Reklama

Reklama

Co se stane, když se vysokoškolská psychologická studie šokujícím způsobem zvrtne? V tomto napínavém psychologickém thrilleru natočeném podle skutečné události se Billy Crudup představuje v roli profesora Stanfordské univerzity Dr. Philipa Zimbarda, který v roce 1971 obsadil 24 dobrovolníků z řad studentů do rolí vězňů a dozorců v simulovaném vězení, aby zjistil, z čeho pramení zneužívání ve vězeňském systému. Výsledky ohromily svět, protože účastníci se během několika dní změnili ze středostavovských studentů v sadisty opojené mocí a submisivní oběti. Film, který získal dvě ocenění na festivalu Sundance, včetně ceny za nejlepší scénář, a na jehož vzniku se úzce podílel sám doktor Zimbardo, je mrazivý, napínavý thriller o temných stránkách moci a dopadech věznění. (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (177)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Film za to ani nemôže, no najviac zo všetkého sa mi nepáčil samotný experiment. Nešlo o väzenský experiment, ale o šikanovací experiment. Aj ja ako mierny človek by som už na druhý deň niekoho prizabil. Vo filme úplne chýbalo, prečo a v čiej hlave vznikol manuál na šikanovanie, alebo aká mala byť oficiálne náplň činnosti na celé dni pobytu. Absurdity ako návšteva rodiny vo "väzení" alebo absolútna ignorácia pravidiel robili z vedeckého experimentu niečo celkom iné. –––– Myslel som si, že ty jediná pochopíš, o čo ide v mojom väzení. ()

jedna_vrana 

všechny recenze uživatele

Karl Vandy: Ľahko je povedať: „Och, ja by som tak nekonal“, ale nevieš. To je, to je pravda. Nevieš. Ale ja teraz viem, čoho som schopný, a to ma zraňuje. Experiment, ktorý chcel skúmať ľudské správanie, vlastne len ukázal, čoho sme schopní. Stotožnenie sa s postavou, do ktorej boli títo mladíci obsadení, nadobudlo rozmery, o ktorých dr. Zimbardo na začiatku nemal tušenie. Dôvody, prečo takto reagovali, nie sú objasnené, ale film je akýmsi mementom aj pre nás ostatných, že do svojich „rolí“ sa môžeme príliš hlboko ponoriť. A možno si divák položí otázku, či toto nie je príčinou, že vo všetkých podivuhodných režimoch sa našli ľudia, ktorí nasledovali vodcu ako slepé stádo. ()

Reklama

Duoscop 

všechny recenze uživatele

Během experimentu je skupina dobrovolníků rozdělena na dvě skupiny. Vězně a dozorce. Experiment má trvat 14 dní a při sebemenším náznaku fyzického násilí má být ukončen... The Stanford Prison Experiment je můj třetí film na toto téma a ani tentokrát mě nezklamal. Není sice nejlepší (experiment 2001) ale i tak tady názorně uvidíme co se stane, když dáte člověku moc a volnou ruku. ()

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

První, opravdu podle skutečné události, natočený příběh ze Stanfordu přesně tak, jak byl. A musím říct, že to bylo hodně mrazivé představení. Nejvíc samozřejmě člověka zdrtí dvě myšlenky: "Proč jsi to dělal?" "Protože jsem mohl."---"Víš, jakej je rozdíl mezi náma dvěma?" (vězeň,stráž) "Ne." "Hod tou mincí." 90% ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Když to srovnám s německou verzí z roku 2001, tak tohle je jen slabý odvar. Šikana na mě nepůsobila až tak moc šikanózně, herci nebyli příliš přesvědčiví a vypjatá atmosféra mi tu chyběla úplně. Pár slušných momentů se tu určitě našlo, solidní úroveň měly konverzace ze zákulisí, ale celkově je film pro měl velkým zklamáním. 50% ()

Galerie (30)

Zajímavosti (4)

  • Filmovanie snímky prebiehalo v Kalifornii a v kanadskej provincii Saskatchewan. Celkovo trvalo iba 21 dní. (MikaelSVK)
  • Psycholog a autor experimentu Philip Zimbardo vyprávěl, že byl ze dne na den z experimentu nadšenější, dokud mu manželka neřekla, že pokud experiment nezastaví, tak od něj odejde. Teprve poté mu došlo, co spustil. (sator)
  • Zjištěný sadismus „dozorců", spolu se silnými depresemi a pasivitou vězňů vyústily v teorii o důležitosti sociálních pozic v individualistické psychologii. Tato teorie je dodnes kontroverzní. Psycholog Philip Zimbardo obdržel v roce 2005 Cenu Nadace Vize 97, kterou založil exprezident Václav Havel se svou ženou Dagmar. Předání ceny doprovázalo vydání českého překladu Zimbardovy knihy "Moc a zlo". (Vangelis)

Reklama

Reklama