Baraka - Odysea země

USA, 1992, 96 min

Ron Fricke

Ron Fricke

David Aubrey

Obrazová báseň s krásnymi slovami a rýmami, ale menším priestorom medzi riadkami.(5.4.2003)

Kamera vychutnávající si pohledy na přírodní scenérie, nebeské úkazy, památky, sociální jevy, historická mementa, portréty lidí........... je ve svých kontextech tak výmluvná, že není třeba slov, abychom pochopili, co chce říct: existence na Zemi je nejen o kráse, štěstí, světle a životě, ale i o bídě, zoufalství, tmě a smrti. Drsná i úchvatná výpověď.(19.10.2005)

I kdyby to bylo jenom "umění pro umění", bez poselství nebo něčeho takového, pořád je to výjimečná událost a jsem rád, že jsem si ji mohl užít.(25.8.2005)

Skvělý dokument s podmanivou hudbou. Spousta nádherných, ale i odpudivých záběrů z celého světa. Jako celek je to nádherná epopej ve stylu Koyaanisqatsi nebo Powaqqatsi.(22.7.2002)

Ze začátku to na mě působilo působilo jako takové ty otravné powerpointové prezentace s pěknými obrázky, jimiž vám občas přátelé v dobré víře zaspamují emailovou schránku. Časem se ty obrázky ale naštěstí mění, objeví se jasná výpověď a mně nezbývá než připustit, že se mi nakonec Baraka zalíbila.(7.9.2010)

Film, který ma mnoho slov ,ale ve formě hudby a obrazu.(5.7.2006)

Filmu nejde upřít až dokonalá kamera a scenérie. To co Ron Fricke natočil v těch 24 zemích je opravdu krása. Krása přírody střídána s "krásou" velkoměsta je dobře vymyšlená, ale docela špatně provedená. Do přírodních scenérií a příjemné hudby se člověk ihned zakouká, ale při ukázce "krásy" velkoměsta začne být film nudný a uspávající. Tyto dva rozdílné póly jsou celkem smutné, ale 3* jsou jisté. PS: po vidění qatsi se musím podívat znovu, nevěřím, že mě to tolik minulo...(19.3.2005)

Rozpočet $4miliónyTržby USA $1,332,110Tržby Celosvetovo $-/70%/(25.6.2007)

Daleko lepší než trilogie režiséra Reggia Koyaanisqatsi atd., a to především po hudební stránce.(20.5.2003)

Koncepce: Constantine Nicholas, Genevieve Nicholas .. Většinou se mi předkládaná skladba záběrů líbila a proto, že jsem zatím neviděl žádný díl z trilogie ..qatsi dávám 4*. Možná to tu potom budu muset přehodnotit, ale zatím si za hodnocením stojím. Baraka je nádherná i odpudivá výpověď o naší planetě a lidstvu a tyto dokumenty budou mít skutečnou hodnotu teprve až zestárnou, vyzrají a Země se opravdu změní.. Doufám, že ne ještě k horšímu...(10.2.2005)

Zdrcující vítězství formy nad obsahem? Ale kdepak, ba právě naopak. Jasná a aktuální výpověď o planetě Zemi ve formě audiovizuální poetiky beze slov. Koncepčně perfektně poskládaný slet nádherných obrazů podbarvených skvělou hudební složkou. Dějiny, portréty, krutost, krása, příroda a mnohem více. Je zde vše a přeci to nepůsobí přeplácaně. Snímků podobného ražení je sice více, ovšem Baraka rozhodně nepatří mezi ty horší.(12.2.2007)

• Superpero

Já tohleto prostě nemůžu hodnotit protože fakt nevím kolik bych tomu dal. Přijde mi to jak časopis Koktejl - The Movie. Sice se mi to líbilo ale prostě se zdržuju hlasování.(11.2.2005)

Píše se rok 1992 a Ron Fricke již stačil ze světa zhlédnout vše podstatné... Baraka je skutečně taková odysea, neboli pouť po odlehlných krajinách, divech a krásách naší planety. Nejvíce atraktivity a exotiky těžil autor z východních kultur a "zaostalých" afrických civilizací. Je tedy poznat, že počítal převážně s euroamerickým publikem, jemuž se budou zdát různé orientální tance a duchovní rituály fascinující. Mně osobně se však nejvíce líbily zrychlené záběry New Yorku - obrazovému srovnání lidí s mravenci. Na Barace byla odvedena úctyhodná práce s kamerou - některé záběry se musely natáčet dlouhé dny, aby se pak mohly efektně zrychlit. Vytknout mohu jen to, že mezi záběry a scénami byla jen malá souvislost, tzn. málo sdělení mezi řádky, málo metonymie. Spousta scén je ve filmu zkrátka jen proto, že se na ně dobře kouká... 8/10(28.10.2013)

Pozor, jdou k vám kuřátkáá... Bohužel se po dalším shlédnutí potvrdilo, že oproti Qatsi trilogii tohle zůstalo na půli cesty. Po obrazové stránce to zas o tolik nezaostává, ale hudba, která v podobných filmech tvoří minimálně polovinu diváckého zážitku, tu je velmi nezajímavá a nudná, a Glassovi nesahá ani po kotníky. S výjimkou překrásné skladby Host of Seraphim od Dead Can Dance, samozřejmě, ale to nestačí:((15.6.2004)

V dokumentech tohoto typu bych ocenil alespoň malý popisek místa, případně datum, kdy byl záběr natočen. Obrázky jsou krásné, ale bez nápovědy někdy jen těžko přiřaditelné.(19.3.2011)

Vizuál je krásný, ale nebylo by to tak povedené bez úderného hudebního doprovodu. Skvělý film na Nový rok.(1.1.2016)

• flanker.27

Dokonalý důkaz toho, že když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Vždy dám přednost Davidu Attenboroughovi. A ne, nemůže za to školní projekce.(13.6.2014)

• xxmartinxx

Pouze vykrádání Koyaanisqatsi (bez Glasse, samozřejmě) a Lekce temnoty. Hezké obrázky, co si hrají na podívanou pro náročného diváka. Ve skutečnosti jde o luxusní spořič obrazovky, co do žánru nepřináší nic nového a jen ledabyle opakuje dávno vyřčené myšlenky někoho jiného.(18.9.2012)

Nedostává se mi slov, a ostatně, tenhle film je ani nepotřeboval. Dokáže být nádherný (viz všechny záběry přírody, které jsou úchvatné) stejně jako krutý (scéna s kuřátky mě málem rozbrečela a ani po týdnu na ni nedokážu zapomenout; jestli vůbec někdy budu jíst kuřecí). Kontrasty jsou vymyšleny skvělě - na jedné straně uspěchaná a odcizená velkoměsta a naproti tomu domorodci z džungle. Jak jsem řekla už na začátku, strhující i beze slov.(12.2.2005)

|| Scenár: Constantine Nicholas, Genevieve Nicholas | Hudba: Michael Stearns | Distribúcia: The Samuel Goldwyn Company | Rozpočet: 4 milióny $ | Tržby: 1,332,110 $ | Ocenenia: Montreal WFF - cena FIPRESCI. Spolu: 1 výhra a 1 nominácia || Niečim fakt halucinogénny dokument, kde sa striedajú dychberúce zábery s iritujúcimi a zdĺhavými. Prestríhať to na 60 minút, a na rok svojho vzniku je to klenot dokumentaristiky. Ale i to len v kategórií nemého farebného filmu... 60% | Blu-Ray, THX |(1.4.2015)

Naozaj strhujúci obrazový materiál podporený úchvatným hudobným sprievodom. Najkrajšia filmová báseň ako pocta venovaná Zemi, ľudstvu a všetkému živému i neživému. Krásne nasnímané zábery sprevádzané monumentálnou hudbou mali neskutočnú energiu. V niektorých scénach by sa ale hovorené slovo žiadalo, alebo aspoň titulky s info o danom zábere. Po skončení zostáva len závidieť tvorcom, že sa dostali na tak fascinujúce miesta našej planéty. 85%.(8.6.2009)

Audio-vizuálna báseň, ktorá je na veľkom plátne ultimátny meditatívny zážitok. Ak by som mal vybrať jediný film, ktorý by som vystrelil do vesmíru, ako pohľadnicu pre mimozemskú civilizáciu, bol by to práve tento Frickeho dokument.(7.8.2006)

Podmanivé, vizuálně výborné, docela dobře ohudebněné (ze všech motivů mě nejvíc oslovila skladba The Host Of Seraphim), ale díky opravdu velmi přepálené stopáži (nebo příliš pomalému tempu?) místy nudící, myšlenky od filmu odvádějící.(11.9.2012)

BARAKA - ODYSEA ZEMĚ (1992) ________ BARAKA je Země. Země čerstvě vykoupaná v mléce s medem a aromatem santalového dřeva. Oděná v étericky lehkou sukni ke kotníkům, na bosých nohou zlaté sandály. Voní něčím čistým. Vyzařuje z ní klid. To je ta Země, které šeptáme své tajné Mantry. Takhle se Země chová, když si s ní povídáme. Jako by to bylo poprvé. Jako bychom byli dětmi... ____ Zastavit se. Zahledět se do sebe, nebo za všechny horizonty. Spočinout v sobě. Hrát si. Zdánlivě bezcílným konáním se jí dotýkat. Rozmlouvat s ní... ____ BARAKA je Země. Nic tak složitého jako Bůh. Nic mimo tento svět. Nic vysoko nad našimi hlavami. Tam se přece valí moře mraků. A létají ptáci. Baraka je Země přímo pod našima nohama. Sáhněte si na ní. Dotkněte se jí. Tančete po ní. Můžeme z jejího povrchu vyskočit i hodně vysoko, a pak se spolehlivě snést zpátky dolů. Z jejího pohledu jsme mravenci. Nešikovní. Ztracení. Zranitelní. Bez pout a bez kořenů. Jsme jako zrnka písku na Sahaře. Nic pro ní neznamenáme. Jen, když jí někdy nasloucháme, a ona má právě chuť, vypráví nám příběhy. A bere nás do náruče. Jako matka malé děti...(21.3.2009)

• MM_Ramone

"Baraka - Odysea Zeme". To malo byť akože čo? Vraj fascinujúci obrazový epos podfarbený strhujúcou hudbou. Že vraj pôsobivý nevšedný zážitok, vzrušujúca vizuálna báseň. To určite! Leda tak hovno! Deväťdesiat dva minút príšernej nudy. To som mohol radšej čumieť na prepínajúci sa šetrič obrazovky na notebooku a pustiť si ku tomu nejaký sračkový ezoterický hudobný šunt. Nie som vymetený feťák, pomätený slniečkár ani smradľavý hippiesák, takže tento titul ma nemal čím zaujať. Bola to pičovina! *(7.3.2018)

Neviem, ci je to z mojej strany objektivne hodnotenie, kedze som to videl pod miernym :) vplyvom zeleneho dymu, ale mozno prave to vyvolalo u mna pri sledovani Baraka nezabudnutelny zazitok...(22.4.2005)

Modlitba za zemi? Každopádně nádhera. Celou dobu jsem výjevy na obrazovce sledoval se zatajeným dechem. Je překvapující kolik krásy, ale i hrůzy se vejde do 96 minut. Opravdu skvělé jsou náboženské občany různých kmenů v kontrastu s brutálním tlakem civilizace. A k tomu všemu hudba Dead Can Dance. Bravo.(15.11.2004)

Velmi zvláštní film... Pokud se o Barace dá mluvit jako o filmu... žádné dialogy a žádný zjevný děj.. přesto je úchvatná... Zatímco první půlka se spíše soustředí na krásy přírody a na domorodce "nezkažené" civilizací, v druhé půlce vidíme lidskou civilizaci a všechny zápory, které s sebou nese. (Není vyloučeno, že se z vás po skončení filmu stane vegetarián.) To je vše je dokresleno skutečně působivou a podmanivou hudbou (např. Dead Can Dance). A k hodnocení: první půlka za 80%, druhá za 100%... (pro ty, kterým už matematika moc neříká: průměr je 90%)(9.10.2002)

• Deimos

DivX/// Obsazení 0/10 Děj 2/10 Hudba 6/10 Efekty 10/10/// +působivé a jistě zanechá silný dojem, obrazová stránka je dokonalá, výpověd filmu je velká -hudba mohla být lepší, děj poutavější, dlouhá stopáž/// Rozhodně film, který je určen pro plátno, už jen proto, že po obrazové stránce se jedná o velkolepé dílo. Souhlasím s těmi co říkají, že hudba zde není nejlepší, ale i tak dotváří kolorit obrazu. Film musíte vstřebávat a vychutnávat. Skutečností však zůstává, že zpočátku vás film dostane, později však absence děje začíná s pribývající stopáží až nudit a skutečně hodina a půl je mnoho. I proto jako jeden z mála hodnotím tak nízko. Přesto nesmím opomenout, že po zhlédnutí tohoto filmu se na svět dívám jinak./// Celkem 40%///(28.9.2006)

Sled obrázků z různých koutů světa podbarvený místní hudbou. Většinou na sebe jednotlivé epizodky nenavazují a zas tak super úžasné nejsou. Jednoduše zajímavý pohled na několik přírodních krás, několik zvyklostí afrických kmenů a asiatů a pár podivností jež vytvořil člověk. Asi bych doporučil mimozemšťanům jako takové první "promo video" o planetě Zemi.(25.9.2007)

Neuvěřitelně poutavé kamerové záběry doprovázené magickou hudbou.(19.12.2008)

Asi jsem čekal něco trochu odlišného, ale přesto mě nakonec Baraka dokázala okouzlit. Žádná slova, a přesto tak účinná a umělecky přenádherná výpověď o životě na naší úžasné planetě. Bez debat se stále jedná o jeden z myšlenkově nejhodnotnějších dokumentů, jaké kdy byly natočeny :) Hudba je samozřejmě fenomenální.. 80%(25.3.2013)

Člověk se pohybující, člověk se přizpůsobující, člověk fantazírující a folklorizující. Člověk věřící a přesvědčený, člověk oddaný, člověk podmaňující si, člověk robotický, člověk pracující, člověk přežívající. Pohyb je člověku dán, a nelze ho zastavit. Pohyb je pro nás nutnost, potřeba a touha. Člověk se pohybuje všemi směry, a nelze ho zastavit. Člověk se nezastavující před ničím. Člověk zhoubu fauně i floře přinášející. Člověk žijící v klidu a symbióze i člověk uspěchaný. Člověk tvořící a své výtvory zanechávající. Člověk ŽIJÍCÍ a točí se společně s planetou, visící v temném prostoru a závislé na slunci. Člověk si neuvědomující, kde to vlastně žije. Velmi slušně sestříhaná podívaná na tu naší úplně obyčejnou a malou planetu, na jejímž povrchu se ovšem skrývá něco velmi ojedinělého. Každý den, to lze vidět. Stačí se jen dívat...člověk oslepený a zaslepený. Určitě bych se nebál ještě drsnější sondy do lidského svědomí a praktik nemilosrdného businessu i silnější hudba, by mi dopomohla k plnému počtu.(22.9.2013)

dych berúca meditácia, modlitba za Zem, štúdia sveta, dokonalé pozorovanie toho najčudesnejšieho ale zároveň najchaakteristickejšieho na tejto planéte. naozaj skvost medzi filmami, dokumentárny klenot. a tá hudba . . . ach, krása(24.3.2005)

Odkaz pánovi kktovi s nickom MM_Ramone... To vieš, my vymetení feťáci, pomätení slniečkári a smradľaví hippiesáci, čo si radi púšťame sračkový ezoterický hudobný šunt typu Dead Can Dance, my sme proste iní. Nás takýto titul má čím zaujať...(21.10.2018)

Fascinující dokumentární podívaná, zpracovaná v melancholickém, až lehce surrealistickém podtextu. Dokument, ve kterém neuslyšíte ani jedno lidské slůvko a přesto budete po zhlédnutí nabití novými informacemi a zároveň v sobě probudíte svého melancholického ducha.(25.1.2015)

na začiatku úchvatné,potom zaujímavé a ku koncu nudné.a to by platilo aj keby boli pasáže naopak.Proste pozerať sa 96 minút na akokolvek krásne obrázky je za trest(9.5.2003)

Jestli se Vám Baraka bude nebo nebude líbit záleží nejvíce na tom, jestli jste schopni se 90 minut dívat na film, založený ne na příběhu a scénáři, ale jen a pouze na komponování (více či méně působivých) záběrů všeho možného a podmanivé hudby. Já jsem byl místy uchvácen, fascinován a příjemně hypnotizován, ale sem tam jsem se taky docela nudil. Snímek bez začátku, bez konce a v podstatě i bez nějaké hlubší myšlenky, ovšem stále nadstandardní podívaná pro náročnější diváky. 70 %(2.1.2005)

U mňa nie až také vynikajúce ako u väčšiny, ale aj tak nadštandardná filmárčina. Dokumenty tohto druhu majú svoje neopísateľné čaro. Je to asi tými fascinujúcimi zážitkami, ktoré sa dajú pri takýchto kvalitných projektoch prežívať skoro ako v skutočnosti.(5.11.2006)

Trochu jako dokument, jen bez komentáře. Ten si můžete tedy udělat sami :-) Taky by mohla Baraka posloužit jako doporučení pro cesty na dovolenou...na kterou je ale třeba si připlatit :-)...ale taky bych na některá místa určitě nejel...některé zase působily úchvatně. Takže spíše průměrný dokument s několika pohlednými krásami naší země a kultury národů. 50%(19.3.2010)

Představte si 200 rozpohybovaných obrázků z national geographic a máte z toho Baraku. Jednotlivé záběry nejsou podle mě ničím propojeny (jen jsou zde často nějaké náboženské obřady), je to sbírka nádherných obrazů z celého světa, které jsou propojeny krásnou hudbou. Některé záběry jsou úplně pomalé (záběry přírody), některé zrychlené (velkoměsto), přičemž mě rozhodně nejvíc bavili nádherné zrychlené záběry života ve velkoměstě.(12.2.2005)

• nascendi

No, nadšený som rozhodne nebol. Pomerne často sledujem dokumenty na National Geographic a obdobných kanáloch a tak ma zábery použité v Barake nemali čím prekvapiť. Iba ak pomalosťou plynutia ospravedlniteľné iba v prípade, že by tým bol poskytovaný divákovi čas na to, aby audiovizuálne dojmy vstrebal a usporiadal do nejakého zmysluplného celku. Obávam sa, že sa to režisérovi nepodarilo alebo je ten celok v jeho diele príliš dobre skrytý. Výsledkom je nuda vkrádajúca sa do viackrát videných záberov.(8.8.2019)

Hezký dokument, hodně krásných záběrů, pozoruhodných , ale taky hodně smutných! 4*(8.8.2013)

Úchvatná zpráva o stavu naší planety, u které není důležité, odkud jsou které záběry. Zobrazuje za sebou rituály různých primitivních kmenů i západních náboženství, zrychlené záběry dopravní špičky ve velkoměstech i odporná panelová sídliště. V porovnání s filmy G. Reggia vítězí širokoúhlými záběry a prohrává hudbou, která je sice docela hypnotická, ale na Glassův minimalismus nemá.(12.1.2003)

Na vyslovení toho, co zde bylo (ne)vysloveno, by mě nestačilo ani tisíc slov....(27.8.2007)

Tento film som videl dosť neskoro po jeho vzniku a čakal som hroznú nudu, ktorá mi nebude mať čo ponúknuť, kedže každý rok sedím na nejakom Envirofilme, Ekotopfilme a pod. Ostal som však zarazený. Tento film vážne dokáže šokovať a udržať diváka v pozornosti. Porovnania "ľudského" a "prírodného" sveta sú fantasicky oživujúce a hravé. A konečne viem, odkiaľ mal Horner inšpiráciu pre BRAVEHEART a rovnako odkiaľ bral Mark Isham ten zimomriavkový žalospev pre HMLU. Príjemný a výnimočný film...(25.3.2009)

Vizuálně úchvatná podívaná, která mi dost často připomínala perfektní Koyaanisqatsi. Film je plný dechberoucích obrazů a dokonalé hudby ale jedná se o podívanou pro fajnšmekry a "normálního" diváka bude film nudit. Mě taky přišly některé z obrazů zbytečné a nudné hlavně co se týká meditačních částí z pralesů.(8.9.2008)

Cesta obrazem, napříč celím světem. Baraka je obrazová vizualizace, zachycující aktuální stav světa. Devadesáti minutová procházka kulturami národů, přírodní scenérií, až po koloběch moderní civilizace. Projít se po planetě zemi od A do Z, to je Baraka.(11.2.2005)

Ministerstvo školstva by ma potešilo zaradením premietania tohto snímku do osnov etickej výchovy na stredných školách.(10.1.2015)

Baraka je film, jemuž lze jen těžko cokoli vytknout. Jasná a promyšlená koncepce, neuvěřitelná kamera, jednoznačné poselství. Otázkou zůstává, proč tohle dílo ještě není k mání na BR, neboť formát DVD chtě nechtě neumožní plné vychutnání tohoto filmového opusu... Celkový dojem: 95%(28.12.2011)

Tento dokument mě přikoval k obrazovce už od první minuty. Pro mě jeden z nejlepších a nejsilnějších dokumentů, co jsem viděl. Tady je vidět, že opravdu k vyjádření pocitů není třeba říci ani jedno slovo. Až tady na ČSFD jsem si uvědomil, že je to natočeno v roce 1992 a po vizuální stránce to je nádhera! 9/10(21.12.2012)

• maseer2

všechno a nic v devadesátiminutovém balení.. několik krásných záběrů, výborná zrychlená část o masovosti a hektičnosti dnešního moderního světa, ale jinak nuda, nuda, nuda.. jako celek to na mě zkrátka nezafungovalo..(17.1.2013)

napopáté stále stejně dobře - tento film je naprosto uklidňující a naprosto povznášející instantní zážitek i po několikerém shlédnutí ... PS: když už se to tady hojně zmiňuje tak podotýkám že qatsi sérii miluju ... PPS: kdosi tady píše že jednotlivé obrazy Baraky nejsou nijak propojeny - ten člověk nemá buď oči nebo mozek - 9/10(13.11.2006)

• HellFire

Az na zabery prirody sem se priserne nudil.(11.1.2008)

Slovy Henryho Davida Thoreaua: "Jak blízko dobru, co je divoké! Život začíná s divokostí. To, co je nejživější, je nejdivočejší. Nejsouc ještě podmaněno člověkem, osvěžuje ho svou přítomností."(22.12.2013)

Abych pravdu řekla, tenhle film mě většinu času neskutečně děsil, ale asi tím správným způsobem. Způsobem 'nemůžu-od-toho-odtrhnout-oči'..(21.2.2010)

Kdybych šel na pěknejch pár let sedět a mohl si vzít do vězení přehrávač a jen tři filmy, byla by Baraka mezi nimi. Dále bych si, ze zdravotních důvodů, vzal Bože, jak hluboko jsem klesla, a pochopitelně Motýlka. Víme proč. No a tu Baraku samozřejmě proto, abych si mohl připomínat, jak je tam venku krásně a měl motivaci pořádně hrabat a pilovat :-)(12.1.2013)

Film s nie až tak krkolomným názvom Baraka sa mi podarilo vzhliadnúť krátko po Koyaanisqatsi (už aj toto slovo viem vysloviť v pohode) a moje reakcie boli veľmi podobné. Bez komentára, len za pomoci hudby a obrazu vyrozprávané svedectvo o živote na našej planéte. Klady filmu sa v podstate rovnaké ako u Koyaanisqatsi, takisto sa mu dá čokoľvek len veľmi ťažko vyčítať, ale ak by som mal vybrať lepší film, tak ním je určite Koyaanisqatsi. Najväčšia časť Baraky sa sústredí na život v juhovýchodnej Ázii, to by bolo celkom v poriadku pokiaľ by sa občas neobjavovali aj obrazy z afrického prostredia sledujúce tradičné zvyky domorodcov. Tejto rozhádzanosti prostredia som veľmi nerozumel a takisto potom s toho vyplíva to, že posolstvo Baraky sa mi hľadalo omnoho ťažšie, akoby ani nebolo, alebo sa veľmi efektne skrývalo za obrazmi. Tiež musím povedať, že Baraka aspoň s môjho pohľadu pôsobí viacej komerčnejším dojmom, čo vôbec nevidím za tím, že by vznikla až neskôr po Koyaanisqatsi. Baraka má tiež trocha dlhšiu stopáž, takže som sa miestami umeleckej stránky naozaj presýtil a začal som sa aj nudiť. Každopádne sa však jedná o ambicióne dielo a možno časom tento film docením natoľko, že mu plné hodnotenie udelím.(16.5.2008)

Někdy je jeden záběr více než 1000 slov. Dokument nás bere bez jediného slova letem světem po celé planetce Zemi. Záběry jsou sktečně překrásné. Máme možnost vidět krásné přírodní scenérie, či nejrozmanitější kultury. Dostaneme ovšem možnost vidět svět i z té druhé stránky. Velmi silnou stránkou dokumentu je i podmanivá hudba, která doprovází každý záběr. Prostě je dokument netradiční a zajímavý zároveň. Nebudu ovšem přehánět. Krásné 3*.(13.8.2012)

