Jack staví dům

• Dánsko The House That Jack Built (více)

Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. I přes jeho vysokou inteligenci se policie pomalu přibližuje, zatímco Jack víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný snímek nás zavádí do USA 70. let. Kontroverzní génius Lars von Trier jej poprvé představil na festivalu v Cannes. (Aerofilms)

Clark_Kent

Matt Dillon se svým ksichtem, udělal v tomhle výrazném snímku celkem dost. Netradiční a výjmečný zážitek, který odhaluje vrahu mysl a zvrácené choutky. Přiznám se, že tohle míchání černého humoru a nevšední brutality, mě celkem dost potěšilo. Dillon exceluje, předvádí hodně slušný výkon a rozhodně momentálně překonává ostatní herce. ()

departed

Film těžký na žaludek a určitý scény složitý na zpracování. Je mi jasný, že Trier si jede svoje a bude za vyvrhela, což už několikrát předtím byl, ale tady zachází dost daleko, možná víc než je normálně akceptovatelné. Samo o sobě to má dobrý tempo, Dillon je správně přesvědčivej a creepy zároveň a vyprávění je celkově záživný, jenže z toho sejde v okamžiku, kdy se Jack vydá na cestu do pekla. Tam už si Trier šňupl trochu víc, než by měl. Netrvalo to sice tak dlouho, ale trvalo to dlouho natolik, aby to částečně narušilo požitek z filmu. Nicméně tohle není určitě film pro všechny a kolikrát se stane, že radši odvrátíte zrak od obrazovky. ()

ANTYCHRYST

Tohle určitě není pro každého..pro někoho může bejt občas šokující..pro někoho nepochopitelné sledovat zvrácenou lidskou touhu po smrti...ty zastřelena děcka moc příjemná nejsou..ale jinak nic převratného nebo úplně mimozniho.. peněženka z kozenky pobavila.. hlavní problém je délka...ta je fakt nesnesitelně dlouhá..a bohužel dost často tam jsou.. právě ty zdlouhavé pasáže plné keců úplně.. ale úplně o hovnu a k tomu nesmyslné záběry... nechápu .. vyřadit je tak je film o 50 min kratší ..a dávalo by to smysl..takhle je nějaká ta vraždička.. a pak následují poetické bláboly.. přesně tohle celej film totálně pohřbilo... Závěr ale Danteho peklo... dalších zbytečných 15 min... 35% škoda..nebejt těch keců...tak to je na 4*...Dillon to zahrál dosti přesvědčivě ..:) až znepokojivě chladně.. ()

Zombiepod

Trierove pseudoumelecké, poetické žvásty som osobne nikdy veľmi nemusel, no Jack je v tomto prípade iný. Opäť nemožno prehliadnuť svojský, mnohými (vrátane mňa) nepochopený autorský rukopis, plný zbytočných, samoúčelných scén, a necenzurovanej obrazovej surovosti. Tu to však Lars vzal trochu z iného konca - a to za účelom priblížiť sa aj iným, ako len skalným divákom. Štúdia sériového vraha, pri ktorej som sa vôbec nenudil, pozliepaná z náhodne vybraných scén bez súvislejšieho zmyslu, príbehu, či posolstva, je natočená s nadhľadom, a vidno, že to nemožno brať ako vážny "artový materiál". A Dillon, ako jedinečný pstchopatický architekt, bol excelentný. Dva a pol hodinová zvrátená kravina, nad ktorou sa občas zasmejete, občas zhnusíte, či neveriacky pokrútite hlavou nad jej zámernou absurditou. Vyzerá to tak, že Trier má v alternatívnom filmovom vesmíre ešte šancu. ()

Nikol10

Ja vlastně ani nevím na kolik hvězd to je,ani co si o tom mám myslet , ale Trier je asi zajimavy režisér. Každopádně pro mne ne. Kukla jsem na to jen, protože v žánru je napsaný horor. Samozřejmě, ze nebyl, ale aspoň jsem si na toho arogantniho jakoze genialniho rezisera Triéra udělala vlastni názor. Jeho výroky jsou mi krajně nesympaticke, holokaustem nejspíš omameny nastrcil ho i sem, úplně zbytečně, výjevy pianisty hrajícího na své piano vyloženě otravné. Přitom nápad je skvělý, některé momenty dost napínavé a incidenty samy o sobě zajímavé. Samozřejmě kdyby to Trier natočil normálně, tak by rádoby intelektualove nemohli skákat radosti, jakyto úchvatný počin Trier nepřinesl na svět. Ovšem Dillon je skvělý hnusak. Pokud ale jako já milujete exploitation horory, tak tady vas nepřekvapí vůbec nic, možná az na jednu scénku. ()

fandadofilmu

„Co je na tom filmu tak pobuřujícího a nepřijatelného?“ ptalo se mě několik známých. „Hlavně to, co už v něm není,“ odpovídal jsem pokaždé a vysvětloval, že pokud nepatřili k hrstce šťastlivců, která se zúčastnila novinářské projekce před premiérou, tak neviděli film kompletní. Tím vůbec nechci říct, že mě těšily třeba detailní záběry z popravy matky se dvěma malými chlapci. Chvílemi jsem přivíral oči a měl nutkání se odvracet. Ale… Chápu, že po sedmiletém distancu v Cannes se Lars rozhodl patřičně rozvířit stojaté vody – a předvedl něco, co si ve filmu ještě nikdo ukázat netroufl. A s grácií… Lars von Trier je ovšem filmový mág a dokázal to i tentokrát. Celkový efekt postavit na krajním kontrastu zábavného a nechutného. Když geniální psychopat Jack zabíjí, neubráníte se někdy pocitu, že mu rozumíte (i to měl být vzkaz do Cannes). No uznejte, jak byla krásná a elegantní, tak byla blbá, řeknete si o ženě z prvního incidentu (Uma Thurmanová) – vždyť ona ho vlastně donutila, aby ji zabil, - to by snad udělal každý! Tato nebezpečná myšlenka proletí hlavou naprosté většiny diváků. Nebo té staré paní se Jack od začátku vyloženě vysmívá – a ona ho nakonec přece jen dobrovolně pozve dovnitř – naprostou hloupě, jen s pošetilou vidinou osobního prospěchu. Stala se z ní tak vlastně spolupachatelka vlastní vraždy. A tak dále. Nejděsivější okamžiky filmu jsou pak v obrovském kontrastu s chvílemi tak zábavnými, až se vyděsíte toho, že se vůbec dokážete u takového filmu řehtat. Von Trier si s námi prostě pěkně zahrává! V běžně dostupném filmu dnes chybí cca dvě minuty. 2 minuty, kvůli kterým hlavně lidé v Cannes opouštěli sál. Bez ohledu na to, co obsahovaly, to není dobře. Film je zmrzačen. Jó, cenzura nekončí, cenzura trvá! ()

GameboyNES

Ta jsem si protrpěl další artovou sračku. Musel jsem steho udělat seriál na 6. částí, bo jsem u teho fakt usínal. Odpad nedám, bo pár ftípků bylo fajnéé. Třeba šrajtofla s cecku, nebo uhoblovanej půl xicht, či střelba na parchanty v lesu. ()

movemat

Film ako umelecké médium môže slúžiť storakým účelom. Tento snímok nám ponúka poctivý psychologický rozbor mysle jedného vraždiaceho psychopata a robí to esteticky podmanivou kombináciou surovosti a poetickosti. Výsledkom je vskutku sugestívny umelecký zážitok, ktorý jemne podkopávajú občasné naťahované scény. ()

maramashi

Komentár obsahuje spoilery. Práve v moment keď píšem tento komentár pozerám tento film druhý krát. Film vyžaruje zo seba dačo zvláštne, zaujímavé a zároveň kontroverzné. Celý film je vlastne náhľad do Jackovej mysle znázornená cestou na druhý svet. Od začiatku nás sprevádza tajomný hlas postavy menom Verge ktorý ak som správne pochopil je iba v Jackovej hlave a znázorňuje jeho "normálnu" stránku podvedomia. Počas celého filmu som mal neskutočne divný pocit na hrudi z toho čo Lars natočil. Ja som vedel že on musí byť iný pretože po antikristovi som nevedel že čo od neho čakať a filmu som veľké nádeje nedával. Ale tento film je neskutočný masterpiece ktorý si myslím že nedokáže každý dostatočne oceniť. príbeh je rozprávaný z pohľadu Jacka ktorý je hlavný (anti)hrdina až diváci s ním začnú sympatizovať. Čierny humor sa tu vyskytuje viac ako som čakal. Film je obohatený detailmi a mnohými metaforami a odkazmi na rôzne daľšie diela či už filmové alebo umelecké. Všetky 4 incidenty majú dačo do seba ale bola škoda že piaty incident sa nevydaril to dosť zamrzelo. Lars si naozaj servítky pred ústa neberie ale mám pocit že pri jeho reputácii mu to každý odpustí. Za mňa jedno z najlepších prekvapení aj keď artové filmy nemusím tak toto je krásna výnimka. 95% ()

Ewík

(01.08.2022): Absurdní, groteskní film o sériovém vrahovi, který je divný a slizký (to je v pohodě) a prokrastinuje na aktivitách, které mu přináší okamžité uspokojení, ale nic dlouhodobého a hodnotného nevytvoří (třeba ten dům). Je to parodie na sériové vrahy? Je to zrcadlo společnosti, která je často povrchní, lhostejná a individualistická? Navíc se opět klasicky Trierovsky prolínají intelektuální řeči na témata, která mají vytvořit paralelu (třeba zrání hroznů) a "umělecky rámcovat", čímž z nepřijatelného najednou vytvoří něco přijatelného. Připadá mi, že s námi chce opět manipulovat (nedělají to všichni tvůrci?), ale tentokrát se mi to zdá jako házení perel divákům, jako povyšování se (možná se mi nelíbí výběr herců nebo obětí, nebo mi to celkově nesedlo - kdo ví. Ale něco mi brání dát víc hvězd). ()

thepeabody

Věřím, že fanoušci se ve filmu budou snažit najít něco jakoby skvělého, ale jakožto neznalý Triera hodnotím film sám o sobě, a sám o sobě byl film jenom sebeukájecí otravný prvoplánový rádoby šokující a rádoby hluboký bizár, ve mně se ale nepohnulo teda vůbec nic. ()

MyrnaAlec

Nejakčnější byl trailer, ničeho takového se už nedočkáme. Rozhodně to není psychologická studie masového vraha, killing si užijeme jen 3x a vždycky jsou obětí jen ženy : 1/namyšlená 2/hamižná 3/blbá. Samoúčelné scény jako řezání prsu - proč ? Je to ukecané a pomalé, je to zřejmě autorův manifest, kdy si prošel soukromým peklíčkem a hodlal to nějak zhmotnit. Umění lze najít ve všem, včetně zabíjení a Bůh chce ovce a opomíjí lovce.Sám sebe cituje jako tvůrce ikonických děl, což je doufám myšleno v žertu. Cesta podsvětím v červené byla ovšem výtvarně krásná. ()

WhiteDuke

Cesta do pekel ještě nikdy nebyla tak zábavná. S jistotou můžu říct, že šílenější a vizuálně vycizelovanou završující 10 minutovku v blízké době v kinech neuvidíte. To je opravdu Tarkovskij meet high level troll Lars za předčítání Danteho pod dohledem digitálních otroků od WETA. Hit the road Jack and don't you come back no more.... Lars to doufejme na rozdíl od Jacka na opačný konec zvládl. ()

Kortexo

Realistický pohled do života těžce nemocného člověka.Film je rozdělený do několika kapitol, kdy se postava vyvijí a vidíte dopad na jeho osobnost i jednání.Velkým zážitkem jsou situace, kdy postava ztrácí kontrolu nad vzniklou situaci i nad sebou a marně se snaží sám sebe přesvědčit, že on je stále nepřemožitelný.Postupně strach vyprchává, až k bodů absolutní volnosti a prožitků.V tu chvíli se otvírá prostor a do děje vstupuje Lars von Trier a začne pomalým tempem vytvářet groteskní situace sobě vlastní.Nejpodstatnějším důvodem, proč film vidět, je reálný obraz společnosti a jednoho z největších sociálních problémů a to nezájmů o své okolí.Lars von Trier opět nezklamal a danné téma dokonale ovládl. Počkejme si, jakou si stanoví další žánrovou výzvů, v tomhle je stejný, jako Tarantino a stejně úspěšný... ()

zubrik66 odpad!

Absolútny hnus. Až ľudsky prázdne tu vyznievajú niektoré komentáre, ktoré Larsa vysielajú do nebies. Film nemá čo ponúknuť, ani po filmárskej, umeleckej či príbehovej stránke. Je to len hnus o sadistovi, nič viac. Akési porno o sadistoch. Točiť film o človeku, ktorý je absolútne zbytočný je zbytočné. ()

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

20.05.2018

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)