The One I Love

Mel Eslyn

Jennifer Lilly

Scénografie:

Theresa Guleserian

Solidní mindfuck. Před projekcí jsem o tom nic nevěděl (tedy jen žánrové označení komedie/drama, což je značně zavádějící), takže mě tvůrci měli přesně tam, kde chtěli, přesně v čas, kdy chtěli. Rozhodně originální a povšimnutí hodný kousek, který překvapí. 80 %(19.8.2014)

Žánrová kukačka, co se uhnízdila jinde, než by letmý pohled napovídal... Aby se ve výsledku přeci jen vyprofilovala jako to, čím se na počátku zdála být; tedy kvalitní indie vztahovkou (či spíše "indie vztahovkou"), u které byste si měli sakra dobře rozmyslet, zda ji opravdu vidět spolu s drahou polovičkou. Mohli byste se totiž jeden o druhém dovědět věci, které snad raději ani znát nechcete aneb "kolik procent ti schází do mé ideální představy tebe".(26.1.2015)

Psát o The One I Love skoro nejde (já po některých ohlasech ze Sundance trochu tušil), takže se nenechejte připravit o překvapení, nic si nezjišťujte a jděte do toho. Jen s tím finále šlo udělat víc, rozehraný to bylo skvěle a doufal jsem v něco originálnějšího. Elisabeth Moss mám čím dál radši.(18.8.2014)

film, který je přesně tím, čím se ze všech sil snaží nebýt - odporně předvídatelný a to včetně pointy, kterou divák s trochou přehledu a diváckých zkušeností tuší ještě před polovinou, jelikož přesně tam to celé krůček po krůčku logicky ústí. tím jsem už napověděl, že ani originality se tu nelze dopátrat v žádoucím množství. ale neoriginalita ani předvídatelnost nikdy nepatřily mezi kritéria, na která kladu významnější zřetel, takže to jen pro úplnost. tím spíše ne, jsou-li takto relativní a podmíněné individuální diváckou zkušeností. a našla by se vlastně i řada aspektů, které by si zasloužily naopak chválu, zvláště s ohledem na nezávislou produkci, v níž snímek vznikl. mezi ty hlavní patří výkony herců, na kterých především stojí celé to dovedně rozdmýchané drama. malou zmínku ale věnuji i hudbě a jejímu kreativnímu využití. nicméně přese všechny nepodstatné zápory a podstatné klady mi to nedá, abych své hodnocení opřel především o dva pocity. zaprvé, z toho námětu šlo vytěžit nekonečně víc. úplně vidím tu cynickou, subverzivní facku všem pokrytcům žijícím své partnerské vztahy ve lži, v kterou šlo scénář jen s malou trochou úprav přeměnit. a s tím souvisí i "zadruhé" a sice pocit, že scenárista - ani se nemusím dívat do databáze, aby mi bylo zřejmé, že to byl muž - má extrémně stereotypní představy o genderech, což z filmu, který se ze sebe snaží dělat cosi svěžího, chytrého a alternativního, zkrátka vysává všechen ten wannabe půvab.(15.5.2015)

Něco mezi Your Sister's Sister a Safety Not Guaranteed. Prvek mysteriozity filmu určitě sluší, nicméně se s ním pracuje dost nesystematicky a lájdácky. Výsledný dojem je někde mezi "Dělají si tvůrci ze mě legraci?" a "A proč zrovna takhle, vždyť je to tak průhledný?". Prostě potenciál obrovský, výsledek nemastný, neslaný. Duplass Bros. ale pořád fandím.(10.3.2016)

„Teď už ti to připadá divný?“ Taky jste vždycky chtěli vědět jaké to je, když vám partner/ka zahne, ehm s vámi? McDowellův celovečerní debut může napovědět. Těch 5 žánrů, které se zde na čsfd uvádějí, opravdu odpovídá, každý z nich je v The One I Love nemalou měrou obsažen a přitom dohromady tvoří funkční mix. Nicméně, především je tento film dokladem toho, jak stačí originální nápad/pointa, de facto jen 2 postavy (+ domky) a člověk se může velmi za (po) bavit. A nebýt rozlišení pomocí brýlí, mohlo to mít díky divákově neustálému hádání ještě zábavnější (pak by to ovšem zase možná utrpělo na přehlednosti). Jde o jeden z těch filmů, ve kterém rozhodně nedostanete odpovědi na své otázky (jen náznaky a pak je to na vaší fantazii), ale přesto, měl jsem s pravidly tohoto světa trochu problém, přišlo mi, že se pozvolna mění/popírají (začalo to komunikací pomocí mobilu, vstupem ve stejný okamžik a pak jakoby zdejší zákonitosti skoro přestaly platit, což se dá vysvětlit jedině vývojem a nutno dodat, že poněkud zvláštním). Film v určité fázi dokonce začne hrát na zlověstnou thrillerovou notu (tj. už 6 žánrů), bohužel se také dostaví určitá předvídatelnost (i když samotný závěr rozhodně překvapí a já osobně si nejsem jistý, co si mám především o vyznění filmu myslet...no ostatně i o té Sophiině volbě). Tak či tak, většina snímku mě opravdu bavila a ucítil jsem u jeho sledování svěží závan, takže to nakonec vidím na slušné 4*.(25.10.2014)

Žádné drama, žádná komedie, ale jedna z nejlepších hororových sci-fi za hodně dlouhou dobu. Přesně tohle by napsal Ira Levin, kdyby byl dnes naživu.(21.9.2014)

Miláčku ta věc v domě je přesvědčená o tom, že jsi to ty. Solidní úlet. Koukám, že v poslední době se z těmi takzvanými mindfuck filmy roztrhnul pytel. Za chvíli z toho bude samostatný žánr. Každopádně já se filmům z podobnou tématikou nebráním a musím říct, že tenhle mě opravdu vtáhnul do děje. Akorát musím souhlasit s tím co tu píše většina a sice, že ten konec je opravdu dost předvídatelnej, což je škoda, protože minimálně z tý solidně rozjetý první půlky se dalo vytřískat i víc. I když na druhou stranu ta finální hláška : Tak já ti připravím vajíčka se slaninou mě celkem rozsekala i když mi vlastně potvrdila, že to dopadlo přesně tak jak jsem si myslel, že to dopadne. Nicméně i přes pár nedostatků jsem celkem spokojenej. Navíc film je důkazem, že pokud máte atraktivní námět, tak se v pohodě obejdete s jedním domem, dvěma herci a právě tím nápadem a vytřískáte z toho velmi slušnej film i bez digitálního bordelu. Zkrátka za málo peněz celkem dost muziky.70%(28.12.2014)

Prvá polovica ešte dokázala ako tak zaujať, predostrela otázky zahalené do tajomna a človek s napätím čakal ako sa veci vysvetlia. Druhá polovica však skončila v šedivosti a totálnej obyčajnosti. Málo dramatické, málo komediálne, málo sci-fi, málo mysteriózne a málo romantické, keby aspoň jeden žáner vynikol nad ostatné. Je to škoda, pretože námet nebol zlý, tiež nedokážem pochopiť to herecké obsadenie, málokedy sa pritrafí niečo tak nesympatické. Žena ešte ušla, aj po hereckej stránke, ale ten chlap bol hotová katastrofa. Herecky slabý, smiešne teatrálny a nevýrazný aj na otáčanie flašinetom. Koncová pointa tiež moc nepotešila, že to tak dopadne sa v hrubých rysoch dalo čakať už od vajec so slaninou. Slabší, nedomyslený a povrchný mindfuck. 60/100(28.10.2014)

Komedie? Mysteriozní drama je to! Pro tentokrát se zdržím podrobnějšího komentáře, jelikož i přirovnání k jedné známé, dvakrát zfilmované knize by budoucího diváka připravilo o hlavní zápletku. Snad jen v náznaku - manželé se pokoušejí znovu dát dohromady svůj krachující vztah. Počáteční idyla ze změní v mrazivý horror. Jistě, nejen konec mohl být mnohem drsnější, ale náznaky fungují někdy lépe než přímočarost...(16.4.2015)

• HAL

Je poněkud těžké přistoupit na hru filmu se zcela bizarní (a nijak nevysvětlovanou) zápletkou, v rámci níž se postavy chovají i vůči ní zcela bizarně... a přitom má závěr až zoufale předvídatelný a nezajímavý. Celé to působí dojmem toho že studenti FAMU se naučili řemeslo a rozhodli se udělat napodobeninu Lynche smíchaného se vztahovými dramaty od Mandese, ale zároveň je natočili tak aby to byla jednoduchá a mainstreamová indie festivalovka. Btw není to drama, ani komedie, ani sci-fi. A už vůbec ne horor. 5/10(21.10.2014)

Mno, mohlo byť trošičku viac vtipných dialogov, než kyslého ksichtu hlavného hrdinu, ktorý sa tváril, akoby si práve cvrkol do treniek a nevedel kam sa toho narýchlo zbaviť...(18.8.2014)

Řeknu vám, že jsem první půlku filmu sledoval v napětí a tak pozorně jak už delší dobu žádný film. S lidskými vztahy je to složité a s těmi mezi manželi, často po mnohaletém manželství někdy ještě složitější. A to Ethan ani Sophie zřejmě neměli děti! Nápad jejich terapeuta - poslat je na víkend na krásné odlehlé místo mi přišel z hlediska terapeutů i z hlediska filmů tuctový, ovšem než dvojice projela branou na příjezdovou cestu. Pak už jsem se kochal místem stejně jako ti dva. Nádherný dům, s nádherným výhledem, nádhernou zahradou a nádherným bazénem, to vše zřejmě někde ve slunné Kalifornii... I já si říkal, k čemu pak je domek pro hosty? Závěr mne ani ne tak zklamal, jako spíše rozladil, čekal jsem konec zajímavějším. Tohle mohl být klidně pilotní díl skvělých Krajních mezí... Škoda, že sami filmaři si asi lecčíms nevěděli rady a tak nechali na divákovi ať si to přebere. Doporučuji vidět! Dávám za 4 plátky propečené slaniny. * * * *(2.1.2016)

Viac metafora ako plnohodnotné sci-fi, prípadne fantasy, pretože odpovede na niektoré otázky nedostaneme, skôr ich môžeme iba vytušiť. Ale keďže tu ide najmä o ten ústredný vzťah a o to, že každý po čase túži po tom, aby jeho partner bol predsa len o niečo dokonalejší, povedzme ako tomu bolo na počiatku vzťahu, tak to Charlie McDowell radšej neprekombinoval a nechal v poredí to, čo v popredí ostať malo. V dobe Black Mirror je toto ale presne námet na tú cca hodku, pretože sa to tu trochu umelo naťahuje na celovečernú stopáž a hodinka a pol by predsa mala vždy utiecť ako voda, tu to neplatí.(26.11.2018)

Pěkný komorní film, který si pohrává s divákem. Bohužel ve chvíli, kdy dojde na částečné rozuzlování, tak se to začne rozpadat jak domeček z karet. Ale větší část filmu je na slušné 4*.(1.11.2014)

Pěkná indie vztahovka koncipovaná jako zábavný mindfuck. Ne úplně originální, ale pořád velmi neotřelý a atraktivní námět. Žánrové zařazení může působit mimo, ale to jen proto, že film tak trochu klame tělem, což je ale zároveň jeho nejsilnější stránkou. A opravdu, čím méně o filmu divák ví, tím více si ho užije.(15.7.2017)

• kareen

Asi jsem trochu mimo, ale moc nechápu zdejší poměrně lichotivá hodnocení. Ten ústřední nápad sice je jakž takž originální, to nepopírám, bohužel to zpracování, které se od něho odvíjí už je totálně jalové. Není to romantické ani strašidelné,napínavé, legrační, není to žádná propracovaná studie rozpadajícího se vztahu, prostě jen takový prazvláštní nevzrušivý patvar s dosti průhledným koncem, odehraný prakticky jen ve dvou lidech. Elisabeth Moss znám z Mad mena a líbila se mi i v Top of the lake, ale tady mě zas dvakrát neoslnila, což bude dané nejspíš tím, že se její Sophie chovala neuvěřitelně pošetile a iracionálně, až jsem měla občas chuť s ní zatřást, ať se konečně vzpamatuje. A vůbec, celkově jsem se u toho nudila. Kdyby to mělo aspoň nějakou zajímavou atmosféru...(12.10.2014)

tohle musím vidět znovu, protože takový mindfuck na konci se nedá zvládnout na poprvé. Jinak kvalitní přirození herci a téma:dokážeme se stále milovat?(8.1.2015)

Velmi solidní mindtralalá. V základu to sice nemá daleko od Coherence (kterou doporučuji), ale proč ne. Je to zpracované svým způsobem a rozhodně není nouze o napětí a záhadnost. Sice to říkám pořád, ale mám tyhle nezávisláčky rád, většinou umí potěšit :)(10.11.2014)

• MartinezZ

Nesmyslné chování v nesmyslné situaci s nechutně očekávaným koncem. Ta situace samotná mi nevadila, ale chování ústřední dvojice aktérů už mi nesedělo a celý zbytek byl nuda se zcela očekávaným zakončením, které mi začalo být jasné při prvním setkání jedné z postav ve druhém domě. Pak už to bylo jen zbytečně natahované a vyplněné vatou. Škoda. Ten "solidní mindfuck" se jaksi nedostavil.(30.11.2014)

Konec jsem sice ocekavala, ale i presto nadherna sci-fi vztahovka. Sice to podezirave chovani bych spise ocekavala od zeny nez od muze.(31.1.2016)

Prve dve tretiny su super. Keby bol cely film takýto, tak to mohla byt skvela vztahova drama s netradicnou nadprirodzenou formou. Lenze v poslednej tretine sa tvorcovia snazili zbytocne tie nadprirodzene prvky logicky vysvetlit a dokonca nezmyselne zmenili aj zaner filmu a cele to dodrbali tym najbeckovejsím klišé zaverom. Skoda. Tento film mal obrovsky potencial, ktory tvorcovia premarnili a vysledok je len slusny nadpriemer. Ale kvôli tomu netradicnemu nametu to za jedno zhliadnutie stoji. 6/10.(26.12.2014)

Vypoví o intimitě a individualitě více než mnohá romantická komedie. Chvílemi osvěžující.(5.4.2018)

Zprvu jsem si myslel, že to bude něco jako Ozovy Stepfordské paničky a upřímně řečeno nejsem si tak úplně jistý, jestli nebyly. Ale nápad chválím a místy mě i bavilo mít zamotanou hlavu z toho, kdo je kdo. Bohužel film až příliš tíhnul k romantickému dramatu, místo aby se věnoval sc-fii-thrillerové lince a to je velká škoda. Dalším mínusem, a to asi tím největším, je výběr herců. Ústřední dvojice je neskutečně nesympatická a Elisabeth Moss by si mohla napsat na čelo "důvod k nevěře". A navíc je tu tenhle pár hned dvakrát. S jinými herci a levinovštějším zpracováním to mohla být pecka. Takhle jen trošku lepší průměr.60%(25.1.2015)

Sympaticke, ikdyz mirne predvidatelne minimalisticke scifi s dobrym napadem, fajn herci a jednou vysirkou na zaver. Pomerne zajimavy scenaristicky pristup k ztvarneni partnerske krize v ramci scifi zanru.(5.2.2017)

Nenápadný začátek opravdu funguje nejlépe, pokud o zápletce filmu víte pokud možno co nejméně. Potom se totiž může velmi snadno stát, že stejně jako já, budete velmi mile překvapeni. Tenhle zajímavý mysteriózní snímek je totiž skvěle zahraný, atmosférický, a rozhodně vás donutí zamyslet se. Škoda jen toho konce- to nebyl totiž žádný "mindfuck", ale spíš jen nedotažené (a vlastně i předvidatelné) "fuck you" od scénáristy...(20.10.2015)

Nic si nezjišťujte a pusťte si to. Na konci řeknete 3*-4*, ale budete rádi, že jste si nic nezjistili.(14.1.2015)

Vztahy nejsou tím, čím se zdají být aneb miláčku, hádej, které tvoje já dnes přijde na večeři.(24.10.2017)

Svojim charakterom a námetom mi to dosť pripomínalo minuloročný film Coherence, kde sa to tiež celé točilo o paralelných "dvojníkoch" alebo ako to nazvať. V tomto prípade sa však aspoň lepšie orientovalo, keďže sa to celé točilo len okolo manželského páru. Prvá polovica síce až tak nezaujala, resp. nevedel som ani, čo si o tom celom myslieť. Potom to nabralo úžasný spád, ktorý bol dokonalou ukážkou vzájomnej (ne)dôvery oboch manželov. Najlepšia na tom celom bola tá neustála manipulácia medzi všetkými zainteresovanými osobami. Škoda, že Ethanov sa dalo rozoznať podľa okuliarov a rozličného temperamentu, takže to dosť uľahčilo identifikáciu, v tomto prípade to však nebolo až také pozitívum. Aspoň že obe Sophie boli také viacmenej na nerozoznanie, čo napokon zohralo zaujímavú úlohu. Fakt dobré, teda až na ten trochu slabší začiatok.(6.10.2014)

To čo bolo? Doteraz nechápem. A preto ani neviem čo k tomu povedať. :D Pokiaľ máte radi mindfuck tak nech sa páči. 70-75%(23.10.2014)

Škoda, s tímhle filmem jsem se trochu minul, nemohl jsem se přenést přes ten v mnoha ohledech nedotažený scénář.(30.11.2014)

Po dlhej dobe podarený mindfuck, ktorý trochu trpí syndrómom pre mindfucky typickým - ani tvorcovia nemajú úplné odpovede a tak sú momenty, z ktorých sa dá vytrieskať najviac, zahmlené. Je na polemiku, či vedieť viac by bolo v prospech diváka, názor si už spraví každý sám, no v tomto konkrétnom prípade ostáva po konci interpretácia len jedna a tak cez ňu začínajú presvitať niektoré nedostatky nápadu. Ten je však natoľko zábavný, že mu to po chvíľke zamyslenia radi odpustíte s konštatovaním, že nie je dôležité vedieť prečo, ale ako naložiť s kartami, ktoré boli tvorcami rozdané. Celovečerná prvotina scenáristu Justina Ladera a režiséra Charlieho McDowella je jedným z tých nečakaných sviežich prekvapení, do ktorých je najlepšie skočiť, ako už tuto viacerí spomenuli, naslepo.(21.8.2014)

• grizly007

Naprostá debilita s hnusákama v hlavní roli. O ničem. Jen ztráta času.(14.9.2014)

Tento film mi pripomenul film Coherence, ktorý sa tiež natáčal v podstate v jednom dome (v prípade Coherence sa v podstate odohrával vo viac domoch, ale to by ste pochopili len keby ten film uvidíte). The One I Love a Coherence sú malé slušne vymyslené filmy (Coherence je lepší film). Proste v tomto filme tvorcovia zobrali dvoch hercov (plus nejakých len na pár sekúnd) a natočili všetko v jednom dome. Dvaja hlavný hrdinovia hrajú obstojne. K tomu všetkému je tu určitá dávka záhadnosti a tajomnosti v príbehu. Postupne sa film, ktorý je vlastne ako tu je napísané Romantický / komédia stáva skôr drámou a k tomu treba pridať ešte žáner mysteriózny, alebo nejaký podobný žáner, s ktorého je cítiť, že tu ide o nejakú záhadu.(28.7.2015)

Námět je zajímavý, zpracování už slabší, ale dokoukat se to dalo v pohodě.(19.2.2018)

Zajímavé, ale zářoveň mě to z nějakého důvodu často lezlo na nerv...(2.11.2014)

Film, ktorý vás naučí, že keď odložíte brýle, budete viac sexy. Žeby za jeho natočením stála šošovková loby?! Inak námet celkom dobrý, ale podaný spôsobom, pre ktoré ľudia nezávislé filmy radi nemajú.(15.1.2018)

Strašně nedotažený. Tvůrci nakousli spoustu výborných nápadů a spoustu jich hned zahodili. Je tam pár věcí s velkým potenciálem jen nastíněno a to mi přijde jako strašná škoda a nevyužitý potenciál. Vím, že snímek má být hodně otevřený, ale některé věci by podle mě měly být dotaženější. Jinak moc zajímavý a jinak dobrý snímek.(9.1.2015)

Realistický pár se ocitne v nereálné situaci, jako když děti prolezou skříní do Narnie, jak se asi zachovají? Bylo by lepší, kdyby tvůrci zůstali u vysvětlení "Když rozsvítíte světlo v místnosti s gorilou, ona nebude řešit, jak funguje elektřina, ale bude si užívat světla a zkoumat nové možnosti." Nicméně tvůrci přispívají ke zmatku přidáváním dalších indícií. Tudíž hloubavci mohou hloubat nad tím, jak to bylo doopravdy, a ostatní si užívat sondy do hlubin duše prototypového muže a ženy.(24.2.2015)

Až mi z toho bylo úzko, jak se Ethan snažil, přestože se na Sophii měl vykašlat. Líbilo se mi, že nic moc nevysvětlovali, akorát by do toho zbytečně zabředli a nebylo to potřeba. Konec mi nijak překvapivý nepřišel, spíš by mě překvapilo, kdyby si Ethan domů odvedl tu opravdovou Sophii, která raději zůstala v "mezisvětě", než by se vrátila do zaběhnutých kolejí s tím, koho už nechce.(8.1.2015)

Působilo to na mě podobně, jako některý ujetosti od Kaufmana. Rozhodně originální scénář a nevšední námět. Herci sedli výborně.(9.6.2017)

Další film z mého oblíbeného žánru myslošuků, který však v mých očích ztrácí i díky tomu, že jsem viděl o mnoho vydařenější Coherence. Téměř bez napětí, jednotlivé zvraty jsou (oba dva - na myslošuk docela málo) tak předvídatelné, že jste ve výsledku omyslošukáni tím, že se stane to, což jste předpokládali a ne pravý opak, jak by se u myslošuku slušelo a patřilo. Není to vůbec špatnej film, určitě si ho pusťte, ale Byrkit prostě nasadil laťku vysoko.(19.10.2014)

O tom aké ideály majú partneri vo vzťahu a ako to dopadne keď kladú zidealizovanie pred realitu. . Veľmi fajn a originálne spracovanie :)(30.1.2015)

Šla jsem Naslepo a až do konce jsem byla napnutá, jak to dopadne. Překvapil mě úhel pohledu na vztah mezi manželi. Možná bude dobré si film pamatovat a připomenout si ho až bude člověk, vztah v krizi.(5.11.2014)

Pre mňa dosť originálni kúsok ktorý ma upútal od samého začiatku. Sophie a Ethan prechádzajú ťažkým obdobím svojho vzťahu tak na odporúčanie ich terapeuta sa rozhodnú stráviť výkend na veľmi špecíalnom mieste kde si navzájom priznajú chyby. No veci sa trošku zamotajú ...(31.3.2015)

Jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl! Vynikajúce výkony Duplassa a Mossovej, perfektný scenár a réžia. Základom asi bolo, že som od tohto filmu veľa nečakal (akurát tak manželskú zápletku), a preto som bol viac než milo prekvapený. Odporúčam!(11.11.2014)

70% - komentář 20ti slovy: Zajimavé, originální a spíš mysteriózní než "komedie". Vývojem děje přibývalo mírné mrazení. Typické = za všechno může chlap, ikdyž to sere ženská.(12.3.2018)

To henry kuttner písal taketo bizarnosti. A elisabeth moos mam rád od top of the lake. Celkom som sa bavil.(29.9.2014)

Příjemný malý překvapko, které vás na tu hodinu a půl spolehlivě zabaví. A ujišťují, že za chvíli přestanete přemýšlet co za tím vším stojí a necháte se pouze bavit. Mc Dowell se u mně zapsal svou prvotinou velmi dobře.(30.12.2014)