Co se stane na horách, zůstane na horách, a dole ať si dělaj, co chtěj. Opravdovým kořením Krkonoš jsou místní horalé, kteří zde žijí, ať už je sezóna jakákoliv. Lyžařka s jednou nohou, rolbař, jenž na Tři krále nepije, legendární lovec žen ozdobený neplodností, barman se zálibou ve věštění. A také Pavka, nejstarší žijící člen tradiční běžkařské rodiny Bulánů. Vždyť jeho otec zlomil během padesátky hůlku a stejně doběh jedenáctej, a svého syna nechal Pavka porodit na Sněžce ve vysoké nadmořské výšce, aby se rychleji okysličoval. Jenže právě syn Jura mu dělá starosti. Místo běžkování totiž nahání úplně jiné padesátky. Je závislý na svádění zralých žen, jimž vyhání mráz z duší. Na závod, který Jura asi znovu nedokončí, přijíždí se svou matkou Jan Hilský a vedle skvělého času má i jeden osobní cíl. Za jeho splněním se vydává „nahoru" - do zasněženého světa horských chat. Spustí tam lavinu událostí a vzpomínek a v neposlední řadě se naučí, jak se proflusává mlha. (Bontonfilm)

bonsetti

Je tu na CSFD velmi rozporuplné hodnocení, a spíše směrem k horšímu. Já jsem zřejmě viděl jiný film, nebo jsem jiný divák než většina zde. Mě se to líbilo, je to příjemná oddychovka. ()

Jirkacek

K tomu, abych se podíval na snímek Padesátka z roku 2015 jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se jednoho večera tato zimní česká komedie objevila na obrazovce naší korejské televize. Na začátku jsme se ocitli na startu 54. ročníku Tříkrálové padesátky, legendárního běžkařského závodu v Krkonoších, který už po několikáté absolvoval ostřílený Pavka Bulán (Ondřej Pavelka). Na závod jako vždy trénoval poctivě, zato jeho syn Jura (Jakub Prachař) bydlící v Praze, pouze otce přijel navštívit a závod bral na lehkou váhu. Byl známý tím, že rád chodil za staršími ženami, a dokonce si za manželkou jednoho z místních odskočil hned na druhém kilometru závodu a tak jej opět nedokončil. Naopak ve výborném čase jej pokořil Jan Hilský (Marek Taclík), který na hory přijel se svou matkou Kateřinou (Vilma Cibulková), který věštila z hrníčků smrt, ale naštěstí se nic nestalo. V cíli si pak Kateřina všimne dávného přítele Pavky, který se jí kdysi líbil, pak se ale v opilosti vyspala s Famfulíkem a otěhotněla s ním. To jsme se dozvěděli z fragmentů návratů do roku 1977, kdy se celý příběh v podstatě začal odehrávat. Když závod skončil, odjel Pavka se synem na svou horskou chatu Vichtrovka. Následně se Hilský vydal na horskou chatu Albrechtovka, aby poznal svého otce, kam jej měl zavézt rolbař Důlava (Jaromír Dulava). Jelikož však nahoře byla mlha, s rolbou dál jet nechtěl a tak musel poslední část cesty jít Hilský pěšky. Avšak zabloudil a skončil na chatě Vichtrovka, kde jej přívítali Pavka s Jurou. Když Pavka zjistil, že byl Jan v závodu úspěšný, dal se s ním hned do řeči a varoval ho před další cestou na Albrechtovku. Donutil zapřisáhlého abstinenta Jana, aby se s ním napil. Jan prozradil, že chce na Albrechtovku proto, aby se poznal se svým otcem. Vyrazil pak pěšky dál na nebezpečnou cestu. Máma ho ale prosila, ať se vrátí, že pro něj dojede, protože se bojí věštby. Dali si sraz u Pavky, ale opilá Kateřina cestou bourala a spadla autem do potoka. Pavka se ji po telefonu snažil uklidnit, ale vysvobodit ji kvůli špatnému počasí nemohl. Po hovoru s Janem vyšlo najevo, že jeho otcem není Famfulík, ale Pavka, který si tenkrát s opilou Kateřinou užil, aniž by si to pamatovala. Jan z toho byl rozrušený a Pavkovi přiznal, že je gay, což k údivu Jury Pavkovi vůbec nevadilo. Kateřina mezitím mrzla a tak Jan přesvědčil Pavku, aby ji šel zachránit s ním. Ten tvrdošíjně odmítal, až se přiznal, že se bojí mlhy. Když to Jura uslyšel, vydal se Kateřinu zachránit sám. Pak se už přiblížil konec filmu a já jsem byl zvědavý, jak to celé dopadne. Do záchrany Kateřiny se totiž zapojil i lesník Kuna (Jiří Schmitzer), kterému Jura svedl jednonohou manželku a tak jej chtěl zastřelit. Vůbec celý film byl plný paradoxů a navzájem propletených osudů, které zapříčil onen osudný rok 1977. Líbilo se mi, že se film odehrával na hřebenech hor a v chatách zasněžených Krkonoš. Padesátek a byl plný absurdního humoru, který vyprodukoval scénárista Petr Kolečko. Lyžařka s jednou nohou, rolbař, jenž na Tři krále nepije, legendární lovec žen ozdobený neplodností, barman se zálibou ve věštění. A také Pavka, nejstarší žijící člen tradiční běžkařské rodiny Bulánů. Vždyť jeho otec zlomil během padesátky hůlku a stejně doběh jedenáctej, a svého syna nechal Pavka porodit na Sněžce ve vysoké nadmořské výšce, aby se rychleji okysličoval nebo poplivávání mlhy, aby se zjistilo, jestli odejde a bude jasno. Zkrátka se pořád něco dělo a mně se ten film líbil i přes nízké hodnocení, které jsem trochu vylepšil. Suma sumárum, komedie Padesátka ode mne získala čtyři krkonošské hvězdy ****. () (méně) (více)

Mustrum

Velice slušná komedie s neslušným a nekorektním obsahem. Panoptikum volně propojených příběhů, které se postupně skládají do sebe. Příjemná oddychovka, která možná jednou bude pro svoji nekorektnost ve všem "trezorová". ()

Tomgunses

Nevtipný (zasmál jsem se 2x), hloupý, trapný, nedrží to pohromadě, nejvíc by to mohla vystihovat dvě slova "divný film". Hraje tam moje oblíbenkyně Rambová a na režijní prvotinu Kotka to nebylo tak špatné, 30 % ()

Enon

Dlouho jsem přemýšlel nad tím, čím je tenhle film odlišný od dalších podobných českých komedií. Vždyť to v základu není ničím nějak moc odlišné ne? Myslím, že v tom hrajou roli tři základní aspekty. Ten první je prostředí. Příběh se odehrává v prudkých a nelítostných kopcích Krkonoš a ta atmosféra, ta dobrá atmosféra, z toho prostě vyzařuje. Plus, když máte rádi zimu, tak vás tento film zaujme ještě více. Zadruhé, málo postav. I míň je někdy víc a když máte charizmatické vtipné herce, tak dokážete i z filmu, který se z 70 % odehrává v jedné chalupě vytřískat celkem dost. Jejich dialogy jsou opravdu místy dost vtipné, pro někoho to samozřejmě vtipné být nemusí, ale minimálně, zábavné to určitě je. Třetí aspekt je ta samotná vtipnost. Jako promiňte, ale celkové finále s Kunou, no já jsem nemohl. Místy je to samozřejmě trochu absurdní, ale řekněme, že tady mi to úplně nevadilo. Dalo se to překousnout jednak z toho důvodu, že je to první režisérský počin Vojty Kotka a druhak, úděl tohohle filmu je prostě být hlouponká blbůstka na zabavení s tématikou hor. Rád bych ještě vypíchl flashbacky, které nebyly nějak extra zajímavé, ale mě osobně nějak z děje nevytrhávaly. 62% ()

janmatys

Tohle je jeden z mála českých filmů, který je tu naprosto nepochopitelně (a nepochopeně) podhodnocen. Herecké výkony solidní, scénář dává perfektní smysl a vtipy jsou místy až mistrovské! Dávám 75% a vůbec se toho nebojím, protože toto je jedna z povedených CZ komedií, kterých je poslední dobou jako šafránu. ()

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku