Zkáza krásou

Doomed Beauty

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 91 min

Nejlepší je, když dokument není jednostranný a otevírá o konkrétní osobě jak její pozitivní, tak i negativní stránky. Zároveň se ale nepřiklání k ani jednomu názoru a nechává na divákovi, aby si o Lídě Baarové udělal obrázek sám. To se paní Třeštíkové prostě povedlo. Lída Baarová byla bezesporu hodně talentovaná, ale i sobecká k okolí. Nicméně když vyprávěla o tom, jak se sešla s Goebblesem nebo s Hitlerem a ještě jim odporovala, tak to jsem byl napnutej jak špagát a poslouchal její vyprávění slovo od slova. Nechci Lídě Baarové nic zazlívat. Život neměla vůbec jednoduchý, ale z části tomu všemu šla naproti i ona sama svojí naivitou. Také si v něm, jak sama uvádí, užila i plno radosti a štěstí. Život ale není procházka růžovou zahradou a každá negativní zkušenost je od toho, aby nás posílila a naučila životem nadále procházet. K závěru dokumentu jsem tedy nebyl schopný říct, jestli tím vším prošla s čistým štítem. Spíš si myslím, že ne.(25.5.2018)

Po tomhle dokumentu se Renčův blábol stála ještě bezvýznamnější. Život Lídy Baarové to je teda nervák sám o sobě, stačí jí posadit před kameru a nechat vyprávět a jede thriller jak vyšetej. Chudák holka, ona prostě nevychatala dobu ve který žila, sice to nechápu, že se mohla zamilovat do takovýho ultrazmrda jako je Goebbels a možná jsem naivní, ale tu lásku k němu jí věřím. V každým případě to byla neskutečně krásná ženská a talentovaná herečka u který je její život zajímavější než filmy ve kterých hrála.(29.1.2017)

Baarová se vždy "zamilovala" do muže, který jí byl v tu chvíli nejvíce prospěšný. To je ale náhoda. Z jejího vyprávění je jasné, že měla ráda jediného člověka (sebe) a ztrátu života v luxusu či všemožných majetků stavěla na stejnou úroveň jako úmrtí v rodině. O její kráse se dá ještě spekulovat, i když mně nikdy nepřišla jako ukázková kráska z filmu, ale o jejím zvráceném charakteru snad pochybuje málokdo.(29.10.2016)

Sebelítostná a sebedojímavá hra emocí. Baarová by potřebovala konfrontaci, ne prostor na divadlo podle svých podmínek.(31.1.2016)

• NinadeL

Marně si kladu otázku, komu je Zkáza krásou určena. Pokud má divák osvojen fenomén Baarová, trpí. Pokud nemá, stává se z něj nechápavá smějící se bestie. Faktografická nepřesnost je u Třeštíkové zarážející (Wanka nebo Kopecký, Lamač nebo Slavínský, to je jejímu týmu zjevně jedno). Nevyváženost oznamovaných faktů je extrémní (ženatý nebyl jen Goebbels, ale i Fröhlich). Chybí reflexe kariéry Baarové před mezinárodním úspěchem, její fungování po boku jiných domácích hvězd (když je zobrazen Nový, kde je Haas?). Bylo nutné v kontextu Baarové použivat soukromý archiv Evy Braunové? Důležité mezníky se smetávají pod koberec (tragédie její rodiny vyznívá jako fraška), její kariéra ve Španělsku není zmíněná vůbec a tak bychom mohli pokračovat velmi dlouho. Pokud Zkáza krásou, kde je sledována proměna herečky v Praze a Berlíně? Kde je odlišný způsob práce v Rakousku, Itálii a Španělsku, před válkou a po? Jsem vyčerpaná, protože toto skutečně není výsledek práce, na kterou mohlo a mělo být vyhrazeno dobrých dvacet let.(7.1.2016)

O životě Lídy Baarové se mluví jako o antické tragedii. Jako by Lída sama přinesla zkázu své rodině. Její matka nepřežila jeden z výslechů (podle slov Baarové jí to způsobil pohled na zabavené šperky), sestra byla kvůli ní vyhozena z divadla, poté spáchala sebevraždu. Tatínek chřadnul, přišel o nohu, zůstal sám. A tu se někde z pozadí vyloupla kouzelná víla Marcela Nepovímová (její jméno v dokumentu nezazní), které splnila vyslovené přání Lída Baarové, aby se postarala o jejího tatínka. A dělala to nejen v době, kdy byla Lída ve vězení, ale až do jeho smrti. Vzdala se tak sama herecké kariéry a udělala, co bylo v danou chvíli třeba. Přesto její jméno tak nějak zapadlo. Na rozdíl od její o pět let starší "nevlastní dcery", která se ocitla díky své zářné kariéře ve slovnících a točí se o ní filmy. Sama Baarová mluví o svém životě jako o velké tragedii. Kupodivu se příliš nevyjadřuje o své rodině, spíš konstatuje, za celou dobu není slyšet jedinou větu, kterou by dala najevo, co pro ní rodina zajímala. Zato jí dojímá vlastní úspěch, láska k mužům, ztráta hmotných statků. Na konci dokumentů se ptám - byla to skuzečně krása, co způsobilo zkázu prvorepublikové ikony Lídy Baarové? Nemohu se ubránit dojmu, že tato sebestředná dáma měla vždy na zřeteli pouze sebe. Potřebovala být milovaná, úspěšná, obletovaná a bohatá. Schopnost oběti pro bližního jí zřejmě nebyla dána do vínku. Před kamerou tak vidíme lítostivou ženu podlomenou přílišnou konzumací alkoholu jak si zapaluje jednu cigaretu za druhou. Neodbytně se mi vkládá myšlenka, že Lídu Baarovou nezničila krása, ale její vlastní sobectví. Budu vděčná každému, komu se to podaří vyvrátit.(7.9.2016)

"Milujem to, co ztrácíme..." Velmi smutný dokument, který těží hlavně z toho, že o Lídě Baarová vypráví přímo Lída Baarová. Je to ovšem zároveň klad (třeba když ta stará osamělá paní, které mohl u nohou kdysi ležet celý svět, jen tak s cigaretou vypráví o Goebbelsovi s Hitlerem a o tom, jaká byla s prvním jmenovaným legrace) a zároveň zápor (film si kolikrát přímo říká o to, aby zasáhl vypravěč a leccos dovysvětlil - třeba smrt Zorky Janů). Příběh Lídy Baarové jsem znal jen v hrubých rysech a zajímalo mě, co nového se ze Zkázy krásou dozvím. Moc toho ale bohužel nebylo. Nejvíce na mě zapůsobily šoty z filmových týdeníků - herci typu Korbeláře, Marvana, Černého, Vítové, Gollové a samozřejmě Baarové vyrábějící tašky, óda na zničené filmové pásy, z nichž se stane lak na nehty či krém na boty... To bylo přímo dokonale odporné.(12.1.2016)

• liborek_

Z celého Třeštíkové a Hejnova dokumentu o Baarové je paradoxně nejzajímavější to, co přímo o Baarové není... Málo známé záběry ze zákulisí filmového průmyslu 30. let, kamerové zkoušky, ukázky z málo známých italských filmů, dobové týdeníky, projevy... Jakmile mluví LB nebo je řeč o LB, Třeštíková lacině zvýrazňuje pouze bulvární složku jejího životního příběhu, který je navíc vyprávěn nekonzistentně, neúplně, povrchně až zkreslujícím způsobem. Pro mě osobně je její slavné milenectví s dr. Goebbelsem nezajímavé a to, co v (nejen) jeho kontextu je skutečně důležité a významné, Třeštíková ve filmu nijak nezmíní. Tedy jestli/jak byla využívána německou propagandou, jak ji vnímali filmoví diváci, jaké měly její filmy kritické ohlasy, jaká byla její společenská role, pracovní vztahy s jinými tvůrci, vliv rodinné anamnézy (častých duševních poruch v rodině) na její kariéru...atd. atd. Dobová atmosféra je naznačena díky archivním záběrům relativně dobře, ale role Baarové v jejím kontextu je prakticky zamlžena. Skoro se až chce říct, že tento film o LB je zoufale zbytečný, protože značnou část materiálu už Třeštíková publikovala před dvaceti lety a nic nového už nepřináší. Problém samozřejmě je, že LB si svůj příběh vypráví sama, přičemž celou dobu vlastně jen sledujeme starou nešťastnou ženu se silnou poruchou osobnosti a problémy s alkoholem (což Třeštíková strašně lacině zdůrazňuje dlouhým záběrem na to, jak Baarova pije becherovku přímo z lahve nebo si zapaluje cigaretu na špatném konci). Baarová v kouřovém dýmu pouze zvýrazňuje svůj talent a krásu, vypráví nedůležité historky svých mileneckých eskapád, případně odpovídá na režisérčiny banální dotazy. To je ale trochu málo, ne?(8.1.2016)

Množstvo úvah pri popise životných skúseností, ktoré doživotne poznačili bytie holej existencie Lídy Baarovej, ktorá na záver dokonale vystihla postoj svojho okolia: "kto chce, múže hodit kamenem". Niekedy aj strastiplnú cesta za láskou s čistými úmyslami, môže viesť k nešťastiu celého národa. Tak poeticko, tragické ...(8.9.2016)

Marně si lámu hlavu nad názvem, který režisérka zvolila, nicméně není pochyb, že paní Baarová, v tomto stavu a s tímto osudem, je pro Helenu Třeštíkovou tím správným objektem, když si připomenu její předešlé dokumenty.(7.9.2016)

Ze třídenního setkání s Baarovou paní Třeštíková moc materiálu neměla, tak se to s Jakubem Hejnou snažili nafouknout kupou archivních materiálů. Celkem to funguje, totéž se dá říci o čtených pasážích z pamětí Baarové. Ale asi jsem čekal víc (70%).(2.2.2016)

Samotný film je působivý, byť si mnohdy lacině pomáhá - v momentech, kdy neumí pořádně odvyprávět reálný příběh - nesouvisejícími archivními záběry a tklivou hudbou. To ale do dokumentu nepatří. Druhou věcí je, že řadu důležitých momentů, jako je smrt matky, sestry a nemoc otce, přejde jen vlastně namátkou. Se zpožděním a po načtení pramenů vidím i faktografické chyby, které překvapí u filmu, na který měla HT 15 let a fůru peněz z dotací. Celkově za samotnou Baarovou 5*, krásná a působivá žena. Za práci HT 2-3*. Celkově 4*. Ale neberte to zle, jako celek mě to v kině poměrně bavilo.(9.1.2016)

Lída Baarová. Filmová hvězda. Obdivovaná. Zatracovaná. Milovaná. Nenáviděná. Jméno, které dodnes vzbuzuje silné emoce a ještě silnější kontroverze. Pokus Heleny Třeštíkové, výrazné představitelky současného českého dokumentárního filmu, o nonkonformní pohled na tuto tragickou osobnost našich dějin se ovšem ve svém ztvárnění míjí účinkem. Mozaika soukromého i profesního života Baarové je inscenována podle obvyklých kategorií, kterých film v několika okamžicích zneužívá proti herečce samotné, zřejmě na základě subjektivní interpretace Škvoreckého autobiografie anebo v rámci autentického rozhovoru režisérky s Baarovou v devadesátých letech. Účel a smysl některých záznamů lidského neštěstí, jemuž Baarová v posledních letech svého života podléhala, vytváří spíše chatrný rámec pro veškeré vedlejší výjevy; úryvky ze známých i méně známých filmových rolí, fotografie, reprodukce i historické dobové záběry nacistického Německa v čele s Hitlerem a Goebbelsem jen stěží zaznamenají to, co je klíčové pro celkové resumé. Pohled Heleny Třeštíkové na Lídu Baarovou měl být především ryze osobní záležitostí, intimní zpovědí mezi dvěma ženami, obyčejným filmem o jednom neobyčejném osudu. Celkovému vyznění ale nejvíc schází právě ta lidská, obyčejná rovina. Zkáza krásou není bohužel příběhem života Lídy Baarové, ale veskrze průměrným dějepisným souhrnem, vypravujícím o pošramocené pověsti filmové superstar. A to je zoufale málo.(7.1.2016)