Překrásné, avšak uspávající.(8.12.2008)

Ano, jen čtyři a ještě k tomu slabší... Baraka je tříšť úžasných, úžasných střepů, které ale do krásné vázy nesložíte, i když to první půlhodinu vypadá, že to půjde. Jenže pak je mnohovrstevná esej o všudypřítomné nadčasové pokoře dost podivně a nesouměrně zkombinována s pokorou zcela prostým a příliš jednoznačným pohledem na některé křiklavě záporné křiklavosti současného a rozbitý koncept je až v závěrečné třetině snaživě, ale ne zcela dotaženě spojen v jakýstakýs celek. Během filmu jsem se mnohokrát začal rozehřívat... a pokaždé to dopadlo stejně, dříve nebo později jsem měl pocit, že tyhle dva krásné obrazy po sobě neklouzají, ale drhnou a ztrácejí lesk, že by bylo lepší, kdyby ten první trval déle i na úkor toho, že ten druhý vůbec neuvidím. Byl bych v hodnocení ještě o jednu hvězdičku přísnější, ale alespoň to již zmíněné zosobnění pokory (pro mne hodnoty jedné z nejvyšších... a v současném světe kolem mne bohužel hodnoty odcházející) nakonec film v poslední části znovu rozvinul a obloukem propojil s úvodem a vlastně, docela vynalézavě, s prostřední částí . A nejlepší segment? Ten úplně první... s nehybným malým rezavým primátem v teplé lázni horkého zřídla v srci mrazivých(?) velehor... geniální... ty pocity... takhle nějak prociťuji současně a vcelku své spojení s Tvůrcem a vším okolo a současně hájím svou individualitu....(4.9.2008)

Frickeho filmová báseň a zároveň film, ktorý značne posolstvom, spracovaním aj intenzitou toho čo ukazuje prevyšuje Reggiovú trilógiu. Stearns je ako skladateľ omnoho emotívnejší ako Glass. Moje veľké chystanie sa na Frickeho nový film Samsara je tým pádom u konca. Baraku som si prvý krát pozrel až včera a zapôsobila na mňa. Iste aj nej chýba výraznejšia dramatizácia a veľkolepejšie obrazové finále, a tiež je pravda, že mnohé filmové postupy - ako zrýchlené mesto a ľudia, boli využíté aj v iných filmoch, ale výsledný dojem, ak teda vnímame film naozaj ako báseň s jasným posolstvom, je veľmi pozitívny. Síce vrchol sa dostavil už v polovičke pri pracovnom páse a v scéne s kurčatami, čo robi doznievanie filmu o niečo pozitívnejšie. Náboženský a duchovný svet je tu prezentovaný ale silnejšie než v Reggiovi a to si filmu vyslúžilo 4 hviezdu.(23.10.2012)

Není to film "ve stylu" Koyanisquatsi či Powaquatsi, ale film dost drsně vykrádající oba tyto filmy. Dobrá třetina všech záběrů vypadá jako nepoužitý "odpad" výše jmenovaných. Navíc Glassova hudba není na rozdíl od hudby použité v Barace jenom doprovodem "pod obrázky".(2.1.2003)

Výstižný tuzemský distribučný názov. Baraka je naozaj odysea Zeme. Film, ktorý nepotrebuje dej, scenár, profesionálnych hercov a aj napriek tomu dokáže sprostredkovať širokú škálu pocitov. Predkladané obrazy neraz vyrážajú dych, inokedy nútia k zamysleniu. Od netradičných krás prírody až po úskalia ľudského života. Do detailu precízne prepracovaný film/dokument (posolstvo), ktorý aj bez slov predkladá silné témy na zamyslenie, napriek neustále sa meniacim obrazom z rôznych kútov sveta pôsobí maximálne kompaktne a premyslene. Pútavých 95 minút navyše doprevádzaných perfektnou hudobnou zložkou. Toto naozaj nedokáže vytvoriť každý, to chce talent. CELKOVO: 4* (PS: škoda, že „pokračovanie“ Samsara z roku 2012 si už nedokázalo udržať takú kompaktnosť, ani myšlienku)(26.2.2013)

Asi jsem na nízké duševní úrovni, ale mě to absolutně nezaujalo. Po hodině jsem se už nemohla dočkat konce a jediné, co mě opravdu zaujalo, byl pohled do koncentračního tábora. I když ti úplně první domorodci také nebyli špatní, líbilo se mi, jak měli hezky secvičenou choreografii. Proč 3*? Musím uznat, že jde o nádherné záběry (ovšem ne jedinečné) a hudba je úžasná, skvěle ke scenériím pasuje. Jinak mě ale film nudil.. Ačkoliv první půlhodina by se dala celkem efektivně využít k meditaci...(17.10.2012)

Já jsem Reggiovy filmy neviděl, takže se mi tohle prostě líbí..až budu mít to štěstí, možná těch pět hvězd nějak zredukuju..uvidíme, uvidím-li..(10.10.2006)

O 19 rokov po tomto diele vznikol dokument Samsara, ktorý je dosť podobný, no z môjho pohľadu omnoho lepší a komlexnejší. Tu sa mi zdalo, že sa niektorým veciam venovali aj viackrát a niektoré veci vynechali, každopádne tento tajomný štýl, priam mystický, ten nadhľad, to je fascinujúce až strašidelné. Ako dokument to môže byť, no mohlo to byť aj lepšie, no neskoršie diela to už nejak doplnili.(28.3.2014)

• vorheese

"Líbilo" se mi to až když jsem pochopil, že mám vypnout mozek a i tak mě štvalo, že mi režisér cpe jednoduchou pointu klidně 10 minut v kuse. Co říct? PRVOPLÁNOVOST a SAMOÚČELNOST především.(11.2.2005)

Jednoznačně jedna z nejpůsobivějších vizualizací, které jsem viděl. Ne pro každého je ale tenhle šálek čaje. Úžasné záběry a pohledy na naši civilizaci. Jedinečné dílo, které dává možnost se zamyslet, ale i pokochat.(11.12.2008)

Oku lahodící dokumentární videoklip s příjemným hudebním doprovodem. Úchvatné záběry matičky přírody se umně střídají s pohledy do lidského mraveniště. Vizuální skvost, který člověka nutí přemýšlet. Dlouhé a široké přechody pro chodce, populační nerovnováha, čím dál více aut nebo nešetrné zacházení s produkty drůbežárny. Jsme tak konzumní, řekl člověk přilepený k obrazovce a šel si dát kuřecí hambáč. A co vy, třídíte odpad? Netlem se nebo ti takovou lajsknu. Abychom se na takovou přírodu jednou nedívali jen v té televizi. Situace není ideální, ale také není černá. Lidstvo o takových věcech občas přemýšlí. Ochrana životního prostředí, investice do obnovitelných zdrojů energie, postoj lidstva k přírodě se mění. Snad naši Zemi zachráníme, byla by to škoda ji zničit, obzvláště pokud je naše planetka unikátem vesmíru.(16.2.2007)

Poněkud zdlouhavé, některé záběry až nechutné a mnohe absolutně ničím nezajímavé a nudné...(11.2.2016)

Geniální. Velkolepé. Strhující. Iniciační záležitost. Slova jsou nedostačující. Dokonalá kombinace obrazů a hudby, dokonale poskládaná, vyvolávající bezpočet silných dojmů a myšlenkových asociací. Připravený člověk si u tohohle opusu uvědomí spoustu souvislostí. Baraku jsem viděl už ca třicetkrát a pokaždé mě znovu dostane. Poprvé zhlédnuta v kině Atlas v Praze na Florenci ca v roce 1994. Bylo to pro mě úplné zjevení, tak krásné a s tak velkou výpovědní hodnotou... Cestou domů jsem se pak díval na noční oblohu a cítil víc než kdy jindy, že vše je spolu propojeno a celý svět je ve své rozmanitosti, složitosti a velikosti vlastně v podstatě hrozně jednoduchý a malý... Je jasné, že kolik lidí tolik cest, že spousta lidí se určitě "jen" pokochá krásnými obrazy a hudbou a o nějakých širších souvislostech je vůbec nenapadne přemýšlet. Na mě má ale Baraka pokaždé jakýsi sedativně-meditativní účinek... I když si o životě (o samé fyzické podstatě života) na téhle planetě nemyslím nic dobrého, při tomhle filmu vždycky silně pociťuju že "všechno je jak má být", uvědomím si pomíjivost všeho na Zemi, pomíjivost nejen lidí, ale i všeho živého i neživého, pomíjivost celé Země, i Slunce, i celého vesmíru... No a to mě vždycky přivede do stavu příjemného duševního klidu.(25.2.2013)

Pěkné záběry a zřetelné poselství. To se filmu upřít nedá. S přibývajícím časem se některé motivy opakovaly a mě už to moc nebavilo. Nesedla mi ani hudba.(27.10.2014)

Moje první setkání s filmem podobného druhu. BARAKA je němou výpovědí o současném stavu světa. Nepřipadá mi, že by se nás nějak snažila vyloženě kritizovat. Jen nám ukazuje obrázky, ke kterým si můžeme vytvořit svůj názor. (89.)(4.12.2006)

• willow666

Až budu chtít něco podobného znovu, pustím si cd a začnu si prohlížet fotky.(6.4.2007)

P.E.R.F.E.C.T.!(18.8.2012)

• contrastic

Krásné záběry přírody, kráteru sopky, vodopádů..., ale to prostě nestačí !! V podstatě jsem věděl do čeho jdu a přesto jsem se po pár minutách začal šíleně nudit. Ještě, že se dá na DVD zrychlit obraz :) Začal jsem na 2x, potom přeřadil na 4x a poslední minuty (nemůžu si pomoct, přestřelená stopáž jak prase) už jsem profičel 8x. Jít na Baraku do kina tak si asi hodím mašli !! Je mě to líto, ale pokud mám být objektivní nemůžu dát víc než 40%(4.2.2009)

Jsme tak jiní, vzdáleni na míle daleko a přesto jsme si tak blízko, spojeni kontinentem, půdou pod nohama, v barevně „kulatém“ dokumentu jako je planeta Země o planetě Zemi. Výpovědí beze slov čistou a čirou jako křišťál je nabídnuto "ticho" k rozjímání o původu a směřování, místo pro meditaci v rytmu tradičních rituálů jednotlivých kultur. Vytáhnout z kapsy klíč a odemknout si… dveře navracející k přirozenosti, vrata ke spojnici světů různého stupně technické vyspělosti. Sejmout otisky přírodě, posvátným božstvům a minulosti v nás, historii psané holýma rukama času, výjimečnou lokací v universu. Vdechovat prastarou a dobře známou vůni půdy, vhledem pochopit. Jedná se o předurčení k časové ohraničenosti jednotlivostí nebo k trvání? Života na Zemi… Nepoztrácet zuby moudrosti, obstát před zubem času. Vůně, štěstí, dech – esence života, to je BARAKA.(21.11.2011)

Co mě na těchto filmech fascinuje, to je propojení všech aspektů života na naší Zemi. Jsou zde krásné scenérie, které vytvořila příroda, scenérie, které jsou výsledkem lidské činnosti, jsou zde lidé a jejich činnosti, zvířata, rostliny, prostě všechno. Tématem filmů je hudba a svět a podle toho také vypadají. Jen těžko se zde hledá nějaká jednotná linie, pokud zde vůbec nějaká je. Filmy se pak navzájem neskutečně podobají, ale rozhodně to nejsou kopie. Záběry v obou filmech jsou naprosto jedinečné, i když podobná témata se zde hledají poměrně snadno. Člověk a jeho vliv na přírodu je rozhodně jedním z nich. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/baraka-odysea-zeme-1992-70.html(21.3.2013)

90% Elektrizující hudební podklad dělá z tohoto světového dokumentu něco víc a přidává tu pátou hvězdičku zcela s přehledem. Úchvatné scenérie spolu s kontrastem všedního a krutého světa jsou krásným, nezkaženým náhledem na svět kolem nás.(19.12.2013)

Fascinujúce obrazy rôznych ľudských národov, kultúr a spoločenstiev, ktoré však pôsobia dosť staticky. Ich výpoveď je pravdivá, ale málo trúfalá. Čo sa ale hudobnej zložky týka, tá je dokonalá v každom ohľade. Vidieť to tak na veľkom plátne, dávam určite vyššie hodnotenie, no a nebyť tých neduhov, ktoré som vyčítal, bolo by to za maximum.(18.4.2014)

ocenenia : Montréal World Film Festival 1992 - Cena FIPRESCI (mimo súťaže)(3.3.2006)

