Brimstone

(festivalový název)
  • Nizozemsko Brimstone (více)

Brimstone je epický thriller z dob starého Západu. Je příběhem ženy vzdorující své minulosti, která se jí neustále připomíná. Liz (Dakota Fanning) je mladá žena, která žije spolu s manželem a dvěma dětmi. Je porodní asistentkou a komunikuje prostřednictvím znakové řeči. Její vztah se čtyřletou dcerou by mohl být lepší, ale celkově se Liz cítí ve svém životě spokojeně. Když však poprvé uvidí v kostele nového reverenda (Guy Pearce), Liz ihned ví, že ona a její rodina jsou v nebezpečí. Postupně se reverend snaží vzít Liz všechno, co miluje. Do jejího života se vrací minulost, na kterou se snažila zapomenout... (mac000)

Warhorr

Samozřejmě první věc co mě napadla, dvou a půlhodinový western- thriller-Dakota, to zas bude asi píčovina. Ba naopak, docela kvalitní blitka, která může u slabších jedinců vyvolat pocit sáhnout co nejdříve po lavoru anebo hledat nejbližší dveře na hajzl. Někoho oběšeného na vlastním tlustém střevě není k podívání každý den. Podotýkám, samozřejmě to nejsou žádní Kanibalové z 80tého. Opravdu ''božský'' Guy Pearce, který vypadá, že ho tam strkal asi jen jednou když chtěl zplodit svého potomka, s kterým by si asi pak mohl hrát ve vaničce s kačenkama a občas si užít i nějaké té rozkoše a to nejlépe v kostele pod křížem mistra Krista ať to má grády. Hnusné, zvrácené, nepředvídatelné, násilné. Pearce a Dakota mají ode mně plný počet bodů. ()

anatheman

Jedná se o takový relaxační film na sobotní odpoledne... Ne, to opravdu ne. Je to síla. Byl jsem překvapen několika skutečnostmi. Zaprvé tím, že je obecně možné v současnosti natočit kvalitní a sugestivní western. S tím souvisí brilantní způsob vyprávění, který si jednoduše, ale účinně hraje s retrospektivou. Díky tomu i na první pohled vražedná stopáž uteče jakoby nic. Dalším aspektem je velká míra surovosti a šokujících momentů. Postavy tu mizí snadno a bez milosti jako ve Hře o trůny, což s nadsázkou souvisí s přítomností Jona Sněha a Melisandry. O těch bych ale moc nemluvil, protože tu máme fascinujícího Guye Pearce, který už poněkolikáté dokazuje, že mu role záporných či rozpolcených postav sedí jako nymfomanie na Messalinu. Tentokrát zde představil neskutečně slizkého a úchylného reverenda, který dokazuje nadčasovou myšlenku, že i když může být celá kultura založena na ušlechtilých ideálech, stále se může vyskytnout šílenec, který si ony ideály vyloží po svém. Byl jsem i překvapen hlavní ženskou postavou, tedy Liz, které se mistrně ujala Dakota Fanning. Nezbývá než dodat, že celému snímku pomáhá atmosféra, kterou buduje široký kolorit americké přírody, prosvětlené "dřeňovou" hudbou Junkie XL. Nevidím tedy jinou možnost než snímku udělit plné hodnocení. Ale přiznávám, že nevím, zda budu mít někdy žaludek jej zhlédnout znovu. ()

merigieren odpad!

umně natočená úchylárna, která se snaží překonávat morální svět a nastavuje mu vykuchané ovce, vytažená střeva a znásilnéný holky. na to nemám náladu. tak s denní přestávkou sem to dokoukal a mezi věci které se mi honily hlavou když sem trpěl patří například otázka zda to neporušuje zákon na šíření pedofilie. Vážně je to sajrajt od počátku až do konce, u konce bych řekl i víc zhovadilý, v mlze by mu při snajprování nepomohl ani hvězdářskej dalekohled. Jednu hvězdu po půlce filmu sem přehnal, tohle je čistej odpad... ()

Rockerman

Jsou filmy, které sledujete se zatajeným dechem a i po téměř dvou a půl hodinách litujete, že už je konec. Brimstone je jedním z nich. Výborný příběh, netradiční způsob vyprávění a skvělí herci. Hlavně Dakota a Guy jsou úžasní. Přítomnost Kita Haringtona a Carice van Houten navíc připomněla, že se blíží další série "G o T". Zase se je nač těšit. Teprve podruhé jsem si to pořádně vychutnal! Zvlášť první (třetí) kapitolu. Jedině Joanna - Elizabeth ví, co je nový reverend zač, ale těžko mohla někomu něco vysvětlovat, když je navíc němá. Fascinující film, kterému rádi odpustíte i některé logické chyby. (27.4.2017) ()

Hapretor

Dakota hraje dobře. Pearce má drsnou jizvu a hraje neskutečně zvrhlého úchyla a fanatika. Taky dobrej. Jinak o ničem. Brutální ano. Gore taky dobrý. Jinak o ničem. Konec smtutný, ale to už tady bylo hodněkrát. Nic, co by člověka překvapilo. ()

agassi68

A tak tu zas máme niečo naturálne a nie len bleskové tasenie pištolí. Guy i atmosféra divokého západu tentokrát bez romantických príkras sú dokonalé. Zatvárať oči pred násilím nie je múdre lebo skutočnosť býva ešte horšia.. ()

brumbrum odpad!

Nasilna kopa hovien. V kvalitnom serbli, pekne malovanom a ozdobne rezanom. Ale sracka. Nasilie pre nasilie nedava zmysel; na to staci otvorit daky spravodajsky portal. Bicovanie deti a mucenie zien: to chce lieky. ODPAD ()

xmy

S westerny je to v současnosti těžké. Jsou i podařené (např. oba Tarantinovy), bohužel většinou ne moc podařené (Brimstone, nových 7 statečných,...). Brimstone má dle mého divný a nudný příběh, nesympatické postavy a celé je takové špatně poskládané. Těch pár lepších scének to opravdu nezachrání. Podprůměr. ()

annes

Zpracování tématu a jeho uchopebí se mi vážně líbilo, ale v průběhu mi vyvstalo docela dost otazníků se slovem PROČ. Kdyby se věci děly jinak a hlavní hrdinka či její matka by vzaly osud do vlastních rukou dříve, mohlo vše skončit úplně jinak. Nestalo se však. Nicméně musím dodat, že po shlédnutí Guy Pearce u mě zůstane už napořád velmi nesympatickým záporákem a tuhle roli mu jen tak něco neodpáře. ()

Wallis3

U těchto filmů mám pocit, že si scenáristé a režiséři uskutečňují své tajné úchylky nad nimiž zvostra onanují. V tomto případě Kúlhovno, pokud má dceru, bych mu doporučil nějaký experty na hlavičku. Ale k filmu: je to pokřivený, je to úchylný, proč se tam papá Guy zjevil, po té, když mu byly prohlídnuty krční mandle zevnitř, vysvětleno nebylo, a že mi bylo ukázáno, že černoprdelníci a jejich žvásty jsou kastou vypatlaných dementů, jo to už sem tak nějak věděl 😉 dvě hvězdy, že jsem vydržel do konce, ale víc ne, páč takhle pokřivenouy mysl JEŠTĚ nemám 😂 ()

strikeman

Jsem zvědav, jakého zmrda nám Guy Pearce ztvární příště, jelikož to vypadá, že se v těchto rolích již delší čas opravdu našel. Ovšem tentokrát si sám sobě nastavil laťku vskutku vysoko :-) 80% ()

Rathalos

Kuuuu*va,sklanam sa pred tymto thrillerom s prvkami westernu,fakt tak kvalitny snimok po kazdej stranke som uz dlho nevidel,velmi drsna,kruta,nekompromisna a smutna zalezitost o nasilnom ponizovani zien v 19.storoci a nabozenskom fanatizme,Europa opat ukazala Americanom,ze ako natocit perfektny film,skvele herecke vykony,spracovanie,atmosfera,hudba i pribeh rozdeleny do styroch kapitol,to vsetko prispelo k tomuto filmovemu zazitku,pre mna dokonalost...:-) ()

oli009

Brimstone je pro mě prostě úkaz, který jen těžko vměstnáte do jakékoli škatulky. Western odehrávající se v nádherných přírodních scenériích podtržených perfektní hudbou v pozadí, který nenatočili ani Italové, ani Američané, nýbrž ruku k dílu přidala snad celá západní Evropa. Western, v němž hlavní roli nehrají potulní pistolníci ani souboje mezi šerifem a bandity, ale žena, která je navíc po většinu času němá. Velkolepé dílo o čtyřech dějstvích, které naprosto ignoruje jakékoli zažité kompoziční postupy, protože není pořádně ani chronologické, ani retrospektivní. Veledílo s nesmírně silnými tématy, příběhem hlavní hrdinky i nechutným záporákem, podmanivou hudební i vizuální stránkou, která tolik kontrastuje s brutalitou snímku. Sečteno podtrženo, Brimstone je evropské zjevení, které mě lapilo do svých precizně upletených sítí a už mě nepustilo. ()

fr3ak

Spoilery: Po tom více, méně všeobecným nadšení co tady probíhá jsem teda vlastně dost zklamanej. Násilí ve filmu nějaký je, ale že by se jednalo o něco šťavnatýho to fakt ne. Buď kamera někam uhne, nebo se rovnou střihne pryč, takže popravu oběšením, řezání jazyku, první rablovačka v bordelu, incest a podobný srandy ve filmu bohužel vůbec neuvidíte. Reverendovi bych možná i fandil, bohužel je jeho postava zcela nerálná, neslyšitelná, vybavená teleportací apod... Kdyby si film nechal mysteriózní nádech, co má na začátku, tak to budu schopnej akceptovat. Jenže ve filmu o žádný nadpřirozený síly nejde a tak ve výsledku reverendova vševědoucnost do filmu vůbec nepasuje a akorát nabourává smysl celýho děje. Škoda. ()

