Miroslav DonutilOndřej Vetchý jako nerozluční přátelé v příběhu o velké odvaze a vlastenectví. Film o řeckém migrantovi z konce 40. let minulého století, který přijel do Československa, aby uprchl před občanskou válkou a našel zde svůj nový domov. Hlavní hrdina Archimedes (O. Vetchý) je jedním z vojáků, kteří do Československa přijíždějí v první migrantské řecké vlně. Děj je vyprávěn očima dnes již dospělého chlapce Arise, synovce Archimeda, který vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život. Archimedes nachází brzy po příjezdu velkou oporu v sousedovi Novákovi (M. Donutil), který svým zapšklým přístupem k bolševikům nejprve Archimeda moc nechápe, i když ho má rád, ale je nakonec jediný, kdo mu porozumí. Jejich společná snaha o to, aby se Archimedes v Československu dobře usadil, ale i následná snaha o to, aby mohl zase emigrovat zpět do Řecka, navozuje roztomilé, dojemné i komické situace. Ty jsou důkazem toho, že když je někdo dobrým člověkem, je nepodstatné, kde se narodil nebo žil, jak vypadá a jakou řečí mluví. Scénář Petra Hudského vznikl na základě autobiografických vzpomínek režiséra George Agathonikiadise. (Česká televize)

bearmeedek

Film je natočen dost zvláštně a právě proto má i zajímavou poetiku. Je to určitě tím, že to netočil Čech a české historie se týká také jen z poloviny. Filmy, kde ukazují nadřazenost státní moci v dobách socialismu, mohu stále znova. A několik nelogičností můžeme pro celkovou pohodu klidně odpustit. 70%. ()

Inozuka

Plus za téma ne moc známé historické epizody přijetí řeckých emigrantů komunistickým Československem a dobré herectví ústřední dvojice. Mínus za nedomyšlený a dost zidealizovaný děj. ()

rivah

Doufal jsem, že se z filmu něco více dovím o osudech řecké komunity u nás. Zpočátku to tak vypadalo, a pak už to byly jen poeticky zabarvené obrázky ze života přistěhovalců mezi našinci, oživené báchorkou o nezdařených útěcích řecké rodiny do někdejší domoviny. Tehdejší život je vnímán dnešní optikou, představou, že se tehdy lidé vyžívali protikomunistickými špílci, potažmo tak, jak tradičně vzdoruje malý český člověk vrchnosti. Představitelem těchto postojů je, jak jinak, Donutil. Řecká občanská válka je tu odbyta zmínkou "nešťastná válka", o tužbách řeckého lidu po svobodě, o bojích, kdy dlouhá léta vzdoroval britské armádě a vojsku jimi dosazené vlády, se tu nedovíme. Takže zájemce odkazuji na díla Angelopulose, tam je toho bohatě. To je panečku jiný Mistr! ()

Jablek

Hrozně slaboučký. Těch pár vtípků bylo strašně lacinejch a prvoplánovejch. Reálný hodnocení by mělo bejt tak 50%. Vetchý ale asi dokáže ukecat většinu místních :) ()

majky19

Byl jsem spokojen a to tak, že velmi. Vskutku vynikající televizní film, ve kterém není nouze o vtipné situace, výborné dialogy, a především skvostné herecké obsazení. Už dlouho jsem nezažil film, který by tak vážné téma z moderní poválečné historie koncipoval tak originálním a současně i humorným způsobem. Srovnatelné zážitky nabízí snad jen oscarový snímek Jana Svěráka Kolja, žádný jiný mě v této souvislosti nenapadá. Ústřední filmovou dvojici vytvořili dva z nejpopulárnějších a podle mého názoru i nejlepších herců, kteří se na české umělecké scéně pohybují a je to snad jeden z prvních příležitostí, kdy režisér postavil tyto dva skvělé herce vedle sebe a podívaná je to vskutku prvotřídní. Už nyní se velmi těším na další připravovaný snímek z díly České televize "Rašín", kde se tito herci vedle sebe představí v rolích významných historických osobností - Aloise Rašína (Vetchý) a Karla Kramáře (Donutil). Nezbývá než hodnotit po zásluze plným počtem. ()

ostravak30

Rovnou je potřeba říct, že nebýt M. Donutila a především O. Vetchého, film by nebyl ani z poloviny tak kvalitní. Tím spíš, že v první polovině se rozjížděl ztěžka jako vlak na počátku minulého století, zato v průběhu už fičel jako Pendolino. Záběry z Řecka byly pak jen perličkou na již tak kvalitním a chutném dortě. Dobrá komedie s až satiricko-parodickými prvky. Ještě bych ocenil hudbu, která film vhodně doplňovala a velmi zpříjemňovala. ()