Tady opravdu není třeba slov, stejně jako v tomto nejzvláštnějším dokumentu, jaký jsem kdy viděla. Který vám beze slov vysvětlí principy žití a sebedestrukce.(24.2.2008)

Tohle by měli vypouštět do vesmíru, taková vizitka pro mimozemské civilizace. V rámci naší planety jistě zdařilý dokument, který by měl být zachován pro budoucí generace.(30.10.2006)

Drsná devadesátiminutová zpověď matičky Země, která se obrazy dokáže vyjádřit jasněji a zřetelněji než kdejaký upovídaný biják za pomoci slov, může do budoucna skvěle posloužit jako reflexe lidské povahy a ukázat výhružným prstem budoucím generacím, že život na Zemi není jen to krásné, a neměli bychom být proto slepí vůči dění kolem nás.(23.5.2009)

Výnimočná súhra hudby a skupiny “nadpozemských” obrazov, pri ktorých každý pocíti niečo iné ale rovnako pôsobivé. Sem-tam som sa pristihol s otvorenými ústami!!!(2.1.2005)

• Machrovic

Změť působivých záběrů a hudby ještě nedělá dobrý film. Někdy je méně více. Co takhle si vybrat určité téma a soustředit se na něj. Srovnám-li to s podobným dokumentem Ptačí svět http://www.csfd.cz/film/35425-ptaci-svet-peuple-migrateur-le/ , tak okřídlenci vyhrávaj na plný čáře a to jak svou konzistencí-koherencí, lepší hudbou, tak i díky náznaku příběhu, ale převším díky jasnému zaměření na jedno téma. Ptačí svět netrpí takovou roztěkaností jako Baraka. // Abych jen nehaněl tak některé záběry stáli fakt za to: (opička na začátku a kuřata + lidi nědky ke konci). Tím, že se dokument snaží ukazát příliš mnoho, nezobrazí nic pořádně. Zvěčnit krásu a rozmanitost naší planety v jednom filmu je nemožné.(12.2.2007)

To co teď napíšu bude podobný komentář, jako u Microcosmos, čili esteticky a emotivně působivé, ale koukat přes den v bdělém stavu, jinak usnete.(30.8.2008)

O dva stupně horší než Chronos. Líbilo se mi to méně, jelikož prostě mam rád velkolepé a majestátné záběry, a ne statické zabírání lidí z různých konců světa. Autor do Baraky vložil i něco málo ze svého předchozího díla, což jsem trochu nepobral, ale budiž. Něco mě svádí dát tomu čtyři hvězdy - možná to bude ten Host of Serpahim, kterého jakožto song mám moc rád a sem vyloženě sedl, ale jeden song nemůže zlepšit můj celkový dojem. Jo, je to pěkný dokument o planetě Zemi a všech lidech na ní, ať už mají jakékoliv obyčeje (a že některé z nich jsou vážně praštěné). Chronos je Chronos.(26.2.2010)

Ukázka toho, že pouze hudbou a obrazem se dá říci vše. Umělecký dokument o Zemi, s jejími klady i zápory, který mě opakovaně hluboce zasáhl. I beze slov rozumíte a prožíváte příjemné i negativní emoce, týkající se naší krásné matičky Země a naší nedokonalé lidské civilizace, s občasným problesknutím do Vesmíru. Vskutku umělecké existenciální dílko, které doporučuji všem citlivým duším.(21.1.2012)

Místy trochu splácané, ale přesto dostatečně zajímavé podání.(5.3.2012)

Sledovat 96 minut obrázky beze slov je vskutku originální podívaná. Chvilkama pohltí a nepustí, chvilkama ovšem dost nudí. Kuřátka, cigarety, lebky a zrychlený pohyb aut a lidí je ovšem nezapomenutelný zážitek. 60%(25.7.2011)

Vizualni onanie s uzasnou hudbou, vyborny relax. Originalni uz to vsak neni.(3.10.2012)

Ano, některé obrázky skutečně slova nepotřebují, ale chtít z těch 90-ti minut 60 minut sledovat tančící domorodce, to bych si pustil video z parketu naší nedávné vesnické muziky!(13.7.2015)

Netřeba slov, abychom pochopili, není liž pravda? Vizuálně dostatečně výmluvné, aneb i slova mohou mít různou formu. Jasná odpověď na otázku, proč mě tak uchvátil příběh bílé masajky a kouzelné místo s názvem Barsaloi. 9/10(8.12.2008)

• Noviik

Velké množství hezkých obrázků, záběrů, videí, které ale nic nesdělují, nic neříkají a meditovat se mi po nich opravdu nechce.(11.12.2012)

• LeoH

Smysl podtitulku mi uniká: i když odhlédnu od toho, že většina filmu je o lidech, nevšiml jsem si, že by tu oni nebo země sama podnikali nějakou výpravu, ať už doslovně či metaforicky. Říkat tomu odysea mi přijde než jako rádoby hlubokomyslné plácnutí do vody. A podobně bohužel film samotný, nějak jsme se minuli, meditativní stavy se nedostavily, po počáteční zvědavosti a přerušovaném mělkém ponoru docíleném jen úpornou snahou vyjít filmu vstříc přišly stále častější úlety myšlenek jinam, v závěru přecházející v netrpělivé sledování časomíry. Snad za to může můj vlastní vnitřní neklid, ale mám-li být upřímný, dost mi to připadá, že se Fricke toliko rozhodl zadupat Reggia do země tím, že natočí ještě daleko úžasnější záběry a podloží je ještě daleko bombastičtější hudbou, aniž by měl doopravdy co sdělit. Zkusím tomu ale dát ještě jednu šanci, až se mi dostane do ruky blu-ray a sednu k tomu odpočatější, třeba nakonec vizuálně-sonická kvantita dá vykrystalizovati duchovní kvalitě. — Březen 2014: Nepomohlo, pořád vidím jen líbivé pestrobarevné obrázky a tu a tam plytkou metaforu. Co se dá dělat.(1.9.2013)

80% ... Tak ako samotný film, ani môj komentár nepotrebuje slová. Nádherný audiovizuál a rozhodne aj niečo nad čím sa oplatí zamyslieť sa.(27.4.2016)

...Úžasné... Pokud se chcet zamyslet nad svým životem i obyvateli této planety, jejíž jste součástí, pak neváhejte. Kvalitu hledejme i ve zkušenostech Rona Frickea coby kameramana (viz níže)... Zaujaly mě zrychlené záběry ze života města připomínající vysoce organizované mraveniště (viz přechody pro chodce a semafory) v kontrastu s poklidným životem indiánů a jiných domorodců... Výborná taktéž perfektně situovaná a podmanivá hudba doplňující tento "no coment" dokument do dokonalosti...(26.2.2005)

Velice zdařilý dokument o té naší Zemičce;-)(9.2.2007)

Naprosto hypnoticka audiovizualni filmova opera. Hudba zde predstavuje daleko vice nez nejaky doplnek. Vypravi totiz o jednotlivych zaberech a doplnuje se tak s filmovou kamerou a spoluutvari v podstate zivy obraz, ktery na vas za celou dobu nepromluvi ani slovo, ale stejne mu rozumite. Kdyby Baraka trvala ctyri hodiny bylo by to pro me i beztak malo. Takhle se na prostoru hodiny a pul rozviji nekolik desitek mene ci vice optimistickych zaberu. Je to vpodstate takovy mensi manual, ktery jakoby rikal: "Tak takhle krasne to tady jeste vypada, ale presne takhle odporne jste to uz dopracovali." Koukejte na Baraku jako na nadherne reziserovo poselstvi a "uzijte" si ji naplno a odneste si z ni tak mnoho jak je jen mozne. Je toho v ni obsazeno totiz prilis mnoho. Ja si ji musim povinne pustit minimalne jeste jednou...(12.2.2007)

• GrooveJump

Jako částený sociální antropolog říkám ne...(10.6.2009)

Opět se ukázalo, že pomocí obrazů a skvělé hudby lze komunikovat mnohem lépe, než pomocí řeči. Vyslovit všechno, o čem vypráví tento film, pomocí řeči, by trvalo minimálně 100x dýl, než je doba, za kterou ho člověk shlédne. Nemám vůbec co vytknout, zcela úžasná věc. Na rok 1992 famózní kamera, která by obstála proti jakémumoliv dnešnímu snímku... a hlavně tento film mluví o všem, o čem stojí za to mluvit.(24.6.2010)

Příběh Baraky je skrytý mezi řádky - řádky luxusní audiovizuální podívané, kterou rozhodně stojí za to vidět v pořádně kvalitě.(15.12.2012)

[Druhé zhlédnutí] Je pro mě opravdu hodně těžké hodnotit filmy od Frickeho či Reggia. Rozdíly mezi nimi jsou více méně pod mojí rozlišovací schopností, myslím, že mám rád první Koyaanisqatsi a právě Baraku jenom kvůli tomu, že jsem je viděl jako první. Filmařské hledisko Baraky je o něco zajímavější, jelikož je to masivní dílo celé natočené na 70 mm formát (a také první film remasterovaný pro 8K rozlišení), jinak ale jde o "pouhé" zajímavé obrazy zakomponované vedle sebe. Ani ze střihového hlediska si nemyslím, že jde o nějak masivně promyšlený film. Řekl bych tedy, že pokud jste normální divák a tohle je vaše první putování tímto subžánrem, budete nadšeni. Pokud jste viděli již celou Quatsi trilogii či Samsaru, může dojít k lehké únavě materiálu. A také tohle je ta horší "série," protože je bez Philipa Glasse. 70 %(14.9.2015)

Pěkný obrázky, i myšlenka, ale jen na myšlenkách film založit nelze. To co film má je dle mě dokonalé, ale chybí mu něco k tomu, aby byl tento film dokonalý celý.(1.12.2006)

Podobně jako ve fenomenální trilogii "qatsi" se v Barace dokonale snoubí dokumentaristika s obrazovou a hudební magií. Připadáte si, že se procházíte po galerii a obdivujete fantastické exponáty z celého světa. Exponáty, které mají nejen formu, ale i myšlenku - spěch x klid, pokrok x tradice, bohatství x chudoba, zrození x smrt. To vše završuje víra a naděje.(12.2.2007)

Cesta obrazem k podstatě lidského animalismu.(9.11.2009)

Dokumentarista Fricke a jeho další cesta po planetě zemi,s velmi působivou kamerou,jehož obrazy doplňuje pouze hudba a občas reálné zvuky.Hezky se na to kouká a místy je to i zajímavé,ale protože tu není žádné tempo vyprávění,divák si připadá,jakoby si prohlížel album s obrázka a hudbou.Může ho to tak místy uspávat.Pomohlo by mírné oživění ve formě změny tempa vyprávění a nějakého zajímavého nápadu.Jako dokumentární film o zemi má ale velmi slušnou vypovídající hodnotu a patří rozhodně mezi to nejlepší,co bylo tímto způsobem o naší planetě natočeno.U mě je to dokumentárních 80% a přemýšlím,kam bych se to měl zajet podívat.(20.8.2011)

V Barake vidno, že Fricke je hlavne kameraman a tak je to úchvatné hlavne po vizuálnej stránke... Trochu mi uchádzal nejaký celkový koncept, ktorý by popri skvelej hudbe a obrazoch trochu posúval dej do vyššej dimenzie. Ale ináč je to veľmi pekné.(11.2.2005)

Nádherné, úžasné, dechberoucí leč smutné, pravdivé a slzy do očí deroucí...(8.6.2009)

Ono koukat na pěkné obrázky bohužel není dost. Vizuálně to bylo excelentní, jak už takové dokumenty bývají, ale bez toho, abych dostal vysvětleno, na co vlastně koukám, to prostě není ono. Moc by mě zajímalo, kam všude jsem se podíval, ale na to mi (sice perfektní, ale pouze) hudební doprovod prostě nestačí. 60%(14.7.2017)

Tento film jsem napoprvé nedokázala docenit - shlédla jsem ho na tradičním školním představení a v oněch 13letech měla jiné zájmy :o) napodruhé už to byla láska...nádherný film, sled úchvatných záběrů, podmanivá hudba - soundtrack doporučuji!, protože opravdu skvěle dokresluje atmosféru a dává tomu to dokumentu s hlubokým poselstvím punc jedinečnosti.(10.12.2007)

Jednoducho nádhera. Viac slov netreba.(30.6.2009)

Když už slova nestačí, je tu Baraka. Krásnej dokument bez jedinýho slova (pokud nepočítám zvuky a skřeky), kterej strhne diváka hned od začátku. 14 měsíců natáčení, 6 kontinentů, 24 zemí. Úžasný místa na Zemi, ale i ta, kam by se člověk nerad dostal. Šťastní lidé, ale i chudí a bez domova. Přírodní divy, ale i ničení planety. Od každýho je tam trochu. Víra, příroda, lidé, pokrok, stavby, zvyky... Mam už snad jen vzkaz pro lidi ze zemí třetího světa-koukánim z vokna nebo sezenim na zadku si život nezlepšíte! Vyspělá část světa vám nebude pomáhat donekonečna.(25.1.2010)

Tento film je sice pastvou pro oči a pohlazením pro uši, ale také by se hodil perfektně pro léčbu poruchy nespavosti. Prostě já to nikdy nedokoukal, vždycky jsem u toho vytuhnul a sirky do očí si dávat nehodlám :-)(27.4.2010)

Obrazový dokument, který není komentovaný a nechá vychutnávat krásu, která je vyzobrazena.(18.11.2012)

Svírá mě pálivá bolest z vědomí čeho jsem součástí. Pálí mě svíravá nutkání změnit svět, tím, že měním sebe. Svírá, Pálí. Hřeje. Díky za každé mé nové ráno, pane kuřátko.(15.12.2014)

Netřeba slov! Stačí si jen vychutnávat nádherné záběry krásy různých kultur a divů světa! Pecka...90%(23.8.2015)

Dokument o planete Země , dokument o lidech o rasách o soužití Země a člověka. Poselství pro lidi postižené konzumním životem , pro lidi lhostejné ke svému životnímu prostředí. K tomu navíc perfektně zrežírovaný, dokonale výpravný a s nezapomenutelnou kamerou a střihem!(16.11.2004)

to sme to dopadli...(26.10.2007)

Raz som sa na tento film dostala omylom ako dieťa... A bola som tak strašne zdeptaná... Ale mám z toho filmu obrovský zážitok a úchvatná hudba... Po opätovnom zhliadnutí mením svoje hodnotenie... Začiatok veľmi pomalý, potom príde časť, kde príroda, ľudia a tvory vytvárajú scénický tanec v realite (perfektná časť) a koniec je zase taký... veľa porovnaní, veľa čierno-bieleho... Chýba mi tam miestami sivá...(25.2.2009)

nemám slov.....(10.6.2009)

Nelze se ubránit srovnání se Reggiovou quattsi trilogií a díky tomu se odhaluje, jak moc je Baraka jen sledem krásných obrázků, podbarvených hezkou hudbou.(11.8.2009)

Pokud trochu přemýšlíte o všem co nás obklopuje tak tenhle film Vás nesmí minout. Není třeba moc dodávat, stačí se jenom unášet pohledy na naši zemi.(6.1.2010)

já nevím, nápad je to Godfreye Reggia, ale tohle je lépe provedné, imho... moc me nebraly pribehy z prirody, spise zrychlene zabery mesta, ci mesity muslimu... velmi inspirativni(8.2.2007)

Hezké záběry podbarvenou úžasnou hudbou (aby ne, když ji dělala Lisa Gerrard, nebo i skladby přímo z Dead Can Dance). Na druhou stranu mě velmi mrzelo, že nikde není uvedena, kde jsou jednotlivé fragmenty natáčeny. Zrychlené záběry z tepu velkoměst, případně manufaktur byly jedním slovem úchvatné a trochu mě sklamalo, že nebyly delší - přecijen záběry na přírodu jsou vidět leckde. Ikdyž některé scény jsou i tak dost zajímavé (zaujal mě například tanec s nataženými ruky (či jak to nazvat) jakéhosi kmene).(19.10.2009)

• latvar

Hodně nudný a nezáživný dokument. Co nám tím chtěl režisér říct? Nechápu umístění v Top 300, je to víc než podprůměrný film, který rychle mažu z paměti Pc a s jistotou si ho už nikdy nepustím. 25%(21.12.2011)

Symfonie planety Země se všemi jejími krásami a hrůzami bez jediného proneseného slova. Je na každém, co si z toho odnese. Měli bychom si jí vážit a opatrovat ji.(25.12.2014)

Hodina a půl světa bez příkras. Obzvlášť intenzivní jsou záběry na skládce a v Osvětimi. OST je vybráno tak, že muzika bez obrazové části by nefungovala tak, jak má. A vice versa.(1.1.2008)

Nikoli oslava Země a lidstva, ale oslava schématu. Autory očividě fascinují schémata... to je patrné v zařazení pouze takové lidské činnosti, která vychází z nějakých schémat, po úvodu věnovanému výhradně přírodním krásám vytvořených na základě schématických přírodních zákonů. Na lidstvu je ale fascinující oproti přírodě právě schopnost se od těchto schémat oprostit, a dokázat tak vytvořit nevídané věci. Tento názor se mnou ale zřejmě autoři nesdílí. Film byl sice celkově vzato krásný, ale na můj vkus trochu moc protilidský. Zdálo se mi, že jediné ukázky lidské civilizace byly negativního rázu... jako podívejme se, co hnusného děláme přírodě a co hnusného si děláme sami sobě navzájem. A vše samozřejmě bylo vždy velmi "vkusně" zakončeno pohledem do smutné tváře indiána či na asijského mnicha uprostřed tiché a osamocené meditace. Na filmu přesto velmi oceňuji jednu věc (na rozdíl od jemu podobných následovníků). A to je přítomnost myšlenky. Ano, toto opravdu o něčem je... minimálně o tom, že příroda je nevinná a úžasná a my jsme strašné svině :-)(22.1.2011)

Scenérie s podmanivou hudbou, pri ktorých ma bolelo srdce.Niekedy z krásy, inokedy z odpudivosti.Ukážky panenskej prírody vs. veľkomesta, náboženstiev, rás, krajín, dejepisných mement a pod.Ďalší skvelý poetický dokument v štýle ,, -quatsi ,,, ktorý rozpráva obrazmi a hudbou.(1.2.2011)

Z dětství mám z dokumentu zafixované hlavně časosběry z New Yorku a taneční rituál v úvodu... Co napsat, Baraka je dokument, ve kterém si musí každý dopsat své vlastní titulky. Je však tak dobře natočená, a scény vypráví situace tak dokonale, že těch vlastních titulků není potřeba zas tak moc.. Jako dokument o zemi by jsme to klidně mohli poslat do vesmíru..(28.11.2012)

Atmosférické, vizuálně ohromující, skoro až meditativní zážitek... 100%(9.3.2013)

Proc si chvili nedoprat slast meditace pomoci tohoto nadherneho filmu. Skvostna hudba a atmosfera k caji.(4.6.2014)

Když moje volba padla na Baraku dávala jsem jí pár minut, než mě pozorování různorodých výjevů z celé planety přestane bavit. Jenže ani nevím, jak se to stalo, ale já jsem to fakt dokoukala. Všechny scény byly opravdu zajímavé, navíc by mě z hlediska vizuálního zpracování ani nenapadlo, že se jedná o snímek z roku 92. Mám jedinou výtku, představovala bych si větší rozrůzněnost znázorněných oblastí, přeci jen se ve většině případů jedná o státy, kterou jsou dnes notoricky známé (Japonsko, Bali, Keňa atp.).(6.11.2017)

Nádhera obrazom i zvukom - podmanivý film.(15.9.2003)

Viděl sem to na filmovým maratonu a od té doby mi trochu dělá problémy jíst kuřecí maso!(5.12.2007)

Pro někoho nudné, pro druhého fascinující. Dokument s krásnými záběry a podmanivou hudbou. Nikdy nezapomenu na část, která ukazuje lidi žíjící na skládce, bezdomovce na ulici a prostitutky stojící před nevěstincem a jejich neštastné oči. Kolik krásy a také utrpení je na světě....(12.4.2010)

Obrazovo dokonalé dielo dotvárané údernou hudbou. Jednotlivé scény na seba nadväzujú rovnako ako v živote a vytvárajú ucelený obraz prepojeného sveta, kde akoby celá planéta mala kolektívne vedomie. Možno je všetko ukázané otvorene, ale o to viac času človek má, aby si jednotlivé prepojenia uvedomil a zamyslel sa nad nimi. Baraka sa slovami naozaj opísať nedá, na pochopenie všetkého sa treba ponoriť do sveta, sveta, ktorý začína aj končí zatmením Slnka.(16.5.2010)

Mimořádná podívaná s nádherným hudebním doprovodem.(26.1.2019)

Je to jako kdyžsi pustíte nějaký dokument, vypnete zvuk a pustíte si k tomu cdčko s relaxační hudbou. Měl jsem problém udržet při sledování pozornost a myšlenky mi stále někam ubíhaly, to se mi při KOYAANISQATSI nestávalo. (14.2.2005)(14.2.2005)

Nevim ale tento dokument me prilis nebavil narozdil od treba naboqatsi (nebo jak se to pise) al faktem je ze zabery jsou to pekne... Jen proste mi to pride po case nuda :) Mozna v kine bych se bavil lip...(14.11.2005)

Pocitovo jednoznačne jedna z najsilnejších vecí ktoré som kedy videl!(24.9.2006)

Luxusní obrazová podívaná, která uteče strašně rychle. Což je s podivem, protože se tam nevysloví jedinné slovo. Nádherné záběry, z kterých vyčtete o planetě hodně.(6.11.2008)

Komu běhá mráz po zádech při pohledu na úchvatná místa na Zemi, kam se asi v životě nepodívá, bude velmi spokojen.(7.9.2010)

Uchvatne zabery nekolika casti planety zeme, ktera na jednu stranu dokaze byt krasna a na druhou z casti nasi vinou pekna mrcha. 90%(24.11.2010)

Fantastický zážitek. Doporučuji všem.(20.4.2011)

Většinou zajímavé, často famózní, ojediněle interpretačně chudé. Koyaanisqatsi získala rovnocenného soupeře, kterého ale přeci jen dokázala těsně porazit, jelikož působí ucelenějším a vyváženějším dojmem. Po audiovizuální stránce je však Baraka podobně brilantní. Doporučuji k projekci v dobrém psychickém rozpoložení. 80%(21.7.2011)

O mnoho lepší než dokumenty podobného ražení. Pěkná hudba i scenérie nepotřebují slova.(15.9.2011)

Audiovizuální klenot, který mě naprosto odzbrojil. Meditativní masáž pro všechny smysly vyprávějící o životě na Zemi a vše co se ho týká. A samozřejmě kritický pohled na moderní společnost. Vykořisťování, ničení přírody, urbanizace, lidé v továrnách, jako zautomatizovaní roboti. A po té zase nádherný, vesmírný klid.(23.6.2012)

Najkrajšie pohladenie pre oči aj uši.(17.4.2006)

Obrazově i hudebně okouzlující. Vyklidňující snímek.(21.10.2006)

• kukentipla

Co já NATO? Kdyby pejsek a kočička vařili dort z hezkých záběrů modré planety, vznikla by Baraka. Splácanec všeho, který je o ničem. V půlce jsem se sebral a vyměnil kino za pivo. Byla to správná volba.(18.1.2008)

Jednoduše dechberoucí zážitek... Obrazy, které Vám dávají pocity štěstí, krásy, děsu, bídy a zase krásy...(7.8.2011)

Jako dokument (takového typu pro mě první) je to, abych tak řekl, dost těžko uchopitelné a hodnotitelné... Plyne pomalu, svým vlastním tempem, zanechává dojmy, nenásilně, zvědavýma očima, jakoby pohledem někoho, kdo je na světě cizí, kdo sem nepatří a přitom je tím světem uhranutý. Vyjadřuje se svým zvláštním způsobem, kterému jsem ne vždy úplně rozuměl, zobrazuje toho tolik a já si přitom říkal, proč zrovna tohle a proč zrovna takhle... No, je asi pravda, že nějaký komentář nebo titulky by ve filmu působily rušivě, přesto mi občas scházely, když jsem se chtěl dozvědět, co mně neznámého daný záběr dokumentuje a na jakém je to vlastně místě. Jsem už na to u dokumentů zvyklý, komentovaná projekce by pro mě proto byla ideální. Jenže Baraka zkrátka není dokument informující ani vzdělávací, mnohem spíš takový meditativní, reflexivní, "impresionistický"...(30.8.2011)

Umělecký dokument beze slov, kterých zde ani není třeba. Prim zde hraje vizuální stránka a stylový zvukový doprovod, který se k filmu skvěle hodí. Verdikt: 4* a 80 %.(8.5.2012)

Jeden z mých oblíbených dokumentárních filmů. Slovo ´baraka´existuje v několika jazycích a znamená něco jako ´požehnání´. Celý film je beze slov, i bez kometáře. Není v něm hlavní postava. Scény zachytávají životní situace lidí na různých místech světa. Záběry na tváře mužů, žen a dětí se střídají s impozantními záběry na přírodu. Záběry jsou dlouhé a střídají se náhle. Hudba, která podkresluje film, je netypická. V kompozicích je slyšet nástroje z celého světa v nezvyklých kombinacích, ale společně vytvářejí harmonii, stejně jako mozaika záběrů.(19.3.2014)

