Temnota

V tom domě se něco skrývá. Něco temného z dávných dob, co zde nehnutě, tiše a vskrytu přebývá už čtyřicet let. Jen ve tmě se to může zhmotnit, jen tma to může uvést do pohybu. A do takového domu, na kterém leží strašné a ukrutné tajemství, se nastěhuje rodina s malým chlapcem a labilním otcem na pokraji nervového zhroucení... (oficiální text distributora)

Campbell

Hodně zajímavý horror který ale osobně považuji za nejhorší od Balaguérohovi kariéry. Neříkám že se nejedná o špatný film, ale je tak celkem nudný. Strašně se táhne. Asi jsem čekal něco u čeho se budu bát, a nebo mít aspoň husí kůži. Bohužel i přes dobrý námět a dobrou režii jsem se celkem nudil a neměl jsem ani tu husinu ani strach. Celkově film vyzní hodně do prázdna. Film jsem si celkem šetřil a nakonec zklamal. Víc nic. ()

nash.

Okořenit klasický příběh o strašidelném domě, se všemi jeho obvyklými proprietami, kingovským motivem otce propadajícího šílenství (když se dobýval do dveří k ženě, opravdu jsem čekal, že si skočí pro sekeru), příběhu sice pomohlo, ale ne tak jako v první půli strach a napětí budované pomocí nenápadně gradujících náznaků a některá mrazivá odhalení v půli druhé. Výsledkem je slušná a místy působivá variace tradičního žánrového motivu, která ve své váhové kategorii obstála se ctí. ()

Tomco

Vykrádačky iných a o dosť lepších filmov, prílišná neoriginalita, neschopnosť scenára ponúknuť niečo nové, patetickosť, hlúpe postavy a dialógy, klišé na každom kroku atď.. Herecké výkony otrasné, mimika niektorých protagonistov spadá do úrovne telenoviel. Celkovo je film málo uveriteľný a nespočetne krát dáva pocítiť, že sledujeme stokrát videné. Záver je dosť značne urýchlený, nedokončený, urobený akoby na kolene a na silu. Dve hviezdy za to, že tento stupídny film mi viackrát nahnal celkom slušné zimomriavky. Inak bída priatelia. 50% ()

Hunter2222

Pre mňa je Balagueró proste boh! Aj keď som doposiaľ (05.05.2010) videl všetko okrem RECov, ktorého asi najviac preslávili. V tomto filme dokázal spraviť z obyčajného nudného príbehu o dome kde straší, niečo geniálne. Prvá polhodinka je len predstavovanie a potom to začína na plnej čiare. Vynikajúca atmosféra, tajomný príbeh, postupné odhaľovanie, nejaké zvraty a nakoniec slastné vyvrcholenie. Veľmi sa mi páčilo, ako ku niektorým nudným scénam pridával "odvecové" obrazy (napr. dialóg a sekundový prestrih na potkany v klietke), ktoré si viac menej ani nevšimnete, ale sú to práve tie, ktoré z tých nudných scén spravia niečo zaujímavé. O hereckých výkonoch a hudbe sa nebudem ani zmieňovať, proste ŠPANIELSKO! ()

iamek

Možný spoiler. Balagueró vždy do svých filmů vloží něco z čeho mám strach. Tady to byla scéna kdy zvonil telefón a blikalo světlo a šlo vidět jak děti sedí na židli. I námět je docela originální a zajímavý. ()

Crocuta

POZOR SPOILERY! Strašidelné to tedy bylo dost, spíš díky povedeným lekačkám než atmosféře a svou roli v úspěšném strašení sehrál i Obitem vzpomínaný obrázek se třemi bubáky. Musím se ale připojit k uživatelům, kteří kritizují občasné vykrádání jiných filmů a hlavně nevalně napsané postavy. Zejména María se chová dokonale nelogicky, její zatvrzelé přehlížení očividných skutečností je až směšné (Lena Olin dělá co může, ale takovou figuru už herec těžko vylepší). Otec je chvílemi jen špatnou kopií Jacka Torrance (už jsem čekal, kdy si na ty dveře vezme sekeru), dědek mi byl se svou okázalou pohodovostí podezřelý nejmíň od půlky filmu a obsazení role architekta se také dvakrát nepovedlo - ten chlapík vypadal stěží na šedesát, rozhodně - i přes tu francouzskou hůl - ne jako stařec nad hrobem a těžko věřit, že před 40 lety projektoval chrám maskovaný jako barák. No nic, úplný začátek byl nervydrásající a konec se také vydařil, Anna Paquin je milá holka, tak to své hodnocení mezi 3 - 4 klidně zaokrouhlím nahoru. ()

korbitch22

Na tomhle filmu byla nejlepší rychlovka s mladou uprostřed filmu, když sem dal pauzu a šel si dojíst do kuchyně oběd. Balagueró točil ze začátku kariéry neskutečně mizerný filmy.Los Sin Nombre a Darkness tedy především.Temnota je příšerně iritující a nudnej blábol, bez špetky atmosféry a s totálně debilním scénářem.Všichni herci jakoby ani netušili, cože to ponich ten Španělskej plešoun vlastně chce.Anna Paquin je hnusná jak prdel řidiče kamionu, Lena Olin zase hraje příšerně a její role matky je doslova na přesdržku a neustále se chová jako děsná píča.Za 40 minut filmu se odkutálej pod postel tři pastelky, projdou tři postavy kolem futer a objeví se tam nějaký špatně oblečený děti.Nehorázná nuda, navíc umocněná opravdu čuráckým scénářem.Ve finále skoro nesledovatelná sračka co se vlastně nikam nedohrabe, která jen potvrdila, že Balagueró musí bejt buď dobře vyspinkanej, nebo na drogách, aby natočil dobrý film.Za mě teda ne ty kluku jeden.20% za scénu s obrázkem. ()

Chrustyn

Jeden z nejnudnějších a nejhloupějších hororů, co jsem za poslední dobu viděl. Od Španělů bych čekal větší kvality. ()

Arsenal83

Polovica je nie že inšpirácia tým príbehom, ale takmer všetko pripomína Amityville, ktorý sa neskôr natočil, ale lepšie Škoda, že tento film nemal záujem ísť podobným smerom to pri tom. Nebola atmosféra, nebol strach, bolo len také tajomno. Hoci niektorých zaujal záver, ja som bol zaujatý už len tým, aby mi neostala sánka v záseku od čoraz častejšieho zívania. ()

heyda

Souhlasím se zdejší kritikou. Postavy jsou vykresleny fakt hrozně, scénář nic moc a hlavně hromada typických duchařských kýčů a mnohokrát viděných hororových postupů. Na druhé straně ale stojí zručný kameraman, který spolu s dobře zvolenou hudbou umí vytvořit skutečně hororovou atmosféru. Nicméně nebýt povedeného závěru, hodnotil bych pravděpodobně o hvězdičku hůř. Takhle může být Balagueró rád, že mu pošlu aspoň ty 3 hvězdičky. 50%. ()

Oktavianus

Přemýšlel jsem, zda kvůli tomu příjemnýmu mrazení v zádech nedat za čtyři, ale až tak dobré to přece jen nebylo, viděl bych to těsně pod 70 procent. Vad tam bylo více než dost, většina denních scén vypadala jako vystřižená z Doktora z hor, postavy byly mimořádně nesympatické (všechny, včetně jinak okouzlující Anny Paquinové) a všichni se chovali jako idioti (syn je samá modřina, ale ty, dcero, jsi jen hysterická, nic se neděje a nic nebudeme řešit), lekačky dost samoúčelný a celá ta historka dost na vodě. Ale jinak to fungovalo - pomalu se probouzející atmosféra tmy, otcovy záchvaty, pastelky samy se kutálející pod postel... a Giannini byl, ostatně jako vždycky, nádhermě démonickej. A konec byl lahůdkovej, tak má končit každej správnej horor. ()

anderson

Priemerný duchársky horor, pri ktorom sa aj začnete báť (ak ste predtým všakáno neabsolvovali aspoň 20 rokov hororovej prípravy), ale dementná a neoriginálna pointa Váš strach spoľahlivo zaženie. Ani LENA OLIN bohužiaľ neukázala svoje stále pekné telo. :-) (20.8.2007) ()

GigaPudding

V tomhletom Balagueró začíná docela obyčejně, až na úvodní titulky plné vřískavých krvavých prostřihů, s rodinkou, která se přistěhovala z ameriky do španělska do domku u lesa a ještě ani nejsou pořádně vybalení a dceři už se tam nelíbí a chce zpátky do ameriky, synkovi se zdá, že je ten dům ve tmě nějakej divnej a žere mu pastelky, taťkovi se vrací záchvaty způsobené nějakou neobvyklou nemocí a mamka se snaží udržovat domácnost v chodu i když stráví spoustu času v práci, takže skoro jak z nějakého normálního rodinného dramatu. Dům ale doopravdy je nějaký divný a brzo se začnou objevovat podivné stíny a vypadávající světla a modřiny na těle toho mrňavého kluka. Atmosféra v domě je zajímavě napínavá i když se nic velmi dramatického nestane, protože ty dramatičtější chvíle přichází až s odhalením o co v tom domě jde. Hlavní hrůzy v tomto filmu jsou trochu něco jiného než je u Balaguera zvykem, ale poradil si s tím docela slušně i když občas příběh popostrkuje takovými docela okatě křečovitými berličkami, což si ale vynahrazuje tím, že závěr filmu, kam se přes tyhle berličky dostane, je velmi působivý a pěkně využívá ten strach ze tmy, o kterém vlastně celý film je. Úplný závěr filmu dost zvedá hodnocení ale ještě je tu takový malý detail v podobě takové hnusné staré fotografie, kterou taťka s velkou slávou objeví a v úplné euforii ji chce pověsit na zeď. Ta fotka krom toho že vypadá nepříjemně, tak v jednom krátkém záběru taky ukáže, co ta fotka doopravdy představuje a není to nic pěkného. :) ()

d-corso

Jeden z nejlepších hororů, které jsem měl to štěstí v poslední době zhlédnout. Některé motivy jsou sice vypůjčené z jiného veledíla žánru-Argentova Inferna (trojice postav, tajemný dům, postavený jako místo průniku "temnoty" na zem), ale není to vůbec na škodu. Skvělá, v pravém slova smyslu TEMNÁ, atmosféra, spousta vizuálních vychytávek (postava z obrázku, zjevící se architektovi v podzemce, trhaný pohyb zavražděných dětí po chodbě, démon, lezoucí nikým nepozorován po stropě), snad jen šestice dětí, ukrývajících se v tmavé místnosti, byla trošku...mno...směšná. Fatálnost, s níž film směřuje a nakonec se bolestivě (pro všechny zúčastněné) propracuje k naprosté antitezi happyendu, je podobně dokonalá, jako u nejlepších kousků Lucia Fulciho. ()

SOLOM.

Jaume Balagueró patří mezi moje neoblíbenější režiséry a tak už bylo konečně na čase, abych si doplnil sbírku i zbytek jeho filmů, které jsem doteď z nepochopitelných důvodů přehlížel. No vlastně jsem neviděl jen dva. Darkness tak byla jasná volba pro dnešní podvečer a určitě nelituji, že jsem jej viděl. Je však potřeba říci, že tady jde jasně vidět, že se režisér teprve „zaučoval“. Film to není špatný, ale viděl jsem už od něj mnohem lepší kousky. Mnozí mu vyčítají jistou formu „neoriginality“ a já s nimi musím souhlasit. Nicméně to však určitě neznamená, že by se divák u sledování temnoty nudil. Španělé prostě umí točit atmosférické kousky a tak i zde se dočkáme několika ponurých scén / momentů, které určitě stojí za zvýšenou pozornost. Především pak prostředí samotného domu, jakmile se ponoří do tmy. Zde si i s menším rozpočtem (no i když 10 600 000 dolarů není zas až tak málo, někteří měli k dispozici ještě méně) se jim podařilo navodit zajímavou atmosféru a ani triky nebyli vyloženě špatné. Přestože jich tu zas moc k vidění nebylo (nejvíc asi až v samotném závěru). Bohužel největším kamenem úrazu byla jistá naivita scénáře a místy až moc okaté nelogické chování některých postav. Což je filmu vytýkáno nejvíce. 50% ()

TheEvilTwin

Za mě jde o táhlou béčkovou nudu, která působí hodně lacině a která až do závěru, kdy odhalí, o co jde, nemá čím zaujmout. Herecky i vizuálně jde o neoslnivý průměr a ze zvukového hlediska jde o velký přešlap, takže opravdu nevím, nad čím bych tady měl žasnout... ()

eraserhead666

Na první pohled prostá duchařina bez litrů krve a mrtvých. Temnota je však silnější, než by se mohlo zdát, její síla je v tom, že tísnivost atmosféry na diváky/divačku dopadá postupně a pozvolna. Není to vůbec špatný, další dobrý snímek z Yuznovy hororové brašničky. Váhám mezi 3* a 4*, tak někde mezi. ()

becki_tu

Tma, prší, dům na samotě, půlka rodiny se chová podivně, atmosféra houstne, objevují se záhady... Trochu oldschoolový, ale téměř po všech stránkách dobře fungující horor zahalený do tajemství, které je velmi pomalu odkrýváno. O celkovém hodnocení nakonec rozhodl parádní a promyšlený závěr, po kterém u mě zavládla naprostá spokojenost, i přes to, že se nejedná o happyend. Někdy jsem až podezříval tvůrce, že si pozvali Shyamalana na nějakou tu radu z oboru. Zajímavá věc, která stojí za pozornost. 70% ()

Další hororový talent?

Další hororový talent?

20.01.2005

Něco podobného tady už bylo. Jeden nenápadný režisér, jeden nápadný úspěch a pak následný úspěch komerční. Tenhle se jmenuje Jaume Balagueró a pochází ze Španělska. Specialista na tajemno se… (více)