Felisr

Zajímavé komediální drama z poválečného období. Pokud se nebudete ve filmu soustředit jen na tehdejší nucenou normalizační politiku, bude vás film hodně bavit. Klidně by mu slušela i delší stopáž, osobně bych přidala více Donutilovy proměny, scény po vystoupení z vlaku v Řecku (a né až u moře), takto to vypadalo, že matku našel za 10 minut... dále problémy manželky zde a také jakým způsobem odjel zbytek účastníků. K tomu trochu více Řecka a mohlo to jít klidně i do kin. ()

MirkaP

Posmutnělý příběh s veselými momenty. Jak bylo ve filmu řečeno, občas byl kolos (prdel). Moc hezky se na to koukalo. ()

mikhail

Na TV film ujde. Nečakať ale žiadne zázraky. Postavy vykreslené dobre. Scenár vcelku ok, až na ten záver. Inak by som dal 4* ()

fugyx

Azda prvý film s touto tematikou - vážnou, no podanou humorne -, ktorého pointou je, že sloboda nie je vždy samozrejmosťou. Proč nemůžete žít jako my? Nevyčnívat. Skvelý humor, herci, grécke slnečné prostredie i ponuré uličky v ČS. Najviac pobavila Vídeň :D ()

kitram71

Moc jsem se bavila! Pekny pribeh umocneny mrazenim v zadech pri pomysleni, ze se jedna o autenticke vzpominky rezisera. Samozřejmě, nad lecčíms člověk musel trošku přimhouřit oči, jinak by lehce nabyl dojmu, že prchat na západ bylo tááák snadné, ale film celkově výborně fungoval, tak co řešit ;) A plne jsem si uvědomila, ze rozpocet filmu je sice dulezity (a zde jde poznat, ze se jedná pouze o tv film), daleko vic ale zalezi na vedeni hercu - dnes jsme se shodou okolnosti divali na Sverakuv Po strnisti bos take s Ondrou Vetchym. Tak toporny výkon hercu (nemluvě o plytkem pribehu) uz jsem dlouho neviděla a o to vetsi radost mam pri shlednuti standardne vyborneho výkonu panu Vetcheho a Donutila. Moc pekne! ()

Saljack

Viděl jsem to vlastně náhodou při přepínání stanic zaujal mě Donutil. Musím, říct, že celý film stojí právě na hercích Donutilovi a Vetchém, ale o to vtipnější to je. Pokud nehledáte drama ale komedii, tak vás to jistě rozesměje. ()

silak_xup

Poměrně vtipný příběh z nevtipné doby, který příjemně vyzdvihuje dvojice Donutil - Vetchý, pro mě překvapení. Do nadprůměrnosti tomu ale chybí za mě více vtipu a klidně trochu více dráma. ()

PetrKai

Zachránilo to asi to, že v hlavních rolích hráli Vetchý s Donutilem. Být to jiní herci, už by to nebylo ono. ()

sharka.68

hous.enka naprostý souhlas!!!! chvílemi mi šel mráz po zádech,chvílemi jsem se smála a držela oběma hrdinům palce...když odváželi chudáka obchodníka "Zindulku", tak jsem i slzu uronila.... nejvíc mne dostala scéna, kdy Topfer odlétá v balonu ...... ()

ZHODNOTITEL

POKRAČOVÁNÍ TŘI PLUS JEDNA S MIROSLAVEM DONUTILEM Přijde mi, že celý film stojí a padá na Donutilovi, který na můj vkus z toho dělá něco, co to nemělo být. Ale to je můj pohled. Možná to byl záměr ale mě to na jazyk nešlo. DALŠÍ Z FILMŮ, KTERÝ JEN ZAPADNE ()

pafka

Vlastne je to maly film, takovy, co se ztratil pred divaky. Neni to zadna blockbuster, neni to zadna rachanda, ale je to dalsi ze stripku, jak se vyrovnat se svoji pitomou minulosti. Rozhodne by mel videt kazdy, koho nase minulost dvacateho stoleti zajima a nenei mu lhostejna. Co se tyka hercu, jednoznacne paradni byl pan Donutil. Ustraseny, presto z vnitra odvazny. Doporucuju. ()