Temnota

V tom domě se něco skrývá. Něco temného z dávných dob, co zde nehnutě, tiše a vskrytu přebývá už čtyřicet let. Jen ve tmě se to může zhmotnit, jen tma to může uvést do pohybu. A do takového domu, na kterém leží strašné a ukrutné tajemství, se nastěhuje rodina s malým chlapcem a labilním otcem na pokraji nervového zhroucení... (oficiální text distributora)

Le_Chuck

Iba ľakčky film nespravia. Jaume Balagueró je šikovný režisér a v technickéj stránke exeluje. Tie strihy, tiene a temné obrázky ... pekné, ale len to film nespraví a kupodivu ku koncu nefunguje ani to. Scénár je priemerný a pokus o nehollyoodsky koniec ma nechal úplne chladným. A naviac Anna Paquin (veľmi som si ju po X-Menoch obľubil), je hlavne spočiatku zúfalo nepresvedčivá. Zato Iain Glen je psychouš ako sa patrí. Sečteno a podtrženo: raz a dosť, film neurazí, ale nieje to žiadna pecka. 65%. ()

Ded@M@tes

Hororové počátky uspěšného režiséra Jaume Balagueró, kterého známe například z filmu REC. Anna Paquin a tajemný dům, který skrývá strašné a ukrutné tajemství. Škoda nevyužitého potenicálu, šlo z toho těžit víc. ( Hodnocení: 5/10 ) ()

Faustka

Takto rozklížitelné rodinné vazby, navíc ještě živené podhoubím s vypěstovanou apatií vůči svým nejbližším logicky nemohou čelit náporu roztahovačné temnoty, kterou ani „seriózní děda(Giancarlo Giannini)“ s její narůstající mocí, již není schopen ukočírovat. :) Jen bych se vcelku s povděkem dopátrala smyslu, toho tolik diskutabilního obrázku „Tři vyschlé harpyje v podvečerním rozjímání“, kterýžto se otec(Iain Glen) pokoušel s takovou vehemencí pověsit na dokonalé místo. Ale dosud se mi nerozsvítilo..-)) ()

petero

Vôbec sa mi nepáči takýto typ ľakačkového hororu. Našťastie sú tu skvelí herci vďaka ktorím utkvie film v pamäti a unhappy end. ()

Xmilden

Prvně jsem byl asi ohromen více než bylo zdrávo a podruhé mě film trošku zklamal. Atmoška se dostavuje jen místy a úroveň filmu je značně amaterská. Celému faktu nepomáhá ani mírně laxní profláknutý příběh. Nicméně závěrečné scény svou sílu mají. 50% ()

Phobia

Klasické duchařské téma je v "Temnotě" zpracováno sice dobře a celkově k tomuto filmu nemám větší výhrady - až na jednu jedinou: prostě mě vůbec nic nepřekvapilo, bylo to strašlivě předvídatelné. Maximálně 70% ()

darkrobyk

Rodiče, starší dcera a mladší syn se nastěhují do tajemného domu stojícího na samotě. Jeho půdorys až nápadně připomíná svatyně či okultní chrámy, to ale tíží jen dceru Reginu. Ještě že má rodina hodného a chápavého dědečka, jelikož otec po letech dostává zase prapodivné záchvaty a nějak se mu to v hlavě motá. Vše ale bylo naplánováno a stačí už jen vyčkat na zatmění slunce. Tak trochu se mi vybavilo Osvícení společně s Argentovou trilogií o Matkách. Kdysi se mi líbilo mnohem více, hodnocení ale ponechám, jelikož šťastný konec si zkrátka čtvrtou hvězdu zaslouží. ()

Pepinec

No vy mně teda dáváte, drahoušové! Šel jsem si sem hodit jednu pecku za několik málo ucházejících bubu akcí a najisto jsem počítal s tím, že i ta jedna pecka filmu spíš pomůže než naopak. Ty vole a on tady v klidu má 62%... Na ČSFD projekce se kvůli honícím impotentům za chvilku nedostane ani golfista, z nepostradatelný kolonky ála CIA "Oblíbení" na mě svítí čtyřmístný číslo, a nesmyslný slátaniny, ve kterejch nic nesouvisí s ničím, jsou skoro červený. Já si snad ten čupráckej Fejs nakonec založím, páč tady mě to pomaličku přestává bavit. ()

salahadin

Tak bohužel, ačkolik jsem se hodně těšil, nedbajíc komentářů zdejších, na Balaguérův počin, jsem velmi zklamán. Viděl jsem nejslabší horor španělské provenience posledních let. On by možná ani tak slabý nebyl, ale v porovnání s konkurencí vychází velmi špatně. Předně scénář, i když je zdánlivě promyšlený a komplikovaný, působí zcela triviálně, o ohraných hororových klišé se zmiňovat nebudu, to tu rozpitvává každý. Jen doplním, že tady to bohužel nefunguje. Atmosféra je nevalná, není budována nejlépe. Vše je tu tak nějak rozmístěno moc okatě (děti, slaboučké lekačky). Bohužel jsem film viděl s českým dabingem, který celkovému hodnocení ještě ubral. Balagueró se tu jen připravoval na své mnohem lepší kusy. Temnota patří k béčkovým nestrašidelným hororům, jejichž scénář působí dojmem TV seriálu vysílaného dopoledne. Škoda promarněného potenciálu. ()

Pilda17

Viděl jsem nejdříve novější filmy pana Jaume Balagueró, který má na triku takové filmy jako jsou REC 1 a 2. Samozřejmě mají být další díly. Tento režisér mě zaujal svým vkusem a hlavně hororovou tématikou, kterou opravdu točit umí. Nedalo mi to, tak jsem se musel podívat na jeho starší film a nemohu říct, že bych byl zklamán, ba naopak. Jaume Balagueró mě znovu přesvědčil, že horory jsou jeho silná stránka. Jsem hodně zvědavý na jeho další díla a pro mě se stává oblíbeným režisérem a řadím ho do TOP10.. 8/10 = 80% ()

S.Quentin QUALE

Je to tak 3,5* - o chloupek lepší než Nepřemožitelné zlo. Jaume Balagueró ve svém repertoáru střídá žánry jako fusekle, ale umí se vypořádat se vším. Doporučuju se zaměřit na jeho novější tvorbu. ()

misterz

Ducharina, ktorá nakoniec celá odišla do temnoty skorého zabudnutia. Chápem, že horory s tak ošuntelým námetom ako je nasťahovanie sa rodinky do strašidelného domu to majú už z princípu ťažké aby zaujali diváka, ale vždy je možnosť niečím prekvapiť. Tu ma prekvapil iba výkon A. Paquin, ktorý bol veľmi sympatický. Inak sa celý film utápal nie v temnote, ale v šedivej prázdnote a povrchnosti. Začalo to celkom zaujímavo, aj atmosféra sa aspoň do prvej polovice filmu pekne postupe budovala, ale potom to už išlo z kopca. Nepopieram, bolo tu pár solídnych ľakačiek, ale zase nič adrenalínové nečakajte. Čo však neviem prepáčiť je ešte hlúpejšie chovanie sa postáv ako obyčajne v tomto žánri a prostučké dialógy. Všetko korunoval totálne predvídateľný a podľa môjho názoru predčasne ukončený záver. Koniec prišiel práve vtedy, keď sa ešte mohlo z filmu čo to zachrániť a niečo z naivného, prostého deja vyťažiť. Veľmi slabučký priemer, ale našťastie tu platí: "jedným uchom dnu, druhým von". 50/100 ()

MIMIC

Mal som pocit, že tvorcovia sa snažia využiť potenciál temnoty ako živlu, pretože na viacerých miestach tma skutočne fyzicky okupuje a pohlcuje okolitý priestor. Tento fascinujúci výrazový prostriedok však nielenže nie je systematicky rozvíjaný (a teda nemá šancu zapôsobiť ako zvrchovaná autorita), ale je šokujúco nabalený na šialene nudný príbeh, v ktorom každá päťminútovka človeku pripomenie niečo, čo už videl viac než raz, čo je naozaj dosť frustrujúci zážitok. Zaujímavosťou filmu je skutočnosť, že v ňom hrajú herci, ktorých si nezaslúži (podobne ako si Jennifer Connellyovú nezaslúžili Temné vody). ()

