V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

boro123

Přiznám se, že o osobě C.S. Lewise toho moc nevím a nečetla jsem ani žádné jeho knihy, přesto se mě tento film hodně dotkl v tom dobrém slova smyslu. Anthony, který je můj nemilejší herec, hraje jako vždy výborně, navíc téměř celou dobu nesleze z plátna, což mě těší, protože na něj bych se vydržela dívat i celé hodiny. Celý příběh je takový jemný, příjemně lidský, navíc zasazený do nádherných kulis Oxfordu. Zas tak často mě filmy nerozpláčou, ale tohoto jsem brečela jako želva minimálně poslední půlhodinu, ale konečné poselství mi na rtech vykouzlilo přece jen úsměv. ()

Tomco

Anthonyho one man show, to bez debaty. Ten chlap strhne aj mŕtveho. Pekný živý film s krásnymi emóciami, náladou, romantikou, má to proste šťavu a Debre to po boku tohto veľkého herca moc sekne. Len "škoda", že Wingerka si (očami citlivého diváka) svojou postavou dáva scenárové repete, ako v parádnej Cene za nežnosť. Podobne ale, ako v spomínanom Brooksovom nesmrteľnom filme aj tu trhala svojim výkonom moje srdce. ()

Freemind

Zhruba do poloviny jsem si myslel, že zde s gustem plácnu trojku a dosyta se vyžvaním o chladné nabubřelosti scénáře a celém tom anglickém sucharství, ten plán ale samozřejmě definitivně ztroskotal, když jsem se v jedné z posledních scén rozbrečel skoro jako pětiletá holčička. Doporučuji dva filmy - Soumrak dne, kde Hopkins hraje velmi podobnou postavu starého jezevce, jehož duši otevře teprve cit k ženě, plus závěrečný díl seriálu BBC Human Body - Death, the End of Life. Všechny další komentáře jsou zbytečné, snad až na mou soukromou poklonu Anthonymu Hopkinsovi, který mě v závěru roztrhal na malé kousky. ()

Vančura

Jeden z těch filmů o tom, jak je život někdy krutý a současně krásný, což je výpověď o světě balancující přesně na pomezí banálního žvástu a hluboké moudrosti. Lewisovými knihami jsem zcela nedotčen, to mi ale nebránilo nechat se pohnout tímto filmem o jednom výseku jeho života. Příjemná a po všech stránkách zdařilá podívaná, s tklivým závěrem, který by nedojal jen cynika. ()

Anderton

Získavať skúsenosti je niečo iné, ako celý život písať knihy a filozofovať o Bohu, radosti a utrpení. O tom sa v staršom veku presvedčil aj C.S. Lewis, ako nám aspoň predkladá tento akademicky ladený film. Ono inak ako akademicky snáď životopis britského noblesného spisovateľa nakrútený byť nemohol, takže výčitky v tomto smere síce môžeme zniesť, ale nie sú úplne opodstatnené. Krajina tieňov je o jeho osobnom živote, predovšetkým o životnej láske, o vzťahoch s priateľmi a študentmi, v druhom a treťom prípade ale slúžia iba ako krovie pre jeho vzťah s Američankou a ako zámienka pre rozohratie oných filozofujúcich rečí plných vzletných myšlienok. Ak vám takto poňatý film neprekáža a nemáte problém s nejakým tým kalkulom, nemá vás čím sklamať, ak máte radšej životné príbehy kontroverznejších osobností, tak sa možno spálite. ()

• Anthony Hopkins nahradil v roli Jacka Lewise Nigela Hawthornea, který byl v té době prakticky neznámý. (D3VIL)
  • Michael Denison nahradil v úlohe Harryho Harringtona Petra Barkwortha. (misterz)
  • Poslední film Roberta Flemynga. (D3VIL)