Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

katka74

Oblíbení tvůrci, skvělí herci, krásně se na to kouká, ale.... Ale něco tomu chybí. Příběh. Je to jen úsek něčího života, bez atmosféry, bez sympatií diváka... Trestuhodně nevyužitý Jan Tříska. Ondřej Vetchý mě poprvé dokonce přímo iritoval. Ostatní v podstatě nemají co hrát. Výjimkou je Oldřich Kaiser, jeho Vlk je jediná zajímavá postava filmu a hraje skvěle! Kouzelná je i maminka v podání Terezy Voříškové. ()

segovesus

Takové Bylo nás pět bez děje a s minimem humoru. Pohled na vesnici za 2. světové války z pohledu malého kluka, který se z Prahy ocitne na venkově u své tety a prarodičů. Film je točen profesionálně, ale konečná podoba je změť vzpomínek, bez jakéhokoliv dějového oblouku. Hlavní hrdina sice nakoukne pod povrh rodinných vztahu, ale vše zůstavá v hranicích chápání jeho věku. V neděli v TV dobrý, chodit na to do kina, asi není nezbytné. Jediným nepřítelem je ve filmu vlastně čas. ()

baclajean

Celkový dojem dobrý, no film pre mňa negradoval, skôr naopak. Prvá tretina najlepšia, stredná časť filmu obstojná, záver pomerne slabý. Tušil som, že popri Zdeňkovi sa tam niekde objaví aj Jan Svěrák, no spoznať ho bolo nemožné - až záverečné titulky mi objasnili, kdeže to vlastne bol. ()

route60

Po Strništi bos nedosahuje na obecnou školu ale stále se jedná o nadprůměr toho co zde v ČR vzniká anebo jsem se díval na jiný film. ()

natalanka

Stačí říct.... OLDŘICH KAISER. To jak dokáže hrát beze slov pouze výrazem tváře bere dech. I já chodila po strništi bosa i u nás se klepala kosa a v peci pekly buchty. A sny a představy malého Edy byly úžasně ztvárněné... přejeté nohy tankem, nebo lítací pojízdné křeslo.Stejně tak jeho vzpomínky z dětství a lumpárny. Mě se to líbilo. :-) ()

Plaque

Nebola to Obecní škola, ale aj tak... Veľmi ľubivý film s typickou svěrákovskou fantáziou a zaujímavým pohľadom na zaujímavosti všedných dní počas vojny... Áno, uznávam, že to bolo miestami patetické, ako moje hodnotenie a komentár, ale niekedy ani tá patetičnosť nie je na škodu a môže vás celkom pobaviť... A čo je pri umení dôležitejšie, než zábava? ()

FosaCZ

Ten film je bohužel naprosto prázdný. Nedrží ho pohromadě silný příběh ani zajímavé postavy. Svěrák nevytěží pořádné drama ani z protiválečného odboje. A oproti Obecné škole nemá ani příliš pod kontrolou dětské herce. Kde jsou ty časy, kdy měla každá scéna význam pro vyprávění? Tady se všechno děje tak nějak bez účelu a zbytečně. ()

nemer odpad!

Bez atmosféry, trapné, nevěrohodné, bez jakékoli fantazie a poetiky, většina "hereckých výkonů" zcela neherecká (ochotníky urážet nechci, i ti bývají víc zapálení). Nejsem příznivcem tohoto typu "umění", tohle si měli Svěráci nechat doma v šuplíku. Nejsem schopná zhlédnout celý film, připomíná totiž rozvláčnější verzi Babovřesk. ()

kitram71

Velke zklamani :-( ... je znat, ze scenar neni z pera pana Sveraka starsiho a Sverak mladsi by nemel byt tak namysleny a mel by se drzet sveho kopyta (i kdyz i tam je citit velka tvurci krize). Pribeh nijaky, scenar divny, herecké vykony toporne (strasne!), ... tezce nudny podprumer, ktery mi chte nechte pripomnel moji maturitni praci z cestiny, za kterou se uz temer 30 let stydim a dodnes nemuzu pochopit, jak jsem mohla napsat neco tak strasne plytkeho:-( ()

sardon

Těšil jsem se hodně, nakonec to nebylo takové zklamání. Věřím, že kdyby scénář napsal Zdeněk Svěrák, tak by děj byl propracovanější a s minimem hluchých míst. Vetchý tentokrát nepotěšil jako karikatura tatínka kterého v Obecné škole ztvárnil skvěle právě Svěrák. Také nesourodost dvojice Vetchý- Voříšková bila do očí. Tři hvězdy za skvělého Oldřicha Kaisera. ()

tsatsiki

Mám z toho rozpačitý pocit.Najednu stranu skvěle natočený film.Kamera a režie výborná, dialogy také ušli, ale na druhou stranu děj byl takový nudný. Ono vás to baví, protože herecké výkony, hlavně mistrů Třísky, Kaisera, Vetchého jsou výborné, i ostatní herci byly dobří, ale jestliže budete na film koukat na film bez chipsů, popcornu, prostě jen tak, asi se trochu nudit budete. Dlouho jsem se rozmýšlel, kolik hvězdiček filmu dám a dám jen 3 a 60%, protože film je zahrán a natočen skvěle, ale ten děj byl mnohem horší než u Obecné školy. Navíc to nemělo to tempo a tah na branku jako Obecná škola. ()

Eire

Chcel by som byt o 30 rokov v takej kondicii (mentalnej aj fyzickej) ako Zdenek, aby som bol schopny este tak tvrdo a dobre pracovat ako on. Neskutocne(!), ten clovek snad popiera FYZIKALNE zakony. Ale je to tym ze cim viac clovek rozda, tym viac mu v tomto pripade HUMOR-u divaci vratia. 67% na csdf je ostuda zakomplexovanych *kritikov*, ktory sa v zivote nez na pivne reci o politike nikdy na viac nezmohli a s pribudajucim vekom ani nezmozu. Mozno keby som tento film komentoval s RACIOM dajme tomu o 2-3 roky tak by som asi dal 80-85% ale naschval vam uboziaci zamyndrakovani davam 90%. Absolutnu znamku, za urcite najlepsi cesky film roku 2017. Muzete s tim nesouhlasit, muzete proti tomu bojovat, muzete se pokusit i o svoji zmenu, ale to je tak vsechno co se s tim da udelat. Jednou vetou: FILMARSKA LAHODKA, POHLADENIE NA DUSI, ALE AJ PASTVA PRE OCI. Howgh. P.S.: Idem zhanat knihu.... ()

elpin

Velmi pěkný film o životě na venkově za války, z pohledu malého klučiny. Vyloženě pohodovka na sobotní odpoledne, nevím proč v tom kdo hledá nějaké mouchy... ()

Lastsurvivor

Nemůžu se zbavit dojmu, že ve filmu chybí pár scén, které by dovysvětlovaly, rozvinuly, či lépe zakončily tu či onu dějovou linku. Z herecké stránky paráda, obsazení mluví samo za sebe, i dětští herci podali dobrý výkon. Problémy vidím z části v tom v čem je neduh každého "prequelu" - víme, že jisté postavy přežijí nebo zemřou, či udělají nebo neudělají určité věci prostě proto, že jsme viděli Obecnou školu, které tento film předchází. Zároveň, jak jsem již zmínil, má podle mě film problém se zakončením několika dějových linek. Průšvih tenhle film není ani náhodou a možná bych byl v hodnocení i štědřejší, kdyby tahle novinka nebyla spojována s jedním z nejznámějších filmů polistopadové éry. Nicméně k téhle skutečnosti přihlédnout musím, protože tvůrci přece museli vědět že se srovnávání nevyhnou a měli se podle toho zařídit. ()

silak_xup

Eda se díky politickým okolnostem přestěhuje s rodinkou z Prahy na venkov a dle popisu filmu má před sebou nelehký úkol: ,,najít a obhájit své místo v místní klukovské partě´´. Hmm, nic takového se ale neděje, kluci se prostě na první dobrou skámoší a pak čekáte, že se budou odehrávat nějaké příběhy, u kterých se zasmějete a zavzpomínáte na dětství. A ono hovno. Neděje se tam vlastně celou dobu vůbec nic. Je to jak kdybych pozoroval u sebe na chatě zorané pole, kde sem tam vítr nadnese hlínu a vytvoří prach. Velmi zábavné. Jak Voříšková, tak Vetchý byli v tomhle filmu podle mě úplně zbyteční, přitom patří mezi mé oblíbené herce a těšil jsem se, jak oni dva manželský pár zahrají. Nezahráli. Voříškovou už nemiluju. Už je stará. Omlouvám se, ale za mě zcela zbytečný film, ztráta času. Dvě hvězdy za asi dva vtipnější momenty a ze soucitu. ()

srolyma

Tak tomu se říká poctivá filmařina. Kamera poctivě točí, herci poctivě deklamují scénáristou poctivě napsaný text, režisér poctivě režíruje, klapka poctivě klape a celé to je úplně o ničem. Život na vesnici za protektorátu si tak nějak v poklidu plyne, válka daleko, Praha daleko, popravy daleko, ani náznak nějakého vzruchu nebo snad dramatické situace. Ono se tomu vlastně nedá moc vytknout, kromě toho, že to byla nuda k uzoufání. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka