Master & Commander: Odvrácená strana světa

• USA Master and Commander: The Far Side of the World (více)

Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s  Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo. Naštěstí se jim podaří ukrýt v mlze, a když jsou v bezpečí, začnou loď Překvapení opravovat. Zatímco se mužstvo stará o loď, doktor Stephen Maturin ošetřuje zraněné. Je mezi nimi i malý chlapec, plavčík Blakeney, kterému musí amputovat ruku, a námořník Plaice, jemuž operuje hlavu. Loď Překvapení zakotví u pobřeží, kde dokončí nejnutnější opravy a dozví se, kdy francouzská loď Acheron proplouvala kolem pobřeží. Kapitán Aubrey ví, že musí Acheron zastavit… Dva námořníci přinesou Aubreyovi maketu lodi Acheron, z níž se Aubrey dozví její slabiny, kterých ale moc není. Vydají se opět na moře, ale Acheron si na ně počkala. Aubrey zahájí manévry, připraví pro Acheron falešný cíl a střetu se vyhnou. Aubrey dokáže manévrovat tak, že další den stíhají Acheron. Pokud by jí dohnali, mají šanci Acheron zničit. Možnost vítězství jim však znemožní bouře: zlomí se jim stěžeň, který musejí odseknout, aby se nepotopila celá loď, a v moři utone mladý námořník Warley. Kapitán Aubrey je posedlý vítězstvím, ale smůla mu nedopřává uskutečnit jeho cíl. Posádka je přesvědčena, že smůlu nosí podporučík Hollom, který sám začne věřit, že je prokletý a raději skočí do moře… Aubrey stále hodlá zničit Acheron a nedbá rad svého přítele doktora Stephena, aby se raději s posádkou vydal na cestu domů. Aubrey se přestane honit za zničením lodi, až poté, co je doktor raněn. Doktor chtěl prozkoumat ostrovy a nalézt nové neznámé živočišné druhy, ale kvůli honbě za Acheron nebyl na výzkum čas. Nyní Aubrey rozhodl, že už není kam spěchat, a doktor začne zkoumat ostrov. Při tom zahlédne Acheron a běží se svými pomocníky varovat kapitána… (TV Prima)

Chipsonator

Skvělé, skvělé a ještě jednou skvělé. Tenhle námořnický film si mě získal. Získal si mě svou parádní výpravou, posádkou, Šťastným Jackem se kterým bych jel i do samotného pekla. Ve filmu je minimum akce, ale to nevadí a to proto že když už je, tak to kurva stojí za to a když není, tak i tak film baví, protože jeho hlavní devízou jsou jednoznačně postavy, příběh, prostředí a atmosféra! 85% ()

Nassau

This is the second time he's done this to me. There will not be a third. Russell Crowe je borec a jako kapitán Jack Aubrey je fantastický. Celý casting šlape parádně (především Paul Bettany) a společně s výbornou ukázkou námořnictva z doby napoleonských válek tvoří základ nenápadného a poměrně nedoceněno dobrodružného veledíla. (8/10) ()

Loki_Six

"I'm not even sure it was the Acheron we sighted. And if it was, she'll be well away by now. Like looking for an honest man in parliament." ()

iXtr3m3

Veľký malý film, ktorý ponúka realistický pohľad na život posádky vojnovej lode v časoch, v ktorých by som sa ocitnúť nechcel. Nejde o veľkolepé bitky a dychberúce scény, ale o surový pohľad na útrapy, ktoré čakali každého na mieste, na ktoré by ma neprinútil ísť nikto - drevená bárka uprostred širokého oceánu, odkiaľ niet v prípade prehry návratu. Taký morský "duchovný" predobraz Revenanta? Neviem, možno strieľam vedľa, ale je pravda, že som film videl už veľmi dávno, tak to prirovnanie bude možno od veci, ale mne to tak nejako vyšlo. ()

Milano33

Master and Commander: The Far Side of the World je zaujímavým filmovým výplodom, ktorý nás vezme na plavbu cez šíre oceány a moria. Film vychádza z knižnej predlohy od anglického spisovateľa Patricka O'Briana. Skutočne sa jedná o vzrušujúci dobrodružný film, avšak rovnako i dobovú drámu, ktorá sa odohráva na pozadí skutočných historických udalostí, konkrétne v období Napoleonských vojen. A keďže sa poväčšine času plavíme na bojovej lodi, ktorá podlieha britskej námornej flotile, tak sa dá bez problémov predpokladať, že dôjde hneď k niekoľkým stretom s francúzskym armádnym loďstvom. Súboje na mori som si pomerne užíval, mali tú správnu dynamiku i napätie. Avšak čo som tiež ocenil, bola i predprípravná časť boja, všetko to taktizovanie, plánovanie, vymýšľanie tých rôznych stratégii, kamufláži a obdobných záležitosti. V tomto diele relatívne dosť nazrieme i do histórie námorníctvá, obzvlášť toho vojnového, máme možnosť vidieť militantné taktiky alebo napríklad hierarchické usporiadanie členov posádky. Príbeh snímku pojednáva o pýche, neodbornosti, húževnatosti a ctižiadostivosti. Najmä u postavy kapitána má divák pocit, že si musí stále niečo dokazovať, snaží sa neprísť o svoju povestnú reputáciu a preto si sem-tam potrebuje pohladiť svoje mužské ego. Pointou filmu je definitívne to, že nenásytná chtivosť a pýcha ľudstva môže privodiť hlboký pád. Film nám tiež ukazuje, ako nazerať na menšie a väčšie zlo, či vlastne niečo také vôbec existuje, a keď áno, ako sa rozhodnúť správne, ako správne vybrať práve to menšie zlo. Návšteva Galapág potešila asi zo všetkého predsalen najviac, je to vskutku veľmi bizarný ostrov, ktorý disponuje zvláštnymi až prehistoricky vyzerajúcimi živočíchmi. Ale aj inej exotiky sa v priebehu filmu dočkáme. Námorníckych filmov sa v poslednej dobe netočí príliš veľa, takže o to vzácnejší sa mi zdal tento film. Len scenár nebol najlepšie ukotvený a potreboval by trochu vypilovať. Z toho dôvodu ma tento filmový počin nezaujal na toľko, žeby som mal nejakú vyslovene chuť či potrebu siahnuť po knihách, ale čo som počul, ževraj je vo výrobe prequel, tak som celkom zvedavý, ako dopadne. ()

Zagros

Filmů o mořských výpravách, obrovských lodích a bojích na moři moc není. Už jen za to si zaslouží tvůrci uznání. Za to, že byli velmi odvážní a šli do nelehkého natáčení s nákladnou výpravou. Povedlo se jim vytvořit přesvědčivou atmosféru dlouhého mořského putování, kdy se loď stane vaším domovem a ostatní námořníci vaši rodinou. Zvlášť když přijde bouře nebo se na horizontu objeví nepřátelská loď a vy musíte společně bojovat bok po boku o svůj život. Místy pomalejší tempo střídají akčnější pasáže, což nemusí vyhovovat každému, ale je to jen další příspěvek k uvěřitelné atmosféře, kdy se v reálu střídá bouřka s bezvětřím. Výtky jsou jen drobné, nejvíce mi vadila jen občas nepřehledná kamera. Nakonec nechávám solidní čtyři hvězdy. Na lodi Překvapení jsem už totiž před mnoha lety plul a téměř vše od té doby zapomenul. To by se přeci jen těm nejlepším filmům stávat nemělo. ()

