Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

Torpid

Řemeslně vytříbená a dokonalá podívaná, určená pouze pro velké plátno. Přeplněno popkulturními a herními odkazy, v jednotlivostech originální fantasy svět. Ale to je vše. Děti odkazy nepoberou, protože si nepamatují předchozí dobu. Generace +30 zase nepřijme základní hloupoučkou příběhovou linku. Na uvěřitelné herectví animovaných panáků si budem muset ještě pár let počkat. A blockbuster s poselstvím?? Nebo dokonce kultovní?? Opravdu se dneska mladá generace chystá řešit dilema, jestli žít virtuál nebo skutečnost?? Tady je stařičký Steven asi nejvíc mimo mísu. ()

Dimo

Konečně zase nějaké nepřiblblé sci-fi, které pořádně, ale fakt vydatně zadrnká na nostalgickou strunu a prožene po vizuálním vesmíru, přičemž scénář není blbý jak křeček v běhacím kole. Říkám nadšeně ANO, a těším se na další, 3D projekci. ()

Torgal

Znalosť knihy tentokrát zrejme na príťaž. Kvôli nej som celý čas citeľne vnímal, že z nej vo filme ostala len jej základná kostra a všetko okolo bolo vymyslené len pre film. Tieto zmeny síce úplne chápem (keby sa adaptovalo presne, bol by hrdina strašný nerd) a do filmu sa vyslovene hodia, ale stále mi to pocitovej úrovni vadilo. K filmu samotnému – už kniha bola ľahká jednohubka na jedno použitie a film na tom nič nezmenil. Na druhý deň po projekcii už som si spomínal len na to množstvo popkultúrnych pomrknutí – príbeh originalitou určite neohúri a len variuje známe klišé. Vizuál je strašne digitálny – čo sa síce k virtuálnej realite Oasis hodí – ale kvôli nemu som sa nemohol k postavám lepšie primknúť. Častokrát je navyše obraz totálne preplácaný a vôbec som nestíhal sledovať čo sa deje. Po nadšených ohlasoch som čakal predsa len niečo viac. 7/10 Update: Po druhom zhliadnutí doma keď som už vedel čo ma čaká spokojnosť výrazne lepšia. Odklon od knihy som už skoro nevnímal, na telke odpadol aj problém s neprehľadnosťou a aj na ten digitálny look som sa lepšie adaptoval. Kvalitný popkorn. 8-/10 ()

HenryIvan

Po prvotnom zhliadnutí traileru, som oproti ostatným nesršal eufóriou. Očakával som isté hluché a nevýrazné pasáže a snažil som sa nebyť prehnane premotivovaný. Keď som sa už konečne dostal k zhliadnutiu filmu, bol som si vedomý výraznej porcie Easter Eggov a narážok na retro časy a na rozdiel od iných mi to absolútne neprekážalo a perfektne som si to celé vychutnal. Ready Player One je film, ktorý sa vážne oplatí vidieť v kine ( čo by som dal za iMax ). Hocikto nájde nejaké chyby či nedostatky, no načo ?? Prečo si ničiť pekný zážitok prílišním analyzovaním ?? Len dodám, že počiatočné recenzie vôbec neklamali a boli sme svedkami takžka dokonalého Blockbusteru. 90 %. ()

PEZ

Spielberg točí ako zamlada. Ready Player One, je nápaditý, sviežy a pop-kultúrnými narážkami nabitý akčný flák, ktorý v IMAXe parádne vyzerá a navyše aj baví. Akurát sa priznám, že by mi spravilo lepšie, keby mal film o 20 minút menej a hlavne keby bol R-ko. Bolo by viac emócií. Každopádne veľmi dobrá záležitosť a pre tých, čo radi sledovali geekovské filmy v posledných 30 rokoch a/alebo hrávali počítačové hry, tí sa budú baviť ešte viac. Tých odkazov je v RPO naozaj neúrekom. Rekonštrukcia Kubrickovho Shining bola skvelo-skvelá! 8/10 [#17/2018] ()

kvardis odpad!

Chtěl jsem se bavit , vážně chtěl, ale nešlo to. Zbytečných 140minut v mém živote, lepší je ten film nevidět. Vrchol trapnosti byl Chucky.Chci rychle zapomenout. Nerozumím tomu , že jsou lidi z tohodle unešení, bože jděte do prdele. ()

KafuR

Celkově vzato, nepříliš optimistický pohled do blízké budoucnosti, kdy lidem nebude stačit již být pouze nepřetržitě připojený na síť, ale budou chtít být této sítě i součástí. Přepálené délkou a ke konci klasicky spielbergovsky patetické, přesto natočeno natolik chytlavě, že to chytne i lidi s jiným vkusem. Minimálně alespoň v nějakých momentech. Neokoukané herecké tváře a tak trochu patrný přesah do současné doby, kdy všechno pomalu směřuje k nějakému podobnému virtuálnímu pozlátku. ()

Ondr@932

95%, velmi rozpačitý po prvním shlédnutí, je to tak těsně mezi 4 a 5*. Takže bude potřeba další projekce na na sjednocení výsledku. Celkově se mi to moc líbilo, ale ze začátku jsem si celkem dlouho zvykal na tento typ "herního filmu", takže se uvidí jak se mi to zalíbí podruhé. EDIT: Po druhém shlédnutí mohu říct pouze dvěma slovy, že je to VELKÝ BIJÁK!! Rozpačitost z kina úplně zmizela a bylo to super. Už se těším až si to někdy pustím znova ... ()

Waldir

Ku knižnej predlohe som sa snažil dostať už dlhší čas, avšak, bohužiaľ, nedopracoval som sa k tomu, tým pádom nemôžem porovnávať film s knihou, no na druhej strane som si asi práve z toho dôvodu užil Ready Player One o niečo viac. Je to totiž sen každého filmového či herného fanúšika. Neúrekom popkultúrnych narážok a easter eggov (v rámci možností) tu nepôsobia samoúčelne a jednotlivé pasáže si nezakladajú len na "priživovaní" z odkazov na iné kultové scény či hlášky. Ready Player One totiž skvelo zvláda vytvoriť vlastný fungujúci svet a odprezentovať vynikajúci príbeh, ktorý sa dotkne každej vekovej kategórie. Samozrejme na tom má najväčší podiel autor knihy - Ernest Cline, no rovnako tak musí každý uznať, že Spielberg je ohromný frajer čo sa týka réžie. Opäť si potvrdil svoje miesto medzi najlepšími režisérmi, pretože nám opäť vyprodukoval ideálny rodinný popcornový film, ktorý ma presne to jedinečné "spielbergovské" kúzlo, ako väčšina jeho výtvorov. Samozrejme nájdu sa ľudia, ktorým zrovna tá "rozprávkovosť" nesadne a s danou tématikou sa mohlo pracovať úplne iným spôsobom, poprípade ísť viac do hĺbky, no mne osobne to poňatie filmu vyhovovalo maximálne a Ready Player One je pre mňa jedným z najlepších kúskov tohto roku. P.S: Scéna kde hlavní protagonisti získavajú druhú nápovedu mi vyrazila dych a naozaj som nečakal, že podobný typ scény uvidím v takomto type filmu, následne som si potreboval dvakrát overiť či to má skutočne rating PG-13 :). ()

FanKalEl

Ako povedal sám autor, toto dielo je o tom ako Willy Wonka stretne Matrix..veľmi dobrá kombinácia štýlu ktorého námet by som nedal nikomu inému než pánovi Spielbergovi. Pre plnú stovku by ale scenáristi mali zájsť do väčšej hĺbky ktorú si myslím že predloha určite obsahuje. Každopádne film je riadna nálož, po vydaní blu-rayu sa na to vrhnem znova. (90%) ()

michald99

Ready Player One je geekovská jízda se spoustou referencí a narážek, dávkou sci-fi, perfektním zpracováním, výtečnými postavami, průměrnými herci a příšerně chytlavým příběhem. Líbí se mi, jak se v rámci děje lehce dotýká nějakých nedostatků, které virtuální svět skýtá už v dnešní době, na byť přehnaných, přesto efektivních příkladech. Pod Spielbergovým dohledem vše působí uceleně a pevně a já jsem byl mile překvapen. ||80%|| ()

emdvojka

Tak to bolo super! Je pravda, že je to veľmi prekombinované, ale v konečnom dôsledku je to milá rozprávka z krásnymi efektami, strhujúcim príbehom, výbornými nápadmi a neohranými tvárami v hlavných úlohách. ()

tomik99

Nápad a myšlenka je to hrozně zajímavá a v podstatě odráží dnešní svět, kdy trávíme ve virtuálním světě daleko více času, než je zdrávo. A k přesně takovému světu jako je ve filmu dnešní doba spěje. U prvků hry a jistých pravidel jsem žasl blahem, protože mé srdce skákalo podobně jako při sledování „Jumanji: Vítejte v džungli“, kde byly herní prvky taktéž skvěle do filmu zakomponovány. Co mě na příběhu u „Ready Player One“ mrzí, je to, že záhady ve hře v podstatě nemůžeme rozluštit, protože zkrátka pana Hallidaye neznáme, film mu nevěnuje zpočátku tak velkou pozornost. Dedukci postav jsem si tudíž tolik neužíval, protože jsem na nic neměl šanci ani přijít sám. Je škoda, že nám tvůrci taktéž neukázali, co se přesně stane, když postava ve hře zemře. Jak znovu začíná bez jakéhokoliv vybavení, peněz, zkušeností. O to víc (ne)uvěřitelněji působí závěr, kdy se vytunění hráči bezhlavě řítí do bitvy, i když v podstatě můžou ztratit vše, co vypotili za poslední roky hraní. I tyto neduhy mi ovšem nezkazily zážitek. Nápad na film je prostě originální a nevšední, což oceňuji. Nejedná se sice o převratné dílo jako třeba „Matrix“, ale to je možná tím, že tady se cílí na mladší publikum, které zkrátka musí vše vstřebat na první zhlédnutí. Těch easter-eggů ovšem bylo ve snímku tolik, že už teď se těším, až uvidím film podruhé. Neskutečně se mi na konci filmu líbilo samotné poselství – realita je pouze jedna a my všichni si to musíme uvědomit. ()

KUFI

Hodne slaby. A to rikam jako hrac co stravil detstvi na arcade automatech v maringotce. Jedna hvezda je za postavy jako Blanka, Goro a Battletoads a druha za CGI. ()

papaguy

Pozitivní věc na RPO je ta, že to je klasický Spielberg. Negativní věc je ta, že to je klasický Spielberg. Film je do značné míry vystavěn na pop-kulturních citacích z jiných děl (zdůvodněno zálibou stvořitele OASIS). V tom je film dost hravý a vděčný. Teď je sice takové retro období, Spielberg si tím ale asi chtěl udělat radost hlavně sám sobě. Problematika VR komunitních her není úplně nová. Vzpomeňme na eXistenZ, Gamer, seriál Caprica, béčkový Ghost Machine... a řadu japonských anime (Serial Experiments: Lain, Overlord, Sword Art Online...). Ale kromě polobéčkového Gamera žádný z těch filmů to tak úzce neprovázal se sociální situací a vzpourou proti mašinerii, kterou hra spoluvytváří. Jsem také rád, že tu svou roličku dostala i moje oblíbenkyně John-Kamen. ()

bararich8

Spolu s novými Avengers nejlepší letošní digitální orgie. Zde navíc připočítejte tunu odkazů na herní klasiky. Ač má snímek delší stopáž, děje se toho hodně a tempo je tak více než svižné. Prázdných míst je minimum. Možná je toho ke konci až příliš a všechno se to pak začíná slévat, ale za to možná může má spánková deprivace. Příběh a herní i reálný svět je dostatečně zajímavý a nabízí tvůrcům obří potenciál, který byl do sytosti využit (konečně!). Herci a ústřední tým funguje dobře. Klukovská spokojenost je na místě, 4,5*. ()

TheSompeque

Filmy na motivy knih se většinou vyvedly. Před několika lety vyšla kniha Ready Player One, která byla od úvodu po poděkování plná easter eggů, referencí a narážek na kultovní filmy. A o pár let tu máme filmové zpracování. (Jak věrné nevím, knihu jsem nečetl.) A jak si RPO vede na stříbrném plátně? Předem je nutno říci, že pokud nejste hráč či fanda filmů, které jsou spíše určené mladším generacím, tak si film pravděpodobně neužijete. A proč? Film je o myšlence nového, lepšího, virtuálního světa, který se stal útočištěm obyvatel skomírající Země. Člověk může doslova “vypnout” a stát se někým zcela jiným. Stvořitel tohoto světa avšak umírá a nabídne komukoliv, kdo získá tři klíče, celou společnost a de facto vládu nad celým virtuálním světem zvaný OASIS. Toho se nepochybně chopí další megakorporace, IOI, která toho chce zneužít ve svůj prospěch. Jejich vedoucím je postava Nolana Sorrento, kterého hrál Ben Mendelsohn, představitel Krennica z SW: Rogue One, také jednoho z vysoce postavených charakterů. Proč to tady zmiňuju? Tyto dva charaktery spojuje jejich nevyplněná touha po uznání, což vypadá, že bude i hercovo prokletí, podobně jako Seana Beana jeho neustálé umírání. Hlavní postava je Wade Watts, co žije u své tety v rozpadajícím se městě. Stejně jako všichni ostatní se snaží v OASIS prosadit a stejně jako IOI chce získat slávu, kterou “Stvořitel” nabízí. Potká při tom dobrý charakter, dívku Art3mis, se kterou pátrá dál. Herecké výkony lze hodnotit na dva způsoby; v reálném světě a ve světě virtuální reality, kde charaktery mají své unikátní vzhledy, které by nikdo nečekal. Oba světy vás nenudí, není to jako film Assassin’s Creed, kde žadoníte po sekvencí z minulosti, protože současnost je solidní resident sleeper. Jak rozpadlá Země, tak krásná OASIS vás baví. Děj ubíha celkem rychle, ale ke konci přicházela otázka: “jak ještě dlouho?” a to je chyba. Dále co bych vytkl je vývoj postavy Nolana Sorrento. Scéna na konci byla tak infantilní, až to pokazilo celý charakter. Škoda. Člověk by si těch všech filmech typu Avengers, Justice League, řekl, že dávání všech známých hrdinů do jednoho filmu stačilo. Tady si toho nevšimnete, jen bystré oko si všimne všech těch charakterů, takže to ve finále je jeden velký easter egg. Když jsem u těch easter eggů, šel jsem na verzi s titulkami. Ve filmu se opakuje spojení “easter egg,” což autoři titulků přeložili doslovně, ač nemuseli. Nešlo o vejce jako takové, ale o termín, co označuje nějaký skrytý obsah, co referuje na jiný detail, který má fanoušky potěšit. To samé “High five” přeložili jako vysoká pětka. (Nebo velká? Teď nevím, princip ale zůstává.) Zbytečné, absolutně. Proč to nenechali v původní angličtině, když už samotný název nechali? Těžko říct. Jasně, RPO má ten typický nádech MARVEL filmů, ale tady to nevadí. Akce byla vyvážená klidnými situacemi, humor byl skromný, avšak trefný a celkově mne film bavil. ()

Hpatrik

Moje geekovské videoherní srdíčko plesalo radostí, a to filmové bylo v sedmém nebi. Skvělě napsaný a poměrně jednoduchý příběh, který je ale zabalený do tak bezchybného audivizuálního balení, s tak neuvěřitelným množstvím obsahu a odkazů, až z toho oči přechází. Skvělý je také Silvestriho soundtrack prokládaný na míru vybranými a přesně padnoucími hity 80.let. Naprostá fantasie! ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018