Epizody(3)

Je to právě 51 let, co Spojené státy americké vyslali do vesmíru mezihvězdnou loď. Jedná se o vojenský přísně tajný projekt nazvaný Ascension, při kterém je do vesmíru vysláno 600 lidí různého původu, pohlaví i náboženství. Cesta vesmírné lodi bude trvat celkem 100 let, takže až třetí generace se dočká jejího cíle. Úkolem je zachovat lidskou populaci také mimo Zemi. Na palubě ale dojde k vraždě mladé ženy, což nenávratně změní životy všech cestujících... (TV Prima)

Košoun

Skvělá sci-fi minisérie, která sice úplně nepřekvapí (zvrat na konci prvního dne / druhého dílu je opravdu předvídatelný), ale je zručně natočená, stále se tam něco děje a především je většina postav sympatická a dobře zahrána (na béčkovou kabelovku). Navíc to má velice nadprůměrný vizuál (opět na seriál z kabelovky). Zajímavá třídílná jednohubka pro fanoušky sci-fi, ještě lepší by bylo, kdyby skončila uzavřeně. Takto se bojím dalších pokračování, které v tak stísněném prostoru a omezeném počtu postav, který seriál nabízí a těžko rozšíří, nebudou mít moc co nabídnout, a obávám se, že jen bude točit v kruhu. Úvodní minisérie ale za mě za 4*, bavil jsem se! ()

VanTom

Hezky rozehrané a s velikým potenciálem do budoucna. Osudy posádky multigenerační vesmírné lodi z šedesátých let Ascension i politikaření na Zemi mimo ni (přiznám se, že twist na konci prvního dvojdílu - Noci jedna - mne zaskočil) se rozjíždějí zajímavými směry. A i když v Noci dvě tak nějak na místě šlapou (béčkovou) vodu, Noc tři to všechno napravila několika intenzivními momenty a zvraty. Nicméně očekávaná ambiciózní událost stylu nové BSG se nekoná. ()

fincik

No čekal jsem to lepší. Námět byl hodně dobrý, ale minisérie se spíše než na sci-fi, orientuje na vykreslení charakterů a osobních vztahů členů posádky. Což za prvé pro tři díly nemá vůbec smysl a za druhé se jim to ani moc nepovedlo. Bylo to taky hodně nelogický, často až blbý. Konec byl stupidní. To jako bude pokračování? No jestli se budu nudit, tak na to možná mrknu. Téma vesmíru mám rád, ale tohle nebylo zrovna podle mýho gusta. Je to dost podobné seriálu Defying gravity, který má podobný námět a je stejně přiblblý. Nicméně tam jsem tenhle patos očekával a i jsem se bavil. ()

honajz

Obyčejná soap opera ozvláštněná rádoby s-f kulisami, ale any ty nezachrání celkový dojem argentinské telenovely. Pokud chcete, aby vám diváci věřili váš vymyšlený svět, musí ten svět fungovat - v 50. letech by asi černoch nebyl důstojníkem, ženy by nechodily jak z hipísáckých 70. let, muži by neměli metrosexuálně zastřižený vous. A vůbec - ta společnost že by neprošla žádným vývojem? Ani technickým, ani společenským? Skutečně ti vědci na palubě nevymysleli lepší počítače z toho, co měli, barevné obrazovky? A třídní společnost se stále dělí na ty v podpalubí a ty nahoře? Jsme na parníku Titanik, nebo co? Nemluvě o všech dalších dírách v logice, příbězích, chování postav. Někdo je 50 let na palubě lodi, má ji prolezlou odshora dolů, a nikdy nenajde skryté dveře nebo tajné vchody? A asi mi to uniklo, ale co se dělo s těmi, co zemřeli? A kde mají starce, kurnik? Všude běhají jen holky v mini (rádoby v 50. letech!). Z dětí je tu jen malá holčička. Některé generace prostě zcela chybí (třeba puberťáci). Prostě těch WTF je příliš mnoho, a vystačily by na cestu na konec vesmíru a zpátky. A takovému seriálu prostě nevěřím. Když mi navíc předloží vývar z Chicago Hope, Rosamunde Pilcherové a něčeho jako VIP vraždy a Ordinace v růžovce. Detektivní linie je taky pěkně hloupá - navíc v 50. letech už snad věděli, že na důkazy se nesahá a uměli brát otisky prstů, ne? ()

TroiMae

Deep space, deeper secrets Ale jo, dá se tomu odpustit, že po šesti dílech to nenávratně končí. Možná je to nakonec i klad. Koncentrovaná zábava na pár večerů. Premisa originální a překvapení druhého dílu mi připomnělo kanadskou Kostku, ostatně jde o sérii USA/Kanada… Vadí mi to neustále žehrání, že nějaký film, nebo série, nenaservíruje všechny odpovědi na stříbrném podnose. Asi abychom nemuseli o ničem přemýšlet. Mohli dílo zkonzumovat a jít dál. Přitom pointa zabíjí báseň... Nebo ho louhovali do nekonečna jako starý čajový sáček. Vesmírnou loď Ascension tajně vypustili Američané v roce 1963 s autorizací J. F. K. s cílem osídlit hvězdnou soustavu Alfa Centauri. Myšlenka je založená na skutečném vesmírném projektu zvaném Orion ze 60. let od amerického vědce Freemana Dysona. Do vesmíru bylo vysláno (víceméně dobrovolně?) 600 lidí různého původu, pohlaví i náboženství. Jak se dozvíme díky zřejmě lesbické postavě inspektorky na Zemi, jen orientace měla být výhradně heterosexuální, protože kdo se nemnoží s námi, ten se nemnoží proti nám :) Asi nikoho nenapadlo, že se někdo neheterosexuální může narodit. Navíc rodičovství by to nebránilo. Porodnost je kontrolovaná, pokud nikdo nezemře, nesmí se nikdo narodit, jinak skončí v nejnižší kastě. Dojde na tradiční manželství (po kterém mnozí dnes volají, tak tady to máte), kdy nejde o romantické city, ale počítačem dohodnuté sňatky na základě genetických předpokladů. Cesta vesmírné lodi bude trvat celkem 100 let, takže až třetí generace se dočká jejího cíle. Děj začíná v současnosti, tedy 51 let od vypuštění. Děsila mě představa být v uzavřeném společenství. Kupodivu, až na klasické rozdělení na horní a dolní paluby, se společenství daří žít v poklidu. Žádný pán much. Každý ale projde krizí, kdy se musí vyrovnat s tím, že jeho životní možnosti (na vesmírné lodi) jsou omezeny, kvůli rozhodnutí učiněnými za něj jinými (rodiči). Navíc tajemství stále vyplouvají na povrch a od doby Hry o trůny scénáristé zjistili, že některé postavy mohou být nečekaně smrtelné :o) ()