• Duch217

Myslím, že toto je ten případ filmu, kdy forma zkazí celý zážitek. Podobné záběry už každý někdy viděl a pokud u nich není komentář, nebo alespoň nějaké popisky míst, na které koukáme, stává se z toho obrovská nuda. Ačkoli asi není lehké pomocí montáže vyjádřit jisté sdělení, stejně bych ho raději dostal přímo a ne pomocí "obrazové básně".(7.3.2017)

Tady se snad ani nedá mluvit o filmu ani o dokumentu. Užasná hudba - zejména Dead Can Dance. A Fricke je prostě fajnšmekr, kterej rád ukazuje co s kamerou dovede - viz sekvence pohybu kamery proti stromu na noční obloze. Na polici mi leži vedle Stalkera - myslím si že oprávněně.(10.1.2003)

Dokument, ževraj o snahe ludstva o ovládnutie prírody, skôr by som povedal, že o mentalite, určitej rutine, kultúre v určitom slova zmysle, a kráse. Miestami zaujímavé, úchvatné až "dojímave", ale zväčša zdlhavé a suché, viem si predstaviť ovela kvalitnejší a zaujímavejšie prezentovaný spôsob podania tejto témy, i ked tá sa nedá jednoznečne definovať. Je tu množstvo krásnych záberov (skvela kamera) a myšlienok (skvele myslienky:) a aj tie ostatné možno majú dáku iskru (velmi hlboko!) ale jednoducho nieje to ono.(5.8.2008)

Film mě vyhazoval z atmosféry tím, že se snažil dávat nějaký význam, jako sled krásných obrázků ovšem funguje fantasticky.(7.4.2009)

Zase jeden z mála filmů kdy forma předčí obsah, a je to škoda. Dívalo se na to opravdu hezky ale chyběla mně tam jakási pospolitost nebo snad návaznost. Prvotní krásné audiovizuální rozčarování přešlo do pomalu se nudícího utlumení bez možnosti hlouběji se zamyslet nad jednotlivými záběry.(6.11.2010)

Epický, žádný lepší slově mě nenapadá. Cit pro perspektivu, kterou předvedli tvůrci v Barace, by se dala označit snad za nepřekonatelnou. Obrazová genialita v čiré formě.(22.1.2013)

• Jůchů

Dokumentární filmy mám ráda zvláště o přírodě. V tomto filmu se mi vice libily sceny z mesta. Nejvice mne na tomto filmu vadilo, ze je bez komentare a nevim kde je to natacene a ruzne zajimavosti. Jen pekne obrazky nestaci ke kvalitnimu filmu!(11.9.2013)

Baraka je poutavá obrazová podívaná. Ron Fricke dokonale ovládá obrazovou komposici, řadí záběry do sledu, který dává smysl a velice nenuceně a přesto naléhavě před nás klade ty nejprostší otázky, aniž by se podbízel jakoukoli odpovědí. Samotný film by byl však pouhou polovinou toho, čím je, kdyby pro něj nesložil hudbu zcela ultimátně nejmysteriosnější hudebník Michael Stearns.(11.1.2014)

• Wawer

Hezké záběry. A dál? Dokážu si představit, že tento film někoho uspokojí, mě ale ne. Úplně tomu chybí kompozice, asi proto mě to bavilo asi tak první deset minut.(12.7.2016)

Zajímavý dokumentární film, který vás táhne od harmonie s přírodou, přes krásu přírody, mraveniště velkoměst, unavenou společnost, chudobu, následky válek na Zemi až po víru, která může svět změnit opět v něco krásného. Dokument beze slov, který se bez nich obejde.(15.2.2005)

Nádherná a poetická koláž záběrů propracovaná do nejmenších detailů... ovšem po určité době začne nudit --- 80%(10.11.2006)

Až na pár skutečně úchvatných záběrů(např. zrychlené mraky nebo buddhistické modlitby) nenabízí z mého pohledu Baraka něco úžasného. Je to docela realistické zachycení světa, nicméně mám pocit, že by to přece jen šlo udělat i zajímavěji. Sekvence z velkoměsta je možná zbytečně moc dlouhá a její smysl je jasný již po pár sekundách. Již zmiňovanou trilogii jsem zatím neviděl, ale očekávám od toho přece jen trochu víc:)V podstatě souhlas s Djkoma. Každopádně zajímavý projekt.(14.2.2007)

Neskutočná haluška!Krásné,dokonalé proste paráda!Ako milovník krásnej prírody a určité pochopenie pre krásu mám nemám ani námietky!(24.2.2009)

Aby sa vytvoril dobrý film na zamyslenie a pokochanie, stačí len výborná kamera s výbornou hudbou a kľudne môžeme vypustiť dialógy!(31.3.2009)

Ako zvykne byť pri podobných dokumentoch tradíciou, i Baraka je pestrý dokument plný umeleckých záberov a nádherných obrázkov ktoré idu v slede s sktývajú veľa ukrytých významov. Za zmienku stoji i hudba ktorá krásne dotvára atmosféru ale vytknem jedno, po 92min. to bola dosť nuda sledovať.(5.12.2009)

Změť různých záběrů Země bez jediného komentáře, při kterých se v člověku (přinejmenším ve mně) vystřídají všemožné pocity. Od fascinace přírodou, různými kulturami a historií, po smutek z toho, jak se k přírodě, ale i k sobě navzájem, chováme a v jakých podmínkách mnoho lidí žije. V podstatě to neukáže nic nového, ale není špatné si jednou za čas připomenout, jak krásná a různorodá Země je, ale i jak drsný život na ni může být (a jak dobře se v té naši malé zemičce vlastně máme). Pořádná kvalita, kino, projektor nebo alespoň velká televize výhodou.(16.12.2012)

Dokument který slova nepotřebuje..diváka chytne a už nepustí. Doporučuji!(28.3.2013)

Pamatuji si,že jsem poprvé tenhle film viděl na střední škole na školním představení.Tenkrát mi tolik neoslovil,přece jen v té době měl člověk trochu jiné priority(třeba jak utéct z kina a jít někam na pivo).Nedávno jsem měl možnost film vidět znovu a musím uznat,že je to opravdu obrazová poezie.(12.4.2013)

Film je síce vyše 20 rokov starý, ale je to úplná pastva pre oči.(7.3.2015)

Baraka je pro mne zvláštním počinem a upřímně mi moc nesedla. Popravdě vlastně ani nevím, co tímto dílem chtěl básník říci. Zpočátku sledujeme krásné záběry, které lze pojmout například jako meditaci před spaním, avšak přibližně v polovině filmu (pokud lze Baraku považovat za film) začínají převládat různé více či méně depresivní výjevy, které se mi nelíbily ani za mák. Po zhlédnutí Baraky jsem značně rozladěn a jsem tímto dílem zklamán. 55%(24.4.2019)

Pastva pre oči aj pre uši..(1.4.2009)

Skvělý dokument s podmanivou hudbou, která chytne a nepustí. Tento dokument by mohl být nazýván uměleckým dílem. Kdyby to šlo, tak by měl být vystaven někde v galerii. Perfektně sestříhané, všechny scenérie jak kdyby do sebe zapadaly a opravdu k sobě patřily. Nemá žádné dialogy, nemá v podstatě žádný dej a přesto je úžasná. To je Baraka. Dokonalost. Dokonale vytvořený obraz naší planety. V dobrém i ve špatném...(15.2.2011)

Tento film je jedno velké filozofické dílo. Jestli se u filmu někdo nudil, tak to je právě to, že nepochopil hloubku filmu. Filozofického srovnání světa - východní a západní svět, historie a současnost, lidská civilizace a příroda, svět primitivních lidí a moderní civilizace...srovnání je tam mnohem víc, záleží na každém, na co se bude soustředit. Skutečně, tento film obsahuje zamyšlení nad celým naším světem. Ale i bez této myšlenky je to úchvatný dokument o krásách světa a zapomenutých končinách. Úžasné záběry berou dech a nádherná hudba, kterou je vše podbarveno, dolaďuje celý film k dokonalosti. Rozhodně je to film, který nebude zapomenut ani za sto let, ačkoliv ne každý pochopí jeho smysl a bude ho vyhledávat. Skutečně se tu nemluví ani slovo, ale nejen, že tu není potřeba slov, ale jsou přímo nežádoucí, protože takto si každý může udělat svůj nerušený názor a přemýšlet o filmu bez kohokoliv, kdo by ho provázel za ručičku, jak jsme na to dnes všude zvyklí.(9.12.2014)

• Deever

Pěkný obrázky, ale to jsou v NG taky. Hlubší smysl mi zřejmě uniknul.(18.4.2009)

Jeden z nejlepších dokumentů vůbec. Prolíná se zde vše, co se týká naší Země... příroda, kultura, náboženství, společnost a další. Ron Fricke použil velice působivě kontrasty velkoměsta a divočiny nebo klidu a spěchu, ke kterým zvolil i nádherný hudební doprovod. Tomuto filmu není co vytknout...(20.4.2011)

Čekal jsem, že s filmem bez jediného kloudného slova budu mít velkej problém. Je asi dobře si přečíst před jeho zhlédnutím obsah a pár komentářů, aby člověk věděl, do čeho jde. I já jsem tak udělal. Jde opravdu o jakési zamyšlení... ale nad čím? To je asi ta síla tohoto snímku. Díky nulovému komentáři, si z něj každý může vzít co chce. Já bych řekl, že jde o zamyšlení na lidstvem a jeho pozicí na světě, ale co tím chtěl básník řící a zda skutečně chtěl docílit něčeho konkrétního, nevím. A pátrat po tom nebudu. Jak jsem již psal, ať si z toho vezme každý, co chce.(1.3.2012)

Včera SAMSARA, tak teď jasně následuje Baraka. Opět v tomhle dokumentu není potřeba slov. Za hypnotizující hudby jsou vidět obrazy a výjevy ze světa, zobrazující umění, náboženství, krásné panorama přírody, ale i ty hnusy společnosti, hlavně že jsme moderní a vyspělí... Odpudivě hektický život ve velkoměstech, kde se člověk nesmí zastavit, jinak ho ostatní semelou. Děkuju, za to že žiju v malé vesnici a nemusím do Mekky nebo na skládku hledat jídlo. Tyto dokumenty by se měly pouštět povinně ve školách. Krásné, ale drsné zároveň...9/10(14.1.2013)

Tahle koláž dramatických příběhů krásy naší planety je balzám na duši. Nádherné to pohyblivé obrázky, milé i syrové, žhavé i mrazivé. Příroda, člověk, jejich kontrasty, boje i symbióza. Podivná zákoutí, lidská mraveniště. Vše jak malované, z kouzelného klobouku vypadnuvší, podpořené některými úžasnými hudebními motivy a tolik moc vyzařující energie. Možná namítnete, že zápletka je nějaká mdlá, postav přespříliš a milostá linka chybí, ale v případě tak nádherné kamery i scén to je opravdu úplně jedno. Tyhle výjevy z našeho světa jsou lék a vzpruha, neuvěřitelně silný zážitek. Baraku na vás, vy vyznavači nafetovaný animace!(21.12.2013)

Baraka dýchá, pak se trochu dusí a pak zase volně dýchá. Účelem Baraky je, abychom jí pocítili nejen na plátně, nýbrž i v životě. A hudba Michaela Stearnse je vskutku éterická, geniální, nadsamsarická. Glassova hudba z KOYAANISQATSI by zde působila jako slon v porcelánu. A vůbec - srovnání s KOYAANISQATSI naprosto neobstojí, neboť Baraka má zcela jiné posleství - zachytit nezachytitelné. A pokud je člověk připraven vnímat, dostane plnou dávku. Pokud ne, uvidí jen zajímavě zhudebněný dokument.(19.8.2007)

Nádherné obrazy prírody striedané obrazmi mesta a civilizácie vykradnutými z Koyaanisqatsi a powaqatsi, nádherná hudba, nádherná rozpohybovaná kamera, ktorá niektoré menšie nedostatky dostatoćne zakrýva. na jednej strane efektná báseň s výpovednou hodnotou bez slov, ktorú môže závidieť ktorýkoľvek hovorený dokument, na druhej strane preťahované zábery aby sa splnili limit 1,5 hodiny (nestačilo by 75 minut?) ... Dostane to 4*(30.12.2007)

Příjemný zážitek. A to kolikrát stačí...(28.8.2008)

