Zmizení staré dámy

• Velká Británie The Lady Vanishes (více)

Zmiznutie istej starej pani guvernantnky počas jazdy trans-európskeho rýchliku zapletie mladú ženu (Margaret Lockwood) do mätúcej spleti intríg. Mysteriózna komédia, nakrútená podľa novely Ethel Lina Whiteovej "The Wheel Spins". (POMO)

PetrPan

Další skvělá hitchockovská filmová libůstka tentokrát s trošinku zbytečně dlouhým úvodem v hotelu, leč zábavnost druhé půle ve vlaku předčila má chladnější očekávání . Za hotel jednu hvězdu dolů, za vlak nahoru a jsme na čtyřech:) ()

Willy Kufalt

„Nám se nemůže nic stát, jsme Britové.“ Velice příjemné setkání s britskou filmovou klasikou meziválečné éry, k tomu v režii samotného mistra Hitchcocka, který již tenkrát dokázal v malém komorním prostoru rozehrát „velké věci“. Mám rád tyto filmy s podobně napínavými příběhy a historky zasazenými z velké části během jedné cesty ve vlaku. Pátrání po záhadně zmizené dámě uprostřed dlouhé mašiny rozjeté po kolejích probíhá s patřičnou atmosférou plnou tajemství, napětí a všudypřítomného ruchu, ale současně i s výrazným humorem. Díky těmto ingrediencím se jedná o nestárnoucí kousek, jen možná až příliš stojí na snadno zapamatovatelných nečekaných odhaleních, s jejichž vědomím případná repríza pak již nemusí tolik fungovat. [75%] ()

Arsenal83

Hitchcock je zárukou aj v čiernobielom, hoci v USA mu nedôverovali a toto bol prvý komerčne úspešný film v Hollywoode. Až s nostalgiou sa pozerá na bývalých hercov, ktorý majú svoje čaro a gráciu aj bez toho, aby sa museli vyzliekať alebo museli hrať štramáka oplzlými vtipmi. Doba sa posunula aj v kinematografii, zdá sa ale, že skôr smerom do stoky. Hitchcock ale aj tu dokázal, že je majstrom vo svojom žánri. Dokonale buduje napätie, ponúka náznak zločinu, romantiky a psychológie, pričom výborná kombinácia komédie a thrilleru obsahuje veľa typicky ostrovného ostrovtipu. ()

classic

Ranný Hitchcock,ktorý sa rozbieha ako vlak,aby prinášal zárezy,ktoré sa zapíšu do análov kinematografie v prešpikovanej suchej komédii,čo sa presne hodí na anglický humor,kde po presune z hotela do vlaku,v ktorom„ záhadne zmizne” staršia dáma z jej kupé,aby spolu sediaca,ktorú pozná prišla na špiónske spiknutie s kolegom s fenomenálnymi hereckými predstaviteľmi,ktorí tento plný vlak kolaborantov prečesajú od jedného konca po druhý v maximálne komickom podaní,čo ja by som sa s nimi odviezol a pomohol im ako túto záhadu vyriešiť so závodom o dušu,kto vyviazne živý? Alfred Hitchcock je nezastaviteľný vlak s plnými kupé nápadov,ktoré nemajú konca... ()

Flego

Majster Hitchcock klame telom... sprvu to vyzerá na roztomilú komédiu plnú svojráznych postavičiek, netrvá však dlho, aby sa z toho vykľul napínavý špionážny thriller spred vojnového obdobia. Svoj odľahčený štýl neopúšťa ani vtedy a tak vzniklo zábavné inteligentné dielko. ()

rikitiki

Špionážní zápletku Hitchcock zjevně nemyslel vážně a na filmu je to vidět. Jde o nadsázku a možná i nenápadnou parodii na vážně myšlená špionážní dramata. Jde tady hlavně o zábavu a když na to přistoupíte, užijete si to. V téhle hře je totiž Hitchcock mistr. ()

poz3n

Jak vypadaly nejlepší popcornové bijáky ve 30. letech? Přesně takhle. Hitchcock nadčasově kombinuje romantickou komedii s mysteriózním thrillerem a po úvodní půlhodině přichází se zápletkou, za kterou by dal i Liam Neeson všechny svoje dcery k unesení. Celý mix navíc dohromady skvěle funguje, film má spád, není hloupý a ústřední dvojici se dá bez jakýchkoliv problémů fandit. Parádní zábava a spolu s The 39 Steps patrně nejlepší britský Hitch. 9/10 ()

Padme_Anakin

Cením si naprosto nenásilného skloubení několika filmových žánrů, od komedie přes dobrodružství a zároveň detektivní pátrání až k romanci, příběh o zmizení staré dámy z jedoucího vlaku je vyprávěn s takovou lehkostí, nadhledem a humorem, že jedna sedla na lep dřív, než by napočítala do tří.. Vyobrazené osazenstvo vlaku bylo k popukání, každý měl své vlastní důvody/motivace a teprve v okamžiku, kdy se je divák dozvídá, vše do sebe bezchybně zapadne.. Přihlédnu-li k roku vzniku snímku, asi tuším, co chtěl pan Hitchcock sdělit.. U mě se mu to povedlo na výbornou.. ()

liquido26

Prvních dvacet minut v hotelu mohlo být trochu stručnějších, ale jinak je to bezchybný snímek. Vlak prolezlý špiony, uzavřený prostor ze kterého není úniku, je prostředí s neuvěřitelným potenciálem a Hitchcock ho stoprocentně využil. Skvělý, napínavý a hlavně zábavný film, na který se určitě rád podívám znovu. ()

kareen

Tentokrát spíš zklamání. Nebavila mně první půlhodina v hotelu, pak se příběh přesunul do vlaku a už už to začalo vypadat na obstojný psychothriller s tajemnou zápletkou, ale bohužel z toho nakonec vzešla nepříliš povedená konspirační komedie s nezajímavým romantickým ústředním párem v čele. A závěrečná přestřelka u okna? Na svou dobu možná nářez, ale nyní už ta akční scéna působí hodně úsměvně. Pro mně jeden z těch slabších Hitchcocků. ()

MikO_NR_1909

Hitchcocka mám veľmi rád, ale toto mi veľmi nechutilo. Zaujalo ma dejové mystérium vo vlaku a napríklad "kaskadérske kúsky" scénky pri okne, ale inak ma to veľmi neoslovilo. Sorry :-) ()

swed

Nejdříve krátké ohlédnutí: 30. léta byla pro Hitche ve znamení svižných thrillerů, okořeněných nadsázkou (krom odvážné "Sabotáže"), romantikou a špionáží. Hrdina, většinou typický představitel střední třídy, je shodou nepravděpodobných okolností donucen podstoupit riskantní cestu za očištěním své pověsti, jež je téměř vždy spjata s bezpečím celého státu. V průběhu dobrodružství dostává naše postava pomoc, a to zpravidla v podobě sympatického protějšku (slovní špičkování a erotické jiskření jsou samozřejmě v ceně). Netřeba zdůrazňovat, že na každém konci čeká nějaká ta akční scéna (za jednoznačně nejzdařilejší považuji famózní bubnovací finále z "Mladého a nezkušeného"). Výše popsaná charakteristika platí i pro "Zmizelou dámu". Film je považován za tvůrčí vrchol Hitchova britského období, což není vůbec přehnané. Uvážíme-li rok vzniku, můžeme mluvit o základech pro moderní thriller - zápletek, točících se okolo podezření, vzniklo od té doby spousta. K nestárnoucímu vyznění přispívá i lehká režie, proto vůbec nevadí, že celému spiknutí přijdete na kloub poměrně rychle. 8/10 ()

radektejkal

Jeden z mála filmů, ke kterým mě nenapadá žádný komentář. Snad jen pár drobností, jako je hezké sladění pevných a pohyblivých obrázků. ()

honajz2

Začátek utahaný, ale pak se to skvěle rozjede, je to zábavné, vtipné i napínavé zároveň a nemůžu říct, že bych se od dvacáté minuty někde nudil. Tady totiž pak fakt funguje všechno, funguje to dodnes a funguje to skvěle. Fakt, líbilo se mi to a některé scény jsou nezapomenutelné (a jedna scéna by klidně obstála i u Lynche). Tady je vidět, že Hitchcock fakt uměl a v dnešní době by ho těžko někdo ve špiónských filmech porazil a to myslím vážně. 5* ()

Martin741

Reziser Alfred Hitchcock /Psycho, Vertigo/ natocil sympaticky a hodne prijemny spionazny film. Chvilu trva, kym sa film rozbehne, ale potom tempo diviakovi neda vydychnut, stale sa nieco deje a tempo je strhujuce. Tu sa spolu s dalsim Hitchovym filmom - 39 steps 1935 - da hovorit uz o nadcasovosti, aj po vyse 70 rokoch je toto svizna zaujimava a hodne fascinujuca podivana. Hlavne, ked sa do toho opreli herci ako Dame May Whity /Plynove lampy 1940 a Podezreni/, dalej skvela Margaret Lockwood /Nocni vlak do Mnichova 1940/ a ulohu dobre zvladal aj Michael CervenyHrob /Bitva o britanii 1969, Pahorek s istym Seanom Connerym z roku 1965/. Raz darmo, Hitch bol genius a legenda svetoveho filmu a tu uz badat znaky jeho geniality : 85 % ()

C0r0ner

Ty komediální prvky to nakonec strhávají nad průměr, protože pár fórů se opravdu povedlo a celkově to pěkně uteklo. Jinak je to ale film, na který se člověk rád podívá, ale vzápětí po skončení na něj může zapomenout, protože tam vlastně nebylo nic, co by v paměti mělo šanci přetrvat. 70% ()

tomtomtoma

Zmizení staré dámy je Hitchcockův odlehčený špionážní thriller. Pohrává si se stavem psychologického znejistění vnitřního světa, ironická nadsázka proplétá romantickou náklonost oboustranným popichováním. Neschází anglické zachování chladné hlavy a důsledné nezaujatosti, zpovzdálí pokukuje a vyhýbá se přímému zatažení do hry. Politicko-společenské klima doby se divákům podává v zábavnější formě, jiskry létají v třenici slov, s uličnickou náladou klade do cesty drobné pasti a baví se navozeným stavem bezradnosti. Není třeba přemýšlet nad detailem, proud milostného probouzení osvěží náladu svým neposedným trylkem, vydává své nezbytné oběti a vesele tančí zapomenutý folklór. Hlavní postavou svižných filmových hrátek je Iris Henderson (příjemná Margaret Lockwood), atraktivní mladá dívka z dobrých anglických kruhů před vkročením do svazku manželského. Rozum je atakován psychologickým mámením, realita se vlní na hranici viditelnosti a při dotyku s tělesnou podstatou mění svou podobu do rozdílných geometrických tvarů. Pravda se ztrácí v nedohlednu manipulace. Hlavní mužskou postavou je Gilbert (zajímavý Michael Redgrave), bezstarostný anglický hudebník se sklonem k asertivní jízlivosti. Okouzlení půvabnou tváří ho nutkavě žene vpřed a v mlžném oparu hledá odraz spásného nápadu. Fyzická obratnost je nutností. Výraznou postavou je Dr. Hartz (příjemný Paul Lukas), kultivovaný domorodý neurochirurg. Zajímavost medicínského hlediska je vedlejším produktem zadaného úkolu a zarputile chrání statní zájmy. Důležitou postavou je slečna Froy (sympatická Dame May Whitty), vitální stará anglická guvernantka při návratu z dovolené. Její existence je zahaleno tajemstvím, jsoucnost se stává nejsoucností, pohrává si s vědomím. Anglický způsob stoického humoru přináší Caldicott (příjemný Naunton Wayne) a jeho společník Charters (příjemný Basil Radford), párek kriketových nadšenců, ženoucích se zpět do vlasti na závěrečný rozhodující duel. Možné zdržení cesty není žádoucí. Výraznější postavou je také Doppo (Philip Leaver), místní úspěšný iluzionista s vlastním zuřivým přispěním do hrátek mámení, zastrašování a nebezpečí. Z dalších rolí: slabošský a opatrný anglický právník Todhunter (Cecil Parker), jeho rozčarovaná milenka (Linden Travers), vše obezřetně pozorující domorodá baronka (Mary Clare), snaživě poletující vedoucí přeplněného hotelu (Emile Boreo), rebelující jeptiška s vysokým podpatkem (Catherine Lacey), Froyové náhradnice slečna Kummer (Josephine Wilson), omráčený místní vojenský důstojník (Charles Oliver), či domorodý kytarista tradičního rytmu (Roy Russell). Zmizení staré dámy je odlehčenou zábavou v rozverném víru pohybu, slov a hudebních akordů. Sarkastické, hravé, příjemné a nenáročné. ()

Topco

Príbeh s MacGuffinom sa rozbieha až po prvej tretine, ale to nevadí: dovtedy sa zoznamujeme s pôvabnými postavami a prostredím horského hotela, ktorý strieda stiesňujúci a napätie posilňujúci priestor vlaku. Po tom, ako sa zastaví, padá jedna perla za druhou („Nám sa nič nemôže stať, sme Briti“ alebo „Najprv sa schovaj, potom protestuj“). Výborný raný Hitch s námetom, ktorý sme museli vidieť v desiatkach filmov a objavil sa možno aj v stovkách. ()

PEEPA

Vyborna vec. Cele je to pomerne vtipne a plne zajimavych charakteru s hereckymi vykony, kdy je obdivuhodne, ze herci vlastne neprehravaji. Zajimave konstruovane a dost dlouho clove vlastne nevi, o cem to je. Chvilkami to je opravdu uchvatne napinave a clovek se nemuze dockat rozuzleni. Jeden z nejlepsich Hitchcocku. ()