k212

Temnota si tě najde, temnota si to zařídí ... tak to je! Fatalistické, nevyhnutelné, strašidelné, bezvýchodné stanovisko. Brutalismo ze španělské provenience, kdy relativně neznámé reáliie a výprava zapracují na celkové atmosféře z šedesáti procent, pak následují neokoukané herecké tváře a konečných pár procent tvoří ne příliš inovativní děj. Už dlouho jsem neměla tolik stísněný pocit, už dlouho mě nenadchl u hororu takový grandiózní závěr - tedy simultárně probíhající děj se stejnými postavami a následná brutálně fatalistická katarze. Jo, tentokrát jsem to sezřala i s přívdavkem. ()

MaedhRos

Ačkoli se tomuhle filmu nedá upřít, že má řadu velmi zajímavých momentů a nepostrádá originalitu, celek na mě působil dost nezáživně, bohužel... Takže s hodnocením výš než na 3 jít nemůžu. ()

dr.horrible

Tak teraz neviem. Buď som vadný ja, alebo všetci ostatní, ale Temnota je aj cez všetky tie dvoj-troj hviezdičkové hodnotenia, proste hororová špička. Neviem si predstaviť, čo sa na tomto mohlo niekomu tak výrazne nepáčiť. Dokonca som väčšinu filmu rozmýšľal nad piatimi hviezdičkami. Lakačky vydarené to hej, ale atmosféra? To je niečo neskutočné! Kamera odzbrojujúca, strihy zbesilé a celé je to vážne poriadne desivé. Technicky teda pecka, herecky viac než slušné (jediný kto občas zaváhal bola Anna Paquin) a príbeh neoriginálny, ale spracovaný tak, že strašidelne v ňom pôsobí aj to, čo ani nemuselo. Hneď na začiatku sa začnete báť a už neprestanete. Najlepší haunted house horor za veľmi dlhú dobu. ()

Anderton

Aj Balaguero nejako začínal, zviezol sa na módnej vlne šokujúcich trilerov a hororov po 6. zmysli a Tých druhých. Bohužial oproti špičke používa tie najotrepanejšie hororové klišé, ak prejde duch, tak ho sprevádza nepríjemný zvuk, rozklepaná kamera pri duchoch detí, atď. Scenár je príliš prekombinovaný vzhladom na vyznenie snímku, ktoré sa ale skutočne podarilo, vidno, že sa scenáristi skutočne nesrali. Temnota je ale napriek klišé natočená tak, aby sa dala nazvať obľúbeným sloganom amerických kritikov ako suspense. ()

AllShallFall

Temnota je jeden z mála hororů, který je doslova vystižený. Neviděné a neslyšené, Pouze pocity strachu z temného prostředí. Mrazivý a vcelku dobrý příběh. Já nevím jak vy, ale já jsem spokojen. ()

oje

Poctivý mystický “hounted house“ horror, zároveň ale ne výraznější nadprůměr. Pomalu houstnoucí atmosféra starého nevyzpitatelného domu je celkem vydařená. Deštivé noci a prázdnota rozlehlých místností odvadí také slušnou práci. S tím finálním strašením, na které se celou čeká, se ale otalí až moc. Pár jednoduchých lekaček rychlým střihem vypadalo jako zahřívačka na pořádný strašáky. Ve výsledku ale zjišťujeme, že ten slabý odvárek ničemu zajímavějšímu nepředcházel, a tak za gradaci napětí palec dolu. Snaha postav utéct z bubáckého domu taky slabá – mě doma stašit, už jsem za horami. I když příběhové puzzle do sebe na konci hezky zapadlo a žánr běžně hodnotím nad zdejší průměr, nyní víc dát nemohu. Kvalitnější horrorovou alternativou je podobný Sirotčinec. Alternativa: Orfanato, Others, Haunting in Connecticut, Amityville Horror, Stir of Echoes. ()

Další hororový talent?

Další hororový talent?

20.01.2005

Něco podobného tady už bylo. Jeden nenápadný režisér, jeden nápadný úspěch a pak následný úspěch komerční. Tenhle se jmenuje Jaume Balagueró a pochází ze Španělska. Specialista na tajemno se… (více)