Smrt ve tmě

• USA Don't Breathe (více)

Rocky (Jane Levy), rozhodnutá vymanit se z područí své násilnické matky a zachránit svou mladší sestru před životem bez jakékoliv perspektivy, ke kterému jsou obě okolnostmi odsouzeny směřovat, je ochotna udělat pro dosažení svého cíle naprosto cokoliv. Společně se svými kamarády Alexem (Dylan Minnette) a Moneym (Daniel Zovatto) mají už na svém kontě sérii pečlivě naplánovaných vloupání ve snaze získat dostatek peněz na nový život daleko od svých beznadějných osudů v rodném Detroitu. Jejich zoufalá kriminální činnost jim ale zatím příliš peněz nevynesla, takže když se jim donese informace o slepci (Stephen Lang), žijícím o samotě v opuštěné čtvrti, v jehož domě se údajně ukrývá velké bohatství, souhlasí všichni tři s tím, že se pokusí o svou největší a poslední loupež. Jejich zamýšlená oběť se ale velice záhy ukazuje jako mnohem nebezpečnější, než si vůbec dokázali představit. Zatímco je slepec nemilosrdně pronásleduje svým důkladně opevněným domem, s hrůzou zjišťují, že se v něm ukrývá mnohem více než pouhé cennosti. (Falcon)

Eluin

Docela pěkné, sice se spoustou "konců", ale jako hororově thrillerová jednohubka potěšila. Snad jen ten otevřený konec, to už zavánělo trochu parodií .). ()

MickeyStuma

Okrást slepého postaršího muže, který přišel tragicky o dceru není zrovna nejšťastnější nápad. Jedna taková parta mladých lidí takový nápad má a pokusí se o to. A jak už to tak bývá, to neměli dělat. Hororový příběh, kde se temná atmosféra dá doslova krájet. Jedná se o slasher, což z námětu musí být jasné, ale pozor, potoky krve tu rozhodně netečou. Přesto o brutalitu není nouze. V charakterech postav má co do činění i psychologie, která je využita na správných místech. Příběh je plný nečekaných zvratů a tak do poslední minuty není o napětí nouze. Námětem se děj netváří jako zcela originální, ale po delší době byl zpracován tak, jak se na takový děsivý hororový thriller sluší a patří. Scénář pevný už od samotných základů. Izolovaný svět tajemného domu se šokujícím obsahem přinášející děs, hrůzu a zoufalství. ()

helloween93

Od režiséra Alvareze jsem viděl pouze remake Evil Dead a tam mi moc radost neudělal. Na Don't Breathe jsem se těšil a jsem vesměs spokojen s tím, co jsem dostal. Tři zloději chtěji okrást slepého muže, který je ve svém domě celkem pro a navíc je to bývalý mariňák. Černoch byl hroznej douchebag a byl jsem rád, že se poroučel hodně brzo, ten Alex z nich byl asi nejrozumější, ta blondýna chtěla ty peníze téměř za jakoukoliv cenu. Blind Man v podání Stephena Langa (naposledy jsem ho viděl fakt asi v Avataru), je děsivě mrazivý. Přitom je těžké mu nefandit, protože je ve značně nevýhodné pozici. Možná i proto ho scénáristé museli vykreslit jako morálně problematického. Otázka je, jestli ta dějová linka s dungeon masteringem není trochu přestřel. Osobně mi to nevadilo, ale je to asi věc vkusu. A naháněčky po domě? Super, pravda je, že kdyby se plazili minimálně při jeho střelbě, tak by byl nahranej, protože by střílel do úrovně hrudníku. Skvělá atmosféra, scéna ve sklepě v naprosté tmě byla velmi intenzivní, remindlo mi to infarktovku z Mlčení jehňátek. Opravdu zajímavá thrillerově horová jednohubka od Sony. 4* ()

Heavyman

Postarší slepoň, ovšem se super fyzičkou, který ve sklepě chová ženskou, co mu zajela dceru a úspěšně ji inseminuje, aby mu porodila novou, si podává i za pomoci svýho rotvajlera partu zamilovanejch zlodějíčků co mu přišla prolíst bejvák, aby za lup mohla začít nový život, kdesi v Kalifornii. Musí se uznat, že vymyslet podobnou blbost, muselo dát dost zabrat. ()

kkarx

Skupinka šmejdů se rozhodne okrást zmrzačeného válečného veterána o všechny jeho peníze, které dostal jako odškodnění za zabití své dcery, a to se jim vymstí. Sice nelogické, že by 3 lidi nedokázali vyřídit jednoho slepce, ale jinak zábavné a s jedním dobrým zvratem. SPOILER: Škoda, že zlo nakonec vyhrálo a jedna ta zrůdička, která se neštítila okrást slepce se z toho dostala, okradla ho o peníze a chudák slepec skončil bez finančních prostředků v nemocnici. ()

animario

Film mě zastihnul v tv a nepřipravenýho,navíc s ne úplně ideálním nastavením na thriller a shlídnul jsem ho spíš proto,že to zrovna dávali a s ohledem na dobrý recenze,který jsem kdysi četl a zajímavej námět.Takže jsem v reálným čase nebyl s to ho dostatečně docenit a užít si ho jaxepatří.S odstupem ale musim uznat,že je to thriller se vším všudy--režie,napětí a jakejsi pro mě 90'kovej feeling (způsobenej asi prostředím liduprázdnýho Detroitu,veteránem,syrovostí, i coverem filmu). ()

agassi68

Rukopis Sama Raimiho je ľahko spoznateľný a napriek nelogickému chovaniu hlavných postáv sa nestihnete nudiť ani na chvíľu. A pritom ste prakticky celý čas v jednom baraku. Skvelé.. ()

domirovec

Pokud máte škytavku nebo se vám chce kýchnout nebo prdnout, máte poměrně problém, ovšem pokud si opravdu kýchnete, škytnete, prdnete nebo krknete, máte opravdový regulérní problém na kterém závisí celý váš život. No.. doposud byste si asi mysleli, že vás žádná z těchto věcí nemůže ohrozit na životě, jenže ve filmu Smrt ve tmě je to trošku jinak.. Jeden starý dům, tři zatracení zlodějský haranti, jeden slepý strejda s nadlidsky rychlými reflexy a jeden jeho pesan. Možná to nezní tak špatně, ale.. je to hodně špatný. Smrt ve tmě tedy krásně vyzobrazuje důvod, proč se nesmí krást.. a hlavně už vůbec ne v domech, ve kterých bydlí někdo slepý. 5/5 ()

AngelG

První polovina je naprostý top, ta druhá už lehce pokulhává a to na stále se opakujících "koncích", které už po několikátém opakování prostě začnou nudit. Ovšem to nic nemění na tom, že se jedná o velice slušný a hlavně originální thriller, s lekačkami kolikrát tak perfektními, že by se 90% dnešních hororů, mělo zahrabat 200 stop pod zem. Atmosféra je naprosto skvěle tísnivá a napínavá už od samotného vloupání a to se celkem hezky drží po celý film. Ale co jsou určitě jedny z největších plusů tohoto filmu, jsou práce kamery a herecký výkon Stephena Langa, který zde opravdu dokazuje, že i pouhé skvělé podání, dokáže vytvořit naprosto úžasného a děsivého záporáka. ()

Cinematrix

Parta zlodějíčků, kteří v životě nedokázali nic jiného, než vykrádat opuštěné byty, které navíc mají potřebu devastovat, aby si dokázali, jak jsou drsní, se jednoho dne rozhodne pro vskutku heroický počin. A sice okrást starého slepého muže. Zde si však naběhnou, neboť se jedná o veterána z Iráku, který oslepnul po výbuchu granátu. V úvodu loupeže jsem nabyl dojmu, že je po tom výbuchu navíc i hluchej jak poleno, protože to, co naši "hrdinové" předvádějí při úvodním vloupávání do jeho domu, by probudilo i mrtvýho. Vrcholem je ustřelení zámku u dveří s použitím pet láhve místo tlumiče. Ale co už, nějak ho probudit musej, aby začala bejt sranda. Ta začne, když se po tom výstřelu zujou, jelikož jsou slušně vychovaní, ale zapomenou si umejt nohy, takže jejich boty náš veterán hravě pozná po čuchu, tudíž si hned spočítá, kolik má v domě hostů. To, co už si však nespočítá, je kapacita zásobníku jeho pistole, ani si nevezme náhradní zásobník, vzhledem k tomu, že se rozhodl střílet do tmy jak pominutej. Takže po každé, když někoho ze slušně vychovaných, zutých hostů chytne, už nemá náboje.Film to jinak není špatný. Když pominete fakt, že v něm nejsou téměř žádné dialogy a chvílemi téměř nic vidět, vychutnáte si o to víc hudbu, která je za takové situace o to víc dominantní. Jelikož jsem film nesledoval ve vyloženě pozdních hodinách, nebyl jsem si jistý, zda se jedná o hudbu, nebo si sousedka v devět večer nepřidělává novou poličku. Alvarez tímto velice sugestivně vystihl hororovou atmosféru, neboť moje sousedka je magor. Horší už to bylo s (u hororů téměř povinným) zvratem na závěr, kdy se z dobře zvoleného Stephena Langa, v podobě slepého predátora na vlastním území, stal neméně zdatný inseminátor... Ale co už, s přimhouřenýma očima i ukřivděný slepec dokáže divy. Film doporučuji. ()

RobLord

V současné (žalostné) hororové produkci tento strašidelný napínák září a tyčí se nad zbytkem shitů jako Empire State Building, ale co naplat... Srovnám-li jej se starším Cravenovým kouskem s podobným námětem The People Under the Stairs, což ve své době nebyl zrovna zázrak, nejde o nic jiného než o průměrnou jednohubku. V dnešní době je hororový fanoušek rád i za to. ()

KUFI

Opet jsem se nechal zblbnout zdejsim nadsenym hejkanim a nekriticky vysokym hodnocenim. Pritom jde o naprosto tuctovou sracku. A to jsem do toho vkladal veliky nadeje. Dobry filmy se holt uz netoci. ()

Katcat

Posledních 5 let nevěřím tomu, že dám ještě nějakému hororu více než 3*. Nadešel můj čas. Dávám dokonce plný počet bodů - 5*, neboť byl toto opravdu mistrovský kousek. Musím se trochu přít s režisérem o tom, že se v tomto případě jednalo o horor, řadila bych spíše k hutnějším thrillerům, ale to přejdeme. Ten pocit, kdy parta pubescentních frajírků naběhne do baráku slepce s tím, že ho obere o 300.000 dollarů, a to velmi hladce se změní v boj, kdy nejenže slepý veterán dokonale zná každý cm svého baráku, ale zná ho dokonale i poslepu, takže když zhasne, role se obrací a slepec je v neskutečné výhodě. Snímek využívá své psychologické jednoduchosti k tomu, že je film srozumitelný, ale nepředvídatelný, takže standartně náročného diváka odzbrojí do poslední minuty. A vážení, ten konec? Neskutečně napínavé psycho! ()

Taškář

Tolik jsem tomu slepému inseminátorovi fandil, ale jako vždy zlo zvítězilo nad lží a nenávistí ... Ale jinak to byla slušná detektivka. ()

Blowler

Za mě jeden z nejlepších soft-hororů, co jsem kdy viděl. Žádné přehnané lekačky, ani krvavá řež. Jen čisté napětí od začátku do konce. Děj nestojí, graduje i bez zbytečných zvratů, na které jsem v poslední době tak háklivý. Málomluvný Stephen Lang sedl perfektně, i když mi trošku chyběl jeho paradoxně uklidňující hlas. Film bych doporučil začátečníkům v žánru jako rozehřívací horor. ()

Torgal

Parádny napínák využívajúci Stephena Langa na maximum. Má to tempo a atmosféru, nebojí sa to ísť proti žánrovým klišé, len ma trochu sklamalo, že tvorcovia z hlavného "záporáka" museli urobiť zvrhlú beštiu (hoci tí fagani si nič lepšie nezaslúžili). To a drobné ústupky logiky voči intenzite zážitku sú ale jediné výčitky k tejto vydarenej žánrovke. 8-/10 ()

Kingjiri

Fede Alvarez z jednoduchýho námětu vyždímal, co se dalo. Jeho osleplej seniorní ex-mariňák se zálibou v amatérskym umělym oplodňování a očuchávání cizích bot rozjíždí se svym uslintanym rotvajlerem překvapivě napínavou atmosferickou žánrovou podivanou (ačkoliv vlastně neni komu fandit). Jedinou zásadnější výtku mám k závěru, ve kterym bylo twistů (resp. nesmrtelnejch postav) až moc a úvodní scéně, která zbytečně spoileruje jaká z postav bude mít největší "výdrž". Ale uplnej závěr se mi líbil, stejně jako herecký výkony (Stephen Lang válel) nebo filmařina. Za málo peněz (pouze 10 mega) hodně muziky a úspěch u diváků i kritiků naprosto zaslouženej. Na příštího Alvareze jsem rozhodně zvědavej, ať už půjde o cokoliv. ()

hrudka

Klaustrofobické. Jak obrazově, tak zvukově. Originální název dostává druhý smysl, kterak si uvědomíme bystrost slepých lidí. A jak jsou slepí ti, kteří vidí. Nejde o běžný horor, ale thriller pracující s hororovými prvky, to mě těší. To se musí vidět (!), slyšet (!) a nedýchat (!). Dovolím si plný počet. ()

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

21.01.2020

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

16.10.2016