Jedna noc, jedno město, jeden dům, jeden opravář a několik set ohrožených životů. Film Hlupák je příběhem Dmitrije Nikitina, typického obyvatele zapadlého ruského města. Jednoho večera je místo hlavního inženýra povolán k nahlášené závadě v panelovém domě. Dmitrij si uvědomí, že nejde jen o pár prasklých trubek, nýbrž i o celou budovu která v dezolátním stavu sotva stojí na pevné půdě. Ve chvíli, kdy si zjistí, že podle propočtů budova nevydrží stát více jak jeden den, už jde o každou minutu a odhodlaně se rozhodne víc než 800 lidí zachránit. Dmitrij se celou noc snaží najít pomoc i u těch nejvýše postavených, ale čím dál tím víc mu začíná docházet, že věci se nedějí tak, jak by měly. A že pro takového hlupáka není na světě místo a pochopení. (Ulmos)

vitekpe

Vyborne! Ma to sice par trosku slabsich/naivnich mist (sebeobvinovani vedoucich atd), ale jinak jde o dalsi paradni kousek ala Rusko. ()

Forsberg11

Výborný film, aj keď trochu vytrhnutý z reality. Myslím, že v dnešnej dobe sa takto veci neriešia ani v Rusku. Odhliadnuc od tohto je však Durak komplexná a poctivá dráma s vynikajúcimi hereckými výkonmi a originálnou zápletkou. Ruské filmy majú vždy niečo do seba, a vždy sa k ním rád vraciam. Atmoféra je oproti americkej produkcii niekde úplne inde. Určite odporúčam. 80 %!! ()

Zagros

Jurij Bykov je borec po Fabrice mě dostal dalším parádním filmem. Na příští jeho filmy se v budoucnu určitě také podívám. Hlupák sice nevychází ze skutečného příběhu, ale natočený je naprosto uvěřitelně. Jsem přesvědčený, že tohle se v Rusku děje. Když si to člověk připustí, běhá mu mráz po zádech. Objeví se problém a "hlupák" ho chce vyřešit rychle a poctivě. Všichni ostatní se snaží jen zamést věci pod koberec, protože čistý a čestný není nikdo. Poctivý (=hlupák) nemá šanci a tvrdě narazí. No a ten samotný závěr mě dostal ještě jednou. Ruská mentalita je mi vcelku známá, ale přesto mě nepřestane překvapovat. Příběhově je film skvělý, ale ostatní složky vůbec nezaostávají. Hudba, celková atmosféra… obsazení sedlo dokonale a herecké výkony byly jedna radost. Původní ruské znění je jen další dílek do skvělé mozaiky výtečného filmu. Všem rád doporučím, stejně jako zmíněnou Fabriku, i když jde o úplně jiný film. Obrázek současného Ruska filmovou optikou za to rozhodně stojí. ()

Hanys_

S poctivostí nejdál pojdeš. Zhruba do půlky fakt pecka, pak mi ale přišlo, že se to furt motá v kruhu. (posed u láhve a šéfové resortů se dohadují, kdo si nakradl víc). Závěr trošku mimo. Škoda, nebýt těch pár maličkostí, šel bych rád ještě výš. ()

evil_ryu

Relatívne jednoduchá myšlienka, ktorá je tak univerzálna, až to mrazí. Niktoré momenty pôsobili až satiricky. Výborná gradácia a audiovizuál. Tento rok je radosť pozerať ruské filmy. ()

Ollie235

Nekompromisní kritika ruské byrokracie, korupce i společnosti jako takové. Dimitriho beznadějný boj za záchranu obyvatel rozpadajícího se domu je zpracován nesmírně poutavou formou a s přibývajícími minutami dokonale graduje. Na velice malém prostoru Bykov zvládá zdatně předat emoce i ono poselství. Nejen odvážný, ale i opravdu kvalitní počin. ()

Renfield

Jedna velká noční deprese a bezvýchodnost, zakončená snad denní satisfakcí? Jak se to vezme... Na to, aby tato noc měla mrazivou atmosféru není ani tolik třeba počasí, nebo prostředí panelového domu, dění si bohatě vystačí samo. Pro dlouhou scénu chůze na oslavu, to potom platí dvakrát tolik. Je takovým intermezzem v ději, posouvá ho do dalšího jednání a to vlastně doslova. Co se atmosféry týče, je potom jedním z nejsilnějších momentů vůbec, dokonalým propojením kamery a doprovodné hudby. Příběh je velmi intenzivní, doslova nedá vydechnout a nutí k zamyšlení nejen nad tou nejzásadnější otázkou filmu. Občas mu lehce škodí přílišná doslovnost, ale to se dá právě vzhledem k té gradaci přehlédnout. Z mého pohledu vrcholí scénou v autě a rozhodnutím hlavního hrdiny, který se tím snad stane hrdinou skutečným? Hm... 80% ()

mira007

Alegorie na choré poměry v Rusku respektive na myšlení a hodnoty lidí - borec, který se snaží zachránit lidi z paneláku, který se zřítí, ale naráží na lhostejnost a ignoraci úřadů i obyvatel toho domu. Intenzivní přesvědčivý a zoufalý náhled do ruské reality v technicky a herecky dobrém filmu od Bykova. ()

Klajnik

Film má perfektní námět, ale celkové zpracování nenaplňuje ten vysoký potenciál, který si pro danou látku dokážu představit. Tématem je nutný výsledek idealismu a mravní čistoty uprostřed zhýralosti a korupce. Funguje to skvěle, protože film prezentuje něco podstatného z Rusku na ději jednoho malého panelákového města. Příběh se točí kolem mladého Rusa, který není stižen lhostejností a cynismem, což jsou naopak blízké jeho spoluobčanům. Tento mladý student stavebnictví zjistí, že jeden panelák z jeho bydliště se má každou chvíli zhroutit, protože všichni na všechno a všechny serou a srali a korupce je a vždy byla na denním pořádku. Snaží se tedy zachránit lidi, kterym je jedno, že jim střecha spadne na hlavu, protože to, co mají, beztak nelze nazvat životem a vedení města, žijící si dobře na úkor vší té spodiny nemá mnoho zájmu na tom tento problém řešit a jestliže se k něčemu rozhoupou, tak jen ze strachu z následků, které by mohl spustit tento výsledek jejich korupce. ___Film však má 2 nedostatky: tempo a nepříliš výrazný styl. Uběhne hodina a postavy stále řeší to, co je divákovi (a protagonistovi) jasné už od počátku. Chápu, že je to podmíněné tím, že se nikomu nechce se stavem věci nic dělat, ale živější režie a střih by byly schopny ušetřit čas, který mohl být investován do vedlejších postav (obyvatelů paneláku a vedení města), na nichž by se ještě více mohla ukazovat mentalita Rusů. Film tento aspekt zcela neopomíjí, ale vzhledem k tomu, jak zajímavé téma to je, tak by bylo vhodné dát psychologickému prokreslení obyvatel ještě více prostoru. S tím souvisí i onen zmíněnný styl - film je pojat jako vážné drama, ale není tak zdařile dějově vystavěný a prokreslený, aby zasáhnul tak silně, jak by mohl. Divákovi na obyvatelích paneláku nijak zvlášť nesejde a sázky tedy netvoří mnoho napětí. Současně je docela opomenuta humoristická stránka obsahu, která se nabízí, protože v obsahu je absurdity a rovněž jsou úplně vyjebaný skoro všechny postavy filmu. ()

mateas.matt

Jsi s nama, nebo s nima? Film, ktery vypovida lecos o soucasnych pomerech nejen v samotne maticce Rusi, ale i v jinych koutech sveta, tak i u nas. "vezmu uplatek, jsem Rus" je docela zajimava veta na zamysleni. Opravdu stoji par stovek zivotu za blahobyt par lidi? Skoro me az mrzi, ze to neni dokumentarni film, snad podle skutecnosti. Opravdu jsem cekal, ze ten barak nakonec spadne.. Ale kdo vi, treba spadl. ()

Narciska

Kterak se hlupák snažil přesvědčit lidi o hrozícím nebezpečí, vydán na milost a nemilost tomu, co oni na to. Zatímco politici debatují, obyvatelé domu reagují pod tíhou emocí a momentální nálada jednoho z nich je schopna hnout celým domem. Politici začínají vytahovat špínu a obyvatelé domu podléhat vášním, Dmitrij se začíná podobat Idiotovi z pera F. M. Dostojevského, stává se pasivní postavou bouře, kterou rozpoutal. Brilantně napsané, skvěle zahrané a natočené, odehrávající se v zapadlé části Ruska, kde nikdo z nás by nechtěl žít, okořeněné ruskými stereotopy přímo se topí v alkoholu a korupci. ()

edie sedgwic

Jeden z mala filmov, o ktorom som si neprecitala absolutne nic pred zahliadnutim. Film okamzite vtiahne do krutej ruskej reality, v ktorej je v hlavnej ulohe "white trash". Reziser bez milosti ukazuje beznadej v to, ze sa nieco moze zmenit. Korupcia, chamtivost a bezohladnost panuje v kruhoch, ktore maju moc nieco ovplyvnit. Mrazive a depresivne ako takmer vsetky ruske filmy, ktore som v poslednej dobe videla. ()

Derny

Snímek o všudypřítomném individualismu a sobeckosti, plynoucím z bídy a plodící bídu. Džungle města, kde opravdu platí džungle zákony. Ve chvíli, kdy obyčejný člověk zjistil pravděpodobnost blížící se tragédie, snažil se ji samozřejmě odvrátit, když tu narazil na skutečnost, že nejednodušší a nejmorálnějši řešení je pro zainteresované správce poněkud složitější. Ve světě, který nám pan Bykov představuje, si každý chrání jen svůj vlastní zájem, na ostatní hledě jen do té míry, aby ten zájem došel naplnění. Od nejvyšších po nejnižší (anebo naopak, je-li libo). Když se rozhlédneme kolem sebe i do sebe, tak náznaky zde vyhraněněji předkládaného sobectví, mytí rukou a nezájmu o ostatní jistě vidíme také. Vzhledem k ruské nátuře a tamní infrastruktuře a životní úrovni věřím v realističnost obrazu takovéto společnosti. V našich končinách jsou přece jen postsocialistické vlivy slabší než blíže k bývalému epicentru systému šikovně plodícího takovou společnost. Samozřejmě poměr těch dobrých a zlých nebude až tak propastný a neschopnost cítit zodpovědnost nebude jistě tak bezvýhradná jako u Dimovy ženy a ostatních, ale díky tomuto dovedení do extrému je divák lépe naveden k pochopení sdělení tohoto filmu. Přeci jen, co kdyby smýšlel podobně jako většina aktérů. Každopádně vyhraněnost zkaženosti určitě není v těch nejvyšších a nejnižších poměrech často daleko od pravdy. Navíc mrazivě přirozené výstupy herců, spolu s výběrem lokaci jen podtrhují punc realističnosti, ukazují kvalitu. Dobrý film. Jednou z mála věcí, co mi chyběla, je pochybnost hlavního hrdiny nad svým propočtem. ()

Helldo

Myšlenkově hluboká a mnohorozměrně pronikající "kantovsko-hobbesovská" reflexe morálních deviací ruské společnosti, a to s aplikovatelným přesahem na celé lidské společenstvo... O stupeň výše než Leviatan. Просто замеча́тельно! ()

ddf76

Uz dlouho jsem nevidel tak uprimnou zpoved ruskych pomeru. Tento film opravdu nastavuje zrcadlo ruske spolecnosti :). Dialogy tesat do kamene, tohle se scenaristovi k*revsky povedlo.  Mohl jsem dál pracovat jako chirurg, tady říznout, tamhle zašít. Chraň Bůh, abych se ti někdy dostal pod ruku. Vyříznul bys mi ledvinu a prodalAle obecne to plati na cely svet. nedelam si iluze :). ()

Hapretor

Jo, jo, za komoušů to bylo nejlepší. Myslím, že velmi výstižná ukázka ruského hospodaření. Jednoduše řečeno: Ti nahoře hrabou a na ty dole z vysoka . . . . . ! Na zabití času ok. Mimochodem ten stavař to byl vážně Durak s velkym D. Ono mu nestačilo, že ho málem (spoiler) odpráskli, ale on tam musel vlízt a dělat poplach. Nemyslíš - Zaplatíš! ()