Eluin

... aneb není western jako western. Ano, i když je tento film řazen do oné westernové kategorie, tak rozhodně nečekejte klasické žánrové propriety. Samotné prostředí divokého západu zde působí spíše jako kulisa pro příběh, který se zaobírá ženskou emancipací, náboženským fundamentalismem a šovinismem.  Hlavní hrdinkou je Liz, žena která je porodní asistentkou, což ji trochu komplikuje fakt, že nemůže hovořit a domlouvá se znakovou řečí. Její relativně poklidný život s milujícím manželem a 2 dětmi naruší příchod zvláštně vyhlížejícího kazatele. Co na filmu zaujme na první dobrou je jeho rozdělení do 4 kapitol s jasným odkazem na biblické knihy. Děj je navíc představován nelineárně, ale není to na úkor srozumitelnosti. V podstatě se tím příběh stává zajímavějším, divák je dychtivější rozuzlení. Sledování to však není není úplně snadné, ne kvůli pochopení, ale spíše s odkazem na zobrazené násilí. Občas - zejména ke konci - jsem si říkal, že toto je už trochu moc. Jedná se o mužský svět, v němž jsou ženy jen jakousi ozdobou a sexuálním nástrojem. Mužské panství nad nimi je však potřeba občas podpořit pofiderním výkladem Bible, který s trochou fantazie dokáže omluvit cokoli. Obecně celkové zobrazení náboženské komunity, která se vyznává ze setkání s anděly - a pokud někoho tato setkávání nepotkávají, tak je určitě divný, nečistý - a používá křesťanství jako oporu pro své předsudky a nástroj moci, je rovněž dost děsivé.  Jak už asi předchozí řádky napovídají, tak to není film pro ultra citlivé povahy. Moc pozitivních věcí tam není, snad jen to, že boj za emancipaci má smysl, i když bolí, a často se jeho následky projeví až v další generaci. Film je to ale určitě zajímavý, kvalitně natočený, perfektní vizuál s úžasnými hereckými výkony, kterým kralují Guy Pearce a Dakota Fanning. Zejména u ní jsem byl příjemně překvapen, mám ji asi špatně zafixovanou a tady to byl místy přímo uhrančivý výkon podtrhnutý tím, že po většinu filmu nemluvila a dorozumívala se jen mimikou a gesty. A za zmínku stojí určitě i hudba, kterou komponoval Junkie XL, jehož mám rád už od dob Siberie (kterou snad mám někde dosud na VHS). ()

Dm1tr1j odpad!

Ja viem, že filmov o dementnosti kresťanstva nieje nikdy dosť ale nemôžem hodnotiť inak ako odpad...kresťanstvo je odpad a aj všetky náboženstvá a všade kde sa objaví len všetko rozumné a dobrè zničí ()

Torpid

Naprosto chápu to nadšení zde. Je to originálně a velmi pečlivě na detail odvyprávěné. První kapitola má velmi hutnou atmosféru a všichni herci jsou minimálně dobří. Ti v hlavních rolích - víc než to. Ale protože nejsem filmový kritik a nesnažím se o nějakou objektivitu do magazínu, musím říct, že na mě to bylo dost za hranou snesitelné depresivnosti. Taky jsem se v těch 2,5 hodinách místy nudil a hodně mě taky zarazilo uvažování démonického kněze. Celá jeho osobnost mi přišla vytvořená na efekt a rozhodně ne věrohodně. To míchání reality a mystéria tady dává přednost wow efektu před logikou a v několika klíčových okamžicích jsem se přistihl, jak si přeju, aby příběh víc seděl prdelí na zemi. ()

Kingjiri

Tak trochu jinej western a evropská produkce, která si v ničem nezadá s tou americkou. Naopak se nebojí ukázat pánbíčkáře z velice nelichotivýho pohledu a pro brutálnější nebo krvavější scény nechodí vůbec daleko. Guy Pearce si roli záporáka v podobě pobožnýho uchyláka pěkně dával a byl to hlavně on, kdo většinu času snímek spolehlivě táhnul. Palec nahoru dávám taky za hutnější a depresivnější atmosféru nebo použitý barevný filtry, který se k danýmu tématu pěkně hodily. Míň nadšenej už jsem z časově zpřeházenýho příběhu (uvést jednotlivý kapitoly chronologicky za sebou by fakt ničemu nevadilo), občas až příliš pomalýho tempa vyprávění a delší stopáže. Přesto jsem ale docela mile překvapenej a vlastně i spokojenej, ačkoliv westerny vůbec nevyhledávám, tři silnější hvězdy. ()

Westerny jsou zpět

Westerny jsou zpět