vtipné situace a celkově se nám snaží ukázat nějaké mindfuck momenty jako kdyby jsme koukali na Nolana. Trošku překvapení, trošku i zklamání. Maršál mi pořád nějak nesedí do celkovýho hereckýho ancáblu. Neříkám, že neumí hrát. Ale nějak mi přijde svým chováním silně nesympatický. ()

Dagoussek

Vlastně ani nevím, zda se mi film líbil či nelíbil. Nevadil mi, obsazení sympatické a děj se směřoval různými směry. Nahlídneme do žití dvou rodin a jak to celé vnímají děti. ()

voleman

Jirka Mádl opravdu překvapil. Jako herec mě nikdy nijak moc neoslovoval, ale ani mi nijak nevadil, ovšem jako režisér svým debutem rozvířil stojaté vody České kinematografie a natočil velice originální až experimentální, ale chytrý snímek. Opravdu je až s podivem jak propracované to po scénáristické a režisérské stránce bylo, na to, že to je úplně první dílo mladého herce. Jediný problém bych viděl v trochu roztahané prostřední části filmu, kde se toho opravdu moc nedělo. Taky jsem si myslel že to bude mnohem větší sranda, ale tu tady vynahrazuje velice originální zpracování snímku. Také dětští herci si zaslouží velikou pochvalu, protože hráli velmi přirozeně, což u takovýhle malých dětí není vůbec samozřejmé. Malý český film, který je ovšem dokonalou ukázkou toho, že i za málo peněz, ale s dobrou myšlenkou a šikovnými tvůrci je hodně muziky. 80% ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz