Mark Felt: Muž, který zradil

• USA Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House (více)

Dlouholetý a oddaný agent. Zásadový člověk ve vedení FBI. Informátor tisku v době největšího politického skandálu USA... Americké drama vychází ze skutečných událostí kolem aféry Watergate, jejíž počátek a hlavní viníky se s obtížemi snažil v roce 1972 rozkrýt Federální úřad pro vyšetřování. Vůdčí postavou příběhu je Mark Felt, dlouholetý agent a náměstek ředitele FBI, který po dobu vyšetřování musel odrážet snahy Bílého domu, ministra spravedlnosti a dokonce i samotného ředitele FBI vedoucí k rychlému uzavření případu. Pokud by totiž Feltovi lidi získali dostatek času na sběr důkazů, před soudem by mohl stanout i nejvyšší ústavní činitel USA, prezident Richard Nixon. Felt se tak odhodlá k nepřímému napomáhání spravedlnosti: spojí se s reportérem Washington Post a postupně tisku vynáší klíčové důkazy o korupci Bílého domu. Otázkou ale je, jak dlouho se takový informátor dokáže udržet v úřadu známém svými sledovacími praktikami a neustálou nedůvěrou... Životopisný snímek vypráví o jednom z nejznámějších amerických whistleblowerů a vychází ze stejnojmenné autobiografické knihy. Ve filmové adaptaci se hlavní role zestárlého agenta chopil Liam Neeson, jeho manželku ztvárnila Diane Laneová a mezi jeho politickými protivníky lze rozeznat řadu známých herců: například Michaela C. Halla či Toma Sizemorea. Samotný Mark Felt snímek nikdy neviděl, zemřel o dekádu dříve v úctyhodném věku 95 let. (Česká televize)

BOURQUE

Ďalší film o afére Watergate, teraz z pohľadu Marka („Deep Throat“ ) Felta. Pomalé tempo a skvelý L. Neeson. Vedľajšie postavy vedľa neho pôsobia ako len štatisti (tým nechcem žiadneho herca uraziť, len fakt z toho, čo som videl, mám taký pocit). Jedinou výnimkou je D. Lane. Miestami som uvažoval o štvrtú hviezdu, ale ten dych berúci záver tu chýba. P.S.: „Vidím, že pravda je pre Vás ťažká.“ Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

MickeyStuma

Aféra 'Watergate’ odvyprávěná zase z poněkud jiného úhlu. Jak praví Wikipedie: ‘Mark Felt byl hlavní poskytovatel informací v době aféry Watergate. Tehdy vykonával funkci náměstka ředitele FBI a bez přehánění je možno jej označit za nejúspěšnějšího ´whistleblowera´ všech dob, neboť si udržel svoji pozici v zaměstnání a přístup k informacím, aniž by jeho identita byla po celou dobu odhalena.’ A právě o tom tento snímek je. Veze se však na skromnosti takové obyčejné vyprávěnky. Co všechno bylo z historie použito a co, po pochopitelně hlavně kvůli stopáží, vynecháno, ví jen historikové. Liam Neeson si tedy po řadě drsných akčních snímků střihnul politický film, kde sice v má roli právě Marka Felta určité charisma, ale přesto jakoby k celkovému dojmu něco chybělo. Příběh je poskládaný z různých jednání a tak, jako celek, vyznívá spíše klipovým dojmem. To zapříčinilo, že příběhu chybí napětí a vůli diváka zaujmout. Co se týče aféry ‘Watergate’, je potřeba už o tom něco znát, jinak hrozí úniky o co vlastně konkrétně jde. Sice samozřejmě nechybí dobové záběry, ale na celkový dojem je to prostě málo. A tak snímek může posloužit snad jen jako malá připomínka něčeho, co Ameriku ve veřejném mínění ovlivnilo tak mohutně, že ji to v poklidu nenechává spát do dnešních dnů. ()

Dm1tr1j

Občas sa podarí v holywoode natočiť aj dobrý film. Tento mal šťastie že v ňom hral liam hlavnu postavu. Keby tam dali dakeho kokota tak to celé mohlo ísť dohajzľu. Ale takto dobre. Je vidno, že kým sa tí scenáristi a režiséri len držia reality tak film veľmi nedojebú a dá sa to pozerať. ()

Amonasr

Strhující pohled do zákulisí mocné FBI v době aféry Watergate, z něhož místy až mrazí. Hlavně proto, že ukazuje, na jak vratkých základech stojí americká demokracie i dnes, což se například v osobě Trumpa zhmotnilo ještě obludněji, než kdysi v osobě Nixona. A co bude příště? ()

mac000

Zajímavý pohled na skandál, který je sice dávno vyčpělý, ale přesto průlomový v americké politice 20. století. Před více než 45 lety jsem viděl drama Všichni prezidentovi muži, kde Mark Felt figuroval jako neznámý "Deep throat" informující novináře Woodwarda a Bernsteina. Zde je tedy jakési symbolické odhalení jeho identity. Dobrý výkon Liama Neesona ()

ostravak30

Liam Neeson je klasicky věrohodný, ale drama odehrávající se mezi FBI, Bílým domem a novináři působí trochu komorně, toporně a místy hodně nezáživně. Vše stojí na dialozích a velkém množství rozhovorů, které sice vycházejí ze skutečnosti, ale jakýkoli dokument o Watergate vysvětlí asi lépe souvislosti. Přestože se nedá filmařům vytknout, že by se podrobnější vhled a ponoření se do problému nesnažili. ()

wick

Příběh jednoho z největších práskačů v US historii...z období Watergate se zbytečně doslovným názvem zaujme výborným Liamem N. i pohledem na jedno bolestné období amerických dějin. ()

PTuranyi

Kvalitný špionážny thriler podľa skutočných udalostí. Liam Neeson opäť výborne zvláda úlohu agenta. Tentokrát však žiadna akcia a bitky len taktika a rozvaha. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Vidím, že pravda je pro Vás těžká." Mark Felt byl hlavní poskytovatel informací v době aféry Watergate. Tehdy vykonával funkci náměstka ředitele FBI a tady ho ztvárnil Liam Neeson. Pokud nesledujete politiku a slovo Watergate slyšíte poprvé, tak tento povídací film o práskačovi přezdívaném Deep Throat není určen pro Vás! Za mě je to průměrný thriller, který ničím nepřekvapí a nenadchne. Karty jsou rozdány celkem jasně, pokusy o to zmást diváka neexistují a nijak zvlášť se nepředvedli ani herci. - 60%. ()