Naprostý klenot dokumentárního filmu. Kdo neviděl nechť svojí chybu napraví(6.9.2008)

Obrazově nádherné a dechberoucí, trochu méně naléhavé než Reggiovo Koyaanisquatsi, kde ale hraje velkou roli také Glassova stresující hudba a celkové tempo je rychlejší a chaotičtější než u Baraky, která na mě působila dost meditativním dojmem...až na záběry z koncentračního tábora, kdy mi příjemný meditační úsměv začal tuhnout na rtech.(8.9.2008)

Jedním slovem wow. Od začátku až dokonce jsem nemohla odtrhnout oči. Perfektní záběry, zachycující krajinu, přirodu a zvířeta, lidi, kulturu, styl života. A to s jedním dechem, vzájemnou podobnost ale i rozdílnost. Dokonale podbarvené a ještě vypíchnuté hudbou... Prostě nádhera. Nikdy sem si nemyslela že mě uchvátí dokument bez komentáře a odborného výkladu. Ale v tomto snímku je záměr a všechno naprosto jasné a přesto zbývá dost prostoru aby si v tom člověk našel to svoje.... Stopáž je příjemné a naprosto dostatačující délky... dávám 93%(25.10.2009)

Úchvatný průrež lidskou pestrostí vyobrazený v krásném ale i drsně laděném odlesku. Dlouhé záběry do lidské tváře, zrychlené scény světových městských tepen, rituály, záběry krajin. Krystalicky čistá instantní dávka rozmanitosti naší planety doprovázená poklidnout meditační hudbou bez jediného slova.(21.8.2013)

Úchvatné a podmanivé, to samozřejmě. Snad jen malé zamyšlení. Kolik podobných nádherných obrazů, nad kterými se v Barace člověk dojímá, jindy v každodenním životě mlčky a bez povšimnutí míjí, zcela ponořen do svých starostí...? Vyjděte někdy v noci z domu ven, na zahradu, a v tichém úžasu chvíli pozorujte mraky, líně plující temnou oblohou, jen na okrajích ozářené svitem měsíce, který se za nimi ukrývá... Všechno je zázrak, když máte oči otevřené a dokážete se na chvíli zastavit.(27.9.2013)

Slabá kopie Qatsi trilogie. Zvlášť hudba je dost nemastná.(31.7.2005)

Spousty povrchních pohledů. Asociuje mi zoo.(24.2.2008)

Je to krásné, ale qatsi se mi líbí vce. Hlavně kvůli hudební složce, která mi tady připadala dost nevýrazná (Glasse zkrátka můžu). Navíc tu chybí výraznější proměny rytmu (až na sekvenci z města), takže to může místy nudit. Obsahová stránka je závislá na tom, jak si ji ten který divák vyloží, nicméně očas jsem nabýval dojmu, že je to až moc prvoplánové - krásná příroda (a s ní v harmonii žijící zvířata a duchovně založení lidé lidé v tradičních společnostech) a proti tomu masová, absurdně vyhlížející a bezcitná moderní společnost. Ne že by na tom něco nebylo, ale snad by nezaškodila menší míra (zde obrazové) demagogie. Ale přes to všechno pořád platí, že je ten film krásný.(7.10.2008)

Nudných pasáží je více než dost, aby ty působivé mohly vyčnívat. Možná je to celé ale jen subjektivní dojem způsobený touto přenádhernou skladbou http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xpMNXEY_tio . Prostě nemůžu dát míň než 4, i když jsem se dost nudil, i když vím, že tím shazuju tvůrce filmů o něčem a i když brzo zapomenu, že jsem kdy tento film viděl.(14.11.2012)

Nějak mě to nechytlo. Ne, že by Baraka vizuálně nebyla zajímavá, ale dost mě deptala a uspávala Stearnsova hudba. Párkrát jsem usnul a musel přetočit zpátky. Možná by bylo lepší pustit si s nějakým jiným soundtrackem. A také mi tam trochu víc chyběla nějaká konfrontace, víc dynamiky, možná i víc hnusu. Nicméně, uznávám, že některé záběry jsou dechberoucí.(30.10.2016)

Pro mě svého času zásadní snímek, který ustanovil svůj vlastní žánr dokumentu "člověk / příroda / civilizace / soundtrack". A nastavil laťku hodně vysoko. Skladba audio a vizuální složky je propojena dokonale a soundtrack patří k tomu nejlepšímu, co bylo kdy ve filmové hudbě vytvořeno. Rovněž oceňuji, že autoři jen nechali volně plynout obrazy a nechali už na divákovi, aby si vytvořil svůj vlastní názor. Tedy naprostý opak výrazně aktivistického triptychu xxx-qqatsi, kde se podstatně více tlačí na pilu.(23.6.2017)

Přesně jak napsal Pomo, nádherná obrazová a zvuková báseň která snese srovnání snad jen s qatsi trilogií. Bohužel ale kvalit této trilogie nedosahuje ani náhodou.(27.6.2006)

Čo záber, to umelecké dielo. Skvelá kamera! Musím však priznať, že po určitej dobe ma film začal uspávať. Primoc krásnych záberov bez ztmelujúcej hmoty medzi nimi (okrem výbornej hudby).(26.2.2007)

Doporučuji podívat se na tento film, a pak se přihlásit na své Internetové bankovnictví :). Podobný film, jsem ještě neviděl. Čistá duševní síla.(10.1.2008)

Z estetickej stránky absolútna lahôdka, zo stránky obsahovej je Baraka zas tým, čím jej sami dovolíte byť. Zopár menších nedostatkov vidím len v tempe, soundtracku jednoznačne dominuje Host of Seraphim (a to nie na konci), chcelo by to trošku väčšiu vyváženosť. Škoda, že filmy tohto typu nedokážu osloviť masy ľudí.(16.2.2008)

Nevím proč, ale přijde mi, že u filmu tohoto formátu a typu nejde dát méně než pět hvězdiček. A taky záleží v jakém rozpoložení (a kde) film sledujete.(3.10.2008)

Pôsobivé.(16.2.2009)

Nádherný zážitek z kina. Velké plátno dokonale podtrhlo tenhle vizuálně - hudební dokument!(4.5.2009)

Kto nevidel , nepochopí. Jeden z najleších dokumentov (ak nie najlepší)na svete na danú tému. Pohľad na civilizáciu zo všetkých kútov sveta tak, ako ju videl málokto. Doporučujem.(8.2.2010)

Esteticko-hudebně-dušení orgasmus....úchvatný svět v nejryzejší podobě...(23.10.2010)

FIlm, který má "wow" efekt se všemy klady i zápory. Hned na začátku mě nadchlo. Po chvíli jsem už jen čekal co bude dál. A dál bylo jen to samé a samé dokola. Neříkám, že to bylo špatné, ale už se to okoukalo. Tento systém prostě nefunguje na hodinu a půl dlouhém filmu. Na 9 desetiminutových dílech by to však zaručeně fungovalo minimálně na 4 hvězdičky.(24.10.2011)

Když jsem ji poprvé před lety viděl byly to vizuální orgie a mrazení v zádech... Nedávno jsem měl možnost vidět zhruba polovinu znovu.. Pocity zůstaly stejné jen jsem tentokrát měl pocit, že je tam příliš mnoho Asie a Afriky a málo záběrů ze zemí severního Atlantiku... Že by pozitivní diskriminace...?(3.1.2012)

Jeden z nejlepsích dokumentů co jsem kdy viděl. Obrazové orgie. 90%.(28.2.2013)

Úchvatný počin. Ron Fricke objavil esenciu života, zároveň však ukázal, ako sa postupne vytráca zo sveta. Sila náboženských rituálov, kmeňovej súdržnosti a nádherných prírodných scenérií sa vám vryje do srdca, s tichým odkazom na súčasnosť, v ktorej žijeme.(17.3.2013)

Filmy jako Koyaanisqatsi, Powaqqatsi nebo Samsara patří u mě mezi dokumenty v pravém slova smyslu. Ukazují svět takoví jaký je, nikoho neovlivňují zbytečným komentářem a nechají diváka utvořit si samostatný názor na přednesenou mozaiku obrazu a hudby a Baraka mezi tyto fascinující dokumenty bez pochyb patří.(7.2.2014)

Kontrasty "vyspělých" a "nevyspělých" kultur. Znázornění skutečnosti a iluze, pohled na pravdu a lež. Jak je zacházeno se zvířaty, tak je zacházeno i s lidmi. Kdo pojídá kuře z klícky, sám žije v klícce. Spoustu pohledů a spousta skrytých názorů. Žijte v pravdě, milý lidé.(10.11.2016)

Pokud někdo ví co a jak nasnímat na kameru, aby to byl úžasný obrazový zážitek a to vše smíchá s vhodnou hudbou, pak to nemá chybu. Jen bych snad ubral trochu těch Grandcanyonů a Orientu a přidal něco domácky všedního viděno z jiného úhlu, pak by to bylo opravdu dokonalé.(25.6.2009)

Dead can dance(2.10.2011)

Baraka je opravdu originální dílo se zvláštními obrázky. Občas mi chyběl komentář, který by lehce povysvětlil o co jde, kde se vyskytuje příslušné video či co má za vliv leckterý rituál. Nepochopil jsem pár napojení různých segmentů a hudba mi časem byla už nepříjemná. Obrázky a scény, které Ron Fricke natočil byly impozantní, ale občas i dost mysteriózní. Trochu bych dokument poupravil, jinak nic nemění na tom, že je to dílo zajímavé a podle mého, by ho měl zkouknout každý, který kritizuje evropské země či konkrétně tu naší, jak se máme špatně atd. V porovnání s nějakými africkými kmeny se máme neskutečně dobře, až si to lidé neuvědomí. Barace dávám 65% - tři hvězdy.(16.1.2012)

Zásadní obrazový i hudební dokument o této Zemi!(28.8.2012)

Celkom mi vyhovuje takyto druh dokumentarnych filmoch. Perfektna kamera,vynikajuce scenerie,farby a nadherna az meditacna hudba. Film bez slov,ktory sledujete vnimate zmyslami a slova su zbytocne. Ukazuje zivot na Zemi so vsetkym co patri,prijemne ale aj kontroverzne temy sveta. Krasa...(5.11.2012)

Místy poněkud nezáživná podívaná (hlavně ty dlouhý, pomalý záběry na památky jsou k uzívání), místy zas strhující a husí kůži nahánějící záběry. Na kolena tuhle skládanku naprostý všehochuti navíc sráží vyloženě iritující hudební podkres a přeskakování/cestování bez jakýkoliv logiky. Pokud jste v tom nějakou koncepčnost našli, dejte mi vědět.(24.3.2013)

100% Civilizace rozumu vs. lidé žijící v harmonii s přírodou. Je zajímavé, že i když víme co je lepší lpíme na výdobytcích doby "usnadňující" naší existenci. Sami touto degenerací odsuzujeme naše děti k životu o který nestojíme. Vždyť se železnou pravidelností nastupující generace slýchá povzdechy typu: Jo to za našich mladých let bývalo líp, ještě že už jsem starý když vidím, kam se svět řítí...(19.3.2015)

Zásadní v mnoha směrech. Obraz a hudba v jednotě. Skládka je pro mě navždycky vrcholem celého filmu.(8.3.2017)

nevím, nevím místy výborna hudební stránka, místy výborna vizualní stránka, ale zbytek........buď zarytá kliše či nuda v obalu umění(3.10.2006)

Nezastírám naprosto orgastický zážtek z tohoto filmu. To co se na obrazovce odehrává během hodiny a půl je úžasná směsice záběrů ze všech koutů světa. Rozliční lidé, jejich kultury a zvyky, nádherná příroda, zvířata a to vše podloženo vynikající hudbou navozují mnohdy medidativný prožitky a alespoň ve mně tichý obdiv k tomu co stvořil Ron Fricke. A protože ani v tomto filmu není třeba žádných slov, už mlčím i já a uděluju 5 hvězd silných tak, jak jen to jde.(17.1.2009)

Tomuto hovorim umenie. Krasa. Nadherne obrazy, niektore ani neviem ako sa daju vobec natocit. Ron Fricke tomu obetoval zivot a ja mu iba slepo zavidim...(17.4.2009)

Nevím jak v roce 92´ ale já jsem se z filmu nedozvěděl v roce 09´ nic moc nového, nicméně je to pěkně až líbivě nasnímané. Obdivuji zvlášť schopnost tvůrce udržet vizi filmu v každém záběru, což ale nakonec neospravedlňuje film, který je i přes závažnost tématu poměrně krotký a neškodný. Dobrý komentář je oficiální text distributora (který je neobvykle kritický).(17.5.2009)

To snad nejde ani popsat. To se prostě musí vidět. Dokumentární skvost.(18.9.2010)

Minutu po minutě mě tento dokument otupoval, ale na konci jsem litoval toho, že není na pokračování.(26.2.2011)

• Trinculo

Nevím. Sladké, krásné obrazy, krásná hudba, chce se říct wov, ale v posledku je to celkem o ničem a poselství je banální. Nic to nezmění na tom, že svět je úžasný jako kapka jedu ...(5.7.2011)

titulok pri filme ..jazyk anglický :) nevadíííííííííí :) čo je baraka ? to ako keby sa niekto spýtal kto bol Picaso, baraka je umenie pohyblivých obrázkov. Pozorovateľovi prináša úchvatný audiovizuálny zážitok ktorý zdanlivo ukáže všetko čo sa života týka ale skôr ukáže kontrast medzi prírodou a človekom ... kontrast medzi "modernou dobou" a sedliactvom. to čo sme si vytvorili nieje onič lepšie ako predtým keď sme žili v pralesoch a množili sa na stromoch. ukazuje nám že aj keď náš systém je zdanlivo funkčný je plný zla utrpenia a človek nenájde pochopenie vo svojom vlastnom svete... baraka je meditácia modernej mysle a prináša nám hlavne po rokoch niečo čo dnes človek už nevidí a niekedy nemôže aj keby chcel. kto nevidel nemôže povedať že sa vyzná v kinematografii ... a po pozretí to už povedať ani nechce(6.8.2011)

Vždycky záleží na tom, jak co a jak efektně to nasnímáte. A samozřejmě tam měly být šikovně a tak, aby nerušily, přidané titulky, co a odkud to je.(16.4.2012)

Výjimečný dokument o Zemi a lidech, založený na obrazových kompozicích a nikoli slovech.(23.2.2013)

Baraka zřejmě není pro každého. Jak se může někdo stěžovat na „dlouhé pasáže“ u podobného meditačního skvostu? Stačí zpomalit (jak říkám, není to pro každého) a u tohoto filmu přímo cítíte, jak se vám rozpíná vědomí. Velké díky Ronovi Frieckemu a dalším tvůrcům této spirituální mozaiky!(13.6.2013)

Tahle balada o smyslu života, doprovázená tak podmanivou hudbou, zaměstná skutečně každou mysl. Absence komentáře je spíše plusem, protože předkládané obrazy ho nepotřebují..(21.6.2013)

Vím, že záměrem byl hudbou podbarvený dokument beze slov. Přesto mi alespoň titulek u některých míst chyběl. K filmu jako fungujícímu celku potřeba nejsou, ale rád bych věděl, co všechno nám autoři chtěli ukázat. Občas se to měnilo v hádání, o které místo jde a co vůbec se na plátně děje. Hudební stránka je spíš průměrná, ohromující určitě ne. Přesto je film velmi zajímavý a dokázal si mě připoutat po celou dobu. Člověka přechází zrak, jak úžasně rozmanitý ten náš svět je.(13.7.2013)

Musím sa priznať, že prvýkrát som si to pustila po náročnom dni a po pár minútach som zaspala. No keď to budete pozerať s plným vedomím, je to fakt nádhera :)(30.9.2013)

Myslím si, že takovýchto originálních snímků by mělo být víc. Tento film se prožívá, ne sleduje. Film je přirovnávání k různým zemím a náboženstvím a je to vše krásně propojeno, i po hudební stránce.(28.11.2013)

Nejúchvatnější oceňovaný dokument o planetě Zemi, který kdy byl natočen.(10.10.2015)

• pold

Někdo se rozhodl být umělec. Umělec znamená natočit záběr něčeho pěkného tak, aby to vypadalo hnusně, nebo aspoň divně, a ten záběr musí trvat tak dlouho až vás začne štvát. Vlastně všechno by vás mělo tak trochu štvát, to abyste náhodou nezpohodlněli a vnímali to umělečno. Pak úplně cítíte jak se ve vás to umění probouzí. Fujtajxl. Pozérská kravina pro styloblby, co rádi posedávají ve špatných kavárnách, a strnulým zíráním do tlustých nečitelných knih dělají dojem na mastnovlasé batikované studentky filosofických oborů.(19.4.2017)

Film je čistě lyrický. Jde o pocit, který v člověku vyvolává při sledování. Mne to uchvátilo natolik, že jsem na nej byl v kině 3x :)))(16.7.2003)

Dokument, který beze slov zachycuje nádherné přírodní scenérie, rozdíly všemožných kultur a památky, zachycené snad ve všech koutech světa. K tomu jako podkres hraje výborná hudba. Brilantní dílo.(24.8.2005)

Ten film jsem chápal jako výpověď o kontrastech mezi přírodou a technickou civilizací, bídou a bohatstvím atd. Velmi působiví byli ildé žijící na smetišti, kteří na rozdíl od lidí ve městě vypadali vyrovnaně.(26.9.2007)

Baraka nám jen pomocí obrazu a podmanivé hudby přibližuje svět se vším, co k němu patří. Filmováno na 6 kontinentech ve víc jak 24 zemích na 169 místech světa! Zatím nepřekonaný fascinující epos, podbarvený strhující hudbou.(6.12.2007)

10 let po Koyaanisqatsi, měla Baraka těžkou úlohu a vypořádala se s ní tak napůl. Koyaanisqatsi zůstává ve své majestátnosti nepřekonaná. To byl tehdy ještě na základce nezapomenutelný zážitek na celý život. Potom jsme šli mlčky zpátky do školy... Mnoho záběrů v Barace je naprosto úchvatných, zejména rozlehlé exteriéry, kaňony, pláně, hory, valící se mraky. Jakmile se kameraman zaměří z ohromných celků na detaily, které dobře známe (lidské tváře atd.) nedejbože dokonce zajde do interiérů lidských obydlí, které jsou pro nás všední, začíná nuda. Některými místy jsem se vyloženě prokousával. Jako celek zůstává Baraka příliš roztříštěná a nejednotná.(24.1.2011)

Fascinujícím způsobem natočený a poskládaný dokument vypovídající a stavu planety a lidstva. Úžasné dílo nejen obrazově, ale především volbou hudby. Na depresivní obrazy z tohoto snímku, doprovázející hudbu Dead Can Dance, nikdy nezapomenu. Záběry bezdomovců, žebrajících i prostitucí se živících dětí, lidí sbírajících odpadky na smetišti, ale také překrásné přírodní scenérie, a v neposlední řadě záběry na kuřátka z drůbežárny. Dechberoucí, úchvatné, nutící člověka zamyslet se nad sebou pokaždé, když si spílá nad tím, jak se má zle.(17.4.2011)

Páč miluju Glasse a Reggia a všechno,co udělali,tak se nemůžu zbavit pocitu,že je Fricke tak nějak vykradl. A i když záběry byly nádherné a hudba také dobrá(Dead can dance jsou výborní),chybí tomu takovéto dýchnutí něčeho navíc.Proto jen tři hvězdičky!!!(19.6.2011)

Ani nemusíme honit na internetu konspirační filmové traktáty, stačí si pustit třeba Baraku a víme, že to s naší civilizací jde do háje.(28.10.2012)

Já se na moc těšil,ale asi přetěšil.Je to zdlouhavé a musel jsem se nutit,abych vydržel do konce.Na potenciál,který ten film měl mít jsem spíše rozladěn.65%(12.1.2013)

Kdo tohle neviděl má velkou mezeru ve filmovém vzdélání.(9.4.2013)

Fanatická podívaná!(8.2.2014)

Umělecké dílo o nás a naší planetě. Samozřejmě, že snad ani nejde naši civilizaci zobrazit ve vztahu s okolní přírodou tak, aby ji neničila, takže i tady člověk na pár takových okamžiků k zamyšlení narazí, celkově je to ale spíše nenucená podívaná na mnohdy skryté krásy Země. 70%(7.10.2014)

ROZMANITOST. Že patří Gangnam Style, Justin Bieber a podobný materiál mezi nejsledovanější na Youtube? Svět není v pořádku. V tomto dokumentu je VŠE a dá ti víc, než devět tříd základky.(7.1.2017)

Dost podařený "odvar" z kultovních filmů G.Reggia, který se paradoxně stal ještě kultovnější a divácky úspěšnější než jeho "vzory" - možná i díky širokoúhlému formátu. Nicméně chybí tomu Glassova hudba.(20.11.2002)

• turtles_33

pro mě velké zklamání..tedy do doby, než jsem usnul..(12.2.2007)

Film, který i bez slov vyjádří hodně.(4.10.2007)

Dobrý, ale Microcosmos mi mi líbil více....(29.8.2008)

Dechberoucí, fascinující podívaná, za hodinu a půl je Baraka schopná říct vše podstatné o této planetě - od krásy přírodních scenérií po syrovou tvář moderní civilizace. Jen málo filmů nutí člověka po jejich shlédnutí k přemýšlení, Baraka mezi ně rozhodně patří. Až mě jednou navštíví mimozemšťané, pustím jim nejdřív Baraku.(18.8.2009)

• Lujna

Tento film je spousta krásných a působivých scén, a trocha nezapamatovatelné hudby, nic víc, nic míň. Příliš jsem nepochopila co tvůrci očekávali že si z toho vezmu.(1.3.2010)

Originál nad originály s majestátným zatměním Slunce z července 1991 (jedno z nejdelších a nejkrásnějších zatmění Slunce v minulém století vůbec). Baraka není o ději, je o obraze. A na to si člověk musí vyhranit čas i klid, aby jí porozumněl. Teprve pak pochopí jejího ducha a nespoutanou krásu.(30.8.2010)

Zaujimave obrazky podporene kvalitnym hudobnym doprovodom. Otazka je ci by som sa na to pozrel znova. Predsa len takychto strihovych dokumentov je v poslednej dobe pomerne dost.(3.10.2010)

Naprosto mezmerizující koláž obrazů naší planety Země a živočichů, co ji obývají. Neskutečná kamerová práce, která vynikne o to více v Blu-Ray kvalitě na HD podporující obrazovce.(3.1.2012)

Film Baraka, který se stal jednoznačným triumfem MMF v Montrealu 92, znamená prostou oslavu vzájemnosti na tomto světě, absolutního propojení všeho existujícího. Baraka, nádherný sled podmanivých obrazů a nálad, rozvíjí svůj děj klasickým způsobem.. Je to úžasný, mistrovsky vytvořený vír, který strhává a uchvacuje celou zeměkouli. Neopakovatelná vzrušující hudba ještě znásobuje jeho působivost.. Nevšední zážitek !(20.3.2012)

Hodnotit to, že někdo (byť velmi dobře) zabere nějaké místo nebo osoby, není pro mě... A proto musím ohodnotit (pro mnoho lidí nepochopitelné a trapné), že tam cybělo mluvené slovo. Ačkoliv záběry mluvili sami za sebe, tak mi tam ten komentář chyběl. I přesto poutavé a "zábavné". (motlitby černochů jsou sranda :-)(8.6.2012)

Filmová lyrika dotiahnutá k dokonalosti.(26.1.2014)

Baraka - Odysea země je jednoznačně tím co Ron Fricke nám chtěl sdělit prostřednictvím své hlavy. Postupně se Baraka dostává hlouběji do mysli pozorovatele natolik úrodným semínkem, že si říkáte jak my se máme vlastně dobře. Pokud sdílíte podobné myšlenky jako samotný tvůrce snímku bude vás Baraka bavit. Pro mě nejsilnější z celé jeho tvorby. Doplněno titulky pro orientování, kde se vlastně "nacházíme" s místy přírodními zvuky či podmanivou hudbou.(1.2.2015)

Nemám slov. To ticho. Nádhera, hrôza, zúfalstvo, láska... Život našej planéty zachytený v 96 minútach. Stále nachádzam nové súvislosti pri opakovaných prehraniach a stále ma zábery neomrzia naozaj veľkolepé dielo.(27.12.2015)

Ron Fricke pre mňa znamená jeden z významných zdrojov na základe ktorého si rozširujem znalosti a názory. V dokumentoch ako sú Baraka či Samsara necháva divákovi voľný pohľad na svet a voľné vytvorenie myšlienok. Žiadne komentovanie, ale hudbou, ktorá je spojená s každým miestom jeho natáčania vyvoláva vo mne pocit slobody. Má zaujímavú prácu v strihoch videí, kde väčšinou nechá poukázať na paradoxy dnešnej doby.(27.12.2015)

Matka dokumentárnych filmov.(13.11.2016)

Barevný zajímavý divný ale určitě ne pro mě..(11.5.2018)

Pro tenhle obrazově atmosférický dokument mám jediné slovo: DOKONALOST!(21.9.2018)