(Lumiere - 4.2.2017)(4.2.2017)

Tak neviem, či tie mnohé nízke hodnotenia nie sú práve tým kameňom, ktorý hádžu moralisti bez viny, o čom hovorí herečka v poslednej minúte filmu. Ale nechcem nikomu krivdiť, že sa mu Třeštíkovej film nepáčil. Mne sa páčil, pretože bol informačne bohatý (možno ale iba na prvý pohľad), doprovodný hlas herečky príjemný a nemoralizuje, ale iba poskytuje Baarovej pohľad na vec. Sledujeme tie isté prelomové životné momenty, na ktoré sa zameral aj Renč vo svojom gýči a istým spôsobom ma toto odškrtávanie a porovnávanie bavilo.(9.9.2017)

Rok 2016 je na české filmové scéně bezesporu ve znamení Lídy Baarové, prvorepublikové herečky, jejíž kontroverzní život si přímo říká o to, aby byl převyprávěn na velkém plátně. Zatímco Renčův opulentní snímek se snaží světovým způsobem a s velkým rozpočtem podat lesk a bídu života této divy, tak Třeštíková se zaměřuje intimním pohledem na Baarovou jako na osobu, která si zažila své dobré i zlé časy a zobrazuje vlastní verzi pohledu na život překrásné herečky, které kdysi ležel u nohou ledasjaký muž. Diváci mají možnost vidět téměř vše od úplných počátků, přes hvězdný vzestup a strmý pád, až ke staré Baarové, která s cigaretou a vínem v ruce vzpomíná na Hitlera, Goebbelse, svojí rodinu, kolegy z práce atd. Zkrátka kvalitně natočený dokument o osudu ženy, která byla jak milována tak nenáviděna aneb Milujeme to, co ztrácíme.(8.2.2016)

Trochu jiná Třeštíková, první dokument co od ní znám, ve kterém hlavní postava pouze vypráví o své dávné minulosti. Nemá to tu sílu jako její klasické časosběry, ale na druhé straně Vám vyrazí dech tím, kam až se Baarová dostala. Kamaráčofty s Goebbelsem a Hitlerem, útěky před vězením a ztráty a nálezy zašlé slávy dělají z Baarové pozoruhodnou osobnost, jaká byla herečka nemám tušení a ono je to i jedno, důležitější je proč jí tolik chlapů podlehlo a co jí činilo tak výjimečnou. A tohle dokument Třeštíkové v rámci možností odhaluje.(26.4.2016)

Helena Třeštíková dala Lídě Baarové devadesát minut čistého času, aby promluvila o svém životě. No a Lída mluvila a mluvila, hodně kouřila a trochu pila becherovku z lahve a hodně brečela. Ty slzy... ty mi přišly tak neupřímné, až se mi z toho chtělo brečet. Zarazil mě i byt, kde Baarová bydlí: jak má na stolku svoji fotku z mládí. Lída Baarová zůstala héérečkou až do smrti a tato její zpověď je jen další ukázkou jejího hereckého umění. Dokumentu chybí jakýkoli kritický přístup k životu Baarové a já si myslím, že to tady prostě mělo být. Časová osa je totiž sakra málo, když někoho necháte mluvit o svém životě (s Goebbelsem/bez Goebbelse).(3.2.2016)

Zkáza krásou nepřináší nic nového. Jedná se o kompilát starého dokumentu Sladké hořkosti L.B., čtení hereččiných memoárů a záběrů, které bylo možno dávno vidět v pořadech typu Hledání ztraceného času. Vznik tohoto dílka si tak vysvětluji pouze touhou svézt se na vlně zájmu o Lídu Baarovou v době vzniku filmu F. Renče.(29.7.2016)

OJOJ, jak nadnesený a legrační název filmu. Další krasavice, které se podařilo díky vztahům, sňatkům a krásou udělat kariéru a vybruslit z každé šlamastyky se na jednu stranu vychloubá, jak jí obdivovali mocní muži co se vepsali do dějin a díky kráse, o níž otevřeně mluví, měla dveře světa dokořán, přesto jí podle názvu krása přinesla "zkázu"a byla nesmírným břemenem. Jestli jí něco přineslo zkázu, pak jedině to že neuměla vše správně vyhodnotiti - viz odmítnutí hrát v Hollywoodu. Nevím co to je za pokryteckou manýru. Inteligentní lidé si stěžují, že trpěli intelektem, krásní, že jsou postiženi vzhledem, bohatí že trpí svým bohatstvím, raději by byli prostými lidmi, třeba toaletářkami, že.Za chvilku se snad začnou litovat zdraví, že nejsou invalidé, atd. Každá žena dělá co může aby vypadala, což má samozřejmě převažující výhody, ale v rozhovorech se slavnými celebritami, které kariéru vystavěli na vzhledu je to břímě, které se nedá ani unésti. Na obranu Baarové, ta si však na krásu v dokumentu nestěžuje, to za ni udělali tvůrci, ta jí spíš oplakává ve stáří. Otázka k zamyšlení: její sestra Zorka tak fotogenická nebyla, měla z hezčí i úspěšnější sestry komplex a měla mnohem nešťastnější život. "Zkáza krásou" je fakt naprosto falešný, směšný, ač nadnesený výrok. No nic. Herečku mám navzdory všemu ráda, ač dost kontroverzní osobnost. Dokument má plus - dobovou atmosféru. Nového moc nepřináší, snad jen to, jak herečka hovořila v pokročilém věku, byla poněkud povrchnější a nic špatného podle svých slov neprovedla. Pár momentů je úsměvných (komunisti si z jejich roztavených filmů udělali krém na boty, aby ukázali, jak je sláva pomíjivá). Ne. Sláva u každého pomíjivá není. Baarová zůstane jednou provždy mezi našimi nejslavnějšími herečkami.(22.8.2016)

Dokument není nijak extra objevný, většina věcí z něho je poměrně známá. Ale stále více na mě doléhala tíha trestu pro L. B. za mladickou nerozvážnost a zamilovanost. Přestože se zamilovala do špatného muže, bylo jí tehdy nějakých 22-23 let, co mohla vědět a co ovlivnit. Byla více méně bezmocná, jen zmítaná emocemi a city. Za to byla po válce uvězněna, hrozil jí lynč a smrt a nakonec musela prchat z vlasti a dožít v cizině. Jsou lidé s mnohem horšími zločiny a žijí si v klidu dál, nikdo je nevyhání, ba ani netrestá. Lída Baarová byla potrestána příliš tvrdě a všichni, co jí to kdy přáli, by měli zpytovat svědomí.(22.3.2018)

Letošní rok bude asi rokem Lídy Baarové, jak to tak vypadá. S tím rozdílem, že Renčův film mě ani trochu neláká a nepůjdu na něj, nemá to podle mě s LB nic společného. Jakmile jsem však zahlédla v televizi upoutávku na nový film od Třeštíkové, neváhala jsem ani minutu. Kinosály jsou vyprodané na dlouho dopředu a není se čemu divit. Není to však vůbec pěkná podívaná, musela jsem se hodně držet, abych občas nebrečela nahlas. Je totiž strašně dojemné vidět nešťastnou, osamocenou ženu, která nemá nic, než jen vzpomínky, a i kdyby nechtěla, pořád jí někdo připomíná ty nejsmutnější. Považuji se za poměrně informovanou o životě téhle noblesní a překrásné ženy, a proto jsem se v dokumentu orientovala. I mě však překvapila spousta záběrů, o jejichž existenci jsem dosud neměla ani tušení. Řada z nich mě velmi pobavila, ostatně, uvidíte sami. Příkladem budiž lak na nehty a krém na boty. Velmi zajímavé jsou kamerové zkoušky, na nich je opravdu vidět, jak byla Baarová přirozená a kamera ji milovala. Škoda je, že Třeštíková Baarovou točila, když na tom už byla s psychikou hodně špatně. Nenazvala bych to poruchou osobnosti, jako nějaký uživatel tady, ale spíš pokusem o útěk (pomocí alkoholu) od myšlenek a vzpomínek, které ji pak ve stáří pronásledovaly. Navíc nebyla nejmladší, ve stáří už se s tím i těžko bojuje. Kolem sedmdesátky to jistě byl ještě trochu jiný člověk, který ještě třeba měl sílu se smát. Obdivuju ji. Za to, co všechno zvládla, čím si prošla, že to nevzdala. Její touhou bylo hrát a k tomu měla nejen krásu, ale i talent a to, že to o sobě sama tvrdí, vůbec není na škodu. Člověk si přece musí věřit. K její osobě jsem se vyjádřila už ve svých oblíbených herečkách a ke knihám o jejím životě zase na databázi knih. Moc doporučuji Tři životy Lídy Baarové od Ondřeje Suchého. Proč jsem dokumentu nedala plný počet je z důvodu, že v něm je pár chyb, to by se nemělo stát. Odkdy Rolf Wanka vypadá jako Jan Kopecký ?(12.1.2016)

• Volodimir2

V priebehu olympijských hier v Berlíne (1936) sa zoznámila s 38-ročným Josephom Goebbelsom. Ale Goebels sa do Baarovej zamiloval a to už jeho manželku Magdu nenechalo chladnou. O muža nechcela prísť, považovala jeho úlohu v budovaní Tretej ríše za veľmi dôležitú a navyše bola nesmierne oddaná Hitlerovi. Spočiatku navrhla, aby spolu žili všetci v trojici. Na Lídu mala jedinú požiadavku, aby s Goebbelsom nemala dieťa. Spolužitie ale dlho nefungovalo. Rozhodla sa zakročiť radikálne a zašla za Hitlerom. Ten mal pre Magdu Goebbelsovú, ženu, ktorú pokladal za vzor pre každú nemeckú ženu v krajine, slabosť a pochopenie. Zorganizoval stretnutie a hoci ho Goebbels prosil o prepustenie z funkcií a vyslanie ako veľvyslanca do Japonska spoločne s milenkou, Hitler to odmietol. Minister propagandy musel vzťah s Baarovou ukončiť. Dostala okamžitý zákaz natáčania v Nemecku, sledovalo ju gestapo a napokon ju vyhostili z krajiny.(9.2.2016)

• blackrain

Lída Baarová byla jistě velmi talentovaná a krásná herečka. To samozřejmě nelze popřít. Ale tenhle dokument Heleny Třeštíkové ji už bohužel ukazuje jako vypitou trosku, která odpaluje jednu cigaretu za druhou. Dokonce si jednu zapálí v zápalu boje s vlastnímu vzpomínka filtrem napřed a pak ještě k tomu pidíví, že jí v popelníku cosi hoří. Nechci říct, že by Lída Baarová byla na sklonku života zatrpklá stará dáma, ale tady je jasně vidět, že už žila jen z vlastních vzpomínek na svět reflektorů a kamer. Celý rozhovor (monolog, paní Třešítková zasáhne do hovoru asi jen 3x) byl naprosto prázdný. O rozporuplném životě prvorepobklikové hvězdy se nedozvíme téměř nic, jen to filmové pozlátko, ze kterého nevystoupí. Přitom by její život vydal na několik románů. Ještě, že paní Třeštíková proložila dokument dobovými záběry a záběry z filmů, kde Lída Baarová hrála. Ty byly z celého dokumentu to nejzajímavější. Lepší je si Lídu Baarovou zachovat v paměti jako mladou, krásnou herečku plnou života a energie, než jako tuto v dokumentu vystupující osobu potácející se mezi snem (vzpomínkami) a realitou. Nemůžu se pořád zbavit dojmu, že tohle bylo Lídou Baarovou velkolepě nachystané divadelní představení, kde si ještě mohla užívat kamer a zájmu filmařů. To jí jisto jistě ohromně polichotilo a proto svou přichystanou roli dohrála až do konce. Žádná upřímnost, jen role. Baarová hrála Baarovou až do konce. Před shlédnutím tohoto dokumentu doporučuju si něco o životě Lídy Baarové něco přečíst a je úplně jedno, jestli to bude autorizované nebo ne. Jediná upřímná věta, která zde zazněla, řekla ji sama Lída Baarová, je: "Milujeme to, co ztrácíme." Smutný dokument.(8.9.2016)

Ten dokument mi dneska prostě sedl. "Milujem to, co ztrácíme..." Baarovou nemám ani zdaleka detailně nastudovanou, takže nemůžu a nebudu filmu vytýkat, že mi nepředložil zajímavé informace. Mi je totiž předložil. Ani nebudu polemizovat nad tím, zda by nebylo lepší výpověď Baarové konfrontovat. Protože snímek podle mě ukázal Baarovou takovou, jaká byla. Krásná, talentovaná, ale také naivní, sebelítostivá a do sebe zahleděná, podléhající mocným (kolik z nás by odolalo?), na sklonku života troska. Ten film byl v podstatě tuze smutný.(6.9.2016)

Po shlédnutí filmu směsice pocitů. Však ta naše star si špatně nežila a dojímá se vlastně nad tím. co ve stáří ztratila - milovaný život velké hvězdy. Za 3,5 hvězdy.(14.2.2016)

No, já vám nevím- je opravdu tak těžké představit si, že mladičká, lehce naivní holka bez politického rozhledu a celkového historického kontextu (o který se dnes už zcela samozřejmě opíráme), opravdu z velké části netušila co se kolem ní děje? Mě osobně teda více než pletky s Goebbelsem zarazilo s jakou arogancí si doba užívala metamorfózu Bárové do krému na boty... Dokument samotný tvoří jádro Sladkých Hořkostí(1995) na které je více či méně zdařile nabalovaná a nastavovaná jakási kaše archivních a raritních zaběrů.. Samotné vyprávění (občas ožralecké žvatlání) Bárové lze interpretovat jako poslední velké divadlo s falešnýma slzičkama, stejně dobře jako upřímnou výpověď vyhořelé ženy která už nemá co ztratit.. Já osobně nejsem přesvědčený, že by byla tak dobrou a komplexní herečkou :/(7.9.2016)

Tak si môžeme konečne porovnať oba filmy. Renčovu Lídu Baarovú a dokument "Zkáza Krásou." Nebudem sa vôbec tajiť, ako som sa ani netajil na stránke filmu, že je podľa mňa Renčov film obrovská hovadina, v ktorej sú všetky situácie preafektované až do stavu absolútnej absurdnosti a trápnosti. A myslím si, že nikto nezabudne na Hitlera, keď povie Líde Baarovej - "Máte pěknej klobouček." Takže napriek tomu, že som už ten film nakopal do zadku, tak len zopakujem, že ten film podáva situácie takým spôsobom, že absolútne nevyniknú. Pôsobia len maximálne ustrelené od všetkej reality. "Zkáza Krásou" ako dokument podáva informácie oveľa lepšie. A keď Lída Baarová spomína na svoj život a rozpráva o ňom, všetko si viem absolútne predstaviť. A celkom to aj funguje. Mám však s filmom dva problémy. V prvom rade je trošku nudný. Plynie veľmi pomaly a jednotlivým momentkám chýba viac ducha. Myslím si, že viac ako dokument v tomto vynikol minuloročný film Očami Fotografky. Viac sa odtiaľ dala nasať tá atmosféra období, o ktorých rozprával. A môj druhý problém je fakt, že ak ste videli film, tak jediné čo tento film spraví je fakt, že rozpráva o tých istých udalostiach oveľa uveriteľnejšie. Inak sa z toho ale nič iné nedozvieme. Včera mi napadlo, či nemala byť Renčova "Lída Baarová" paródiou na tento dokument. Ak to bol pokus, tak to mali ale označiť ako komédiu. Aby som teda povedal veci jednoznačne, ak ste film "Lída Baarová" ani "Zkáza Krásou" nevideli, doporučujem si radšej pozrieť len tento film. Ak ste už filmovú verziu videli, budete asi sklamaní, lebo vám to nič nové už nepovie. Ale minimálne budete mať pocit, že opisuje udalosti oveľa dôstojnejšie a uveriteľnejšie. Hodnotenie: B+(14.10.2016)

• Morholt

Překvapivě nezáživný dokument. O životě Lídy Baarové se tu divák nedozví nic nového a upřímně řečeno celkovému obrazu příliš neprospívá ani sama Baarová, která by si coby vypitá troska čas od času zasloužila otitulkovat, protože jí nebylo příliš rozumět. Vše zajímavé tak obstarávají dobové záběry, které de facto nemají s Baarovou nic společného a pár ukázek z jejích zahraničních filmů. Každopádně tenhle projekt mi i tak přijde absolutně zbytečný a vlastně se jen veze na mediálním zájmu o Renčův film. 30%(5.4.2016)

V tomhle snímku nenajdete pravdu, stejně jako ji nenajdete v hraném zpracování jejího života. Jsou zde fakta, která jsou podána dobovými záběry, ale jsou to především Lídina slova, která jsou zde prezentována jí samotnou. Dá se věřit herečce? I tohle je něco, co vás napadne. Ale přesto z konce necítíte, že by byla spokojená se svým představením, to smíření je až bolestné.(7.7.2017)

Nejsem historik, nemám o Lídině životě nic načteno, ale z dokumentu na mě působila jako pohrdavě smýšlející osoba, která měla ráda jen sebe a kterou více mrzelo pojídání pouhého chleba (na útěku z Československa) než smrt maminky a sestry.(29.1.2017)

+3* O životě Lídy Baarové jsem něco věděl, ale zajímalo mě, jak se s tím popral Renč či Třeštíková a proto tento srovnávací komentář. Nejdřív jsem zkouknul hraný film a i když jsem předpokládal, že to žádná sláva nebude, tak výsledek na mě zapůsobil ještě hůř. Podle mě bylo zásadní chybou, že se Renč soustředil hlavně na to, aby to "dobře vypadalo", takže kostýmy byly dokonalé a kamera kýčovitě slušná. Ale přitom pozapomněl, že film je hlavně postaven na kvalitních hereckých výkonech a ty mi přišly hodně nepředvědčivé a nepřirozené. Když pominu že Lídu přehrávala necharismatická herečka a vystihla ji spíš jako manipulativní a namyšlenou naivku. Tak třeba Pavel Kříž mě překvapil jak je Hitlerovi hodně podobný, ale jeho pojetí bylo spíš k smíchu. A tak to bylo skoro u všech. Výsledek je na jednu hvězdičku, ale když si představím kolik je za tím peněz, tak nemůžu dát víc než odpad. Naopak dokument Třeštíkové se povedl. Hezky zkloubila autentickou výpověď Lídy Baarové s dobovými materiály a výsledek je celistvý, plný emocí a lze její naivní chování lépe pochopit. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](11.9.2016)

O Baarové se v tomhle dokumentu člověk dozví maximálně to, přes jak tlusté a neprůhledné sklo svůj život (zřejmě nejen ve stáří, ale snad především v oněch "nešťastných letech") vnímala. Přesto jako celek, jako vyprávění o pohnutých dobách nahlížených skrze pohnutý život jedné ženy, funguje film výborně a má nepopiratelnou sílu.(18.1.2016)

Hned zkraje předesílám, že Lída Baarová se mi nikdy nelíbila ani jako žena ani jako herečka. Dokumenty mám ráda, ty Heleny Třeštíkové obzvlášť. Teď mám ale pocit lehkého zmaru, neboť mi přijde, že jsem se vlastně nic nového o Baarové nedozvěděla. Viděla jsem bývalou hvězdu totálně na kaši, jak pije becherovku z láhve, kterou si musí držet oběma rukama, hvězdu, která si zapaluje filtr místo cigarety, hvězdu, která vypouští z pusy perly typu "Já jsem nebyla jen krásná, já jsem měla talent" a "Já jsem byla krásná a oni mě angažovali..." nebo "Já jsem tak strašně nadaná na řeči". Sebereflexe veskrze žádná. Pýcha do posledního dechu. Nebo...? Je pravda, že na samý závěr Baarová říká, kdo chce, ať hodí kamenem... A to je pravda ... Co říct na konec ? Že skvělé byly archivní záběry (některé dosud nezveřejněné), líbilo se mi i jejich načasování v kontextu s vyprávěním Baarové, a že to není takový průšvih, jak to možná z mého komentáře vyznívá.(4.2.2016)

Podle me se jedna o prohospodareny potencial a de facto i pouzity material, coz je obrovska skoda... Tim ovsem netvrdim, ze je to uplne spatny dokument. Trochu zasveceny divak se moc novych informaci nedozvi a ten neznaly se zase ve filmu snadno ztrati. Pouzite dobove snimky hodnotim jako to nejlepsi, co se v tomto dile objevi. Urcite hodnotna je i zpoved samotne Lidy Baarove, i kdyz vuci jejimu veku uz mluvila trochu z cesty. Presto me dokazala nasrat, jak rikala, ze nekde po valce jako stvanec dostala na jidlo konzervu, kterou by ani pes nezral, ale o rautech s Goebbelsem za valky, kdy pul Evropy hladovelo si uz asi nevzpomnela. Jako herecku ji mam samozrejme rad, ale tady Trestikova slapla trochu vedle.(7.9.2016)

Je pravda, že by Lída potřebovala konfrontaci. Z jejího vyprávění je jasné, že minimálně byla blbá jak tágo. Krásou se nevyznačovala a život v luxusu pro ní byl vším. A když o všechno přišla, tak to byla tragédie světových rozměrů. Svým rodičům zničila život, ale jediné, na co si stěžuje, je její krátký život v chudobě. 80%(18.12.2016)

Rozhodně se nechystám hodnotit samotnou Lídu Baarovou, ale napíšu pár slov k dokumentu "Zkáza krásou".. O Lídě Baarové jsem četla několik biografií, takže jsem se v podstatě nic nového nedozvěděla.. Naopak některé události byly vypuštěny a některých se ve svém vyprávění dotkla pouze na povrchu.. K dokumentu mne dovedl nedávný film "Lída Baarová", protože byl do kin vpuštěn ve stejném roce.. Nechci srovnávat smyšlenou mainstreamovou pohádku a vyprávění pamětníka, ale v podstatě se svou dějovou linií příliš nelišily.. Jakoby oba snímky jely podle stejné šablony.. Asi by mne zajímalo více dětství nebo naopak pozdější životní události, které jsou jen decentně naťuknuté.. Mimo tisíckrát omletý jednostranný příběh by mne zajímal i pohled ostatních pamětníků, korespondence nebo přímá konfrontace s fakty..(29.12.2016)

KVIFF 2016 - Tenhle dokument nám ukazuje, že Lída Baarová neměla opravdu jednoduchý život, jsem moc ráda, že se paní režisérka rozhodla podělit se o své archivní záznamy s Lídou a udělat z toho tak skvělý dokument, který mě opravdu chytil za srdce a dojal.(9.7.2016)

Dokument o Baarové s Baarovou. Helena Třeštíková a Jakub Hejna či někdo další učinili v minulosti to šťastné rozhodnutí, že se rozhodli v posledních letech života slavné herečky natočit její zpověď. Vybaveni dobou technikou konce devadesátých let se vydali do Salzburgu, místa posledního bydliště kdysi známé hvězdy. Dokument, co natočili a vydali je emotivní, místy úchvatný, pohnutý, pochmurný a na subjektivní rovině paní Baarové pravdivý. Jsou to její slova, kterým ne vždy jde rozumět, ale přesto všechny ty informace v první osobě jsou o to zajímavější. A za to tvůrcům děkuji. Příjemná alternativa v rok uvedení Renčova celovečerního, drahého snímku. 75%(24.1.2016)

Lída Baarová má možná jeden z nejzajímavějších slepenců životních osudů, slávy, úpadku, ale dokument Heleny Třeštíkové vaří z vody. Filmaři nemají dostatek materiálu, aby film povýšila nad rámec televizní rychlo vizitky či obohatila ho nějakým zajímavým dokumentárním twistem (rámec, žánr, konfrontace...). Takhle zůstává půlhodinové okouzlení faktem, že tato stařena úplně zamotala hlavu nejvyšším pohlavárům Třetí říše, ale pak už jenom divákova fascinace kolik cigaret dokázala během rozhovorů vykouřit. 50 %(19.2.2016)

• 1frida2

Mě to tak neskutečně nudilo a otravovalo, ale dokoukat jsme to chtěla, když už jsem se na to dala i když nevím proč. Možná kvůlivá Třeštíkové, její dokumenty se mi líbí. Baarovou nesnáším a po tomto ještě víc. Název výstižný, ještě tam chybělo slovo"a hloupostí"(8.9.2016)

Helena Třeštíková je ,myslím ,bezesporu jedna z našich nejlepších dokumentaristek.Pro dokument žije a dokumenty prostě umí ,stejně tak ,jako vybírat si zajímavá témata a lidi pro dokument vhodné.To Lída Baarová určitě je ,stejně tak jako celý její život.Nebudu tu rozebírat a mluvit o jedné životní tragédii ,toho bylo napovídáno dost a myslím ,že většina chápe onu těžkou dobu a situaci v níž se život Lídy Baarovíé odehrával.Zajímá mě a vždycky bude onen filmařský pohled a zručné ruce režisárky ,které kouzlí a vypravují k nám divákům.Vcelku se mi film líbil ,ale byl jsem přece jen trochu zklamaný.zejména tím ,že režisérka si příliš často pomáhá dobovými materiály a tak spíše než o jedné herečce ,je film o době v které žila.A také nepřestnostmi ,kterých se film dopouští (Wanka ,Kopecký ,Lamač ,Slavínský atd.).To by se dokumentu stávat nemělo.Stejně tak výpověď samotné Baarové je útržkovitý a roztěkaný a neucelený.něčemu se věnuje příliš ,něčemu vůbec a tady měla nastoupit režisérka a věci a myšlenky utřídit a ucelit ,což se bohužel nestalo.Jinak je dokumet vcelku příjemně natočen a jistě se stane výpovědí té doby ,vhodné pro výuku do škol ,či připomenutí jedboho životního osudu na pozadí největších politicklých změn v Evropě v průběhu dvacátého století.Dávám 60% bez bázně a hany a jdu se mrknout na film Filipa Renče ,abych mohl srovnávat a zjistit ,jestli se v u nás kostýmním velkofilmům daří.(23.1.2016)

Já jí chápu... ona se nezajímala o dění, nepotřebovala to, měla ten svůj svět filmu a jeho okolí. Brala to prostě tak, že je to někdo vysoce postavený. Sama to říkala, že ani neví co říkal ve své řeči, ale že jí to uchvátilo, přesně to vystihuje. Ale je to její chyba a byla potrestána za ni.(18.4.2016)

Lídu Baarovou musí mít člověk rád, aby mohl bez předsudků sledovat tento dokument o jejím životě. Byla to hvězda předválečného filmu a velmi krásná žena, ale nebyla to příliš talentovaná herečka. Jako člověk úplně selhala. I když žila ve svém oslnivém filmovém světě, nemohla si nevšimnout v době okupace dění kolem sebe, třeba poprav a deportací lidí do koncentračních táborů nebo vypálení Lidic. Pokud se stýkala s tak vysoce postavenými fašistickými pohlaváry, mohla svým vlivem řadě lidí pomoci. Nestalo se. V tomto dokumentu mi vadila její tvář poznamenaná věkem, raději si ji budu pamatovat jako Maskovanou milenku nebo Dívku v modrém. Co se týče historických faktů, nedivím se, že vykreslila svůj osud ze svého pohledu co nejpříznivěji a obsadila se do role ukřivděné osudem stíhané ženy. Ocenit lze vložené archivní dobové dokumenty zřejmě získané z filmových týdeníků.(20.9.2016)

Dokument hodnotím průměrně... Obecně stárnutí je pro statečné, stárnutí herců, nedejbože hvězd a žen obzvláště ... Řekl bych že ten klíč k tomu jak to zvládnout je "smíření"... Což myslím se Bárové nepovedlo... Když spituji svědomí, mám je čisté.Vědomě sem snad nikomu neublížila. Jako pošetilá, slávou opilá herečka jsem se nepěkně zapletla do dějin,aniž jsem tušila co dělám. A za tuhle pošetilost jsem zaplatila, kdo chce může hodit kamenem...“(27.12.2017)

Objektívne je to samozrejme Třeštíkovej slabší kúsok. Ale mňa to aj tak bavilo. Lídu Baarovú som síce v žiadnom filme nevidel, ale jej životný príbeh bol pre mňa vždy veľmi zaujímavý. Iste, dalo by sa polemizovať, nakoľko si Baarová svoje rozprávanie prikrášľuje, keďže Třeštíková jej do toho takmer vôbec nevstupuje. Ale v tomto prípade jej to nemám za zlé. Načo sa zbytočne snažiť „dusiť“ jednu starú, osamelú ženu, ktorá je evidentne psychicky takmer na dne? Už len ten jej príbeh samotný je proste neuveriteľný a dobre poukazuje aj na to, akú majú veľké (nielen) filmové hviezdy tendenciu zhasnúť a prepadnúť sa do úplného zabudnutia. A koľkokrát na to nepotrebujú ani turbulentnú historickú dobu. Ja som napriek všetkému musel obdivovať Baarovej vytrvalosť, schopnosť vždy sa vzchopiť (aj navzdory tej komplikovanej dobe!) a opäť naštartovať svoju kariéru. Niektoré súdy, ktoré ešte aj dnes padajú na jej adresu mi prídu tak trochu prísne. Kolaborantka? Len kvôli tomu, že snáď spala s Goebbelsom? Ale prosím vás... Jej to bolo srdečne jedno, o politiku sa vôbec nezaujímala a myslím, že o Goebbelsovi a Hitlerovi (resp. o ich plánoch / názoroch) mala skutočne veľmi zahmlenú predstavu. Iste, Baarová mi ako človek nebola príliš sympatická. Prišlo mi, že je (okrem iného) strašne zamilovaná hlavne sama do seba, resp. do svojho obrazu v dobách najväčšej slávy (kedy jej pri nohách ležali najmocnejší muži sveta – to je fuk odkiaľ boli a čo boli zač) a veľmi málo empatická voči druhým. Ale odsudzovať ju nemienim. Napriek tomu som k nej v závere pociťoval súcit, pretože som skrátka a dobre videl hlavne zlomenú, smutnú ženu unavenú celým životom, ktorá sa dokáže usmiať len vtedy, keď rozpráva o tom aká bola úžasná a ako ju všetci milovali._____ „CHCELA BY SOM SA... PROSTE LEN TAK STRATIŤ. VŽDY KEĎ SA PREBUDÍM, POVIEM SI: ZASE NOVÝ DEŇ!... ALE TIE DNI UŽ NIČ NEPRINÁŠAJÚ, VIETE?“(19.3.2016)

Zkáza krásou je pouze stručné shrnutí profesního a soukromého života Lídy Baarové a to téměř v bulvární podobě, pokud ale čekáte hlubší sondu do života jedné z nejúspěšnějších českých hereček, tak si ji budete muset vyhledat sami. Problémem je zejména samotná stavba dokumentu, která je založena na povrchním vyprávění paní Baarové doplněném často nikterak souvisejícími dobovými obrazy, aby byl neznalý divák v obraze. Shodou okolností mě tyto záběry zaujaly daleko více než vystříhané části z rozhovoru, který by byl daleko zajímavější v ucelené podobě. Moje hodnocení 55%.(20.3.2016)

• Eleanor05

Na to, o jak zábavném tématu to pojednávalo, to byl celkem dost nudný dokument. Taková dlouhá samochvála jedné kdysi významné herečky.(11.1.2017)

Vypálím to hned na začátku: Jsem z toho neuvěřitelně nadšený! Tento snímek od matadorky českého dokumentu krásně ilustruje ten kontrast nesmírně kvalitní dokumentární tvorby vůči katastrofální úrovni českých dějových filmů. A tady to máme na stříbrném pdonose Renč vs. Třeštíková. Ten film má všechno, co prakticky všem (ne)povedeným velkým českým filmům chybí. Má to emoce, skvělou sklatbu děje, která je i na dokument prostě epická, hrozně mne bavil stříh v kombinaic s hudbou a vůbec hra s časovou rovinou a dobovými záběry, jednoduché, ale účelné. Vůbec to nechci hodnotit z hlediska faktografie nebo snad pravdivosti, už jenom protože mne fenomén Baarová prakticky vůbec nezajímá. Ale jako výpověď zlomeného člověka na pozadí retrospektivy osudových událostí to působí dokonale. Příjemné je, že to vyvolává emoce bez normativního přístupu a ohýbání reality, protože bohužel tohle nejenom u nás stále ještě dost tvůrců považuje za umělecký prostředek, ano dívám se na tebe Klusáku! 10/10(14.2.2016)

Tak za á by mě zajímalo, kam dali mužové oči, páč Baarová žádná kráska nebyla. Možná, kdyby se na ní změnilo pár maličkostí, např. zaoblil její hranatý obličej, vyměnily oči a pusa, tak by byla holka k světu. Jediné, co na ní doopravdy stálo zato, byl její hlas plný tragiky. Báječně by se hodila do šejkspírových her, popř. do nějakého dokumentu o veganovi, vyprávějícím svůj nejhorší životní zážitek, když v salátu překousl žížalu. Za bé, Baarová by mohla dávat kurzy rétoriky. Sice mluvila pomalu, ale snad ani jednou se nezapletla, vždy dokončila větu, nepoužívala pomocná slůvka jako "jako", "jakoby", "eeee", "éch" a "tak podívejte se, pane redaktore". Používala dlouhá souvětí, žádné holé věty. A to ještě vezmeme v úvahu, jak by její projev vypadal, kdyby v sobě neměla flašku bechera. Je k nevíře, že jí to v jednaosmdesáti tak pálilo, když pálila jednu cigaretu za druhou a mohutně se konzervovala alkoholem. Třeba ten její monolog na konci, o nesmyslnosti života, tomu nezbývá než tleskat.(2.7.2016)

Přesně to charakterizoval xxmartinxx slovy sebelítost a sebedojímání. Liduška š*kala tak dlouho, až se jí to vymklo z ruky (ta se tím životem doslova prodrbala). Únavné skřehotavé vzpomínání doplňují některé vzácnější záběry. No holka tebe litovat opravdu nešlo...52%.(6.9.2016)

Tak prakticky nic nového jsem se o fenoménu Lída Baarová nedozvěděl. To, že byla opravdu půvabná a talentovaná jak herecky tak i jazykově, jsem věděl. To, že na stará kolena chlastala jak duha, jsem věděl taky. Ale na druhou stranu jsem zase viděl dosud nepromítané záběry z německých (hlavně úchvatná Barkarola) a italských filmů. A především mě dostaly záběry z Lucerny, kde probíhal filmový ples. No prostě nádhera, vidět všechny ty dnes skoro zapomenuté herce po kupě. Během některých výpovědí LB se začalo řehtat celé kino, protože patos s jakým bývalá megahvězda vykládala svůj život, jako by právě odehrávala jednu ze svých rolí, měl někdy opačný efekt. Trhá mi to srdce, ale dám jen za tři - přece jenom, je to reclovaná práce paní Třeštíkové, které si jinak velmi vážím.(10.1.2016)

• Hanys_

Před pár týdny jsem natrefil na článek zabývající se životem LB a upřímně mi to dalo mnohem víc, než tahle opilecká estráda. Kdo o LB moc neví, tak mu dokument bude připadat hodně zmatený a těm co ví, to nedá vůbec nic. Nejlepší na celém dokumentu jsou ty archivní a raritní záběry z 30. let.(19.5.2016)

Bolo to tak, ako bolo. Či to bol vzťah z vypočítavosti alebo jednoducho mladé pobláznenie, nech súdia iní. Lída bola výborná herečka, čo sme videli vo veľa českých filmoch, a nevideli vo veľa nemeckých a talianskych, ktoré sa u nás nevysielajú. Zo svojich pohnutých osudov sa spovedá výbornej režisérke a nevynechá nič, ani najhoršie chvíle. Ku cti povojnového štátu neslúži ukážka z filmových novín, ako sa z filmového celuloidu vyrába lak na nechty a krém na topánky. –––– Nevěděla jsem dobře, kdo vlastně Führer je. Nějaký Herr Hitler, předseda vlády či co. Každý ho v Berlíně chválil, jak Německo v poslední minutě zachránil před bolševismem a krveprolitím. Odstranil nezaměstnanost a zavedl pořádek. –––– Snad mohu říct, že jsem si svou pošetilost odpykala víc, než jiní, kteří ani nebyli pošetilí. Kdo chce, může hodit kamenem.(7.9.2016)

Intimní pohled na život Lídy Baarové prostřednictvím bezbariérového rozhovoru s touto herečekou. Jde o zajímavé zpracování, které nepotřebuje žádné propracované filmařské kličky a k navození emocí stačí nechat hlavní subjekt se pořádně a upřímně vyzpovídat. S jejími názory a pohledy na věc nelze vždy souhlasit, ale je určitě zajímavé dozvědět se její myšlenkové pochody a vidět reflexi nad vlastním životem. Jde rozhodně o mnohem povedenější a hlubší portrét, než Renčova verze.(21.3.2018)

Helena Třeštíková patří mezi mé oblíbené režisérky, Lída Baarová mezi mé oblíbené herečky, takže jsem se logicky na tento dokument těšil. A měl očekávání. Bohužel ta naplněna nebyla. Předpokládal jsem, že Třeštíková sestříhá ty dlouhé hodiny rozhovorů na poutavý dialog mezi dvěma ženami. Ten bude osobní, strhující... Mám však pocit, že tento dokument (tak jak je pojatý) by fungoval i bez samotné Baarové. A to je velká škoda. Vznikl tak jen hezký dokument pro žáky základních škol do hodin dějepisu.(8.1.2016)

Baarová je nepochybně extra námět - dokument o jejím životě už z principu nemůže být nudný. Když odhlédnu od toho, že film vznikal neskutečně dlouhou dobu a je v něm pár faktických chyb - pořád je to neskutečně silné.(16.1.2016)

Musím uznat, že ta ženská byla i ve vysokém věku stále krásná, tudíž celkem chápu, jak dokázala v mládí a plné kráse zblbnout svět. V tomto dokumentu byla bohužel z osmdesáti procent neustále ožralá. Souhlasný komentář: xxmartinxx.(5.10.2016)

SPOILER Zhlédnuto v kině a pro mě neskutečný zážitek. Myslím, že když teď někdo řekne přede mnou Lída Baarová uvidím tu stařičkou dámu s cigárem v ruce, jak po odvyprávění všech krásných, bolavých a dramatických vzpomínkách hlesne a s očima plných slz řekne : "Proč mě teď tím vším trápíte?" Lída byla nádherná a byla nádhernou hereckou duší a beru to z pohledu milovníka umění, divadla a všeho hraného. Možná mi pomohlo ji více pochopit díky mojí práci maskérky v divadle, kde jste hercům hodně blízko a já prostě tyhle herecké vyhaslé hvězdy mám ze všeho nejraděj. No a, že milovala Goebbelse, že byla pyšná talentovaná a především o tom věděla, no a, že na sklonku života pila jak duha, protože kdo by po tak bouřlivém životě nepil? Já rozhodně ano a pro mě je Lída dáma a byla i ve chvíli kdy si zapálila cígo obráceně. Takže kdo chce ať hodí kamenem. Lído, nesmírně mě mrzí tvá samota na konci tvé cesty životem, ať je ti lehká zem, a natři to v nebi všem přiškrceným bezduchým volům.(29.1.2016)

Záběry nakrucujícího se Hitlera a Goebbelse jsem viděla asi milionkrát, takže to zde bylo zcela zbytečné. Rozhovor s Baarovou asi ale moc plodný nebyl, ono konec konců co vytáhnout ze staré paní, která žije tím, že byla kdysi krásná a kdysi - dle svého tvrzení - talentovaná, a která se do dějin nezapsala ničím zvláštním, co by dokázala, ale tím, s kým spala? Spíš než pikantní historky z ložnic evropských herců, politiků a režisérů na mě dokument zapůsobil hrůzou toho, jaké prázdno nastane, když člověk, jehož život podle všeho skončil ve 40, zestárne.(7.2.2016)

• Duch217

Problém je, že příběh Lídy Baarové mi nepřijde zajímavý ani ve filmu, ani v dokumentu, dokonce ani na papíře, prostě nikde. A to už se pak může udělat sebelepší zpracování, ale pořád mě to nebude bavit. Každopádně když pominu příběh Lídy Baarové, strašně mi v tomto dokumentu chyběl nějaký názor druhé strany. Takhle nám Baarová vypráví svůj příběh a i když očividně kecá nebo alespoň neříká uplně všechno, divák se z dokumentu nedozví, jak to doopravdy bylo a nebo jak to alespoň v té době vnímal někdo jiný. Takže buď jí budete věřit, nebo máte smůlu. Alespoň bych ale ocenil skvělé archivní záběry z natáčení filmů, určitě dalo práci tolik záběrů sehnat.(15.3.2016)

Dokumenty mají často problém držet si divákovu pozornost po celou dobu. Buď téma takový žánr neutáhne nebo jeho zpracování pokulhává. A tady NE. Tady jen napjatě čekáte, co bude dál - a vždycky se dočkáte. Po projekci jsem se zeptala: "Kdo tohle napsal?" Pokud hledáte příběh, našli jste.(28.1.2016)

Zvláštní dokument.. Rozhovor s Lídou Baarovou dostal možná až moc prostoru. Její vyprávění pro mě bylo místy utrpením (ve smyslu trapnosti a takřka ztráty důstojnosti). Možná to ale byl záměr filmu, ukázat jí jako naprosto zlomenou a rezignovanou.(1.2.2016)

Třeštíková opět využila svoje aikido a nechala hrdinu svého filmu SAMOTNÉHO, aby se divákovi autenticky představil a podepsal si svůj interpretační ortel. V tomto případě tedy anamnéza jedné ženy, která vynikala extrémní ctižádostí, jež dalece převyšovala její ostatní vlastnosti a dovednosti včetně charakteru a inteligence.(24.3.2016)

Onanie nad zašlou slávou... LB, byť dobrá herečka a krásná ženská, která nedospěla k pokoře. Hraje to na nás s ledovýma očima až dokonce a docela mě mrzí, že paní Třeštíková spoléhá na naše znalosti celé situace... Jestli jsem to pochopila správně, nechává na publiku, ať si udělá názor samo. Jenomže to není dobrý tah. Někteří lidé neví nebo neznají a pro ty se tento dokument může stát oslavou oné dámy, která se roky válela s pravou rukou Hitlera. Která hrála po zbytek života na blbou, přitom dooobře věděla. Dokument obsahuje překvapivě chyby faktické a chybí zde názory pamětníků či oponentů. Hezké byly naopak neznámé záběry prvorepublikových filmových ateliérů a konkurzů. Nevím, nevím.... Pro mě spíše zklamání.(4.4.2016)

Skvěle zpracovaný dokument.(6.4.2016)

• aslavey

Asi si prožila nepěkný věci. Ale stále zůstala nafrněnou fiflou, kterou všichni stejně musí milovat, protože přece byla tak krásná. Celou dobu natáčení byla na sračky, ale to se vlastně ani nedivím. Taky bych byl, kdybych měl vyprávět o Ádovi. Zajímavý byly scény pracujících herců a fašistické propagandy a toho všeho fanatizmu okolo, ale to je tak všechno. Ilustrační obráky nic moc a ačkoli neznám přesná fakta o Lídině životě, moc jsem se toho stejně nedozvěděl. Kdyby to byl dokument o zabíjení židů, asi bych byl spokojenější.(8.1.2016)

Lída Baarová sama sebe představuje a dokument zcela ponechává prostor pro její vlastní pohled na sebe samu. V tomto směru rozhodně nejvěrohodnější pohled na tuto postavu, jakého se divákovi může dostat. Obrázek o tom, kdo vlastně byla Lída Baarová a jestli stojí za to jí obdivovat, litovat či odsoudit, už dokument ponechává čistě na divákovi. Tohle je Lída svými slovy.(27.7.2016)

Dokument od Třeštíkové rozhodně má větší úroveň než film od pana Renče, ale to co prozradil film, to se dozvídáme i v dokumentu. Jenže co mi chybí? Nejde se do hloubky. Jedna dějová linie je stínem jak filmu, tak přesně v dokumentu! Dokument je celkem hezky poskládán, až na pár záběrů, které jsou takové jak to říct? - "ilustrační". Vezmu někde obrázek a dosadím ho na text a to nejsem velká znalkyně Lídy. Spíš mi to došlo v rámci střihačské praxe. Hned v expozici filmu je asi pětkát ne-li šestkrát vyslovena úvaha "Milujem to, co ztrácíme". Na začátku filmu to nezní vůbec silně, kdežto na konci filmu by to bylo nádherně nostalgické a použitelné! V zápětí opět tradiční téma "komunisté jsou zlo a minulý režim je zlo". Dnešního diváka to už ale otravuje, je to prostě fakt, který ale nikam už nevede a nic a nikoho neospravedlní. V každé éře je nějaké zlo a to se na sebe nabaluje... V době komunismu se báli lidé proti němu jít akord prostřednictvím filmu. Dnes si myslí, že tím okoření každý film. Jenže to už je dávno jasné. Jak facka! Přesto se mi dokument líbil, přesto dávám 4 hvězdičky za to, že to nebyl průšvih, ale Třeštíková si umí poradit a natočit to tak, aby lajk se pobavil, seznámil. Lída je krásná herečka a tak ty zvězdičky putují především jí...(9.9.2016)

• Cuzan

Z vlastní biografie herečky jsem se nedozvěděla o moc víc, než z Renčova filmu, což mi přijde vzhledem k dokumentárnímu formátu ostuda. Dobové záběry byly zajímavé, ale časté propojování hereččina vypravování s obrazy z jejích filmů jsem shledala trapným. Z morálního hlediska bych se spíš podivila nad tím, že filmaři mají ten žaludek zpovídat osmdesátiletou ženu, která si prožila dost hrůz, a ještě se k nim musí vracet, což je viditelně nad její schopnosti. Nehledě na to, že voiceover čtoucí vzpomínkovou knihu má větší vypovídající hodnotu, než to, co říká ztrápená stará ženská.(10.1.2017)

• spacylemon

Netahat to do kin, tak jako televizní zabiják času pro lidi, co o Baarové slyší poprvý v životě - dobrý. Protože osobně, i s mým nedostatečným vzděláním z večerní školy Standy Motla, jsem se tady nic nového nedozvěděl. (Leda jaká byla v pozdním věku, ale to už stejnak stihla paní režisérka vyslepičit v propagačních rozhovorech.) ... jen jestli není hlavní problém nakonec v tom, že i přes svůj pozoruhodný osud byla Lída spíše prázdná nádoba...(22.1.2016)

Dokument na mě působil nesympaticky, paní Baarová furt brečela a zapalovala jednu od druhé...Zlatá Adina a Dneska se už tomu směju :) Za mě slabé 3*(7.9.2016)

• bearmeedek

Celkem zklamání. Po zhlédnutí filmu Lída Baarová jsem se těšil na dokument Heleny Třeštíkové a nějak naivně se domníval, že umělecký zážitek bude v tomto případě silnější. A ono nic. Nedozvěděl jsem se z dokumentu (o Lídě) skoro nic nového. Jediná nová informace pro mě byl způsob jejího útěku do Rakouska. Byly zde zajímavé archivní záběry z doby budování československého filmového průmyslu, nebo z doby, kdy kulturu začali dělat vůdcové dělnické třídy. Ale to nestačí. Do kina jde o ztrátu času. Stačí jako dokument v TV na nedělní odpoledne nebo v týdnu ve 21,30 hod. Autentická zpověď Lídy Baarové zde jen potvrdila její sebestřednost a že většinu svého osudu si v životě lajnovala sama. Takže zpětně musím konstatovat, že jako filmový zážitek je Renčův film pro mě lepší.(8.2.2016)

• GlamourCat

Docela marný dokument a hlavně jedno velké, trapné sebe-lítostivé divadlo. Od prvního záběru nesnesitelná žena, která od smrti posledního manžela sedí v bytě, kouří, pije (tak, abychom to všichni viděli) a hraje na sebe a na novináře. Její řeči jsou alibistické, povrchní, bez lásky ke komukoliv. Její hlavní problém byl, že byla bez morálky (bohatí ženatí pánové... já bych se za post "oficiální milenka" docela styděla) a také hloupá, to asi ze všeho nejvíc. Život jí tak nějak "unášel", ona ani, chudinka, nevěděla jak. Byla to zkáza egem a blbostí, ne krásou. Zklamal mě ten dokument, ale hlavně Lída Baarová sama o sobě.(27.6.2016)

Paní Baarova by si zasloužila mnohem lepší dokument... ale i tak se mi líbil a dojal(31.8.2016)

Jednou si dole jednou nahoru.Velmi ma to zaujalo.Vsetky tie dobové fotky a ukážky.Ako sa staval Barandov a jeho terasy.Rozpravanie a spomínanie samotnej Baarovej pokladám za fantasticke čosi,ze to režisérka zdokumentovala.(6.9.2016)

To, že Třeštíková rezignovala na 100 % faktografickou přesnost a nechala celou dobu komentovat film Baarovou púovažuju za největší přednost filmu. bylo zajímavé sledovat, jak skončila, ale i to, že do posledního dechu byla tou sebevědomou holkou, co měla talent, byla krásná a ostatní vláli až za ní..(28.9.2016)

iveta bartošová třicátých let...(2.2.2016)

love is strong.(15.3.2016)

Je dost možné, že Lídá Baarová byla tak naivní nebo hloupočká, že věřila tomu, co ve filmu říká. Ovšem tolik sebelítosti, narcismu a tím pádem i arogance z ní dělá, alespoň pro mě, zápornou postavičku dějin. Pletky se dvěma zločinci, kvůli kterým prakticky vznikl pojem zločiny proti lidskosti nelze ospravedlnit slovy, že láska je silnější než racionalita. Tato paní ani nebyla tak krásná, jak sama říká. O dost hezčí byla její sestra, která propadla v deprese a následně si vzala život. Zkusím, ale hodnotit film a ne postavu, což je těžké. Myslím, že paní Třeštíková natočila lepší dokumenty a také zajímavější, takže 3*.(23.3.2016)

• martinkaziki

Co mě paměť sahá, miluju filmy pro pamětníky a herce, co v nich hrají. Pozor, Baarová mezi ně nepatřila a ani Renčův film, natož tento dokument to nezměnil. Dokonce se mé nesympatie prohloubily díky její nafoukanosti a sebestřednému smutku bez náznaku lítosti s lidmi, kterým zničila život. Samotný dokument by mě možná zaujal víc, pokud bych už kdysi nečetla životopis zpracovaný Josefem Škvoreckým. A mimochodem, ten několikrát zmiňovaný titul nejkrásnější ženy Evropy taky dost dobře nechápu. Mandlová, Vítová, Golová a určitě i další byly podle mne mnohem hezčí...(5.8.2016)

• boombang

Film má nějakou hodnotu jen kvůli dobovým záběrům. Kromě nich je v něm jen stará bývalá hvězda, troska, která během svého vyprávění střídavě brečí, hulí, pije becherovku rovnou z flašky a jaksi nevysloveně škemrá o naše pochopení, resp. soucit. Ač tomu nejsem tak úplně rád, u mne se to minulo účinkem. P.S. Nejen, že LB nebyla chytrá, ale podle mne nebyla ani krásná. P.P.S. Ještě že byla schopna - v jednom případě - svoji blbost připustit.(6.9.2016)

Dokument vyvolal pozoruhodné reakce: ony „kruté“ Němce a Sověty tak onálepkovali právě pokrytečtí Češi, zaplnivší náměstí se sliby věrnosti protektorátní vládě a závidějící si mezi sebou bez ohledu na světonázorovou či třídní příslušnost na způsob pana režiséra Vydry, kvůli němuž sestra Zora spáchala sebevraždu. Kamenem rádi házejí ti, kteří, slovy hereččinými, „ani nebyli pošetilí“.(17.9.2016)

O tom, že slibný začátek neznamená stejný konec. Baarová byla nejzářivější hnězda předválečného filmu a nakonec skončila sama s flaškou becherovky. Dokument je poctivě poskládán chronologicky z archívů plus komentáře Baarové mluvené a také čtené jinou osobou. Rozhodně nebyla tou, kdo by měl pykat za nějakou kolaboraci, když celý národ hajloval na Václaváku.(9.1.2016)

Helena Třeštíková je zárukou dokumentární kvality a život Lídy Baarové z jejího vlastního pohledu mě moc zajímal, zvlášť když za pár týdnů měl přijít celovečerák o téhle herečce. Byla opravdu krásná, šarmantní a charismatická, takže mě nepřekvapuje, že se kolem ní muži točili jako kolibříci kolem květiny. I když režisérka nechává mluvit téměř výhradně jen hlavní protagonistku, mezi řádky se dá vyčíst její opravdový charakter. I to, jak se osamělá stará paní ke konci života opíjela chlastem a vlastní zašlou slávou.(20.1.2016)

Teprve tak po 14 dnech se vrátím k dokumentu. Když jsem odcházela, tak jsem měla pocit ošklivosti. Za to nemůže H. Třeštíková, ale obsah - tolik nacismu a narcismu se nedalo skoro vydržet. Vadil mi i autentický hlas, byla jsem ráda, když pak citace četla jiná osoba. Plynutí času, kdy se místa, která byly středem dění, jako Barrandov, mění, a stopy se objevují a mizí...Z této stopy mi bylo trochu "šoufl" (nebo "šloufl"?).(13.2.2016)

Že je letos Baarová všude, co? Nejsem fanoušek téhle herečky, ale dokument s tímhle osudovým názvem mi přišel na první pohled zajímavý. V kině jsem se ale dočkal zklamání. Pokud jste stejně jako já viděli v únoru Renčův biják, tady se v podstatě nic nového nedozvíte. Příběh sice vypráví samotná Baarová, ale vyprávěcí struktura je stejná, jako v hraném filmu a klidně by na základě její výpovědi mohl vzniknout jeho scénář. Ačkoliv se dokument honosí přízviskem "intimní výpověď", dozvíte se toho o Baarové žalostně málo. Mezi řádky vyplyne jen to, že se vnímá jako velkou hvězdu a sebevědomí ji rozhodně nechybělo. Zamrzí, že se dokument soustředí na její postelová dobrodružství, ale vlastně jen v podobě seznamu. Nevím, co jsem vlastně od dokumentu očekával, ale nedostalo se mi to. A sentimentální vzpomínání jedné staré paní na zašlou slávu a milence mě nezajímá. Chybí mi k tomu nějaké hlubší podloží, zasazení Baarové do kontextu. Tohle působí především jako něco, co má vydělat na slavném jméně, nic moc zajímavého se z tohoto dílka nedozvíte.(21.7.2016)

Já, já, já ... slovo, které v dokumentu zaznívá nejčastěji (.......já jsem byla nejen krásná, já byla i talentovaná.......). Baarová je sebestředná, do sebe zahleděná, opilá sebeláskou a zašlou slávou. O tom "zlém", co se dělo kolem ní, údajně nic nevěděla, čímž se snaží ospravedlnit a snad i očistit svoji minulost. Nechce se mi věřit, že ač mladá, byla zároveň tak nebetyčně blbá (nebo snad "naivní", jak sama často říká"?) a opravdu nechápala, co se kolem ní děje a co je její "láska" zač. Ano, vytrpěla si hodně, ale - ruku na srdce - většinu toho zlého, co jí potkalo, si způsobila sama (a nejen sobě) - možná díky té své "naivitě" nebo taky možná díky nenasytné touze po kariéře a obdivu. Kdo ví, ale dnes už nemá smysl někoho soudit - jen Bůh ví, jak to bylo doopravdy.(7.9.2016)

Celovečerní formát je nad možnostmi materiálu případně tvůrců (významnou část filmu jsem se nudil). Dalším problémem je stav Baarove (věk, alkohol) při vídeňském natáčení. Vyprávěla by takhle o sobě, I kdyby byla mladší a fit? Chápu nadšení Trestikove, když se k tomuto natáčení dostala. Úžasný výsledek se však nedostavil.(7.9.2016)

Dlouho očekávaný dokument o československé filmové herečce 30. let od Heleny Třeštíkové. Rozhodně mě zajímal osud této rozporuplné osobnosti, která na jedné straně stráně se stala hvězdou stříbrného plátna v období před a během 2. světové války a na straně druhé, zároveň byla milenkou vysoko postaveného nacisty. Celý tento příběh sledujeme jednak očima samotné staré a zbídačené Baarové v rozhovorech s Třeštíkovou, tak v sestřizích z filmů ve kterých hrála, tak i v dalších historických záběrech z minulosti. Slušně natočený film, jenž osvětluje některé momenty ze života slavné ženy, které podlehl nejeden muž.(10.9.2016)

daleko lepší ne ten nepovedený celovečerák ze slizkou slovenkou.(15.4.2017)

Z hlediska informací o Baarové nic nového, ale asi za ty hezké filmové scény s ní dávám hvězdičku navíc. Protože jsem zde měla možnost nahlédnout do ukázek filmů které natočila v zahraničí a ty já asi nikdy neuvidím.(18.9.2018)

Tri hvezdy dostava tento - pro me bohuzel temer docusoap ?!- jen za tech nekolik malo vyraznejsich emoci, ktere jsem behem neho prozila, a take pro svuj obdiv k Lide B. Z estetickeho hlediska jsou kombinace nekterych dobovych zaberu a hudby fascinujici a v urcitych okamzicich se za pomoci zpomalovacek dari skutecne navodit realne prozitky jake to asi tak mohlo byt - byt Lidou Baarovou, ale od Heleny je tento vytvor az zalostne nedostacujici...nemohu odpustit fakticke chyby, prvoplanovost tech nekolika malo otazek, ktere od autorky smerem k Lide zazni no a ty radoby kontrapunkty, ktere az nedustojne upozornuji divaka na to, ze na ne hodinu a pul promlouva vlastne stara blazniva alkoholicka jsou temer trestne...jakozto dokument je tento film prakticky k nicemu, protoze se diky nemu nedozvime vic nez z jejiho knizne jiz nekolikrate vydaneho zivotopisu a jednoho starsiho snimku Trestikove zpracovavajici stejnou latku...nekdo oceni raritnejsi archivni zabery a ukazky z jejich nemeckych praci...nicmene pro me je tento film pres svou puvodni ambici niterne zpovedi velke damy pouhou prehlidkou bulvarni septandy a donekonecna omylanym Goebbelsem-milencem.(23.1.2016)

Těžko říct, do jaké míry je Zkáza krásou bulvár a do jaké dobrý dokument. Velkým mínusem filmu je moje dojatě brečí společnice (dokument má informovat a ne hrát na divákovy city), velkým plusem fakt, že oproti Lídě Baarové Filipa Renče je tohle kinematografické veledílo.(28.1.2016)

Poměrně nudné ohlédnutí na jednu z nejslavnějších českých hereček. Hodnocení: 65 %(17.2.2016)

• p.i.t.b.u.l

Dávám ODPAD a hned vysvětlím proč. Tento dokument nemusel vůbec vzniknout a nic by se nestalo, protože nepřinesl nic nového. Na Wikipedii jsem se dozvěděl o Baarové více, než tady. Z kina jsem odešel zklamaný. Když nad tím tak přemýšlím, viděl jsem vlastně záběry z jejich filmů, záběry nacistické okupace a část záběrů z dokumentu roku 1995. Naprostá zbytečnost.(21.7.2016)

Myslím, že Lídu Baarovou krása opravdu ovlivnila osudovým způsobem. Od 17 let se objevuje ve filmu, kde co do vzhledu nemá konkurenci, opravdu byla nádherná. No a ta krása a reakce okolí na ni způsobila, že Lídě se její vzhled stal tím nejdůležitějším. Skrze něj se stává filmovou hvězdou (myslím, že to byla dobrá herečka a průměrná filmová zpěvačka), skrze něj jí leží muži u nohou. Stala se z ní osobnost, která se jen zrcadlí v reakcích okolí, které život formují partneři, kterou okouzluje to, že sama okouzluje. Docela jí věřím, že milovala vlastně Goebbelsovu lásku k ní. No a skrze tuto nakonec přiznanou lásku s ní život opravdu zatočil! Do Čech se vrátit nemohla. Byla personou non grata až do blízké minulosti. Umí vzpomínat jen na svůj nádherný vzhled, reakce světa na něj...(7.9.2016)

Paní Lída, mladá herečka, jejíž hvězda vyšla v nesprávný čas. O jejím osudu je možno obsáhle diskutovat, ale to není důvod, proč mě tento dokument znechutil. Jsem znechucen historií našeho národa, kterou jsem si díky tomu připomenul. Když přisel Němec, zvedali pravice, když Rus, zavírali naše české herce do vazby na Pankráci. V naší historii se opravdu není příliš za čím s hrdostí otáčet.(28.10.2016)

• Coliseum

Tak od Třeštíkový sem čekal mnohem víc, než angažování čtecího zařízení Zdeny Procházkový, druhdy Renčovy Lídy, spoustu známých sestřihů, prostřihů, Hitlerů a Goebbelsů a především infinitivní množství faktografickejch nepřesností. Ostatně, NinadeL to napsala přesně. Byla to vyčerpávající až útrpná podívaná a potenciál v prachu.(26.10.2017)

Rozporuplný dokument, ale možná je to i tím, že sama Lída Baarová byla rozporuplná osobnost. Pro mě byl dokument nicméně přínosem a dozvěděla jsem se na jednu stranu nějaké nové informace, na druhé straně mi přišlo, že by spousta informací mohla být dovysvětlena, či doplněna. Velký plus za dobové záznamy a soukromý archiv.(13.1.2016)

Přečetl jsem kdysi paměti Lídy Baarové jedním dechem. Nedivím se Třeštíkové, že z cenného natočeného materiálu udělala po letech dokument. Má obrovskou sílu osobního prožitku.(10.5.2016)

Paní Třeštíková měla "štěstí" (klidně i bez úvozovek - o něco podobného usilovala a ono se to povedlo), že Lídu Baarovou vtáhla do rozhovoru/ do osobní zpovědi, do níž nastříhala ukázky z jejích filmů, dobové zpravodajské reportáže se související tematikou, osobní fotografie... a výsledkem je tento dokument. Z pohledu celkové tvorby paní režisérky je tato věc nezvykle tradiční (obyčejná) - nejde o další z jejích pracných časosběrů. Je v ní ale zachycen mimořádně silný příběh skutečné filmové hvězdy, jediné svého druhu vzešlé z našich luhů a hájů. Název filmu je zavádějící, Baarová netrpěla pro krásu, ale kvůli politice. Zkáza politikou by byla přesnější. Z historického hlediska je důležitý jeden zásadní detail: Baarová měla s Goebbelsem poměr dávno před druhou světovou válkou. Dávno před tím, než na nacisty praskla jejich zvěrstva. Dávno před tím, než se Goebbels stal tím, kým se nakonec stal. Její ostrakizace byla a je naprosto absurdní. Jinak nic netrvá věčně. Všimli jste si ale, jak krátce obvykle trvá to, co za něco v životě stojí? Alespoň tady u nás - v srdci Evropy (od kdy se srdce nachází hluboko v zadní části těla?) - to tak je. Nepřej a nebude ti přáno. Takhle to patrně chceme. A daří se, v tomhle jsme vážně mistři.(16.6.2016)

Oproti filmu, který v podstatě kopíruje to samé, je tento dokument mnohem působivější. Určitě nechává diváka vybrat si, kde je vlastně pravda. Ale stále je to jenom pohled Lídy Baarové na svůj život, který může být (a jistě i je) v některých věcech zkreslený a přikrášlený. Ale kdo dneska ví, jaké to tehdy bylo. Kdo je schopen udělat jednoznačný závěr? "Kdo chce, ať hodí kamenem..."(1.8.2016)

Možná je moje hodnocení poněkud předpojaté, Lídu Baarovou příliš v lásce nemám a její zpěv během filmu mi drásal uši. Ale stejně jako napsali i jiní uživatelé v komentářích: film rozebírá především emoce, tragédie, pády a osudy Lídy Baarové. Nevěnuje se československému filmu v tehdejších letech, sotva se zmíní o jiných hercích, nezabývá se atmosférou předválečného Německa, vlastně pouze pitvá Lídu Baarovou a ostatní jen matně a kuse zmiňuje a není příliš přesný. Tenhle dokument mi nepřijde o moc lepší než Lída Baarová podle Renče. Je akorát víc černobílý a mluví v něm skutečná Lída. Dokument sám o sobě nesděluje nic nového, všichni přeci známe stokrát omletou historku o Goebbelsově milence.(21.8.2016)

Kdybych měla pro Baarovou vymyslet přezdívku,bylo by to "JÁ". Z dokumentu přímo křičelo, jak byla tato žena sebestředná,do sebe zahleděná a ať mi případní fanoušci odpustí,také blbá a sobecká. Když mluvila o ztrátě norkového kožichu,který musela prodat,zaznělo jí v hlase víc citu,než když mluvila o smrti matky a sestry. To její pomalé,dlouhé a osamělé umírání s flaškou lze brát jako jistou formu spravedlnosti. Ani náhodou jí tu její stylizaci do oběti okolností nevěřím. Nedokázala jsem ji litovat. Dokumentární práce Třeštíkové výtečná,výborný dokument.(7.9.2016)

• Callie

Zklamání, dokument, který neřekl nic nového. Sebestředná alkoholička, která jen opakuje, že byla krásná a talentovaná, dále nepřekonatelná na jazyky. Z celého dokumentu mi nijak nevyplývá, proč Zkáza. Vždyť ona ze všech životních průserů vybruslila, na někoho se nalepila, pořád filmovala. Mimo poválečné doby, kdy byla ve vězení, ale to nebyla sama, se vlastně měla ve všech zemích, kde žila dobře. Spoustu hvězd první republiky zavřeli a odsoudili. Ona ze svého vztahu s Goebbelsem vyvázla velice dobře. No že měla chvílemi hlad, kdo tehdy neměl. Jen oceňuji některé archivní záběry, které jsem dosud neviděla. O tomto dokumentu se píše v superlativech / kritiky/ jakoby se automaticky předpokládalo, že Třeštíková nemůže mít úlet. Tady je vidět, že může. Renčův film všichni zdrbli, ale mě se líbil víc a po tomto dokumentu, kdy je vidět, jak věrně se držel předlohy, mu jdu dát o hvězdu víc.(8.9.2016)

• Saxos

Neberu jako dokument o Lídě Baarové, ale jako dokument o době, doplněný pár historkama ze života, autentickým, lítostivým komentářem Baarové /bohužel dost špatným a nesrozumitelným, salsburská němčina byla o 100% lepší/. Jako celek beru skutečnost, že se jedná o rozhovor s Lídou Baarovou, nebo spíš nasměrovaný monolog, doplněný archivními dokumentárními záměry a částmi filmů v kterých hrála.(29.1.2017)

Konečne sa na našu scénu dostal dokument, ktorý je detailný, zaujímavý a autentický. Príbeh Lídy Baarovej prerozprávaný Lídou Baarovou a navyše je z neho cítiť toľko rešpektu, smútku a reálie, že vám to nepríde ľahostajné a budete vnímať túto ženu, ako niekoho, kto jednoducho doplatil na svoje zlé životné rozhodnutia. Hodiť kameňom? Určite nie - každý si píše svoj scenár, ten Baarovej bol o to zaujímavejší, že sa zaplietla s nacistami. Pekný dokumentárny počin, ktorý si štvrtú hviezdičku určite zaslúži. 70 %(3.11.2017)

Jako dokument je to špička a víc neřeším(27.1.2019)

Dnes viděno, kino skoro plné a musím naprosto souhlasit ve všem co tu napsala adriane9.(30.1.2016)

Vynikajúce spojenie slova a obrazu. Klobúk dolu pred takouto dokumentaristikou... Čím viac!(1.2.2016)

Někteří recenzenti tomuto výjimečnému dokumentu vyčítají, že se nevěnuje detailněji některým událostem souvisejícím s životem Lídy Baarové, např. smrt její matky, později sestry, nemoci otce. Myslím, že na hodnotě filmu to v žádném případě nic neubralo, tento je totiž opravdu o životě Lídy B. a její život byl tak bohatý a plný zvratů, že mě doslova přibil do sedačky hned na začátku a až do konce! Ocenila jsem zejména mistrovský střih dobových záběrů, ukázek z filmů L.Baarové a rozhovoru režisérky dokumentu s LB v devadesátých letech, kdy již žila ve svém salcburském bytě osamocená. Kromě jiného může divák obdivovat eleganci pražských ulic ve 30.letech v kontrastu s rokem revolučním 1948. Nadchly mě i záběry meziválečného Berlína, na nichž je vidět živost a živelnost evropského velkoměsta před válečnou zkázou, a samozřejmě vzácné ukázky z italských filmů LB. Rozhodně stojí za zhlédnutí.(14.2.2016)

Nedělejte si iluze - tu paní a její život ani po tomhle nemůžete pochopit a prožít. Paní Třeštíková ale dělá všechno pro to, abyste se tomu mohli co nejvíc přiblížit - což je skvělé, protože jde o život a osud opravdu výjimečný, inspirující (v dobrém i zlém). Rada - berte film jako motivaci a startovní bod pro četbu memoárů a studií na dané téma. Tam ještě najdete věcí...(15.3.2016)

Výborný dokument o ľudskej prázdnote a pominuteľnosti slávy. Milujem to, co ztrácime.(15.3.2016)

Při závěru jsem chtěl plakat, strhující životní příběh nekoho kdo to ještě dokáže interpretovat a jehož dokáže zachytit Paní Třeštíková. Neskutečná zpověď. Filipe Renči - jsi ubožák!(18.3.2016)

Odjakživa se mi ve filmech líbila, osud měla smutný, víc se netřeba vyjadřovat ...Ty hvězdičky jsou především za záběry, které jsem předtím nikde neviděla ...(29.3.2016)

Boj mezi tim, jak mam herecku zafixovanou v hlave jako hvezdu, symbol krasy a uspechu z jejich filmu a potom zbytek jejiho osudu a nestastny konec. I kdyz pro me tak oblibena nebyla, je to spis sila toho pribehu a jmena z okoli, nez vylozene sympatie k herecce ac naprosto prvotridni. Jako dokumentarni film nic moc podani, ale dulezitejsi pro me byl v tomto pripade obsah. Prijde mi, ze hodne hodnoceni k tomuto filmu a druhe adaptace od Rence je spis hodnoceni Baarove jako takove, nez hodnoceni filmu jako takoveho. PS: pravda je vzdycky nekdy uprostred.(24.4.2016)

Nerozumím tomu, proč je Třeštíková obviňována z povrchnosti či přecházení kritických okamžiků života LB, když jde v prvé řadě o osobní zpověď, nikoliv o režijní dokument. Neumím si představit, jak by HT mohla do takového formátu dokumentu vnést nějaký objektivní a vyvážený prvek, či jak by mohla v něm uvádět věci "na pravou míru". Skvělý střih, kdy trefně vybrané herecké momenty doplňují vyprávění LB, navíc oživené nadmíru výstižnými castingovými záběry či záběry z filmařského zákulisí. Ale intenzity časosběrných dokumentů tento film nedosahuje.(13.6.2016)

Dokument, který mohl být horší, lepší, jiný, ale je takový, jaký je. Téma se dá uchopit a zpracovat mnoha různými způsoby a toto je jen jeden z mnoha. Tak, jak je zpracován, nemá chybu - výborné dokreslení vyprávění dobovými filmovými pasážemi. Ano, má snad jiné chyby, ale to koneckonců vysvětlují ostatní komentáře. Za mě 75%.(8.9.2016)

Dokumetarny film p. reziserky Trestikovej a p. Hejnu "Zkaza krasou" je film, ktory by si mal pozriet divak, ktory sa chce nieco dozvediet o zivote Lidy Baarovej. A tento divak by nemal ist na film Renca "Lida Baarova". Dokument "Zkaza krasou" po prve hovori pribeh velkej herecky, hviezdy strieborneho platna a milenky jedneho z najvyznamnejsich fasistov. Ale odhaluje aj zivot herecky po Goebbelsovi, karieru p. Baarovej v talianskom filme a stastnu jesen zivota s jej talianskym manzelom. Toto je document co stoji za videnie a ukazuje lesk, slavu, lasku, pad a smutok hviezdy Lidy Baarovej (a tiez vplyv jej zivota na zvysok rodiny - matku a sestru, ktore obe mali smutny koniec zivota). Dakujem p. Trestikova, ze vytvarate tieto realisticke dokumenty, na ktore si vzdy rada zajdem do kina. Pre super strih, staru p. Lidu Baarovu - ktora je hlavnou postavou filmu a tiez neprikrasleny zivot hviezdy davam tomuto dokumentu 80%.(28.2.2017)

Až depresivní dokument Heleny Třeštíkové, která tento formát opravu umí. Hodina a půl dojímání se Lídy Baarové nad svým osudem, s cigaretou v ruce a Becherovkou na stole.(17.5.2019)

Vlastně mi to přijde víc jako záznam kuriozity. Lída Baarová ve skutečnosti není ničím zajímavá, jen tím, že spala s Goebbelsem. To je prostě fakt, který můžeme stokrát chtít korektně zahlazovat dalšími údaji z jejího života. Můžeme si klást otázku, jestli jsme jako společnosti vůči ní nebyli krutí příliš, a pochybovat o tom. Ale tvrdit, že pro nás je Lída Baarová zajímavá ještě něčím jiným, by bylo pokrytecké. Třeštíková více méně dovedně dává upřímnou výpověď Baarové do kontextu s reáliemi, protože si je vědoma, že subjektivní upřímnost výpovědi ještě není zárukou pravdy. Od té doby, co existuje psychoanalýza, víme, že člověk je zkrátka bytost schopná něco chtít, něco jiného si uvědomovat, něco jiného říkat, a nakonec ještě něco jiného dělat. Nás spíš než Baarová zajímá, jestli náš postoj k ní má být takový, jaký je, jestli není příliš krutý. Neoprávněně krutý. To je na tom jediné zajímavé. Jestli jsme se na ní provinili jako na obyčejné sebestředné blbce, na níž jsme si vylili svou nahromaděnou frustraci, zlost či závist. Nebo jestli jsme ji odvrhli prostě proto, že jsou hranice, přes něž by se prostě nikdy jít nemělo, a pro něž nemá být ve slušné společnosti omluva, protože jde o ty nejzásadnější hodnoty. Takže pochybnost o oprávněnosti naší vlastní krutosti. Výpověď naznačující, že za to mohou komunisti, je i přes možnou okrajovou souvislost trochu cítit bezradností.(23.1.2016)

Zkáza krásou působí spíše jako audiovizuální kniha a navíc téma života Lídy Baarové zde bylo pojato poměrně povrchně. Helena Třeštíková jakoby ztrácí autorský elán dřívějších let. Velmi krátké natáčení, které s Baarovou probíhalo, se významně podepsalo na výsledné podobě filmu. Zkáza krásou se díky absenci pořádné základny materiálu, stává spíše sic hezky udělaným, ale pouze střihovým dokumentem sestaveným z archivních záběrů, které doplňují čtené pasáže. Ty jsou navíc historicky nepřesné a nevěrohodné. Není to takové zklamání jako Renčův pokus o životopisný film, ale od Heleny Třeštíkové bychom přeci jen čekali něco víc.(7.2.2016)

Zdálo se mi, že je dokument až moc prokládán spoustou záběrů proslovů Goebbelse a jiných válečných záběrů, chvílemi chyběly titulky s překladem, nebo byl ten překlad neúplný. Na druhou stranu bych přivítala více záběrů z tvorby Lídy Baarové po válce. Sestřih rozhovoru v jejím bytě vyzníval jako vzpomínání na zašlou slávu a moc nemluvila o rodině a tragických událostech, které se staly těsně po válce. Je otázka, jestli alkoholem řešila zahnání těchto vzpomínek...(28.2.2016)

• OŠmíd

V kině jsem se nedozvěděl nic nového, snad kromě toho, že Baarová byla ještě egoističtější a celkově horší, než jsem si myslel.(23.3.2016)

Čekala jsem od tohoto dokumentu více. Nejvíce se mi líbily ukázky z filmového archivu, hezky dokreslovaly dobovou situaci. Bohužel si myslím, že je to nejslabší dílo Heleny Třeštíkové, které jsem viděla.(27.3.2016)

• phoebinka

Videno na festivalu Finale v Plzni. Dala bych vic hvezdicek, ale bohuzel se film totalne vyspoileroval a vycerpal rozhovory a clanky o nem.(17.4.2016)

• valeri2501

Za mě velké zklamání...miluji černobílé filmy a tudíž i Baarovou...čekala jsem asi něco víc...(12.8.2016)

U mě dobrý, pokud chcete vědět kdo je Lída Baarová, tak je tento dokument krásným vysvětlením. !!(26.8.2016)

Dokument pěkný. Podařilo se i sehnat řadu archivních záběrů a dobře je využít. Kdo někdy dělal se starými archivy, to určitě ocení, ví, jaká je to leckdy bitva. Vyprávění paní Baarové je prostě její verze. Nakonec je asi dobře, že dokument byl postaven jen na jejím subjektivním pohledu. Skutečnou pravdu už se těžko dozvíme, něco jiného naznačovali jiní pamětníci, dokud žili. Naposledy leccos zpochybnila i paní Z.Procházková v nedávném rozhovoru. Baarová byla krásná a přitažlivá herečka, ale jistě u nás i v Německu byly v té době i jiné krásné filmové herečky a ne všechny skončily jako Baarová u Goebbelse či v německých filmech. A pokud strávila s Goebbelsem i Hitlerem hodiny, opravdu těžko věřit, že se ti pánové se svoji posedlostí politikou a Třetí říší vydržely bavit jen o hudbě či filmu, že třeba přezíravě nevtipkovali na adresu svých protivníků, včetně možná Beneše a českého národa. Na Baarové je jistě pozoruhodné, že se v každých podmínkách dokázala dát dohromady a znovu vyšvihnout. Ale stejně, když byl člověk nepřímo strůjcem tragédie sestry a matky, utekl by rychle zas za hranice a nechal tady posledního člena rodiny otce, nevím. A z odstupu desetiletí se jeví, že šťastnější mohly být zřejmě ty půvabné filmové herečky, které byly zároveň i zdatnými divadelní herečkami jako Vl.Matulová, M.Glázrová, možná některé další. A když tam letmo zmínila berlínskou olympiádu, možná by si spíš celovečerní filmy zasloužil náš tehdejší vítěz a statečný člověk gymnasta Alois Hudec.(7.9.2016)

• milanista

Nemohu se zbavit pocitu, že dokument vznikl, aby těžil z fenoménu Baarová, který rozpoutal Renč. Dokument je dle mého velmi laciný, až bulvární. Ukazuje ženu trosku, protože ji tak ukázat chce. Chce ukázat zrůdnost nacismu, ale neukazuje zrůdnost poválečného Československa. Baarová se v jenom místě rozpláče a ptá se: " Proč se mne na to ptáte, proč? a Třeštíková odpoví pro mne hloupě: " Protože to je dvacáté století!" Chybí spousta zajímavých informací, které si myslím že minimálně režisérka zná a mohla je použít. Např. o rodině Baarové, o roli Gestapa v jejím životě, proč musela za války točit v Itálii, proč se nesetkala s Goebbelsem v Praze, jak pomohla mnoha jiným hercům před gestapem apod. Neptala se režisérka (v tom případě tam jela jako dokumentarista nepřipravená), nebo to nedala úmyslně do dokumentu? Každý chce vysát zhruba rok jejího života, který se uzavřel na čísle 86. Raději bych dokument, který mi řekne něco i o těch dalších 85 letech, než o známé aféře s Goebbelsem. A z toho tam bylo málo a za ně dávám dvě hvězdy.(7.9.2016)

Sebelítostný úhel pohledu.....chybělo mi více objektivity, názory jiných z doby její německé slávy. Ale jako herečka byla určitě výborná.(8.9.2016)

Velmi zajímavý pohled na život herečky jak ho po letech vidí ona sama.Její vlastní pocity s odstupem času,Dokumentů sestavených z faktů je mnoho,ale projekty Heleny Třeštíkové přinášejí vždy osobitý náhled jedince a jsou tím pro mě poutavé a zvláštní.(14.9.2016)

• kinoholik

tohle nebyl dokument, ale takový (předvolební) medailonek. je vidět, že se pí Baarová učila u mistra oboru.(27.9.2016)

Život Lídy Baarové, jak by ho chtěla vidět Lída Baarová.(17.10.2016)

Trdlo vypráví svůj život.Určitě zajímavě prožité 20.století,ale obdivovat tu blbu lze jen těžko.Dokument vyprávěný starým hlasem je sice autentický,ale těžko srozumitelný.Chybí základní časové údaje.(3.12.2016)

Smutný příběh.(9.12.2016)

priznam sa nevedel som aku mam dat znamku, dokument to bol pekny putavy ale pomerne priemerny a pravdepodobne značne podgurážená Lída, ktorej navyše ťažko rozumieť to je bohužial len realny obraz avsak urcite znizuje z neho dobry dojem, napriek tomu som sa nakonec rozhodol udelit 3* pretože vďaka filmu Lída Baarová kde ju skvelo stvárnla Táňa Pauhofová som sa doslova zažral do Lídy a jej života okamžite si objednal 4 knihy a hned sa do nich pustil, popozeral dokumenty a stále ma to totálne bere a to sa mi nikdy nestalo ešte pri nikom a ničom(20.1.2017)

Velmi silný a opravdu FILMOVÝ DOKUMENT!(10.9.2018)

Vynikajici, pusobivy a dobre zpracovany dokument o Lide Baarove.(10.1.2019)

Velký příběh jedné odvážné emancipované a sebevědomé české ženy...Nedivím se, že půlku dokumentu je úplně namol, já už bych asi ani nebyla...Klobouček.(21.5.2019)