Reklama

Reklama

Snowden

Trailer 9
Francie / Německo / USA, 2016, 134 min

Jeho jméno zná každý. Edward Snowden za sebou nechal pokojný rodinný život a vzornou kariéru v tajných službách a stal se psancem na útěku. Je muž, který odhalil šokující praktiky amerických výzvědných služeb, hrdinný whistleblower, nebo zrádce, který zaslouží nejtvrdší trest? Klasik americké angažované kinematografie Oliver Stone zkoumá profesní i rodinné zázemí člověka, který ukázal světu, že jsme stále sledováni. A že válka proti teroru posloužila jako záminka k bezprecedentnímu vpádu moci do soukromí. Jde tu vážně ještě o zachování demokracie? Snowdenova odpověď je mrazivě jasná. (Film Europe)

(více)

Videa (11)

Trailer 9

Recenze (326)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Stone hledá dávno ztracenou relevanci komentátora, marně. Velkou devizou Snowdena je, že na rozdíl od jeho posledních filmů nemá otravný manýristický punc a docela odsejpá. Největšího žijícího imitátora Gordona-Levitta dokonce Oliver donutil hrát, což je solidní počin. Bohužel samotný obsah výpovědi je ve srovnání s tím, co nabídl oscarový dokument Citizenfour, spíš jakýmsi přehledným úvodem do problematiky, který podbarvuje Stoneův dobře známý kriticko-patriotický postoj k současné US demokracii. Chybí tam něco provokativního, něco, co by se vpálilo do sítnice. Krotká osobní rovina to nenahradí. Snowden příjemně ubíhá a na závěr zvedne koutky nezvládnutým patosem. Průser se nekoná, subverze taky ne... [70%] ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Stonea rozhodně můžu, ale tenhle film je pro mě hned po Noční Talk a Nebi a Zemi třetí nejnudnější. Ono samotné téma je Stoneovsky nosné a opět se tady podkopává americká svoboda. Uvědomuji si že lidé ji dneska vlastně odmítají. V době facebooku na sebe prásknou vlastně cokoliv. Film ovšem řeší spíše samotný fakt, že jsme neustále monitorováni ať se nám to líbí nebo ne. Edward Snowden na tohle více než upozornil a v mých očích je vlastně novodobý hrdina. Bohužel film často není zrovna dvakrát poutavý a hlušiny se zde objevilo obrovské množství. Gordon-Levitt hraje zkrátka ne zrovna divácky vděčnou postavu. Možná ještě někdy v budoucnu se dokopu abych na Snowdena koukl znovu. Ale napoprvé se z nás kamarádi bohužel nestali. 50% ()

Reklama

Disk 

všechny recenze uživatele

Snowden mě rozhodně nezklamal a byla to skutečně skvělá podívaná. Je samozřejmě jasné, komu Oliver Stone (tenhle film taky nikdo jiný točit nemohl) fandí a leckdo by mu mohl vyčítat, že si neudržel od tématu jistý odstup. Na druhou stranu jako autorská výpověď je Snowden bezchybný. Herecky taktéž výborné, Joseph Gordon-Levitt byl fantastický a jeho přerod z Bushova vojáka na whistleblowera byl přesvědčivý. Snowdena lze těžko brát jako nějakou objektivní novinářskou výpověď a velkou roli bude hrát politické přesvědčení každého z diváků a divaček. Edwarda Snowdena považuji za hrdinu a člověka, který je inspirativní pro veřejnost 21. století. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Inu, paranoidní vidění světa nelze vyloučit. 1)  Zrádci, hrdinovi, whistleblowerovi, disidentu, vlasteneci (nehodící se škrtni) Edwardu Snowdenovi režisér Oliver Stone nepokrytě fandí. Nic jiného ani nelze od tohoto tvůrce očekávat. Nelze však říci, že by volba strany měla nějaké výrazné mravní konotace. V podstatě si nevybereme - tak či tak je to špatná volba._____ 2)  Úvaha o morálce._____ Na jedné straně lze Snowdenův čin vnímat jako zradu vlastní země. Nepochybně vyzrazením ohrozil životy mnoha lidí. Nakonec žije v Rusku (jaká to ironie), v zemi, která očividně dělá totéž co USA._____ Na druhé straně je zřejmé, že nějakým formálním odporem by ničeho nedosáhl a rychle by byl umlčen. Aby bylo jeho vystoupení účinné, musel své poznatky zveřejnit. Tím, že je zveřejnil, však současně ohrozil bezpečnost a životy mnoha lidí._____ Takže kde je chyba? Odpověď se nabízí sama - v systému, který takovouto volbu - nevolbu jako jedinou variantu poskytuje._____ 3)  Ať už důvodem neúspěšných žádostí o azyl (k roku 2021 údajně 27 zemí odmítlo, mezi nimi Francie, Polsko, Brazílie, Německo, Indie) byl strach z reakce Spojených států anebo nesouhlas se Snowdenovým konáním, je faktem, že nakonec zůstal v Rusku. Americký odvolací soud rozhodl v létě 2020, že program masového sbírání dat o telefonních hovorech Američanů nebyl v souladu se zákonem. Co bude dál?_____ 4)  Postupně jsem opět jako i v jiných filmech podlehl nenápadnému kouzlu osobnosti 34letého (film natáčeli v roce 2015) Josepha Gordon-Levitta (Snowden). Zaujali mě i 38letý gay Zachary Quinto (novinář Glenn Greenwald), 25letý Ben Schnetzer (Snowdenův kolega Gabriel Sol) či bohémský 47letý (!) Timothy Olyphant (agent CIA Geneva). 5)  Závěrečný song "The Veil" filmu napsal Peter Gabriel._____ 6)  Zábavný koment: RedAK****. ()

Real Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

"SECRECY IS SECURITY AND SECURITY IS VICTORY." --------- Pre predstavenie danej problematiky pomerne nevhodné. Citizenfour sa v tomto ohľade drží lepšie. Režijne je Snowden na vysokej úrovni, ale scenár tých 134 minút neudrží. Film je mimo iného až príliš presiaknutý romantickými ingredienciami. Miestami máš pocit, že Snowden je poriadne emotívne nestabilný. Všetky tie milostné vsuvky (a je ich tam požehnane) rapídne znižujú výpovednú hodnotu snímku. Áno, Shailene je síce šialene sexy, ale keď pozerám film o tom, ako Edo rozbíja Veľkého brata, nepotrebujem každých 5 minút vidieť dvoch urevancov lamentujúcich nad ich bezvýznamným vzťahom. ()

Galerie (76)

Zajímavosti (14)

  • Špinavé praktiky NSA a CIA sú odkazom na Veľkého brata z antiutopického románu "1984" Georgea Orwella. V románe vystupuje antagonista O'Brien, vo filme šéf CIA O'Brian (Rhys Ifans), čo má byť priamy odkaz k postave, ktorá podobne ako v románe vtiahne hlavného hrdinu do vnútra systému, zasvätí ho, no potom sa z nej stane úhlavný prenasledovateľ. (Biopler)

Reklama

Reklama