WathanajX

“Svěřujeme jejich těla oceánu, aby se rozložila a jednou byla vzkříšena, až moře vydá své mrtvé a oni získají život věčný.“ Kousíčky filmu jsem kdysi dávno viděla a tak jsem věděla, na co se přibližně můžu těšit. Samozřejmě nejvíc mě zajímal Russell Crowe a nikdo jiný. Ale také se mi snímek zdál jako velkolepý film se spoustou námořních bitev a na to se těším vždy. Klady: Veškeré dění na moři bylo dle mých očekávání naprosto perfektní a bylo opravdu na co koukat. Zajímavé byly nejen námořní bitvy ale také dost podrobné vylíčení vztahů mezi námořníky, obecně život na lodi apod. A jak jinak než Russell. V této roli naprosto ohromující a byla jsem potěšena i dalšími známými tvářemi.  Zápory: Nemůžu říct, že bych se nudila ale i tak mi délka filmu přišla trochu moc. Co mě mrzelo dál bylo, že i když jsem si stíhání oné lodi užívala a závěrečná bitva byla velkolepá, byla to velmi zdlouhavá cesta k bitvě, která se nakonec zdála trochu kratší, než by mohla v závěru být. Jelikož si také zcela nevybavuji dějovou linku s Galapágy, nemyslím si, že by ve filmu nutně musela být ale co… Hodnocení: 85 % / 8 z 10 – Pro fanoušky historických filmů a námořních bitev bude tento film dokonalý. Po nějaké době se ráda k filmu vrátím. (54.) ()

BlueZero

Nebyť skvelej hudby, nie je tento film hodný ani troch hviezdičiek. Prvá polovica filmu je príliš vláčna a v druhej síce pribudlo trocha akcie, ale aj tak nič moc. Zaujal ma jedine výkon herca, ktorý hral námorníka, čo spáchal samovraždu (myslím, že to bol Chris Larkin). ()

Hopper

Famózny film Petera Weira s veľmi presvedčivým a výborným Croweom, ale aj Bettany je skvelý - vôbec tento tandem pasuje veľmi dobre dokopy. Napriek tomu, že akcie je vo filme naozaj pomenej, nie je to vôbec na škodu a niečo vyše dvoch hodín strávených pri filme utečie ako voda. Taktiež sa nekoná žiadne ohurovanie digitálnymi fektami, aj keď sa pochopiteľne nájdu, no a nakoniec, ten záver... Proste ďalšia z filmových lahôdiek. ()

Revolver

Master & Commander je skvěle natočený a velmi originální dobrodružný film. Každý aspekt filmu je výtečný, ať už režie(skvělé vykreslení vztahů mezi jednotlivými charaktery), scénář, kamera, výprava, nebo herecké výkony(Crowe v roli kapitána sedí dokonale). Jeden z nejlepších filmů roku. ()

joshula

Od obsazení Russel Crow a Paul Bettany jsem čekal rozhodně víc. ASi jsem se na tento film těšil víc než jsem měl. Nepřesvěčila mě ani kamera a ani výprava nebyla taková jak jsem si představoval a znám z podobných filmů. Některé pasáže byla zbytečné a některé mě tam naopak chyběli, bohužel. ()

wosho

Dobrodružné drama, které se nikomu nepodbýzí a nehraje s diváky dvojí hru. Bohužel (či bohudík) Weir nenatočil film pro masové diváky a tak se kvůly jeho nízkým tržbám nedočkáme dalších dílů a to je velká škoda. Poněvadž osudy Jacka Aubreyho jsou to co dnešním filmům chybí. Nádech neromantického a chlapského dobrodružství spolu s přesnou režií a herci a to vše zabalené v dokonalé formě (divím se producentům, že investovali takovej balík do tak riskantního projektu) nám dalo skoro dvě a půl hodiny výjmečného zážitku-viděl jsem to v kině a dodnes si vzpomínám na své silné dojmy (už jen vůně mořské soli a měl jsem pocit, že jsem na palubě fregaty v 19 století). ()

Slimak

Jeden s těch akčních filmů co jsem viděl poprvé na cestách v autobuse...jako bylo i třeba Komando nebo Smrtonosná past 3 a na takové mám vždy velice pěkné vzpomínky...prostředí podpořilo zážitek...napínavá honička dvou válečných lodí završená pořádnou námořní bitvou... ()

Peiper2

Jeden z nejlepších filmů z námořnického prostředí. Výborné herecké výkony. Ještě více než postava kapitána alias Russella Crowa mě zaujala role Paula Bettanyho, jako lodního doktora a přírodovědce. Jejich rozhovory mě na filmu zaujaly snad nejvíce. ()

Merkin

Tento válečný film se mnohem víc než na velkolepé bitevní scény zaměřil na život mužů, které kromě paluby Překvapení a služby v anglickém námořnictvu nespojovalo prakticky nic. Vzájemné vztahy jako velitel-muži, učitel-žáci, lékař- pacienti, vrah-oběti, mladí-staří, přátelé-nepřátelé a především pak kapitán-posádka jsou to hlavní, na čem stojí scénář snímku s jinak velice filosofickým názvem(nedivím se, že si jej nikdo netroufl přeložit). Působivě zobrazené chirurgické scény, nevtíravé hudební vsuvky, realistické plachetnice oproštěné od megalomanských počítačových efektů, věrný rozkol dvou hlavních hrdinů v otázce Galapág, dojemný křest ohněm mladých důstojníků a elegantní ,,anonymní" protějšek šťastného Jacka... MaC rozhodně nabízí zajímavý vhled do světa mořských vlků a taktiků a přináší s sebou mnoho zajímavých neokoukaných tváří, což rozhodně není na škodu:) ()

Paity

Nečekal jsem mnoho, takže ani nejsem zklamán. Ale rozčarování určitě dorazilo. Abych řekl pravdu, čekal jsem nějaký super závěr, když do té doby se to tak vleklo. Bohužel se nic neudálo a film se prostě změnil v titulky. ()

ti88na

Po veľmi dlhom čase som dostala neuveriteľnú chuť pozrieť si tento film. Znovu sa ponoriť do toho mikro sveta vojnovej lode, ktorý stojí na krehkých pilieroch poslušnosti a povinnosti. Russell Crowe je tu zamilovania hodný, Paul Bettany za ním nič nezaostáva, a sledovať týchto dvoch pánov pri vzájomných dialógoch je zážitok. Okrem toho sú tu lode, plachty, oceán a k tomu aj Galapágy, žiadne rušivé ženské elementy :), inteligentný scenár, príjemná hudba a skvelá záverečná battle. Vlastne vôbec nedokážem pomenovať to niečo, pre ktoré nemôžem dať plné hodnotenie, ale je to tam. Možno trochu zaujímavejšia nosná dejová línia alebo trochu napätia, skrátka do dokonalosti chýba len vlások. ()

Hanys_

Další z restů z mládí. Nevím jestli to bylo tou délkou nebo tím ne tolik vtahujícím příběhem, ale vlastně mě až překvapilo, jak často jsem koukal po hodinách. Slabší 3. ()

J.F.B.

"I tell ya, the devil's at the wheel of that there phantom ship. You better hold fast." Fascinující cesta zpět v čase, zpátky do doby, kdy oceány brázdily jen plachetnice, v napínavém příběhu dvou takových lodí, které se snaží navzájem ulovit a potopit nebo zajmout. Filmu se podařilo perfektně a hlavně historicky věrně zachytit realitu života na těchto lodích, vztahy mezi důstojníky a posádkou, jak to na takových plachetnicích vypadalo, jak se bojovalo, co dokázaly napáchat třísky, které se rozlétly po zásahu dělovovou koulí, i co dokázaly napáchat staré námořnické pověry... to všechno a mnohem víc tam prostě je. Herecké obsazení je také výtečné – a to nejen Crowe jako kapitán Aubrey a Bettany jako lodní lékař Maturin, ale i každý z dalších důstojníků i prostých námořníků, každý prostě sedí na své místo a roli. Stejně jako sama HMS Surprise. Kamera, zvuk, hudba, vše přispívá k pocitu autenticity a skvěle nás přibližuje charakterům filmu. ()

Janega

Keď som tento film videl prvýkrát prišiel mi priemerný, no po čase som dostal chuť si ho znova pozrieť a vtedy som začal vidieť jeho kvality a po treťom pozretí je u mňa toto dielo par excellence. Skvelá výpravná námornícka dráma. Hlavnou plachtou, ktorá ženie dej sú postavy, a to najmä vzťah medzi kapitánom Aubreym a lekárom Stephenom. Vynikajúce dialógy, kedy obaja prezentujú svoje rozdielne názory, pravdy a motivácie, pričom divák sa vie s nimi stotožniť a pochopiť oboch. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala… (více)