John Forsythe hraje amerického agenta, který si pro špionážní operaci na Kubě najme francouzského spolupracovníka jménem Devereaux (Frederick Stafford). Právě na Kubě se měly údajně objevit ruské rakety a také špión NATO s krycím jménem Topaz. V Havaně se Devereauvovo pátrání stává nebezpečným a zanechává za sebou otřesy ve vládě, vraždu, zradu i sebevraždu. Po skončení své mise se Devereaux vrací zpět do Francie a chystá se odhalit totožnost dvojitého agenta. (oficiální text distributora)

argenson

Philippe Noiret se ve svých pamětech poměrně široce rozepsal o natáčení Topazu, přitom ale vůbec nezmínil představitele hlavní role Fredericka Stafforda. Už vím proč, ten pán byl celkem dost bezvýrazný dřevo a je dost s podivem, jak se dostal do čela mezinárodního obsazení ve filmu jednoho z nejslavnějších režisérů vůbec. Ovšem ani režisér se tady moc nevyznamenal, Topaz sice čerpá ze skutečných událostí kubánské krize, což se sice nabízelo, ale hodně se tu mluví, málo děje a nemá to šťávu. Příště si dám radši nějaký béčkový eurospy, který se netvářej tak vážně a jsou o dost zábavnější. ()

Padme_Anakin

Pro mě bezproblémově koukatelné, pocestovala jsem po světě, mrkla do Ruska i na Kubu a byla to v podstatě slušná jízda, tedy takhle není to žádný zázrak, na druhou stranu to ale není ani průšvih.. Frederick Stafford sice není kdovíjaký herec, ovšem pohledný mužský to je, takže se mi na něj koukalo dobře.. Vyloženě mě potěšila krásná Karin Dorová, bohužel jen ve vedlejší roli, ovšem působivá i podmanivá.. Příběh tajného agenta v době studené války je s ohledem na rok 1969 celkem pochopitelný, několik zajímavých scén i nápaditých záběrů se určitě najde, tedy ode mne tři pěkné hvězdy.. ()

liquido26

Dlouhou dobu mě odrazovala délka a zdejší modrá barva, ale byl jsem spokojen. Viděl jsem kratší dvouhodinovou verzi. Jedná se o svižný špionážní thriller odehrávající se v USA, na Kubě i v Evropě, ani chvíli jsem se nenudil, i když pár výhrad bych asi měl. ()

GodComplex

Podle hodnoceni nejhorsi Hitchuv film a tentokrat budu vyjimecne souhlasit s vetsinou. Tohle je fakt nezvladnute skoro ve vsem. Zbytecne roztahle, absolutne bez jakehokoliv driveu, nebo gradace, herecky silne podprumerne (hlavni hrdina pusobi vylozene jako vysmech v porovnani s jeho predchudci typu Cary Grant). Mel jsem nutkani jit dokonce na 1*, ale zachranili to vtipni rackove, coz byl mozna jeste s momentem spionazni akce na kubanske ambasade jediny zablesk klasickeho Hitchcocka, jinak uz to vubec nedaval. 3/10 ()

YURAyura

2/10 Tendencni dlouhotrvajici nuda tezici z aktualnich politickych tanecku americanku se sovety. Par zaberu zapamatovanihodnych, ale v globale nudne jak politicka rozprava o vyznamu odsunu nadrazi v Brne. Hlavni hrdina jalovy, zapornaci jalovi - jenom ty baby to drzi nad vodou. Na DVD je tolik vychytralych koncu, az to z divackeho hlediska neni unosne... ()

Martin741

Otvorene politicky film rezisera Alfreda Hitchcocka /Cizinec ve Vlaku, Psycho, Spellbound/. Film dost bojuje v ramci prebiehajucej Studenej Vojny proti ZSSR a Sovietskemu Bloku a nepochybne /po udalostiach rokov 1958 a 1959/ aj proti kubanskemu rezimu. Minutaz je natiahnuta na casto neznesitelnych 143 min a dej je zbytocne prekombinovany. Divak sa casto v dialogoch stracala a nekonali sa ani oslnive herecke koncerty - spoznal som iba francuzskeho herca Noireta. Dovodom k natoceniu filmu bola nepochybne kubanska kriza roku 1962, kedy sa svet s hrozou obaval vojenskeho stretu USA so Sovietskym Zvazom. Preto su tu take ingrediencie ako strach z neznameho nepriatela, strach z nekontrolovanej vojenskej moci a strach z anonymnych pricin novej moznej vojny. Plus filmu chybaju zvucnejsie herecke mena a poriadna davka napatia. 60 % ()

M.i.k.e

Hitch se sice snaží seč mu režijní stolička stačí aby tomuhle špionážnímu "thrilleru" dodal alespoň něco ze svého rukopisu, ale i přes snahu je vidět, že mu to téma není úplně vlastní. Výsledkem je tak studenoválečné drama, který není úplně špatné, ale ani úplně dobré. Samotný příběh je taková neurážející klasika, ale chybí mu napětí a hlavně charismatičtější hlavní hrdina, protože Frederick Stafford je takový Roger Moore z Wishe a nemůžu říct že bych k němu choval velké sympatie...65% ()

tomtomtoma

Přepsáno v srpnu 2018. Topaz je průměrné politické drama s propletencem špionážních a romantických vztahů. Schází zde obvyklý ironický nadhled filmového tvůrce a vše se sází na intimní pocity a pohnutky a vzájemné souvislosti usilovně povzbuzují zlenivělou jiskru napětí. Různě provázaná a mohutně spletitá sít má ohromit svou nadřazeností civilnímu životu, podařilo se zbudovat dojímavou sílu scénických orgií, ale z průměru ho nevytáhne ani antická tragédie romantiky. Hlavní postavou politického manifestu Hitchcocka je André Devereaux (Frederick Stafford), francouzský obchodní atašé ve Washingtonu a řídící agent francouzské výzvědné služby na západní polokouli. Nejpevnější vazby jsou ty nejosobnější, nervozita studené války mocní strach do paranoických rozměrů a za službu se dostane protislužba, či zasloužený trest. Hrdinu okamžiků táhne osobní čest a spalující vášeň, oběti jsou nutností vyhrocené hysterie. Nakonec se vše upře k důvěryhodnosti nejbližšího okolí. Nejvýraznější ženskou postavou je Juanita de Cordoba (šarmantní Karin Dor), prominentní kubánská osobnost s rozpolceností života. Vlastní zásluhy na přítomnosti nemusejí být stále věrny představitelům moci. Vznešeně tančí mezi dvěma světy, láska je odměnou i vykoupením. Významnou postavou je Rico Parra (John Vernon), přední představitel kubánské moci. Politický boj bez rukaviček s ševelením výzvědné činnosti se přesouvá i do niterné osobní roviny a žárlivost bolí a zalévá oči krví. Důležitou postavou je Henri Jarré (zajímavý Philippe Noiret), francouzský tajemník pro OSN. Osobní provinění se strachem viny hledá ze všech sil vlastní záchranu a bezradně zmatkuje. K výraznějším postavám patří také Jacques Granville (příjemný Michel Piccoli), důležitý politický hráč, Andrého nejbližší a dlouholetý kamarád se stíny na duši v rovině společenské i soukromé. A také Nicole Devereaux (Dany Robin), Andrého manželka. Její vzrůstající nespokojenost s manželovou profesí je ve znamení pocitu zrady a následného trestu. Spojitost se uzavírá v kruhu. Z dalších rolí: Andrého bezstarostná dcera Michèle Picard (Claude Jade), její ochotný manžel a malující novinář Francois Picard (Michel Subor), Andrého pružně přizpůsobivý newyorský pomocník Philippe Dubois (Roscoe Lee Browne), přeběhlý vysoký ruský zpravodajec Boris Kusenov (Per-Axel Arosenius), spolehlivý agent CIA a Andrého blízký kamarád Michael Nordstrom (John Forsythe), úplatný kubánský Ricův sekretář Luis Uribe (Donald Randolph), Ricův hlavní strážce Hernandez (Carlos Rivas), mučený pěšák špionážních hrátek Pablo Mendoza (Lewis Charles), jeho mučená manželka Carlotta (Anna Navarro), Juanitina vynalézavá pravá ruka Thomas (John Roper), či francouzský velvyslanec ve Spojených Státech René d'Arcy (George Skaff). Topaz je průměrné politické drama, je potvrzením filmařova politického postoje a USA je jediný spolehlivý ochránce světového míru. ()

zette

Ve sve dobe aktualni tema, z atraktivnich lokalit, ktere navic cerpa z napadite rezie... Na druhou stranu celkem nepresvedcive herecke vykony a nijak zvlast silny scenar, dela z tohoto filmu jeden z tech nejslabsich z Hitchcockovy povalecne tvorby. ()

mortak

Ani se nedivím, že po tomto filmu vzal Hitchcock roha do Anglie. Spíše než špionážní thriller to připomíná mexickou, pardon, kubánskou telenovelu, a i když se Hitchcock snaží jako perfekcionalista co může (barevné ladění, scéna před hotelem) nevytáhne to víc než na průměr. Rozhodně doporučuji oba alternativní konce, které jsou daleko lepší než ten použitý. ()

majo25

Špionážna dráma, ktorá nezdvíhne príliš z kresla. Miestami má nudné pasáže, za čo môže aj dlhšia stopáž. Najzaujímavejšia je asi časť z Kuby, kedy sa hl. hrdina snaží ziskať a previesť z krajiny špionážny materiál. Jedno z posledných Hitchcockových diel pôsobí staršie, než v skutočnosti je. Pritom sa vôbec nejadná o zlý námet. Len to spracovanie je také ležérnejšie, bez zvratov či výraznejších momentov. ()

flyboyeda

Spise prumerny Hitchcock / politicko-spionazni thriller, ktery bohuzel i pres dobre herce / zapletku propojujici Kubu, francouzske, ruske i americke tajne sluzby vs love story pusobi trochu mdle, na muj vkus malo nebo nefunkcni napeti, nejak to na mistra nekope... jako kulturni vlozka roztomile prehravane romanticke scenky/aferky, vysledkem je neutralni film, co nenadchne ani neurazi... ()

Charlizee

Asi nejslabší Hitchcock... V rámci politických filmů jde o to lepší, co jsem dosud viděla, ale když jde o Hitche, mám asi vyšší nároky. A (byť je to možná malichernost) vadilo mi, že se Francouzi mezi sebou bavili anglicky, stejně tak Kubánci a Rusové. Pochopím angličtinu, když se ve skupině vyskytuje anglicky hovořící jedinec, jinak by podle mě určitě neměla být používána univerzálně, v tomto případě bych dokonce řekla až politicky nekorektně. ()

JohnSmith

Moc pěkný špionážní thriller v podání mistra Hitchcocka. Je to sice trochu zamotaný, ale ve finále se vše objasní, vyřeší a Kubánská krize bude zažehnána. ()

mikulem

Karin Dor je opravdu krásná. Frederick Stafford opravdu vypadá z profilu jako Cary Grant. Jenže vsadit vše jen na vizuální stránku nestačí. V tomhle filmu zoufale chybí humor. Explicitní násilí bez humoru, to jakoby ani nebyl Hitchcock, to se k němu prostě nehodí. Na jednu stranu film vypadá jako z 50. let, na druhou stranu se v něm mučí a vraždí, a napětí je to tam. Tenhle film se opravdu nevyvedl, má s Hitchcockem pramálo společného. ()

Han22

Byl jsem na ten údajně průšvihový Hitchcockův film strašně zvědavý. A ano, dalo by se pár věcí vytknout. Nevýrazný hrdina hraný noname hercem. Je to  dost pomalý, z drtivé většiny dialogový film, chybí tomu prakticky jakákoliv akce, není tu ani tradiční napínavé finále. A namísto něčeho originálního je to "jen" klasický špionážní film, odehrávající se okolo Kubánské raketové krize. Je to proto špatný film? Ani omylem! Hitchcock stále umí originální scény (němý dialog fotografa a pobočníka), je tu nečekaná brutalita (mučení na Kubě), smutný osud milenky. A v jádru je to celkem reálně natočený špionážní film. Američani se nemůžou angažovat, jejich síť na Kubě se rozpadla a nikdo z Kubánců s nimi nebude mluvit. A tak se francouzský špion snaží získat jakékoliv informace o Kubě, v napínavé sekvenci se snaží dostat z ní informaci o raketách a ve finále odhaluje zrádce ve francouzské tajné službě, zatímco se mu rozpadá manželství. Navíc potěší mezinárodní obsazení (Dorová, Piccoli, Noiret). Zkrátka neoriginální, ale poctivý špionážní thriler, který v skoro nulové konkurenci stále bez problémů stačí na krimi/thriler roku 1969. ()

Kovaja

Jednalo se sice o politický thriller ale musím říct že sem se nenudil ani minutu.Mistrova kamera je neskutečná a příběhu sem taky hezky porozumněl:-)))Hitch je prostě legenda.Smekáááám:-))) ()